I Nederlandsche Handelmaatschappij PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE*. voor een deficit van 200 millioen op liet budget, maar had men tevens in overweging le nemen dat de inkomsten uit onroerende goederen, uit fond- i sen. in het geheel niet belast waren. De commissie erkende de groote voordedende gemakkelijkheid en elasticileit der inkomstenbelasting, maar zij zag liet groote nadeel, de verpligte aangifte, niet voorbij; om deze re den meende zij dat de thans voorgestelde belasting Ie verkiezen was, daar zij dat nadeel miste en een groot deel der voordeden van de inkomsten belasting bezat. Het geopperde bezwaar, dat zij invloed zou hebben op de effectenbeurs, had, zeide hij, bij de commissie niet gewogen, omdat de effec tenbeurs ook zonder belasting geene slabilitcil bezat, daar het minste on- i ware gerucht en elke nieuwe onderneming van eenigen omvang toch reeds op de beurs van invloed was. Dat de belasting niet op de inschrijvingen op het grootboek toegepast werd, was volgens den spreker natuurlijk; de staat kon bezwaarlijk met de eene hand terugnemen wat hij met de andere hand uitbetaalde. Door deze wet worden de vreemde staatsfondsen niet getroffen. De af kondiging heeft reeds plaats gehad. De gouverneur van Parijs heeft den Radicaleen radicaal blad, ge schorst, op grond dat het door zijne dagelijksche aanvallen aanzet tot haat en verachting van de regering en het leger. DUITSC1ILAN». De Köln. Zeit. meldt: liet tweede reeds vermelde schrijven van den bisschop van Emicland was, gelijk thans officieus bevestigd is, regtstreeks aan den keizer in persoon toegezonden. De bisschop betuigt daarin dat niets verder van zijne bedoeling verwijderd is dan zich op een vijandig standpunt tegenover het staatsgezag te plaatsenen hij doet voorts een be roep op de bekende welwillende gezindheid des keizers jegens de katholieke kerk. De keizer echter, steeds getrouw aan zijn beginsel om in regerings zaken niets te doen, alvorens zijne raadslieden gehoord te hebbenheeft het schrijven van den bisschop aan het slaatsministerie gezonden. OOS T-ï 3IDIE. BATAVIA, 22 Mei. Blijkens dezer dagen ontvangen tclegraphische beriglen van den resi dent van Riouwdreigde een tweetal inlandsche hoofden legen de vorsten van Deli en Langkat (Sumatra's Oostkust) in verzet te komen, ten gevolge waarvan het uoodig is geacht eene militaire magt onmiddellijk van Riouw naar die streken te zenden. Door den controleur van Poerbolingo, den heer Spaan, zijn uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent de uitbarsting van den Merapi. Hij deelt o. a. het volgende mede: Van uit Magelang en Moentilan gezien, vertoont het bovenste gedeelte van den berg eene aanmerkelijke vormverandering. Door het instorten van den kraterrand heeft dat gedeelte oogenschijnlijk de dubbele breedte van vroeger verkregen, terwijl aan de noordwestzijde eene breede klooi tot op aanmerkelijke diepte zigtbaar is. De ontzaggelijke massa's aseh, die de vuurberg uitbraakte, hebben zich vooral aan de west-, noordwest- en noordzijde een uitweg gebaand. De breede kloven der rivieren Senowo, Tlingsing en Apoe. de laatste op Socrakariasch grondgebiedbene vens vele andere kleinere ravijnen voerden den aschslroom af. In de Apoe is zoo veel asch gestroomd, dal niet alleen die rivier zelve voor een groot gedeelte daarmede was gevuld, maar ook de Pabelan, waarin zij zich nabij Wonolelo uitstort, over eene lengte van verscheidene palen bedekt was met eene laag asch, die op vele plaatsen 15 a 20 voet hoogte bereikte. Ter plaatse waar de Pabelan de Apoe in zich opneemt en waar de oevers eene hoogte hebben van 80 voet, kwam de massa met zulk een geweld aan, dat de asch wel 50 voet hoog opstoof, om daarna weder neer te ploffen en haren weg te volgen. In het district Probolingo heeft de gloeijeude aschslroom de vreesselijkste werking gehad. In dat district verloren 147 menschen het leventerwijl de dessa Srentet en de doekoch Sisir-Doewoer benevens een gedeelte der doekoch Trono werden vernield. Volgens getuigenis der over levenden in Trono en van de inwoners der gespaard gebleven doekoch Tegal- redjo moet er tijdens de uitbarsting een hevige luchtstroom zijn ontstaan, die met verhitte dampen en gloeijende asch was bezwangerd, en als de oor zaak wordt beschouwd, waardoor de huizen zijn in brand geraakt. In Trono zijn juist degenen, die zich door de vlugt hebben willen redden, om gekomen. Zij, die in hunne huizen zijn gebleven, de deuren hebben ge sloten en hun lot hebben afgewachtzijn allen behouden gebleven. De uitbarsting van den Merapi heeft bijna 10000 inlanders lijdelijk nood lijdend doen worden. Een telegram uit Padang meldt, dat de weg in de kloof bij Padang- Pandjang op 22 plaatsen ingestort is. De afvoer van kofïij is daardoor tijdelijk geheel verhinderd. Een jongeling was bij de instortingen omgeko men. Eenige duizenden menschen arbeiden aan het herstel der com municatie. Volgens de Locom. is de weggeloopen luitenant Hagen tegenwoordig als 2e kapitein bij den onderkoning van Selangor. Hij is hoofdman over 75 manschappen, beschikt over geschut en geniet 100 dollars per maand. On langs heeft hij met goed gevolg eene expeditie aangevoerd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan H. van Duivenbode Varkevisser, laatstelijk assist.-residcnt van Karanganjer (Ba- gelen). Ontslagen: op verzoek, eervol, de klerk ter algem. secretarie F. Voorncman; de resident van Kediri R. E. van Prehn Weise; de gewezen ontvanger der in- en uitvoerregten te Batavia A. Brnnting; de controleur der in- en uitvoerregten te Samarang H. F. Oelrichs; de gewezen klerk op het resid.-bureau te Kediri C. W. Mannot; de gewezen klerk op het bureau van den administrateur der tinmijnen te Blinjoe (Banca) J. H. Rulofls. de gewezen opzigter bij de specerij-cultuur te Banda J. W. Vorst; de buiten- gevv. subst.-griffier bij den landraad te Blitar (Kediri) E. Pino; debuitengew. subst.-griffier bij den landraad te Patli (Japara) J. G. Samuels; debuitengew. subst.-griffier bij den landraad te Banjoewangi J. N. Biirgerhoudt, en de- burgeropn. in liet gottv. Celebes en onderhoorigh. C. L. Schaaff. Benoemd: tot burgeropn. in het gouv. Celebes en onderhoorigh. H. Th. zu Dohna: bij de landel. inkomsten en cultures: tot controleur le kl.dr. A. Kist Nczn,, C. van der Gon Netseher en C. F. Deibert; tot controleur 2e kl.J. de Crane, jhr. J. A. O. van den Bosch en W. A. van Weelderen; tot ambtenaar ter beschikking: D. 11. Fraenkel, K. A. Schneider; K. Willekes Mac Donald en M. C. II. G. Coenen; tot secretaris der resid. Madura mr. Th. A. A. Schöner- marek: tot aspir.-ingenieur bij den waterstaat L. II. Slinkers; tot 3,leD com mies bij het dep. van onderwijs enz. A. van Boeckholtz. Door den directeur van onderwijs enz. is benoemdlot hulponderw. aan de openb. lagere school te Bandong II. D. J. Rijnenberg. Goedgekeurd: dat door den landraad te Manondjaya (Preanger-Regentsch.) is benoemd: tot buitengevv. subst.-griffier bij die reglbank C. A. W. Franzen; dat door den landraad te Banjoewangie is benoemdtot buitengew. subst.-griffier bij die reglbank A. C. Schepper. Door den resident van Madioen is benoemdlot ls,eD klerk op het assist.- resid.-kantoor te Magettan tevens griffier brj den landraad aldaar. J. A. Losse. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der genie W. A. C. de Blocme. Ontslagen: op verzoek, eer vol, de ritmeester bij het reg. O.-I. cavalerie jhr. 11. W. L. de Koek. Bij de milit. administratie bevorderd: tot l»,e" luit.-kwartierm.de 2e luit.- kwartierm. J. Bomberg. Benoemd: tot 2,len luit.-kwartierm., de sergeant der inf. V. W. van Gogh. Vergund: op verzoek, om naar Nederland terug le keeren, aan den lstcD luit. der inf. van het Ned. leg,er H. C. Smallenbach. Ingetrokken: op verzoek, het aan den kapt. der inf. F. II. Albrecht ver leend verlof naar Nederland. Bevorderd: bij het wapen der genie: tot luit.- kolonel, de majoor A. Numans; lot majoor, de kapt. G. E. V. L. van Zuy- lcn; tol kapt., de le luit. W. A. C. de Bloemc. Departement van marine. Ingetrokken: de detachering bij het dep. der marine in Ned,-lndië van den kapt. ter zee J. van Goglials chef der eerste afdeeling. LONDEN, 1 July. In het lagerhuis heeft lord Enfield medegedeeld, dat de regering had doen voorstellen, de quaestie betreffende de verhooging der reglen op het kanaal van Suez lijdelijk aan le houden, maar dat, naar zij heeft vernomen, de administratieve raad te Parijs had besloten het nieuw tarief den lsltn Julij in werking le doen treden en dat dit nu niet kon worden uitgesteld. LONDEN, 1 Julij. Met 265 tegen 246 stemmen heeft het lagerhuis ver worpen de door het hoogerhuis in de wet op de stembus gebragte wijzigin gen volgens welke deze wet als voorloopig wordt aangemerkt. Al de an dere wijzigingen door het hoogerhuis in de wet gemaakt zijn aangenomen of verworpen, naar gelang zij door de regering goed- of afgekeurd werden. PARIJS, 1 Julij. Nationale vergadering te Versailles. Generaal Trothu neemt ontslag als volksvertegenwoordiger. Door den heer Rémusat wordt het met Duitschland gesloten tractaat overgelegd; hij zegt: "Dank zij j deze overeenkomst hangt de bevrijding van het grondgebied nu nog maar I alleen van den goeden uitslag der leening af. en deze is verzekerd door de levensvatbaarheid van ons crediet cn den terugkeer der welvaart en orde in lipt landterwijl geheel Europa een diepe vrede geniet en Europa een bewijs vin vertrouwen aan de regering der republiek geeft. Neemt de vergadering de gesloten overeenkomst aan, dan zal zij hierdoor 'slands onafhankelijk heid en bevrijding verzekerd hebben." De minister verlangt urgentverklaring en de vergadering voldoet aan dit verlangen. Het tractaat is naar de afdee- lingen verzonden en zal morgen onderzocht worden. PROGRAMMA TAN MUZIEKUITVOERINGEN,. Zomerzorg. Vrijdag 5 Julij, des avonds ten zeven ure, door hel muziek-corps van het K. K. Garde Uhlancn Regiment N°. 3, uit Ber lijn. onder directie van den heer Kuhne, met medewerking van den K. K. Klokkenspel-virtuoos, den heer Redel. lc Afd. 1. Marsch, der Caval- lerie von Mars-Ia-Tour gewidmel, von Kuhne; 2. Ouverture zu «Die weisse Dame" von Boicldieu; 3. Finale des 1. Akts ans "Lohengrin" von Wagner; 4. Morgenblatter, Walzer von Strauss; 5. Introduction und Varialionen über das Thema "Der Carneval von Venedig". fiir das Slahl-Glockenspiel, vorge- .Iragen von Herrn Redel. 2e Afd. 6. Ouverture zu "Martha" von Flotow; 7. Paraphrase über das Lied: Wie schön bist du! von Neswadba; 8. Con certino fiir Cornet a Piston von Kuhne; 9. La Styrienne, Fantasie fiir das Slahl-Glockenspiel von Briciealdi, vorgelragen von Herrn Redel. 3e Afd. 10. Immcrgrün, Potpourri von Saro; 11. Die Post im Walde, Lied von Schatter12. Scharzwalder Spiel-Uhren-Polka fiir das Stahl-Glockenspiel. vorgetragen von Herrn Redel; 13. Divertissement aus "Die Zauberflöte" von Mozart; 14. Siegesmarsch von Saro. Voor de vele blijken van belangstellingontvangen bij gelegenheid van het overlijden mijner geliefde Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne kinderenaangehuwde kinderen en kleinkinderenaan allenzoowel in als builen deze stadmijn zeer oprechten dank. Leiden, 1 Juli 1872. J. J. BRUTEL DE LA RIVIERE. De iu de Vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balans over het Hoekjaar 1871, benevens die van het Reserve-Fonds over hetzelfde tijdvak, zullen voor de Aandeelhouders ter visie liggen van den 24,t'n Junij tot en met den 9de" Julij 1872, ter Secretarie van de Directie le Amster dam, bij de Agenten, van de Maatschappij te Rotterdam, Dordrecht cn j Middelburg en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken te 's Graven- hage eil Leiden. AvisTEnimi20 Junij 1872.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3