jl. gebleken, dat hierdoor 598 hectaren met rogge, boekweit en aardappelen vernield zijn. De schade is begroot op ruim ƒ81000, waarvan meer dan ƒ15000 wordt geleden door volstrekt behoeftigendie alles hebben verloren en waaronder er velen zijn, die ten tweeden male hun oogst in weinige oogenblikken hebben zien verwoesten, doordien zij hun land met rogge.dat den 18den Mei was verhageld, hadden omgeploegd en daarin boekweit gezaaid. Te Tilburg had dezer dagen de bediende van den heer J. het tafel zilver achtergelaten in een koepel, waar het gezin hel middagmaal gebruikt had. Een vcrwer, bezig zijnde de deuren te schilderen, liet die openstaan, terwijl de sleutel bleef steken in hel slot van den kast. waarin het zilver was blijven liggen. Geen wonder, dat een onbekende gebruik maakte van deze, als met opzet doelmatig gestelde gelegenheid tot stelen, en het tafel zilver, ter waarde van ƒ500 a ƒ000, wegnam. Hij kon dit, dank zij de uitstekende voorzorgendie door de bestolenen ten zijnen behoeve genomen waren, zoo rustig doen, dat hij een paar halve fleschjes Maiaga-wijn op zijn gemak had kunnen uitdrinken. 'sGRAVENHAGE, )2 Julij. Door Z. M. is aan J. Blohm, kapitein van het Hamburgsche stoomschip Minerva, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens redding der bemanning van het in den nacht van I op 2 Junij jl. gezonken Ned. hoe kerschip Twee Gebroeders, in de nabijheid van Borkumtoegekend de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. G. Everwijn, als burgemeester der gemeente Gulenborg, en aan den heer G. Schottelink als burgemeester der gemeente Nederhorst den Berg, en tol burgemeester benoemdte Gulenborg den heer P. A. C. 11. T. A. YVerd- muller van Elgg; te Nederhorst den Berg den heer J. J. Schottelink; te Hengstdijk den heer G. van Trappen; ie Oostzaan den heer A. van der Wijk, en te Zwartsluis den lieer E. van Beusekom. Tot rector-magnificus der Grouingsche hoogeschool gedurende hel aka- demiejaar 1872/73 is benoemd de hooglecraar E. J. Diest Lorgion. De luit. ter zee 2" ld. 11. J. Borgerhoff' van den Bergh is, op zijn ver zoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. H. M. de koningin is gisteren avond ten 8 ure van hare reis naar Silezië op het Huis ten Bosch teruggekeerd. Z. K. 11. de prins van Oranje bevond zich aan het station van den Rbijnspoorweg alhier om H. M. te verwelkomen. In de zitting van de provinciale staten van heden is door den voorzitter mededeeling gedaan van eene missive van hh. gedep. staten, waarin deze verklaren de hun teruggezonden voordragt ter benoeming van een griffier, zooals de vergadering verlangde, nogmaals in overweging te hebben genomen, om te onderzoeken of de artikelen der provinciale wet wel genoegzaam in het oog waren gehouden bij het opmaken der voordragt van.drie personen voor de betrekking van griffier. De slotsom dier overwegingen, waarom trent zij in bijzonderheden treden, was geweest dat zij gclooven dat de artt. der provinciale wet bij het opmaken der voordragt niet zijn voorbij ge zien en dat er niet gezegd kan worden dat er in strijd met de wet is gehandeld. De heer van den Berch van Heemstede, het lid van de gedep. stalen, die, volgens het gevoelen der vergadering, niet had mogen medewerken tot het opmaken van de voordragt, omdat zijn schoonzoon mr. D. J. Zubli aanzoek had gedaan om op de voordragt te worden geplaatst, had het voorstel ge daan de door de gedep. staten gedane voordragt van den 5dc° Julij 11. in te trekken en over te gaan tot het opmaken van eene nieuwe voordragt zon der zijne medewerking, ofschoon ook hem de wettigheid der voordragt boven bedenking toescheen. Gcd. staten hadden zich met dat voorstel vereenigd en, nadat de heer van den Berch de vergadering verlaten had, hadden zij zonder zijne medewerking op nieuw eene voordragt opgemaakt. Deze voor dragt was geheel gelijkluidend aan de vorige, namelijk: de heeren Zubli, Roëll en de Brauw. Op voorstel der commissie, in zake het adres van het bestuur der gene rale dijkage van Stellendamtot onderhoud van dam B.werd besloten voor die commissie magtiging te verzoeken tot het voortzetten barer werkzaam heden, ten einde in de najaars-vergadering het eindrapport uit te brengen. Gelijk besluit werd genomen omtrent de commissie in zake de ontworpen dijktafcl voor bet eiland Voorne en Putten. De vergadering vereenigde zich met het voorstel van ged. staten tot het verleenen van subsidie in de kosten van meerdere uit te voeren werken tot voltooijing der Gouwe-kaden. Op bet afwijzend praeadvies der commissie in zake het verzoek der gemeente Alkeinade, ter bekoming van subsidie voor de kosten eener brug over de Ringvaart van Haarlemmermeer, werd door den heer P. L. F. Blussé een amen- ment ingediend en verdedigdom alsnog een subsidie voor die brttg te verleenen, tot een derde van het bedrag der stichtingskosten, en tot een maximum van üt'OOin hel belang der communicatie met Leiden. Dit amendement werd ondersteund door den heer de Fremery, maar bestreden door de hh. C. W. ilubrecht, Preuyt en Hengeveld, op grond van het locale belang der zaak. Het amendement werd verworpen met 54 tegen 8 stemmen en de afwijzende conclusie aangenomen. [Per telegraaf). Tot griffier der stalen is benoemd de heer jhp. mr. J. Roëll, chef ter provinciale griffie van Glrecht. De provinciale begrooting, verhoogd met ƒ55000, door meerdere uitgaven aan de droogmaking van de plassen in Schieland, is aangenomen en vervolgens de vergadering, in naam des konings, gesloten. Gisteren namiddag is op den Ouden Scheveningschen straatweg, op de hoogte waar zich het wisselspoor van de llaagsche tramway-maatschappij bevindtterwijl hij bezig was niet bet inzamelen van het plaatsgeld, van de imperiale gevallen de conducteur bij die onderneming A. Meijer, een zeer geschikt persoon en vader van een talrijk gezin. De man is aan de polsen van de beide banden en in het aangezigt ernstig verwond, zoodat het te voorzien is dat bij een geruimen lijd verhinderd zal wezen in zijn onder houd en dat van de zijnen te voorzien. Een koetsiersknechl is gisteren alhier door de policie aangehouden ter zake dat hij de zakken van zjjn collega, die in het gras lag te slapen, ledigde en zich zoodoende eene som van 23 toeeigende. BUITEN LANDSC 11E BEBIGTEN. EüfGËLAHIfi. LONDEN. 11 Julij. De regter Keogh, die zich zoo onverdiend door zijne uitspraak over de parlements-verkiezing te Galway den haat der heethoofden in Ierland heeft op den hals gehaald, en om aan de woede van het opgezette gepeupel te ontgaan, naar Engeland had moeten vertrekken, heeft zich dezer dagen weder naar Kingston begeven. Door de verpligtingen van zijn ambt werd hij genoodzaakt voor het houden der zittingen van het hof van omgang naar Ierland terug te keeren. Door de regering waren buitengewone maat regelen genomen om de veiligheid van den regter te verzekeren; te Kingston was de policie versterkt en de bezetting verdubbelden de spoortrein, waarin de regter uit Dublin vertrok om den regterlijken omgang te aanvaarden, werd voorafgegaan door een buitengewoncn trein met een militair geleide. De groote jury van Longford, in welke plaats de eerste zitting van het hof zou gehouden worden, had een besluit genomen, waarin de tegen den reg ter opgezette vervolgingen en de beleedigingenwaaraan hij bloot stond, scherp veroordeeld werden, en de hoop uitgedrukt werd dat de regering door krach tige maatregelen voor de handhaving der wet zou weten te wa ken. Aan de groote jury te Limerick was het voorstel tot een dergelijk besluit gedaan, dpcli teruggenomen om door de vermelding van deze teedere quaestie geene redenen tot oneenigheid te geven. Schoon er op de plaatsen waar de regter zich vertoonde veel volks op de been was, verhinderde het sterke militair geleide alle ongeregeldhedenen bepaalde zich de uiting der ontevredenheid tot het verbranden van stroopoppenwelke den regter moes ten voorstellen. De verschillende winkels en werkplaatsen der aannemers, in welke sedert drie weken niet gearbeid waszijn Dingsdag II. weder opengesteld voor al de werklieden, die den arbeid wilden hervatten op de voorwaarden, waarover het comité der werkbazen het met de afgevaardigden der metse laarsknechts eens geworden was. Van deze gelegenheid is echter door niet meer dan een 20-laI werklieden gebruik gemaakt. De metselaars hebben het werk niet hervat, omdat van de heropening der werkplaatsen geene officiële mededeeling aan hun bestuur gedaan was, en de timmerlieden enz. zijn te huis gebleven, omdat zij van de door de metselaars aangenomen schikking niet weten willen. Op 22 Junij heeft op den Canadaschen Grand-Trunk-spoorweg, nabij Belleville, een treurig ongeluk plaats gehad. Ten gevolge van eene onbe kende oorzaak ontspoorde de locomotief van een trein, die in oostelijke ngting van Toronto spoorde, waardoor een goederenwagen en twee pas sagierswagens op elkander stielen en over den verbrijzelden locomotief tui melden aan welks ontsnappenden stoom de opgesloten passagiers gedurende eenigen tijd bloot stonden. Vijf personen werden dood gevonden en 60 anderen hadden hevige brandwonden bekomenvóór den avond waren reeds 23 hunner overleden en den 25slca bedroeg het aantal slagtoffers der ramp niet minder dan 40. FRANKRIJK. Het eerste deel van het verhoor van maarschalk Bazaine is afgeloopen, of wel op het punt van te eindigen. Thans begint het getuigenverhoor. Volgens den Moniteur legt de maarschalk al de verantwoordelijkheid voor het gebeurde van Metz op het ministerie en de administratie van oorlog. Met kracht houdt hij slaande, dat hij alle mogelijke partij heeft getrokken van de onvolledige hulpmiddelen te zijner beschikking. Den 24stea September a. s. zal te Parijs een internationaal congres worden gehouden tot aanneming tusschen alle staten van een uniform-stelsel van malen en gewigten, op den grondslag van den meter. Dat congres zal de voortzetting zijn van de conferentie, die in Augustus 1870 te Parijs is bijeengekomen, maar wier beraadslagingen destijds door den oorlog werden afgebroken. De algemeene synode der hervormde kerken heeft, bij een aan de gemeenten gerigt adres, deze uitgenoodigd maatregelen te nemen tot voor bereiding van de scheiding tusschen kerk en staat, welke door de synode in beginsel is aangenomen. Na eene permanente commissie benoemd te hebben, is de synode tot den 15dea November uiteen gegaan. Een voorstel om de genomen besluiten aan de goedkeuring der consisloriën te onderwerpen, alsmede een voorstel om te Parijs een tweede consistorie op te rigten zijn door de synode in hare laatste zittingen verworpen. .Aangenomen werd een voorstel om bij de regering aan te dringen op het aanstellen van een prot. veldprediker bij elk legercorps. -- Een helm, degen en schild, toebehoord hebbende aan den Heiligen Lodewijkzijn door den onderkoning van Egypte aan het artillerie-museum te Parijs ten geschenke gegeven. SPANJE. Te Madrid heerscht thans eene bijna ondragelijke hitte. Verscheidene personen zijn ten gevolge van zonnesteek overleden, in de bureaux wordt slechts tot 's middags 12 ure gewerkt en op het midden van den dag ziet men bijna geen mensch op de straat. In Catalonie blijven de Carlisten nog altijd stand houden. ITALIË. De kardinaal Clorelli, bisschop van Frascati, is in de badplaats Vico overleden. Hij was 63 jaren oud. In liet Vatieaan heerscht groote tweespalt ter zake van de deelneming

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2