is. Met de tegenwoordige aanvrage kan hij zicli niet vereenigen. De heer P. L. F. Blussé merkte op, dat nog niet alle wegen in de provincie zijn tot stand gebragl. De heer van Limburg Slirum loonde aan, dat de commissie over liet algemeen niet ongeneigd is ondersteuning aan] spoorwegen te verieencn, maar dat zij niet gunstig gestemd is voor de tegenwoordige aan vrage, in den tegenwoordigcn toestand van die zaak. De heer van der Heim verdedigde zich tegenover cenc aanmerking van den heer Léonalsof de vergadering in de zaak van de aanvrage Bredius bij overrompeling had be slist. De heer Roest van Limburg is ook niet voor afwijzing van elke aan vrage voor ccne spoorweg-onderneming, maar acht daartoe geen grond te bestaan in het onderwerpelijk geval. De heer van Zuylen merkte op dat de voorloopige concessie met 1 Jnlij is vervallen en dat er dus in den tegen- 1 woordigen toestand geen grond tot liet verieencn van subsidie bestaat. Hierna werd zonder stemming overeenkomstig het rapport der commissie tot afwij zing van het verzoek besloten. Door den heer de la Bassecour Gaan werd uit naam der commissie ver slag gedaan op de verzoeken van verschillende gemeenten tot toepassing van art. 3(1 der wet op het lager onderwijs tot tegemoetkoming in de kosten voor dal onderwijs. Daaruit blijkt dat de commissie zich over hel algemeen ver eenig t met de voorstellen, deswege door ged. staten gedaan. Alleen wat Middelharnis betrclt meent de commissie dat er geene termen bestaan om het gedane verzoek in te willigen. - Gisteren namiddag had er in de Koninginnegracht nabij den Dierentuin een treurig ongeluk plaats Een zoontje van een Amsterdamschen schipper, die met zijne pakschuit aldaar lag, viel door eenig toeval over boord. Dade lijk sprong de vader den zoon na. Dikwerf had de man zoowel eigen be trekkingen als andere personen gered. Maar ditmaal werd hij helaas het slagtoffer zijner menschlievendheid en ouderliefde. Hij zonk plotseling in de diepte. Spoedig waren vader en zoon nu wel uit het water gehaald: de zoon kreeg ook zijn bewustzijn terug, maar de vader kwam niet meer bij, niettegenstaande er spoedig geneeskundige hulp werd aangewend. Bij dit ongeval had nog liet volgende plaats. Toen het ongeluk voorviel passeerden juist eenige sectiën schutters onder bevel van den kapitein de Lelh, en het laat zich wel begrijpen dat velen dier schutters geen oogen- blik aarzelden om pogingen tot redding in het werk te stellen. Zij werden echter daarin belet door hunnen kapitein die hun gelastte door te marche ren. Een hunner, de schutter Ilartink, zonderde zich, niettegenstaande het hevel van zijnen kapitein, van de compagnie af en begaf zichna zijne wa pens te hebben afgelegd, gekleed te water en redde dan ook het zoontje, terwijl de vader zoo goed als dood werd opgehaald. Maar hiermede was de zaak nog niet tot haar einde. Bij den terugkeer van het schijfschieten, ging de compagnie de plek waar hel ongeluk had plaats gehad voorbij, en toen de schutters vernamen dat de schipper zijne vaderliefde met den dood bad moeten bekoopen, werden den kapitein de Leth allerlei verwijten-daaromtrent gedaan, ja zelfs wilden eenige schutters hem te lijf. hetgeen door de policie belet werd. Op het Plein gekomen, waar de schutters werden afgedankt, werd de kapitein wederom bedreigd en zou het tot feitelijkheden zijn over- gegaan, indien de policie eveneens niet tusschen beiden was gekomen. Is wclligt het gedrag der schutters uit een militair oogpunt beschouwd niet te verdedigen, uit hel oogpunt van menschelijkheid kan men hunne gevoelens hegrijpen en is dit gedrag allezins te verschoonen. De door zijne dwaze streken alhier bekende lieer van Hees van Tiel- land die reeds meermalen door de policie wegens fiard rijden bekeurd werd, bevond zich dezen middag na afloop van de parade in een klein open rijtuig bespannen met één paard in hel korte Voorhout en reed weder in hollende vaart, zoodat iedereen, om niet onder het rijtuig te geraken een goed heen komen moest zoeken. Op het Tournooiveld gekomen trachtte de heer v. H. tusschen de artillerie door te rijden, maar hoewel hem dit werd belet zette hij toch zijn paard met de zweep aan om zijn doel te bereiken. Hierdoor kwam het rijtuig in aanraking met een der stukken geschut, waardoor hel kantelde en omviel en v. H. op de straalsteenen nederkwam. Met eene zware verwonding aan het hoofd werd hij in hel lintei de Oude Doelen ingebragt. 1 waar hij door onderscheidene toegesnelde geneeskundigen werd onderzocht cn verbonden. Hij is later per vigilante naar zijne woning op de Prinse- graclil vervoerd. BUITEN LAN DSC IfE Ifliftlt; I KN. BELGIE. De don. Beige bcrigt dal Z. M. de koning den generaal Tolsma, adju- j dant van Z. M. den koning der Nederlanden, in een bijzonder gehoor heeft'i ontvangen. - - Betreflende de onlusten, die te Berchemnabij Antwerpenhebben plaats gehad, meldt men het volgende: Zaturdag jl. werd een onderofficier der lie zetting door personen uit de burgerij mishandeld. De kameraden van den militair schoten daarop toe om wraak te nemen. Den volgenden dag, het was kermis, liep een troep onderofficieren en soldaten de plaats af en wierp zich op de wandelaars. Hiermede nog niet tevreden, werden de baldadig- j; beden door de militairen zoover gedreven, dat zij in vele huizen de glazen inwierpen. Hier en daar werden eenige personen gekwetst. De komman- dant gaf onmiddellijk aan de soldaten bevel in de kazerne terug te kee- reii en er te blijven. Maandag kwamen tal van burgers, waaronder vele straatjongens, voor de kazerne bijeen, waar zij de soldaten uitjouwden en sarden. Deze verbraken eindelijk- het consigneverlieten met geweld de t kazerne, en wierpen allen omver, die zich op hunnen weg bevonden. De burgers namen nu in allerijl de vlugt; doch de soldaten gingen door, dron gen verscheidene huizen geweiddadiglijk binnen en stelden er zich aan als l eer en meester. Zoodra de kommandant hiervan verwittigd was geworden, beeaf hij zich, vergezeld van zijne officieren en begeleid door detachementen gendarmes en linie-troepen van een ander bataillon, naar onderscheiden pun ten, die hij dadelijk lief bezetten. De weerspannige soldalen keerden naar de kazerne terug, ot werden er gebragtmaar de opgewondenheid was biermede nog niet bedaard, zoodat de officieren Dingsdag nog de grootste moeite hadden om de manschappen in toom te houden. -- Te Antwerpen is jl. Maandag, van het bijkantoor der nationale bank, eene som van 185,000 ontvreemd-, bestaande in 185 bankbilletten, ieder van 1000 fr. cn 1 van 500 fr.ten nadeele van het huis Corneille David. Tien duizend francs belooning worden uitgeloofd aan hemdie het gemelde huis in slaat stelt weder in het bezit geraken der ontvreemde som of een groot gedeelte daarvan. -- Uit Brugge meldt men dat gedurende een vrecsselijk onweder, in den nacht van Woensdag op Donderdag, de bliksem is gevallen tusschen Ilerseaux en Moeskron, op eene hofstede, die tol den grond afgebrand is. Veertien koeijen zijn in de vlammen omgekomenmen heeft slechts de twee paarden kunnen redden. De stalknecht is zijn redding verschuldigd aan den moed van een spuitgast, die hem uil het midden der vlammen haalde. ENGELAND. LONDEN. 4 Ju lij. In Hyde-park is weder een gedeukleeken onthuld ter eere van den prins-gemaal. De koningin woonde met prinses Louise, prins Leopold en prinses Beatrice de plegligheid bij. Het monument heeft 120,000 gekost. Het munt uit door werkelijke schoonheid en grootscliheid van vormen. De prins-gemaai is voorgesteld in zittende houding, versierd met de orde van den Kouseband. In de reglerhand houdt hij den catalogus van de interna tionale tentoonstelling van 1851 FUAl'HR K. De Palrie berigt dal men er na langdurige en ijverige nasporingen in geslaagd is al de meubelen, kostbaarheden en kunstvoorwerpen, die zich in het aan den heer Thiers toebehoord hebbende hotel op liet Sl. George-plein te Darijs, tijdens hel afbreken daarvan op last der Commune, bijeen bevon den. terug te erlangen. Ook de rijke boekerij van den president is. op eenige weinige werken na, weder voltallig. Twee portefeuilles met auto- graphen heeft men niet kunnen terugvinden. De algemeeue synode der herv. kerk heeft in den laatsten tijd hare zittingen gewijd aan de behandeling van een ontwerp van kieswet en een reglement voor de prcsbvteriale raden. Over de vcreischlen om kiezer te zijn zijn langdurige beraadslagingen gevoerd. Ten slotte is aangenomen dat men om kiezer te zijn den ouderdom van 25 jaren moet hebben, en moet verklaren van harte gehecht te blijven aan de hervormde kerk en aan de waarheid, gelijk die geopenbaard is in de boeken van het O. en het N. Tes tament. Er zijn verschillende moliën ingekomen om de wenschclijkheid uit te drukken van de scheiding tusschen kerk en staat. Van den heer Colani en 20 andere leden is ingekomen een voorstel, waarbij gevraagd wordt de opheffing van het budget voor eeredienst en het instellen eener centrale kas voor giften en vrijwillige inschrijvingen ter bezoldiging der leeraars en ter bestrijding der kosten van de openbare eeredienst. Onder de gedelegeerden van builenlaudsche kerkgenootschappenaan wie in de laatste bijeenkomsten tiet woord is verleend, bevond zich de pred. Buscarlel, lid der vrije Schotsche kerk De Geneefschc kerk heeft haren voorzitter Coulin en haren onder voorzitter Guillermet naar de synode afgevaardigd. De voorzitter der reünie van de Waalsche gemeenten in Nederland, de heer van Goens, heeft de synode, in een uit Zwolle afgezonden telegram geluk gewenscht cn de Ie Groningen vergaderde synode der christ. geref. kerk in Nederland heeft een brief aan de Fransche kerkvergadering gerigl, waarin zij haar geluk wenscht met haar besluit om hel christelijk geloof te handhaven en de verbreiding van verderfelijke leerstellingen in de kerk te weren. ITALIË. liet Parijsche Journ. des Déb. deelt den inhoud mede van de dépêche van den minister Visconli-Venosla aan de vertegenwoordigers der Italiaan- sche regering, naar aanleiding van het schrijven van den Paus aan den kardinaal Antonelli gerigt. »De Paus geeft zelf, wordt daarin gezegd, door zijne handelingen endoor zijne herhaalde redevoeringen, het duidelijkste bewijs, welke volmaakte vrij heid hij geniet.- Ilij volgt de politiek, welke hij verkiest, en toont dat duidelijk aan door aan het Duitsche keizerrijk openlijk den oorlog te verklaren. "Even zeer bevestigen de leiten, dat de Paus op kerkelijke gebied geheel vrij is. Niet alleen worden de gebruikelijke kerkelijke feesten gevierd, maar men viert zelfs met zekere plegligheid feesten van een onmiskenbaar politiek karakter, zoo als het op den IB11"1 Junij in de St. Pieterskerk ge vierde feest; en bij die gelegenheden hestaai er schijn noch schaduw van eenige belemmering of verstoring. De geestelijken bewegen zich overal in de meest verschillende en in het oog vallende kleeding gedost, en de in groolen getale te Bome aanwezige diplomalen kunnen getuigen, dat deze geestelijken nooit van welke zijde ook eenige belgediging te dulden hebben. "Wat de pers aangaat, de in alle vrije landen opgemerkte schaduw zijde bestaat ten haren opzigte hier even zeer. Maar wanneer de geeste lijkheid dan ook ten doel mag slaan aan de aanvallen van eenige bladen, zoo stelt zij zich zelve schadeloos door van haren kant. zoo als ieder zien kan die de door het Vatikaan beschermde bladen leest, een zeer ruim ge bruik van de vrijheid van drukpers te maken. Dus blijft alleen de wet op de godsdienstige vereenigingeu en ligchamcn over. De llaliaansche wet, welke men ook te Rome van toepassing wil verklarenis echter eenslui dend met de wetgevingen van Frankrijk en België, waar de geestelijkheid toch in het geheel niet vervolgd worut. Bovendien is de regering voor nemens voor Rome eene speciale cn zeer gematigde wet voor te stellen, welke rekening zal houden met de eischen van het exceptionele karakter van het opperhoofd der kerk op het godsdienstig gebied. De door den II. Vader geopperde grieven zijn derhalve geheel ongegrond. Het eenige feit da! tol klagen kon aanleiding geven is de uitspraak der jury in dg zaak

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2