zflndeontkende aanvankelijk alle schuldzelfs (voor den commissaris van policie, die haar dan ook op vrije voeten liet. Daar zij echter op den be paalden tijd niet terugkwam en men niets meer van haar vernam, werd zij den JOle" Jnnij onder de gemeente Rijswijk gearresteerd. Toen bekende zij zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, dat zij het kastje met een haar toebehoorenden sleutel had geopend en het billet bij een goud- en zilverkasthouder te dezer stede had gewisseld bij wien zij ƒ13 besteedde voor een gotlden broche en oorbellen. Het overige van het geld besteedde zij aan een japon. hoed. mantel en laarzen, benevens achterstallig logeer- geld. Gisteren stond zij voor het hof van Zuidholland teregt en bekende schreijende het haar ten laste gelegde. Geldgebrek gaf zij als reden voor hare daad op. Advocaat-generaal mr. Terpstra vond geen termen voor ver zachtende omstandigheden en requireerde hare veroordeeling tot eene tucht huisstraf van 5 jaren. De verdediger, mr. de Stucrs, meende echter dat er wel verzachtende omstandigheden aanwezig waren en beval zijne cliënte in de clementie van den hove aan. Het hof heeft de beschuldigde schuldig ver klaard aan diefstal in een bewoond huis met behulp van een valschen sleu tel, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, haar veroor deeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 jaren. Aan het kanaal is gisteren middag een rijtuig, waarin eene dame zat, omgevallen. De koetsier bekwam geen letsel, maar de dame heeft door den val de ribben gebroken. ür. Schroevers. die de dame geneeskundige hulp verleende, moest, bijgestaan door vier personen, krachtige middelen te baat i némen om het geknakte ligchaam eenigzins in verband te krijgen, teneinde het te kunnen vervoeren. BUITENLANDSCHE BERlGÏEtf, «AGELAHD. LONDEN, 12 Julij. In het lagerhuis is thans aan de orde een wets-ontwerp tot afschaffing der zware straffen bij het herhaald verzuim der ouders om hunne kinderen te laten inenten. Men meende dat het telkens op nieuw veroordeelen der weigerachtige ol onnadenkende ouders alleen kon bijdragen om de inpopu- lariteit der inenting te vermeerderen, en zoo lang de staat opzag tegen hel harde middeldat hij zelf voor de inenting der kinderen van weigerachligen zorg droeg, was het gewenschte doel door beboetingen en gevangenisstraf toch niet te bereiken. De regering toont zich niet ongenegen tot de aanneming der voorgestelde wet mede te werken. Te Dublin hebben Dingsdag II. ongeveer 3000 personen, versierd met groene sjerpen en kokardes, de begrafenis gevolgd van Michael Carey, een zoogenaamd »Feniansch opperhoofd"die zich van het leven had beroofd. Naar aanleiding van de openbaarmaking door de Londensche direc teurs en de voornaamste aandeelhouders der Erie-spoorwegmaatschappij van eene candidatenljjst voor de verkiezing van een nieuw bestuur, zegt de Times: Het zou onvoorzigtig zijn thans reeds te verklarendat men aan gaande de toekomst eener buitenlandsche onderneming, welke ook, ver trouwen koestert, maar de namen, welke op de genoemde lijst voorkomen en tot de achtenswaardige financiële en handelswereld belmorengeven regt tot de onderstelling dat de Eriespoorweg en zijne uitgebreide hulpbronjien voortaan eerlijk zullen worden beheerd. FRANKRIJK. Naar men uil Parijs aan de Times meldt bestaan er omtrent de nieuwe Fransche leening twee meeningen. Eene partij werkt op de eigenliefde der regering en raadt de uitgilte tot een hoogen prijs aan, als redenen aanvoe rende dat Sedert de uitgifte der vorige leening de positie van Frankrijk aan merkelijk verbeterd is. dat hel crediet des lands is verhoogd, en dat de regering thans geld zal kunnen verkrijgen op voordeeligei' voorwaarden dan ten vorigen jare te bedingen waren. Schoon de heursprijs der rente tegen woordig tusschen 84 en 85 fr. dobbert, dringt zij aan op eenen koers van uitgifte van 85 fr.welke wegens de rentevergoeding voor vervroegde stor tingen in de daad op 81 fr. zou komen. De tegenpartij daarentegen beweert dat ten gevolge van de binnenlandsche verwikkelingen van den laatsten tijd Frankrijks crediet op dit oogenblik niet lmoger staat dan in het vorige jaaren dat de regering wel zal doen metvoor dat zij aan hare eigenliefde het oor leent, te zorgen dat de leening niet mislukke, omdat deze gevaar Joopt koel ter beurze te worden ontvangen wanneer zij wordt uitgegeven tegen een hoogei'en koers dan de leening van 1871. Zij raden daarom den koers aan van 82% tot 83 fr.ol na verrekening der renten, van 80 fr. Deze raadgevers wijzen op het afschrikkend voorbeeld der jongste leening van de stad Parijs, welke, door eene kunslmatige(manoeuvre, tot eenen zeer hoogen nominalcn koers werd uitgegeven, doch sedert, ten gevolge cener natuurlijke reactie, ter beurze 30 fr. is teruggeloopen. De Fransche regering zou dus verstandig en in 's lands belang handelen wanneer zij hare eigen liefde ten offer bragt en den koers van uitgifte laag stelde, waardoor zij eene dergelijke algemeene rijzing, derhalve eene vermeerdering van het natio naal vermogenuitlokte. Men berekent dat ten gevolge van de veepest de Fransche veestapel een verlies heeft geleden van 57000 stuks runderen, welk verlies, den prijs gemiddeld op 264 fr. per stuk stellende een kapitaal van meer dan 15 mil- lioen fr. vertegenwoordigt. DIJITSCHLAND. Van den minister van onderwijs is eene aanschrijving uitgegaan, waarbij het aan leden van geestelijke orden wordt verboden voortaan onderwijs in de openbare scholen te geven. Omtrent bijzondere scholen zal nader eene beslissing worden genomen. Uit Munchem meldt men dat de aartsbisschop Loos, uit Utrecht, Zon dag 11. aldaar in de Gasteigkirche is opgetreden en de hoogmis heeft be diend. De kerk kon de menigte der toehoorders niet bevatten. Na het einde van de godsdienstoefening besteeg prof. dr. Friedrich den kansel om voorlezing te doen van eene toespraak des aartsbisschops. waarin hij de irouw- geblevenen aan het oude geloof uitneodigt moedig te volharden in den strijd tegen de hoogmoedige aanhangers der nieuwe leer, maar vrij te blijven van haat jegens de andersdenkende medeburgers. Daarop verriglte de prelaat de kerkelijke plegtigheid der vorming. Na afloop daarvan verliet hij de kerk en deelde aan de menigte daarbuiten zijn zegen uit. Naar men uit Moskou meldt waren aldaar van 1 tot 16 Junij 73 per sonen door de cholera aangetast, en den I7,ICD bedroeg het aantal gevallen 20. Ook te Petersburg hadden er gevallen plaats gehad met doodelijken afloop. TURK WE. De onderkoning van Egypte is den 25stt° Junij te Konstan tinopel aan gekomen, ten einde aan den Sultan een bezoek te brengen. Hem is eene zeer goede ontvangst ten deel gevallen, en men vermoedde dat zijn verblijf in de hoofdstad drie weken duren zou. Dit bezoek zou niet alleen in ver band staan met de voor eenigen tijd afgebroken onderhandelingen over de regtsmagt der consulaire agenten in Egypte, maar ook nog andere punten zouden besproken worden, zoo als: de vrijstelling der opvolgende onder koningen van de verpligting om voor de aanvaarding hunner waardigheid eenen firman van benoeming te vragen, en persoonlijk naar lvonstantinopel te komen om de investituur te ontvangen; de magtiging om Egyptische ridderorden in te stellenen het regt van muntslag met den naam van den onderkoning bij dien van den Sultan op de muntstukken. De Porte heeft het nieuwe tarief van regten voor de doorvaart van het kanaal van Suez niet goedgekeurd en de magtiging tot invoering daar- j van geweigerd. OOS T-INDIE, BATAVIA, 5 Junij. Van de som van ƒ2000door Z. K. II. prins Hendrik ten behoeve der I noodlijdenden door de jongste overstroomingen op Java geschonken, zal I ƒ1500 ter hand gesteld worden aan den resident van Samarang en ƒ500 aan den resident van Batavia. De heer Motké verlaat Batavia en gaat eene dienstreis over Java doen. Volgens het N. Bat. Hbl. is het met de moraliteit van het leger niet best gesteld. Oudgedienden van het Ned-Indisch leger, verzekeren ons meldt dat blad, dal zij hel nog zelden of nooit zoo gekend hebben als thans. De middelen door den legerkommandant aangewend om de moraliteit bij onze troepen te verhoogen of verbeteren schijnen een geheel verkeerde uitwerking te hebbende provoosten cn gevangenissen zitten vol en voortdurend gaan I er met het zoogenaamd rood paspoort ot als veroordeelden naar Europa. Een Soerabayaasch blad deelt mede dat de pachter van het amöoendebiet te Samarang een achterstand van ongeveer ƒ1.000,000 in de betaling van zijn pacht heeft, welke dateert van de jaren 1869. 1870 en 1871. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den lslen klerk, tevens griflier, bij den landraad te Manondjaija J. F. Levys- sohn, en aan den 3,le" commies bij de algem. rekenkamer J. G. E. G. dc Dieu Stierling. Ontslagen: op verzoek, eervol, de opzigter 3C kl, bij den waterstaat G. A. Boers: dc opzigter van het stadsverband te Soerabaija C. van der Valk; de klerk bij de kas-administratie te Neira A. C. Fredriks; de gew'ezen deurwaarder bij den landraad der stad en voorsteden van Batavia J. A. Scheurkogel; de pakhuistn. te Banda R. N. Rijksehroeff. Benoemd: tot ambtenaar ter beschikking bij het binnenl. bestuur in de resid. Menado. de K ambtenaar voor de burgerl. dienst in Ned.-lndië jhr. W. II. W. de Rock; bij het depart, van binnenl. bestuur, tot referendaris, de hoofdcommies H. A. van den Bor; tot hoofdcommies, de 1® commies A. Mijer; tot lsteD com mies, de 2e commies 11. D. van Wely; tot 2dcn commies, de ambtenaar voor de burgerl. dienst in Ned.-lndië J. A. van Rossem; bij den ontvanger der in- en uitvoerregten te Batavia, tot hoofdcommies, de boekhouder bij dien ontvanger C. Willems; tot boekhouder, de commies tevens boekhouder bij den ontvanger te Samarang E. O'Brien; bij dc in- en uitvoerregten, lot con troleur te Samarang J. 11. Mentz; tot controleur te l'robolingo G. S. L. Loth; tot commies-controleur te Soerabaija J. M. Gerlach; tot ontvanger, tevens haven- en pakhuistn.te Benkoelen A. van llemert; tot commies-ontvanger, tevens havenm.. te Palembang N. J. Verwijk; tot commies-visitateur bij de controle en recherche te Batavia C. F. NeuendorfT; tot commies-controleur te Samarang C. Tessensohn; lot commies-ontvanger, teveus haven- en pak huistn., te Moeara-Kompeh (Palembang) E. J. Townsend; tot commies-ont vanger, tevens fungereud havenm., te Baros (Sumatra's Westkust) L. G. Beijerinck; 'tot commies-ontvanger, tevens fungerend havenm., te Pekalon- gon H. A. Brans; tot ondercommies le kl. bij de controle en recherche te Soerabaija, de recherche-beambte voor de dienst tc Soensang (Palembang) J. Lavalette, en dc ondercommies 2e kl. bij de controle en recherche te Pama- noekan (Krawang) J. II. G. A. du Pré; tot commies-ontvanger, tevens fun gerend havenm., le Tagal A. L. J. Kaffer; tot commies-ontvanger, tevens fungerend havenm.. te Sumanap (Madura) 11. A. von Kotzau; tot ambulant ondercommies Ikl. bij de controle en recherche te Batavia L. Pison; bij de telegraphic: tot telegraphist 3e kl. A. Stuur; tot lecrling-telegraphist J. E. Lastdrager cn R. Stekkinger. Hersteld: in activiteit, de gewezen Luther- sche predikant bij de vereen, evang. gemeente te Batavia J. W. H. Adèr. Goedgekeurd: dat door den landraad te Koedoes (Japara) is benoemd: tot gewoon deurwaarder bij die regtbank J. P. Persijn; dat door den landraad te Cheribon zijn benoemd: tot bultengew. subst.-griffier bij die regtbank mr. A. M. Pino en J. M. Esche; dal door den landraad te Demak(Samarang) is benoemd: tot builengew. subst-griffier bij die regtbank VV. J. Dinge. Door den directeur van binnenl. bestuur bij het boschwezen op Java en Madura ontslagen: uit zijne betrekking, de geschorste opzigter 3e kl. J. C. Neyn- dorfï; benoemd: tol opzigter 3" kl. Th. G. van Velthovcn. Door den direc teur der burgerl. openb. werken tijdelijk gedetacheerd: bij het depart, der marine (standplaats Soerabaija) M. Couvée DJz. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den majoor der inf. P. A. A. Collard, aan den mil. apotheker 2e kl. E. Tolak en aan den kapt., der inf. A. Hamakers; bevorderd: tot kapt. bij het wapen der genie, de ic luit. C. A. Rombouls; bij het wapen der inf.: lot kapt., de le luitt. M. L. L. Schel! en II. K. A. Beekhuis; tot lc luit.de 2e luitt. G. Gortmans, C. J. Meijer, J. P. J. Schulmaijer. W. F. A. van der Noorda, G. G. G. Simmermacher. W. A Schneider, 11. T. J. Klatt en A. de Vletter. Benoemd: tot kommandant bij de artil-constr-winkel te Soera baija, milit. ambtenaar 3e kl..1. R. Jans: tot expediteur bij de IVeafd. van oorlog in Ned.-lndië, mil. ambtenaar 3e 1<L, J. P. Schreuders. Hersteld in activiteit: cavalerie, de ritmeester op non-activiteit jhp. J. G. F. van der Willige von Schmidt auf Alteustadt: genie: de le luit. op non-activiteit H. Broese van Groenou, zijnde hij in verband daarmede geplaatst bij het corps mineurs en sapeurs. Overgeplaatst: geneesk. dienst, bij het groot mil. hos-1 pitaal te Weltevreden, de officier van gezondh. 2e kl. A. T. Prjjn. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt lc Leiden, den 8sl™ Julij 1872, 8 wegens het baggeren, zonder toestemming van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6