LEID8CH 1872. DONDERDAG 4 JO LIJ. STADS-BERICHTEN. 1ÏÏNNKNLANDSCHE BIJKIGTKN. :V. 156. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs det Courant is per vierendeel jaars f'i.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertenticn voor Dnit9chlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEE, Expeditie-Kantoor van Advertentiën ta Hamburg, LubeckFrankfort a. it., Berlijn, Leipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, [Veenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gcnive en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Abraham van Wijk, pakhuisknecht, wonende alhier, daarbij verzoekende om in zijne woning aan de Zijdgracht, n°. 31 «ene koffiebranderij te mogen inrichten; en b. Dirk Gerritsen, koopman, mede alhier woonachtig, om vergunning tot het houden en mesten van een varken in het perceel aan de Haarlemmerstraat, n°. 9; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 der Algemcene Politieverordening van 24 Oc tober 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den ö"""1 Juli aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengen, terwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leioen, 3 Juljj 1872. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten, dat door den Gemeen teraad voor dit jaar, uit zijn midden, tot lid der Commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke Verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, ter vervanging van den heer Mr. H. P. J. TOLLENS, is benoemd de heer Mr. RUDOLPH THE0D00R BIJLEVELD, zoodat deze Commissie alsiui bestaat uit de heeren: Dr. W. C. VAN DEN BRANDELER, Burgemeester, Voorzitter, Mr. J. VAN OUTEREN en Mr. R. Th. BIJLEVELD. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 3 Juli 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 3 Julij. Sedert Zaturdag zijn bij het Oost-Indisch ambtenaars-examen B toege laten de bh. G. Arotzenius, C. J. de Jaager, J. C. E. Tromp, van Delft, en C. J. C. Wijnaendtsvan Leiden. Voor examen A voldeden de hh. V. A. Sehüssler en Jhr. A. O. de Senarelens de Grancy. Het 25-jarig bestaan van het liefdegesticht op de Oude Vest, hoek Bak- kersteeg, werd heden feestelijk gevierd. Omtrent de oprigling van dal gesticht vernemen wij nader dat het werd ingewijd op den 29s1"1 Juiijj 1847. liet stond onder het beheer van zes geestelijken en zes lecken, en het onderwijs was toevertrouwd aan drie zusters der vereeaigiiig van den II. Vincentius. By den aanvang bedroeg liet aantal kinderen 26, doeh dat getal nam spoedig zoodanig toe, dat eene vergrooling van hel gebouw noodzakelijk was, waartoe men dan ook door de bereidvaardigheid der roomsch-kalholijken in deze stad in staat werd ge steld. De steeds toenemende aanvrage tot plaatsing van kinderen op de scholen, zoowel van behoeftige als van gegoede ouders, deed na eeuige jaren nogmaals hesluiten tot eene vergrooling over te gaan. Na verloop van 25 jaren bedraagt nu het getal zusters, die zich aan het onderwijs in het gesticht wjjdeu, 24, en is het getal leerlingen tot 1000 geklommen, t. w. voor arme en minvermogende kinderen twee bewaarscholen met 420 kinderen ■en scholen voor lager onderwijs met 308 kinderenvoorts eene burger-bewaar school met 102 en eene gewone burger-school met 116 kindereu, alsmede eene naaischool met 45 kinderen. Van de 12 regenten die, nu 25 jaar geleden, het bestuur uitmaakten, is alleen de heer J. L. A. Desertine nog in fuiictie, en van de drie zusters, die toen met het onderwijs belast waren, is er thans een moeder in het gesticht te 's Hage en een moeder in het gesticht te Til burg; de derde is overleden. Ter viering van het feest was de groole zaal prachtig met bloemen, guirlandes en vlaggedoek gedecoreerd, lieden morgen werden hh. regenten in het geslicht ontvangen door een welkomstgroet der kinderen. De presi dent hield eene op de feestelijke gelegenheid toepasselijke rede, waarna een kind der armenschool een toepasselijk versje voordroeghetgeen gevolgd werd door het aanbieden van een geschenk, ten dienste van de kapel in het gesticht aanwezig; een geschenk, waardoor de kinderen uitdrukking wilden geven van hunne liefde voor de zusters met het onderwijs belast. Al de kinderen, zoowel die van behoeftige als van meer gegoede ouders, droegen daartoe hij; ook zelfs nog kinderen die het gesticht reeds verlaten hadden. Een der kinderen bragt daarop een gelukwensch aan den heer Desertinemet het voorregt hem te beurt gevallen, en van wege zijne mede regenten werd den heer Desertine, met eene gepaste toespraak van den president, een aandenken in zilver, aan dezen voor hem zoo heugelijken dag, geschonken. Door hh. geestelijken en regenten werd ook, als blijk van achting en erkentelijkheid jegens de zusters, een geschenk in zilver aan de kapel van het gesticht gedaan. Voorts werd nog een vers voorgedragen door een der kinderen van de burgerschool en eene toespraak gehouden door een der kinderen van de Fransche school; terwijl door de gezamentlijke kinderen bij afwisseling gezangen werden aangeheven. Na de slotzang wer den al de schoollokalen door hh. regenten bezocht. Des namiddags mogt de schooljeugd zich naar hartelust vermaken, door het deelnemen aan ver schillende spelenwaarhij zij niet weinig vermaak schepten in de goochel toeren van eencn beoefenaar van dat vak, die zich daartoe had aangeboden, De kinderen werden daarbij rijkelijk op krentebrood en chocolade-melk ont haald. In alle opzigten mogt dit aangename schoolfeest naar wcnsch slagen. Op de r. k. begraafplaats alhier is een gedenktecken opgerigt op het graf van den ten vorigen jare ontslapen priester Bcrnardus Petrus Geijer. Het heeft den vorm van een kruis, in Golhischcn stijl, dal, streng'eenvou dig van afmeting, op de voorzijde door eenige ornementen afgedeeld en passend voor de plaats is. Het is vervaardigd door den beeldhouwer, den heer Joh. Stracké, den ontwerper van het standbeeld voor Boerliaave. De spreuk van dien geleerde schijnt den kunstenaar voor den geest te staan; ongetwijfeld zal hij daarbij voldoening vinden. Door de Leidsche volkskeuken zijn gedurende de maand Junij afgele verd 3941 portien. Men schrijft ons het volgende: De teelt der vroege aardappelen in Holland zou op die van Engeland dit jaar niet zoozeer vooruit zijn geweest, als het gewas in Engeland niet grootendeels was mislukt door strenge nacht vorsten, hagelslag en overstroomingen. Men zag zich derhalve wel genood zaakt in Holland ter markt te komen, ten gevolge waarvan voor Engelsche rekening overal ia het Westlaud aanzienlijke koopen zijn gesloten, de aard appelen te leveren voor den voet opgerooid. Aanvankelijk had men zich niet eene zoo gunstige wending kunnen voorstellen, men was algemeen be ducht dal de verzending van aardappelen zich, even als het vorige jaar. tot het binnenland zou blijven bepalen. En ondanks het gerezen vermoeden dat de voor het buitenland geopende verzendingen van korten duur zouden zijn, zijn zij niet alleen onafgebroken voortgezet, maar leveren ook andere plaatsen, zooals Rijnsburg, de meeste aardappelen voor Engelsche rekening. Welhaast zijn de laatste aardappelen in het Westland, benevens te Rijns burg gerooid en is daarmede het einde der verzendingen aangebroken. Het nog binnen eene maand zoo vlug afleveren van verscheidene duizenden man den met aardappelen heeft eene groote drukte en veler handen arbeid ge geven. Het aantal met aardappelen geladen schuitendat naar Rotterdam voer, was, dan ook steeds aanzienlijk; op een dag o. a. had men er niet minder dan een 100-tal zien aankomen. Er lieerscht onder de tuinders eene algemeenc tevredenheid wegens den zoo gunsligen loop in handel en ver voer, maar ook ten opzigle van andere producten bestaat er alle reden om voldaan te zijn. Overal toch gelukt de teelt der meeste veldvruchten en de tuinderijen leveren volop groenten op. De zomer liet zich tot dusver onder gunstige omstandigheden kennen; het weêr is doorgaans schoon en groei zaam. Peulen eu doperwten uit de Veenen, een goed gewas van bloemkool uit Yeur, werden vervoerd; Boskoop, Aalsmeer, Rijnsburg en andere plaat sen leveren een overvloedigen pluk van saprijke aardbeziën. Uit de Veenen mag een voldoend gewas van snijboonen te gemoet worden gezien. Van de druivenboomen durft men zich vleijen een ryp gewas te zullen snijdendaar de boomen op den gewonen tijd gebloeid hebben en niet onbevredigend vrucht beginnen te zetten. Ook de peren- en apptlboomen beloven over het algemeen een niet onvoordeeligen oogst. Een aantal sierboomen heeft een rijkdom van bloesems voortgebragt, in weerwil van bereids gemaakte be denkingen, naar aanleiding van eenen nacht strenge vorst, Van alle gewas kan gezegd worden dat, het zich vroeger heeft ontwikkeld dan andere

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1