LEIDSCIIE €00 RANT. 1872. VRIJDAG 12 JULIJ. N#. 163. STADS-BER1CHTEN. lil MNenLaNDSGHË berigten. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor UoitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Scanburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant ivordt verzonden IV'. 31 [blad 35) der Handelingen van den Gemeenteraad. SCHUTTE U IA. BURGEMEESTER e.V WETHOUDERS yan LEIDEN doen te wetendat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijenvan den 11 den April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot hel onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstellingen uitsluitingzal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 19Jen Juli aanstaandefs namiddags te lialf-zes. En worden dienvolgens opgeroepen 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1838 tot 1846 ingesloten 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenjige reden tot vrijstelling ver- mecnen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld en 5°. degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op hovengemclden dag, al ware het dat bij hen geen oproepings-biljet was ontvangenten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaanterwijl zij, die alsdan oiet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesleits hesluit vin den 288ten Juni 1828 Staats blad N°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. EuFgenVeesteL en Wethouders voornoemd, v. D. RRANDELERBurgemeester. Leiden, 11 Juli 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, II Julij. De Victoria regia (de koninklijke waterlelie)die thans in het groote bassin van de kas voor tropische waterplanten in den akademieluin alhier bladeren van 1 .CO meier in doorsnede heeft, opende Maandag 11. 'snamid dags tegen half vier hare eerste bloemdie zich den volgenden morgen ten ongeveer 10 ure weder sloot, om zich in den namiddag van dien dag legèn 4 ure andermaal te openen. Was die bloem op den eersten dag zuiver wit, toen was zjj rood's Avonds begon zij zich op nieuw te sluitentoen ech ter om zich niet weder te openen. Zij bloeit dus twee dagen achtereen, telkens na 4 ure in den namiddag en de bloem vertoont zich op beide dagen in eene andere gedaante en anders gekleurd. Op den eersten dag verspreidt z|j een zeer liefelijken geur. De tweede bloem zal vermoedelijk morgen (Vrijdag) namiddag opengaan en dus ook overmorgen in den namiddag geopend zijn. Nog vernemen wij dat gedurende den zomer aan het binnenhek van den akademieluin steeds door een billet zal bekend gemaakt worden of zij dien dag bloeit of niet. --De minister van marine heelt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in het laatst der maand Augustus dezes jaars zoo noodig een vergelij kend examen zal worden gehouden voor de plaatsing van twee adspirant- ingenieurs bij de kon. Ned. marine. Voor die betrekking komen allée'n in aanmerking jongelingen van een gezond gestel eri zonder ligchaamsgebre- ken, die op den eersten Januarij van het jaar, waarin de toelating ge schiedt, hun 25!le jaar nog niet zijn ingetreden, en in het bezit zijn van liet diploma van scheepsbouwkundig ingenieur, ingevolge de wet van 2 Mei 18C3. Zij. die voor de opengestelde plaatsen wenschen in aanmerking te komenmoeten daartoe vóór of op den eersten Augustus aanst. een verzoek schrift op zegel indienen aan den minister van marine. Bij het Oost-Indisch ambtenaars-examen B zijn sedert Zaturdag, 6 Julij II., weder toegelaten de heeren: P. C. Vrijberghe de ConinghTh. van Dissel, P. M. L. de Bruyn Prince, 11. E. SteinmetzS. H. van der Ploeg, S. C. A. F. Lange en 11. P. A. Bakker, allen van Delft. Bij het te Amsterdam gehouden aanvullingsexamen, van militaire ari sen bij de geneeskundige dienst hebben, voor de betrekking van officier van gezondheid, aan de vercischten van het examen voldaan, de hh. J. V. II. Vane en J. D. van Hengel, voor de geneeskundige dienst in Oost-Iudië, en de heer B. H. F. Sikkesvoor die der landmagt hier te lande. Naar wij vernemen, zegt het IVeekbl. v. h. Regt, zijn onlangs tot buitenlandsche leden van liet te Parijs opgerigte genootschap tot de verge lijkende studie der wetgeving van de onderscheidene landen (soiiéte de la legislation comparée) voor Nederland benoemd de heeren jhr. mr. G. J. Th. Beelacrts van Blokland, adjunct-commies bij het departement van justitie en secretaris van de commissie tot het ontwerpen van een nieuw wetboek van strafregt; m". M. II. Godeiroi en W. Wintgens, oud-ministers van justitie, leden van de tweede kamer, en mr. A. A. de Pinlo, raad-adviseur, chef van de afd. wetgeving enz. bij het departement van justitie. Volgens de Standaard is de doopplegtigheid van den zoon van II. K. H. prinses Maria der Nederlanden bepaald op 18 Julij. De jonggeborene heeft den naam van Frederik ontvangen. Te Sneek is eergisleren de algemcene vergadering van de Nederl. maatschappij tot bevordering van nijverheid geopend in de Doopsgezinde kerk, daartoe welwillend beschikbaar gesteld. De voorzitter, de heer dr. A. Vrolik, hield daarbij eene welsprekende rede, waarin hij betoogde dat. ofschoon meermalen de vraag was gedaan of de maatschappij haar arbeids- vejd niet moest beperken, er reden bestond daartoe niet over te gaan. Blijkens het verslag telt de maatschappij thans 80 departementen, 1911 leden, 52 donateurs, 33 algemeene leden, 26 honoraire leden en 4correspondenten te zamen 2026. Bij de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen werd o. a. aangenomen het voorstel van directeuren om het eeuwfeest der maatschappij in 1877 zoo mogelijk te vieren door de opening van een mu seum van kunst, op de nijverheid toegepast. Over het denkbeeld van een der departementen, om dat museum op te rigten in de hoofdstad, zal in eene volgende vergadering door directeuren rapport worden uitgebragt. De vergadering sprak verder o. a ook de overtuiging uit, dat het wenscheljjk is, de uitgave van het tijdschrift der maatschappij te doen plaats hebben meer dan vier malen in het jaar. Na de behandeling dezer voorstellen werd den afgevaardigden een keurig déjeuner aangeboden in desoeieteit Amicitia. Toen de vergadering op nieuw geopend waswerd o. a. door de commis sie voor de prijsvragen rappori uitgebragt, waaruit bleek, dat zij geen der ingekomen antwoorden der bckrooning waardig had geacht. Na den afloop der vergadering begaven vele afgevaardigden zich naar de matinee musicale in de Buiten-societeit, terwijl vlak daarbij gelegenheid bestond om hetliard- roeijen te zien, hetwelk in de Nieuwe Gracht plaats had. Des namiddags werd verder door de afgevaardigden een togt gemaakt per stoomboot naar de Jourc, om het landgoed van jhr. mp. 1'. B. J. Vegelin van Claerbergen te bczigtigen. Te Rotterdam is gisteren ochtend door de policie een jongeling aan gehouden, die bij de kassiers R. Mees Zonen een valschen wissel ter discovering aanbood. Te Amsterdam is in den afgeloopen nacht, omtrent 12% ure, een hevige brand uitgebarsten in een loods, slaande op het terrein van den stoom-rjjst- pelmolen »de Vriendschap," aan het einde der Oostenburger-Voorstraat. De vlammen deelden zich spoedig aan de belendende perceelen mede, zoodat heden morgen ten 5 ure, toen men den brand meester was, hoewel nog verre van gebluscht, al de overige op dat terrein staande bergplaatsen, de pelmolen en 9 huizengrootendeels geheel en overigens voor het grootste gedeelte in de asch waren gelegd. In de bergplaatsen waren groote partijen katoen, olie. turf en hout, enz. aanwezig. Mei uitzondering van een werk man, die van een der gebouwen gevallen, zich gekneusd had en naar het gasthuis is vervoerd, zijn, voor zooveel bekend, geene persoonlijke onge lukken voorgevallen. Een timmermanB. van Bremenheeft eene zwangere vrouw uit een brandend gebouw gered. Naar men uit Deventer meldt vertrekken van daar, wegens gebrek aan werkvele ambachtslieden naar hel buitenlandde meeslen echter komen spoedig terug. Zondag 11. gaf de heer \V. G. Boele, te Kampen, een feest aan zijne werklieden. Dat feest was, naar men van daar aan het N.v.d.D. meldt, bestemd ter viering van het vjjf en twintigjarig bestaan der firma C. J. Boele en Zoon. Ter bijwoning van dit feest had de jubilaris zjjne verschil-,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1