LfilDSCH AMI. 1871 iV. 164. ZATURDAG 13 JUI-1J. STADS-BERICHTEN. BINNEN LANBSCUE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën ta HamburgLubeckFrankfort a. M. t BerlijnLeipzigDresdenBreslauKeulenStuttgartWeenenPraagBazelZurichGallen, Genève en Lausanne De BURGEMEESTER, Iloofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den tienden dezer maandinvorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1872 en 1873, houdende aanslagen voor wijk 6. terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 12 Juli 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 12 Julij. De minister van binnenlandsclie zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat in de maand September aanst. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens vermeld in artt. 4. 5, 8 en 9 der wet van I Junij 1805, ter verkrijging van liet diploma, of van aclen van bevoegd heid als arts, hnlp-apo;heker of apotheker, in art. 16 vermeld. Zij, die lot de examens wenschen te worden toegelatenworden verzocht vóór 20 Augustus e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examenvoor het natuurkundig examenden Iioogleeraar dr. C. A. J. A. Oudemans, te Amsterdam; voor het geneeskundig examen den hooglceraar dr. G. J. Loncq C.J.zn., te Utrecht; en voor liet examen van hulp-apotheker en apotheker, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. De minister van oorlog; ontvangen hebbende een aantal requ'esten, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaars-oefeningenheeft ter kennis van de adressanten gebragt, dat de be langen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Tevens is den betrokken miliciens herinnerd, dat zij. die wegens ziekte niet op deu bepaalden dag onder de wapenen komen, overeenkomstig de daarom trent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps zul len moeten vervoegenten einde alsnog gedurende vier weken in den wa penhandel te worden geoefend. De sleenliouwersknceht B.in de Kraaijerstraat alhier woonachtig, die aan de werken ouder Velzen werkzaam was, is. naar wij vernemen, by dien arbeid van eene aanmerkelijke hoogte gevallen, en daarbij zoo ge kwetst geraakt dat de dood het onmiddellijk gevolg was. Eene weduwe en drie kinderen verliezen in liern hun verzorger. Voor liet examen B als aanslaande 0. I. ambtenaren zijn na afloop der examens na deliberatie nog toegelaten de volgende hcereu: J. C. W. van Sjeedeu, D. K. A. van Loghem, J. N. Couperus, A. K DerxII. J. van der JPlas, J. Verschuil-, B, Jlasthoff, J. Knebel, L. A. Martens, H. F. Veeustra, J. A, Zitnmer, J. N. Neumann, L. C. Welsiuk, E, C. baron Sweerts de Landas Wyboiglt, G. P. II. van Maarseveenmr. N. Z. Dannenbargh, K. E. C. Groen en mr. A. W. Blume. Te Sneck is Woensdag door den voorzitter der Ned. maatschappij tot bevordering van nijverheid, dr. A. Vrolik, het nijverheids-congres geopend. Na eene korte toespraak des voorzitters vormden de leden de onderschei dene afdeelingcn: 1°. landbouw; 2". fabrieks- en handwerksnijverheid3°. koophandel, zeevaart en vjsscberijen. Over den uitslag der beraadslagingen, die zeer levendig waren, wordt in eene algemeene vergadering verslag uitgebragt. Eene tentoonstelling van vee, benevens eene keuring van span en tuig- paarden had plaats op een even builen de stad gelegen terreinterwijl in de Waag boter, werktuigen enz. tentoongesteld waren, alles uitgegaan van de 11* afdeeling der Friesehe maatschappij vari landbouw, liet departement Sueekdaartoe in de gelegenheid door heeren eigenaars van jagten en boei- jers, had aan de leden der maatschappij, onder alle uitspanningen, ook een zeiltogt aangeboden. Op 16 van die vaartuigen maakten vele leden der maatschappij van de hun aangeboden beleefdheid gebruik. Des avonds was er concert in de buiten-soeietcit. Ook dien dag hadden er volksvermake lijkheden plaats. Tot directeuren der maatschappij zijn bencemd de hh. Smit van Gelder, Schober en Kruseman, in plaats van de aftredende directeuren, de hh. Mul der, van Hall en von liaumhauer. Als voorzitter is herkozen de directeur dr. Vrolik. De algemeene vergadering in 1873 zal te Utrecht plaatshebben. Te Delft had heden morgen op de begraafplaats Jaffa de plegtige be grafenis plaats van den heer Anton Peters. Het lijk werd gevolgd door de zonen van den overledene, zijne bloedverwanten en vrienden. Onder deze laatsten merkte men op de voorzitters of vertegenwoordigers van de letter kundige genootschappen: //Oefening kweekt kennis" (waarvan Peters eere lid was), //Nieuwland" en //Caecilia"afgevaardigden van het Petersfonds uit 'sGravenhage en elders; terwijl vele kunstvereerders zich bij het graf hadden vereenigd. Door dr. Wap, voorzitter van genoemd fonds, werd eene korte, maar krachtige toespraak gehouden, waarin regtmatige hulde werd toegebragt aan de verdiensten en talenten van den afgestorvene. Aange naam was hel hem op dit plegtig oogenblik mede te deelen, dat door alge meene ondersteuning in het lot van weduwe en kinderen, voor zoo veel noodig, was voorzien. Hij mogt niet nalaten zijn dank te betuigen aan den heer ten Boekei, zwager van den overledene, die reeds geloond heeft een waardig toeziend voogd der kinderen te zijn. Overigens verklaarde hij, dat de commission te 's IlageAmsterdamRotterdam en elders gevestigd steeds bereid zouden zijn met woord en daad het gezin van Peters ter zijde te staan. Door den heer ten Roekei, van Rotterdam, werd aan de commissiëu in het algemeen en aan dr. Wap in het bijzonder hartelijke dank gezegd voor zoo vele bewijzen van l/clangstelling en deelneming, die de familie vooral in den laatsten tijd heeft mogen ondervinden. De oudste zoon van den overledene gaf zijn innigen dank te kennen voor de vele blijken van deelneming en vriendschapdie bij het overlijden van zijn vader waren gegeven en voor de laatste eer hem heden bewezen. Eén grijsaard, uit vriendschap daartoe gedreven, tooide het graf met bloemen. Te Rotterdam was men gisteren aan den Boezemsingel, voor een aldaar in aanbouw zijnd huis, bezig een welput te boren, waartoe men een kuil van 8 a 9 meiers gegraven hadtwee der daarin werkzaam zijnde werk lieden werden ten gevolge van de zich ontwikkelende gassen bedwelmd; twee andere werdlieden, die ter hulp toesneldentrof hetzelfde lot. Een hunner is aan de gevolgen overleden, terwijl de drie anderen in bedenkc- lijken toestand naar het ziekenhuis zijn vervoerd. Op Fijenoord is op denzclfden dag een smidsgezel van een zandwagen der aldaar loopendc spoortreinen gevallen en overredenten gevolge waar van hij oogenblikkelijk dood was. Te Dordrecht is Dingsdag II. een schilderin de uitoefening van zijn beroep werkzaam zijnde aan den gevel van een huis op de Voorstraat al daar, door een noodlottig toeval naar beneden gestort. De ladder, waarop hij stond, te kort zijnde, wilde hij zich vasthouden aan een der deksteenen van den nog ouderwetschen trapgevel. Die steen echter lag los en bood hem dus niet dat steunpunt, hetwelk hij zocht, zoodat hij het evenwigt verloor. Na verloop van enkele uren is de ongelukkige aan de gevolgen van zijn val overleden. Van den Helder meldt men dal Woensdag morgen door cenige sloeper- lieden in zee is ontdekt ccn tot aan den top van den mast gezonken vaar tuig. Zij vonden aan den mast het lijk van een ouden manin wien zij spoedig een aldaar wonenden visscher herkenden. Men denkt dat het vis- schersvaarluig of door ccn stoomboot is aangeloopen, of dat er een plank van het zeer oude vaartuigje gesprongen is. Van den zoon, die altijd met zijn vader aan boord was, heeft men niets ontdekt; diens lijk ligt waar schijnlijk nog onder in de schuit. Een der aldaar vertoevende zecmiliciens is bij het baden verdronken. Naar men uit Utrecht meldt is hel grootste gedeelte der aldaar gestolen effecten, alsmede de diamanten, reeds in beslag genomen. Aan het fort aan de Billstraat nabij die stad zijn twee militairen, ecu korporaal en een milicienbij het baden verdronken. De korporaal was een goed zwemmer, maar daar zijn makker hem hij de bcenen greep, was hij magteloos. Uit Frederiksoord maakt men met voldoening melding van de ont vangst eener gift van 250. als eerste bijdrage voor de oprigting eenep leesbibliotheek aldaar. Naar men uit Zelliem meldt is bij de op last van het gemeentebestuur gedane opneming der schade wegens den hagelslag op 18 Mei en 25 Junij

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1