ft 3" .1 it E. PER TELEGRAAF. kunnen doen. Maar in de laatste ure schijnt de heer Thiers van dit denk beeld teruggekomen te zijnen aan de Duilsche regering verklaard te heb ben dat hij de leening zonder bemiddeling der bankiers legen eenen gunsli- geren koers zou kunnen tot stand brengen dan met hunne hulp. De /l/ort. des Int. mat. acht het zeker dat Frankrijk, bij het sluiten der nieuwe leening s van de medewerking van bankinstellingen zal afzien. Deze instellingen zullen enkel legen een zeer klein commissieloon de stuk ken uilgeven. De Siècle meldtDe regtei'zijde verlangt vurig dat de lieer Thiers aftreedt, opdat zij hem kunne vervangenen zij verzuimt niets om haar doel te hereiken. De aanhangers der monarchie hebben in de laatste dagen, nu eens te Versailles dan weder ie Parijs, bijeenkomsten gehouden, waarin zij zich hebben verstaan over de Ie volgen gedragslijn. De drie fracliën der linker zijdevan deze kuiperijen onderrigthebben het noodig geacht daar over vail gedachten te wisselen, hoewel zij zich in het minst niet bevreesd maken. De generaal Trochttilie hel openbaar leven vaarwel beeft gezegd is naar Tours vertrokken. Later zal hij zich naar Brelagne begeven, in welk departement hij geboren is. Hij zal er zich aan den tuinbouw wijden. liet proces van den ex-generaal Crenier. wegens het doodschieten van Arbinet, zal den 15, c" dezer ie Lyon een aanvang nemen. Volgens de Ordre zal de krijgsraad beslaan uit de maarschalken Paraguay d'Uilliers, Canro- bert en Mac-Mahon, alsmede uil de generaals de lireuilAbbatuci, Metman en Tixier. Te Madrid heeft den 33slc", Jttnij eene bijeenkomst van republikeinen plaats gehad, waarbij verschillende personen uit het volk de gevaarlijkste leer stellingen hebben geopperd. Kort en goed werd de leer verkondigddat de maatschappij onderstboven moest worden gekeerd; dat men den rijken hunne kostbaarheden, waarmede zij zich looijen, enkel om de behoeftige klassen te bclccdigen. moest ontnemen; dat men den koning, als bij wil vluglen, niet uit Spanje moest laten gaan. ten einde hemEen schoenmaker, die min of meer bij zijn vak bleef, gaf te kennen, dat zijn eenige wensclt was, een advocaat of ander voornaam persoon naast zich op een stoeltje ol bankje schoenen te zien lappen. Een ander verklaarde dat hij geen repu bliek wilde, welke door wettige middelen zou zijn verkregen. De republiek, die het resultaat zou zijn van geweld, was zijn geliefkoosde droom. is ar i c 5» e a x ss. De werkstaking der mijnwerkers ia de Rulir-dislriclen is in ontvang afgenomen, Uit Oberbauseu echter wordt gemeld, dat in twee nabij die plaats gelegen mijnen de arbeid nog zoo goed als in het geheel niet hervat was; al de mijnwerkers van de eene, 900 in getal, hieven volharden in hun verzet; bij de andere mijn hadden zich nog slechts 90 werklieden weder aangemeld. De bibliotheek voor militaire wetenschap te Metz, beslaande uit 40000 bockdeelen. is naar Oerlijn overgebragt en aldaar door den generalen staf in ontvangst genomen. Deze verzameling bevat vele hoogst zeldzame boek werken handschriften en teekeningen. Met inbegrip van de Itoogleerarcn aan de Straatsburger universiteit zijn er bij de gezamenllijke Duilsche universiteiten titans 1110 gewone en buitengewone hoogleerarenbenevens 512 honoraire professorenprivaat docenten en leeraars in talen. Het gezamenlijk aantal ingeschreven studen ten bij de universiteiten bedroeg in liet afgeloopen winler-halfjaar 14404, of gemiddeld bij elke universiteit 700. Daaronder waren er 1953 in de Evangelische en 657 in dc katholieke theologie; te zanten 2010; voorts 3604 in de regten, 3749 in de medicijnen en 4501 in de philosophic, philo- logie, natuur- en wiskunde enz.; of percentsgewijze: in de Evangelische theologie !4, in de katholieke 5, in dc regten 25. in de medicijnen 25 en in de philosophic enz. 31. Voor liet eerst heeft zich thans het verschijnsel voorgedaan dat Leipzig meer studenten telt dan Berlijn. Te Leipzig zijn 2300 en te Berlijn bijna 2000 studenten ingeschreven. De f/'eserzeitung deelt het een en ander mede omtrent de tc Einden gevestigde maatschappij tot uitoefening der haringvisschcrij onder directie van den heer Kriilhölfer, sedert korten tijd uit Nederland daarheen overge bragt. Daaruit blijkt dal zes loggerschepen sedert eeltige weken in zee zijn en binnen kort te Emden worden terugverwacht. De beriglcn aangaande de vangst dier schepen luiden gunstig. Het product dezer nieuwe visscherij zal oiuhr de naam van Emdcr haring.in den handel worden gebragt. Het blad voegt er nog bij dat de Emder baring in vroeger jaren in Duitsehland zeer gezocht was. Werkelijk heeft jaren geleden daar ter plaatse eme der gelijke reederij beslaan, doch zij heeft spoedig door de concurrentie uit Neder land moeten zwichten. Deze onderneming schijnt echter door het Duilsche gouvernement te worden gesteund. -• De aartsbisschop van Utrecht wordt op zijne reis naar München dooi den kanunnik van Vlooien vergezeld, in de Nikolaï-kerk aldaar zal hij eene hoogmis vieren en daarbij aan kinderen van oud-katholieke ouders het vormsel toedienen. Van daar begeeft hij zich naar KiefersfeldenMeering en Kempten en naar den Rijn-pfalz ln het geheel zal die kerkelijke han deling aan 300 personen verrigt worden. Er heeft zich een comité van oogheelkundigen uit alle landen van Europa gevormd om te Berlijn een standbeeld op te rigten van Griife, den beroemden ophihalmoloog. Te Zurich bestaat het plan om een gedenktecken voor Zwingli op te rigten. Het zal bestaan in een metalen standbeeld, waarvan de kosten op 100 a 120,000 fr. geraamd worden. Er heeft zich eene commissie van 25 leden gevormd, die de medewerking van alle hervormden in en buiten Zwit serland inroept. Van deze commissie zijn o. a. leden Alex. Schvveizer, prof. Biederraann, de predikant Lang e;i prof. Vögelin. Naar men tul Petersburg meldt heeft de regering besloten tot eene .geheele verandering in den toestand van Siberie. De bedoeling is namelijk, in de eerste plaats aldaar een burgerlijk bestuur te organiseren op denzelf den voet als in de landen van den Kaukasus en dit te plaatsen onder het opperioezigt van een der grootvorsten; voorts er onderscheidene instellingen te wijzigen of tot stand tc brengen en vooral het onderwijs te verbeteren en uit te breiden. 'sGRAVENHAGE, 8 Julij. Tengevolge van de optreding van de hh. van de Putte en van Delden als ministers, zal in de hoofdkiesdistricten Rotterdam en Deventer de verkiezing van leden voor de tweede kamer plaatshebben op 1 Augustus, en de herstemming, zoo noodig, op 15 Augustus. VERSAILLES, G Juli. De nationale vergadering beeft met 431 stemmen legen 273 verworpen het amendement van den lieer Casimir Périer, strek kende ont eene belasting van 3 pCt te hellen van de winsten van alle han- delsomzellingcn. NEW-YORK, 7 Julij. Gedurende de afgeloopen week zijn hier 1569 per sonen gestorven. LONDEN, 8 Julij. De metselaars-werklieden hebben het vergelijk met de mecsters-bouwlieden goedgekeurd: 51% werkuren per week, 8% p. per uur. De timmerlieden zijn nog niet toegetreden. De Times bevat een telegram uit Parijs, waarin wordt verzekerd dat Duitsehland heeft doen informeren bij vier mogendheden, die het regt van veto bij de Paus-keuze hebben, of men zich zou kunnen verstaan over de voorwaarden van het aanstaande conclave. Drie dier mogendheden zouden gunstig voor het voorstel geantwoord, eene echter het verworpen hebben als ontijdig. PARIJS, 7 Julij. Het met Duitsehland gesloten tractaat is heden gerati- fiëerd geworden. De heer Goulard, minister van financiën, zal morgen in dienen het ontwerp van wet houdende bepaling tot het aangaan van eene leening, met vrijlating aan de regering hel tijdstip en de voorwaarden van uitgifte vast te stellen. VERSAILLES, 7 Julij. De acte van ratificatie, door den Duitschen keizer onderteekend, van het gisteren door de nationale vergadering goedgekeurde Duitsch-Fransche tractaat is in den afgeloopen nacht dooreen veldjagerhier 11 aangebragt. Graal Arnim vertrekt morgen naar Ems. Thiers wenscht drin gend dat de kamer vóór het einde dezer maand vacantie neme. LYON, 7 Julij. De tentoonstelling alhier is heden geopend geworden door den heer Lefranc, die in zijne toespraak de alwezigheid van den minister van koophandel betreurde, welke beter de belangen der tentoonstelling zou hebben vertegenwoordigd. "Inlusschen vertegenwoordig ik," zeide hij, »op meer algemeene wijze de groote belangen: vrede en orde, elementen voor j 's lands opbeuring even gewiglig als de arbeid." De minister bragt hulde aan Thiers, voor diens bemoeijingen om de vrijheid en de republiek te grondvesten. BERLIJN, 8 Julij. Mgr. Loos. de Utrechlsche aartsbisschop, heeft gisteren in de kerk te Munchen de godsdienstoefening geleid en het vormsel toege- 'diend en werd daarin bijgestaan door prof. Friedrich. !j NEW-YORK, 6 Julij. in het geheel zijn hier 1000 menschen door zonne steek aangetast en 200 gestorven, voornamelijk kinderen. De sterfte in de andere sleden staat in verhouding tot die van New-York. Thans begint de hitte te verminderen. IMGEiEÖlVKEïtil. Hel is bij vele ouders van leerlingen niet onopgemerkt gebleven dat sedert eenigen tijd op een der openbare scholen voor meisjes alhier, niet alleen de hoofdonderwijzeres fungeert, maar ook de hoofdonderwijzer van een der openbare scholen voor onvermogenden. Naar aanleiding van dit feit, nemen wij de vrijheid aan desbevoegden de volgende eenvoudige vragen te stellen: i". Is die toestand al of niet in strijd met de verordeningen op het open baar lager onderwijs door den gemeenteraad vastgesteld 2 Ligt het in de bedoeling of althans in den geest dier verordeningen dat de /ioo/rfondcrwijzer eener gemeenteschool de hem toevertrouwde inrich ting mag verlaten om voortdurend in eene andere school toezicht te gaan houden of wel de politic te handhaven? 3". Moet uit die omstandigheid de gevolgtrekking worden gemaakt dat bedoelde hoofdonderwijzeres voor de op haar rustende laak niet, of niet voldoende berekend is Is zij echter, zooals wij gelooven en vertrouwen, volkomen berekend voor die moeilijke laak, wordt dan door dc aanwezigheid van zulk een superintendent niet een onverdiende blaam op haar en op de school zelve geworpen Leiden Juli 1872. X. Z. Btirgcrlijlic ONDERTROUWD: R. Sytsma, jm. 31 j. en M. G. M. Geerling, jd. 21 j. B. J. Zandvliet, jm. 34 j. en II. M. van Rutte. jd. 35 j. G. Brummelkamp. jm. 27 j. en J. van Wijngaarden, jd. 23j.--G. Doeve, jm. 22 j. en M. E. de Berg, jd. 31 jd. W. C. van Dorp, jm. 32 j. en M. M. F. van Wijk, wed". 40 j. Dr. J. Verdam, jm. 27 j. en B. J. van Ketwich, jd. 31 j. G. van Wijk, jm. 24 j. en J. Gieze, jd. 19 j. F. G. Zirkzee, jm. 22 j. en M. S. van der Mark, jd. 25 j. --. J. du Croix, jm. 23 j. en J. G. Uitenhoul, jd. 23 j. J. van Mttsscher, jm. 28 j. en C. Deegen, jd. 26 j. K. A. Verbeek, jm. 28 j. en D. Lieman. jd. 29 j. («ciioudcii Verknoping van onroerende goederen, in hel Heercn-Logement aan den Burg, Zaturdag 6 Julij. Notaris A. J. Rijshouweb, te Socterwoude. Een Huis en Erf, waarin de Timmermans-Affaire wordt uitgeoefendaan den Ouden Singel, omtrent dc Zandstraat, n*. 162, wijk V, n 382, Sectie B, tl". 913. Kooper J. C. Üsiyser ipj. ƒ1900. -- Ken Huis eu Erf, aan de oostzijde van de Middelstegracht, tl". 97, wijk Vil, n'. 579, Sectie 1, n®, 800, in bod op 200. Niet afgeslagen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3