LE1DSCHE COURANT. 160. *87! DINGSDAG 9 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, üe prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5Q 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg t LubcckFrankfort aM. f BerlijnLeipzigDresdenBreslauKeulenStuttgartWtenenPraagBazelZurichGallenGeneve en Lausanne BINNENLANDSCIIE BERfGTEN. LEIDEN, 8 Julij. De examens aan de polytechnische school te Delft hebben in het ge heel den volgenden uitslag opgeleverd. Voldoend examen is afgelegd door de heeren: technologenM. W. Beyerinck, II. llartogh Heys, II. P. Kalt, J. J. Pennink, B. van der Pot, 11. W. Schalkwijk, G. J. Stam, A. R. M. Vink. Civile ingenieurs: A. B. Albcrs, J. J. Brutel de la Rivièrc, R. J. Cas- tendijk, J. Drost Jr.Th. W. C. IlerckenrathC. J. van der Mandele, II. P. Mensinga, jonkh. 0. J. A. Repelaer, J. G. Ribbers, J. A. Roest van Lim- burgh, A. T. L. Rouwenhorst Mulder, A. F. Steers, R. Tnlein Noltlienius, R. de Vidal de St. Germain. Scheepsbouwkundige ingenieurs: J. F. van Beek, D. van Vliet. Werktuigkundig ingenieur: J. Cardinaal. Mijn-ingenieurs: S. L. G. Birnie, B. Fennema. J. A. llooze. De miliciens der ligling van 1871 zullen den 13,len dezer in het genot van onbepaald verlof gesteld worden. De jaarlij ksche vergadering van candidaat-notarissen in Nederland zal dit jaar gehouden worden te Zwolle op 12 Augustus aanst. J. A. en J. Rijnhoutvader (smid) en zoonrespectivclijk oud 50 en 16 jaren, wonende te Utrecht, en K. L. van der Wijngaard, 37 jaar oud, ook aldaar woonachtig, komen onder de gesignaleerden in het Politieblad voor. Tegen hen is bij bevelschrift der arrond.-regtbank te Utrecht regts- ingang met bevel tot gevangenneming verleend, ter zake van den, in het laatst der vorige maand uit het woonhuis en ten nadecle van mejonkvrouwe M. S. van Westrenen, door het opensteken van een brandkast, gepleegden diefstal van effecten, alsmede van een bankbillet groot ƒ100, ongeveer 70 aan spetie, een ovale broche, omzet met 15 a 16 stuks diamanten, en 10 stuks lassé diamant, elk ter waarde van 25 a ƒ30. De officier van justitie te Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. Blijkens het uitgekomen alphebetisch register op het Politieblad over 1871, zijn in dat jaar gesignaleerd 1857 personen, vreemdelingen verwijderd 879, bedelaars onlvlugt uit gestichten 72, vermiste brieven met geldswaarde 30 en personen die aan de nationale militie dienstpligtig waren, doch de gemeente waartoe zij behooren verlaten hebben, zonder dat hun tegenwoor dige verblijfplaats bekend is, 23. Vervolgens zijn gevonden: drenkelingen I 13; drijvende vaartuigen 26; vaartuigen ontvreemd 26; voorts gepleegde I veediefstallen 41, valsche munt in omloop geweest 17 maal en diefstal of verwisseling van effecten en andere geldswaarde hebbende papierenwaar- van de nummers bekend zijn, is 44 maal voorgekomen. Bij de Ned. herv. gemeente te lleeg is tot predikant beroepen d». Mense, I pred. te Bodegraven; bij die te Ooltgensplaat d8. van der Linden, pred. te j! Hoevelaken; bij die te Oostermeer en Eenstrum d". de Koe, pred. te Lien- den; bij die te Varik ds. Hasselman, pred. te Heukelum; bij die te Piershil de cand. P. van Krieken; bij die te Enkbuizen dr. Boon, pred. te den Ham; g bij die te Zierikzce ds. Remy, pred. te Renswoude; bij die te Werkhoven de cand. M. Rutgers van der Loeff; bij die te Streefkerk en te Gerkeskloos- ter ds. Post van Griethuysen, pred. te Warns c. a.bij die te Gaast c. a. j d8. Hopster, pred. te Lemele en Arcliem; bij die te Augustinusga d". Meijer, pred. te Idsegahuizen en Piaam. Naar men uit Rotterdam meldt, is Jacob de Vletterjl. Zaturdag aldaar overleden. Door den gemeenteraad van Delft is bet vroeger vermelde voorstelom aan de leeraren bij de instelling voor Indisch onderwijs aldaar den titel van hoogleeraar te verleenenaangenomen. Tot hoogleeraar bij die instelling is benoemd de lieer J. M. van Vleuten. Donderdag avond il. had P. Gagcstein de Buitenhaven te Schiedam I overgezwommen en wilde ook weder terugkeeren. Toen hij halverwege geko- 1 men was bemerkten de op den wal staande toeschouwers dat hem de krach- ten schenen te begeven, en gingen twee personen te water om hem te hel pen. Inmiddels werd iemand, die met een boot in de nabijheid was, op dit ongeval opmerkzaam gemaakt en kwam ter plaatse waar de tot hulp toege- g schoten mannen den drenkeling boven water hielden, die in de boot werd geholpen. Ofschoon nog teeken van leven gevende, toen hij in de branderij van de hh. Roodenburg en Bresser gebragt was, is hy echter spoedig daarna overleden. j Het stoomschip Conrad, kapt. Oost, is gisteren te Port-Said aangekomen. De gisteren te Amsterdam gehouden vergadering, ter bespreking van de sociale quaestie, werd door ruim 800 personen in de beste orde Dijgewoond. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen: "Het is wenschclijk, dat bij ons te lande, ter voorkoming en beslechting van geschillen tusschen patroons en gezellen zich vormen, liefst bestendige, raden van verzoening, zamengesteld uit een gelijk aantal ledenafzonderlijk door patroons en werklieden daartoe te kiezen." Het prov. genootschap voor kunsten en wetenschappen in Noord-Bra bant hield Donderdag avond te 's Hertogenbosch zijne jaarlijksche algemeene vergadering. Een aanzienlijk en groot aantal leden was opgekomen, aan wie de voorzitter, de secretaris en de bibliothecaris versla en van den toe- stand gaven, die zeer gunstig waren. De voorzitter herdacht daarbij de leden, stichters en bestuurders, die het genootschap reeds ontvallen waren en hij bragt ook hulde aan wijlen mr. J. R. Thorbecke, aan wien de ver- eeniging voor kunsten en wetenschappen een zoo krachtigen steun had. Tot eerelid werd benoemd de heer H. M. C. van Ooslerzce; tot bestuurs leden werden herkozen jhr. mr. P. J. Ridder van der Does de Bije, dr. A. F. Ingenhousz, mr. J. Versfeit, mr. A. F. X. Luyben, dr. A. A. van Heusden en de heer M. H. Bezemer. En ter vervanging van de bestuursleden, de heeren J. A. Gerlach Jr.die om reden zijner liooge jaren ontslag nam, en den heer van Oosterzee, die buiten de provincie vertrok, werden ge kozen mr. W. D. Bosch en de heer J. II. van der Burg. Voorts trad als spreker op prof. mr. G. W. Vreede, van Utrecht, over eenige Noord-Bra- bantsche herinneringen uit het tijdperk van 18131848, in verband met onzen tegenwoordigen toestand. Rapport betreffende de superintendentie van het H. G. of arme wees- en kinderhuis. (Vervolg). Uit de schriftelijke behandeling der hoofdpunten bleek dat er tusschen gecommitteerden van den kerkeraad en de raadscommissie verschil van op vatting bestond omtrent schier alle vragen in de quaestie betrokken, zoo wel de historische als de juridische. De raadscommissie besloot te voldoen aan het verzoek van gecommitteerden van den kerkeraad, om nadere schrif telijke beantwoording van de beschouwingen in hun brief vervat, en daarbij met enkele woorden uileen te zetten, waarom zij zicii bij hunne hoofd argumenten niet konde nederleggen en nog eens duidelijk te constateren op welke voorwaarden zij zoude kunnen besluiten omtrent liet voorstel van den kerkeraad een gunstig praeadvies aan den raad uit te brengen. De raadscommissie meende dat zij in deze geen beteren weg kon inslaan dan bij haar antwoord de in haar eerste schrijven oorspronkelijk gestelde vragen te volgen en de daarop van wege gecommitteerden gegeven ant woorden te onderzoeken. Wat betreft de eerste vraag had de conclusie, waartoe gecommitteerden van den kerkeraad gekomen waren, de commissie verrast. "Er zou", zegt de commissie, nniets blijken van een beheer door de overheid, terwijl alles wat wij van de geschiedenis van dit gesticht vonden te boek gesteld, althans naar onze opvatting, neerkomt op een aan eengeschakeld verhaal van de daden van beheer, juist door die overheid gepleegd. Om de juistheid van onze stelling te bewijzen zouden wij de meesle bladdzijden, welke van Mieris aan het weeshuis toewijdt, moeten af schrijven, maar wij meenen ons die moeite te kunnen b: paren door een voudig daarheen te verwijzen. Inzonderheid wenschcn wij uwe aandacht te vesligen op al hetgeen in liet derde deel van het weeshuis gezegd wordt, bijv. op pag. 1106 en volg. 1114, 1126 en 1128, en voorts op het uitvoerig relaas omtrent de vereeniging van het Wees- en Houwhuis, eene verceni- ging op last en geheel onder de leiding van het plaatselijk bestuur tot stand gekomen. Indien ai de daar vermelde bijzonderheden niet doelen op daden van beheer door de overheid gepleegdwelken anderen naam zal men dan aan die daden moeien geven? En terwijl dus van Mieris, wij zouden bijna zeggen op elke bladzijde, van het beheer der plaatselijke regering getuigt, vermeldt hij geen enkel feit, waaruit ook maar van verre een medebeheer van de kerk zou kunnen worden opgemaakt. Hoe kan men dan volhouden dat het beheer van de kerk regel zou zijn geweest? Van waar dan die conclusie? Zij moet, vatten wij althans de meening van uwe gecommit teerden wel, uilsluitend rusten op dit betoog: "Bij resolutie der staten van Holland, dd. 2 Maarl 1575, werden alle kerken, pastoryen, huiszittcn-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1