BUI T E N LA N DSC UE UK BIG TO. PEK TELEGRAAF. EWGBSjANII. LONDEN, 2 Julij. Een groot aantal Mormonen, ongeveer 500 mannen, vrouwen en kin deren, is dezer dagen te Liverpool scheep gegaan. De meesten waren uit Denemarken, Zweden en Noorwegen afkomstig, slechts dertig kwamen uit het Vereenigd koningrijk. Bijna allen behoorden tol den minderen stand. De Times verwaardigt zich niet dikwijls, in zijn ontzagwekkende kolommen iets te berigten omtrent het nietige Nederland. Geschiedt dit echter bij geval, dan laten juistheid en spoed weinig te wenschen over. Een versch staaltje. In zijn nommer van jl. Maandag onthaalt de Times het lezend menschdom op hel volgend telegram, regelregt uit 'sGravenhage ontvangen //De koning heelt den heer Devries belast met de vorming van een nieuw kabinet, hetwelk aldus zal zijn zamengesleld: De heer Devries, minister president. De heer Geertsema. minister van justitie. De heer Miraudolle, minister van binnenl. zaken. De heer Weitzell, minister van oorlog. De heer Gerike (laatstelijk minister van marine), minister van builenl. zaken. De minister van financiën is nog niet benoemd. Men gelooftdat de lieer Vanbosse of professor Groningue de portefeuille zal aanvaarden." iV.R.C liet stoomschip Lapicing, naar Botterdam bestemd, is bij St. Cathe rine's gezonken na in aanvaring te zijn geweest met een Australievaarder een gedeelte der equipage is gered. De hoeveelheid petroleum, zoowel ruwe als gezuiverde, die in 1871 uit Amerika is gevoerd, bedraagt 00 millioen kannen of liters. De opbrengst bedroeg ruim 75 millioen francs. IRA* H E e.J K. De overeenkomst met Duilschland bepaalt dat de ontruiming der de partementen der Marne en der Haute Marne in de aanstaande maand Septem ber zal plaats hebben, die van de departementen der Ardennen en der Vogesen in Februarij van het volgende jaar, die van de departementen der Meurlhe en der Maas en der vesting Belfort bij de geheele afbetaling. Toul, Verdun en Belfort mogen niet worden versterkt zoo lang de Pruissische bezetting nog niet is afgcloopen. Voor de betaling van het laatste milliard wordt een jaar uitstel verleend; echter wordt bij de overeenkomst aan Frankrijk de bevoegdheid gegeven de afbetaling vroeger te doen geschie den. liet bezettingsleger wordt niet verminderd en blijft op de sterkte van 50000 man. -- De heer Ozcnne is wederom naar België vertrokken om op nieuw onderhandelingen over een handelstractaat aan te knoopen. Hij moet in last hebben thans voorstellen te doen, welke gunstiger zouden luiden voor de Belgische mijn-nijverheid, voor de geweven goederen en kanten, dan vroeger door hem aan de Belgische regering werden gedaan. In de nationale vergadering, bij de behandeling van de belasting op de handelsomzettingen, heeft de heer Rouher tegen den heer Thiers staande gehouden dat de belasting op de grondstoffen onmogelijk het geraamde be drag kon opleveren. De verantwoordelijkheid voor de handelstractaten van 1860 wilde hij nog altijd dragen, want zijne staathuishoudkundige beginselen waren niet veranderd. Telkens wanneer de heer Rouher het woord wilde voeren, ontstond er een zoo groot rumoer in de kamer, dat Rouher zich ter naauwernood kon doen verstaan, en ten slotte was hij genoodzaakt, onder protest, van het woord af te zien. Reeds is gemeld dat de generaal Trochu zijn ontslag heeft genomen als lid der nationale vergadering. In den brief, waarin hij aan den presi dent kennis van zijn besluit geeft, zegt hij dat hij reeds dadelijk na het einde van den oorlog had gedachtdat het oogenblik voor hem was geko men om zich in het privaat leven terug te trekken. Hij hield zich over tuigd, dat hij hel land niet langer nuttig kon dienen. Uit dien hoofde had hij elke candidaluur voor de nationale vergadering van de hand gewezen. In weerwil dezer verklaring werd hij tot afgevaardigde gekozen. Zoo hij het mandaat had aangenomen was het om de verantwoordelijkheid te hel pen dragen van hel votum over het sluiten van den vrede en over de legerwet. Nu hij dien dubbelen pligt vervuld had, moet hij zich terug trekken. Uit hel nader omtrent den opstand te Parijs gedane onderzoek is ge bleken, dat onder de Commune de kinderen en vrouwen geen geringe rol gespeeld hebben. In het geheel hebben 681 kinderen aan het oproer deel genomen; als 235 kinderen van 16 jaren, 226 van 15, 103 van 14, 47 van 13, 21 van 12, 11 van 114 van 9, 1 kind van 8 en 1 kind van 7 jaren, liet aantal vrouwen, die de Commune haren bijstand verleenden, kan niet met juistheid worden opgegeven maar 1851 werden aan de krijgs raden overgeleverd; daaronder bevonden zich 5 Duilsche, 2 (taliaansche, 6 Belgische, I Spaansche, 1 Zwitsersche en 4 Poolsche vrouwen; 246 dier wezens waren publieke vrouwen en als zoodanig onder toezigt der policie gesteld. SPANJE. In de Ilaskische provinciën kan men den Carlislischen opstand als geëin digd beschouwen. In Navarre zwerven nog slechts enkele benden. Minder gunslig is het in Catalonië. Rafals, Tristany, Saballs, Caslello en andere stoutmoedige aanvoerders houden daar den strijd vol, aan het hoofd van benden, welke 200 a 400 man sterk zijn. Wanneer zij van tijd tot tijd detachementen //vrijwilligers van de vrijheid" ontmoetenvalt het hun niet moeijelijk deze Ie ontwapenen; dergelijke ontmoetingen komen bun altoos zeer te pas, want de uitrusting der Carlisten laat veel te wenschen over. Wanneer zich de gelegenheid daarvoor aanbiedt, en nu en dan komen der gelijke gelegenheden voor, dan vullen zij hunne krijgskas uil de publieke kassen. De generaal Baldrick is thans, na eene krachtige dagorder aan zijne troepen tegen hen uit gel rok ken. Den opstandelingen gelukt het zeer dikwijls aan de waakzaamheid der troepen te ontsnappenwelke door lang durige en nultelooze marschen ongeduldig en moedeloos worden. In het officiële blad worden de besluiten tot vervanging der kapiteins- generaal op Cuba en Porto-Rico openbaar gemaakt, alsmede dat, waarbij de dag voor de verkiezing van afgevaardigden en senaatsleden op Porto-Rico wordt vastgesteld. BiriT§CULAND. Bij het ministerie van buitenlandsche zaken is de officiële mededeeling ontvangendat de Japausche regering besloten heeft hel verleden jaar met China gesloten vriendschaps- en handelsverdrag niet te ratificeren. De keizer heeft uit zijne particuliere fondsen eene som van 30000 th. geschonkentot verbetering der waterverversching in de Berlijnsche diergaarde. In eene te Berlijn gehouden sociaal-democratische vergadering is eene motie aangenomenwaarbij de vergadering zich tegen de wel betreffende de orde der Jezuïten verklaart, niet uil sympathie voor die orde, maai' alleen omdat de wet eene bijzondere wet is, waardoor aan een gedeelte der Duilsche burgers zijne burgerreglen ontnomen worden en die derhalve in strijd is met de beginselen der democratie. De lindeboom bij Mittwcida, waaronder Luther ten jare 1539 heeft ge predikt, is door eenige baldadige boerenknapen tot aan den grond verbrand. De koning van Beijeren is dezer dagen bijna verdronken, op een logtje dat Z. M. geheel alleen in een bootje op de Koehclsee in Boven-Beijeren deed. Het zij dat het ranke vaartuigje niet goed bestuurd werd, hetzij dat de wind het ergens tegen aanjoeg, zooveel is zeker, het kantelde en de koning viel in het water. Gelukkig greep Z. M. een paal. waaraan hij zich boven water hield tol dat hulp kwam opdagen. R U JL A N Uit de Ukraine zijn hoogst ongunstige tijdingen omtrent de uitzigten van den oogst ontvangen. Sedert meer dan twee maanden heerscht aldaar eene wezenlijk tropische hitte, welke aan den eenen kant den groei der planten tegengehouden en aan den anderen kant de vermenigvuldiging van allerlei ongedierte op ongelooflijke wijze bevorderd heeft. De vruchtboomen zijn door rupsen en insecten geheel kaal gevretencu daar het ongedierte er geen voedsel meer vindt heeft het het weinig overgeblevene veldgewas en gras aangetast. Het anders zoo vruchbare land wordt met misgewas en hongersnood bedreigd. In Kiew, de hoofdstad der Ukraine, breidt décholera- cpidemie zich meer en meer uit. Den 12den en I3den Junij werden 404 per sonen aangetast en stierven er 139. Van 31 Mei, den dag waarop de ziekte uitbarstte, tot 14 Junij waren 1317 personen aangetast en 532 gestorven. Het ergst woedt de ziekte onder de bedevaartgangers, die jaarlijks ten ge tale van omstreeks 200,000 gedurende den zomer uit alle deeleu van Rus land het klooster te Kiew komen bezoeken. PARIJS, 2 Julij. In de nationale vergadering eischte de heer Thiers voor Frankrijk het beginsel van fiscale vrijheid terug. Hij somde de verschillende Öronnen op, waaruit men een opbrengst van 42 millioen zou kunnen ver krijgen, Alleen de belasting op de grondstoffen kon in het volgende jaar reeds 18 millioen opleveren. Op dezen weg zich bewegende, durfde hij staat maken op de sympathie der andere mogendheden. De discussie over deze aangelegenheid werd verdaagd tot morgen. NEW-YORK, 3 Junij. De stoomboot Faunie heeft 56 vrijbuiters en eene lading oorlogsmateriëel op Cuba ontscheept. Spaansche berigten verzekeren dat hel schip gestrand, de lading in beslag genomen, de aanvoerder der benden gedood en de helft der expeditie óf gefusilleerd óf gevangen geno men is. ijuryc vJijcic .Sr4«jsb. Van 27 Juni tot en met 3 Juli 1872. BEVALLENJ. Onvlee, geb. Spanjaert, Z. A. van Ouwerkerk, geb. Schultze, Z. O. Zwets. geb. Nooreloos, D. J. Marjee, geb. Draaisma. D. C. Droog, geb. van Kessel, Z. J. de Mey, geb. Vijlbrief, Z. E. Kiek, geb. Auerhaan, Z. J. M. van der Meer. geb. van den Wijngaard, Z. E. Gh. M. van Beek, geb. van Ulden, D. J. C. Verbiest, geb. Vroom, D.-- T. Wcijcrs, geb. Kolleman, D. C. M. Sersel, geb. de Kier, 1). J. M. Arnoldus, geb. Brugman, Z. A. van Vel- zen, geb. van Stralen, D, M. J. Hansen, geb. Planje, Z. - M. Neuleboom. geb. de Wit, Z. J. C. van der Waals, geb. Stehouwer, D. C. Eikerbout, geb. Jasperse, D. GEHUWD: A. de Mey, jm. en M. Mieremet, jd. J. Passant, jm. en J. Kling, jd. J. N. Seyn.jm. en J. F. C. Karstens, jd. A. Singerling, jm. en C. Vavier, jd. T. van Geclen, jm. en J. van Kampen, jd. A. Ouwerkerk, jm. en S. M. van den Berg, jd. Iv. de Tombe. jm. en M. Sjardyn, jd. C. G. Posthumus, jtn. en 11. S. Kraneveld, jd. J. Privé, jm. en J. E. van Duuren, jd. W. Britiijn. jm. en A. M. Verhoéven, jd. - C. J. Pfylïer.jm. en H. Arbouw, jd, OVERLEDENJ. de Kruys, 69 j. W. C. Molenaar, geb. Schipper, Z.levenl. M. G. van Bijlevelt, D., 4 m. T. Molkenboer, 70 j. S. M. Sloeke, D., 2 m. J. de Beunje, 73 j. M. Heus, V., 52 j. ----- T. Weijers, geb. Kolleman, 35 j. L. Koomen, 65 j. J. M. A. Scheen, geb. van der Lelie, 33 j. J. P. Ruppe, gch. Reijers, 87 j. H. van Niekerk, 44, j. M. Janssen, D., 18 d. - P. Pillekers, 64 j. H. Borgerding, Z., 4 m. I --r PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Op Donderdag 4 Julij, des avonds te half ach 1, door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. II. Muller. le Afd. 1. Marsch, Faust; 2. Ouver ture: //Allessandra Stradella", Flotow; 3. «Morgenblatter", Walzer, Strauss; 4. Souvenir: //de Indra", Flotow. 2e Afd. 5. Ouverture: //Mannschaft an Bord", Suppé; 6. Lied: «Lob der Thranen", Schubert; 7. Fantaisic: «Nabncodonosor", Verdi; 8. «Fener tind Flamme", Galop, Faust.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3