aakschip, liggende in de Maas, werkzaam was. door hel neerslaan van een boom over boord gevallen en onmiddellijk in de diepte verdweneneen be droefd echtgenoot en twee zeer jeugdige kinderen, waarvan een nog zuige ling, achterlatende. Te Amsterdam had Zondag 11. eene algemeene vergadering plaats in de zaal //de Koningskroon", ter bespreking van de sociale quaestie. en wel bepaaldelijk over het instellen van raden van verzoening. Toen reeds p. m. 700 personen in de zaal aanwezig warenwas de aandrang nog zoo groot dal de eigenares van het lokaal beducht werd voor te lijden schade aan hare eigendommen. Men vond het toen geraden de vergadering te schorsen, en later in een grooler lokaal de bijeenkomst Ie hervatten. Te Utrecht is bij eene aanzienlijke dame uit de brandkast een groot aantal effecten ontvreemd, ter waarde van omstreeks ƒ400.000. Op drie personendezer dagen verdwenenrust sterke verdenkingvooral daar de maker van de brandkast zich daaronder bevindt. Naar men uit Zevenwoldcn meldt is de wolproductie dit jaar zeer voordeelig. De prijs der Drcntsche schapenwol is gemiddeld ƒ1.10 per kilo; in 1871 was zij ƒ1.50 a 1.70 per kilo. Nog altijd doorkruisen vreemde veehandelaars die streken om vee op te koopen. De prijzen blijven onge hoord hoog. Zondag II. had in de oud-katholieke kerk. op Klarenburg te Utrecht, zich eene groote schaar vercenigd om op toepasselijke wijze voor korlen tijd afscheid te nemen van den heer H. Loos, aartsbisschop van Utrecht, die deze week zijn voorgenomen reis naar lleijeren zal aanvaarden. Na de dienst betrad de heer Rol. pastoor der gemeente Klarenburg, den kansel en was in hartelijke woorden de tolk der aanwezigentoen hij met het oog op de omstandigheden eene toepasslijke rede uitsprak. U. C.) 's GRAVENHAGE, 2 July. Door Z. M. is vergunning verleend aan J. W. Holman, oogarts cn chi rurgijn te Groningentol liet dragen der versierselen van de Kon. Kroon orde 4e kl.aan hel herinneringslint met het Roode Kruis, hem door den keizer van üuitschland. koning van Pruissen, geschonken, en aan den heer mr. li. I). Levyssohn Normandirecteur van het dep. van binnen- landsch bestuur in Ned. Indie, tot het aannemen van het hooge eereteeken genaamd Chula Sttra Bhorn, Item door den eersten koning van Siam ge schonken. 'Aan den heer II. van Goudoever is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kanlonregter te Oldeberkoop. Tot commies der posterijen 3e klasse zijn benoemd de heer D. F. O. Verheije van Sonsbeeck en G. de Wit. thans surnumerairs der posterijen. Rij den rijkstelegraaph zijn benoemd: tot onderdirecteur 1kl.. J. van der Pijl, li. Roelerink, S. C. Schuitemaker. jhr. C. P. II. Tjarda van Star let nborgh, L. M. Rnytenburg en 11. H. van 'Eek, allen -thfpis onderdirecteur 2' kl.tot telegraphist le kl.J. A. Verveen. L. M. J. Thijssens en G. II. Swecrs, allen thans .telegraphist 2e kl.tot telegraphist 2e kl.S. G. Ben dien, C. A. Willemse, C. C. J. Rupp, K. J. Hobbel, J. C. Tersteeg, G. M. de Bloeme en H. J. Jochems. allen thans telegraphist 3e kl.lol telegraphist 3® kl.L. H. Engelbrecht, thans leerling-telegraphistJ. P. Noordberg en H. Groenendijk, beiden thans klerk, en J. P. Schoonhoven en G. van Dier- men, beiden thans leerling-telegraphist. Heden morgen ten elf ure is de zitting van de provinciale staten van Zuidholland door den voorzitter mr. G. Fock in naam des konings geopend. Na het gewone gebed, werden de aldeelingen zamcngesteld. Door den voor zitter werd medegedeeld dat liet gewone jaarlijksch verslag van den toe stand der provincie wel gereed, maar nog niet gedrukt is cn dit eerlang zal worden rondgedeeld. Mededeeling werd gedaan van de ingekomen stukken. Enkele werden voor kennisgeving aangenomenandere naar de afdeclingen verzonden of in handen van commissien gesteld of ter lezing gelegd. Voorts werd beslo ten in de eerstvolgende zitting tol de benoeming over te gaan van een bui tengewoon lid voor de gedep. staten, en le verzenden naar gedep. stalen de adressen van de lib. M. W. L. van Alphen, hoofdcommies bij de afdeeling ccrediensten van hel dep. van financien; mr. D. J. Zubli, commies bij het dep. van binnenl. zaken, en mr. E. van Heloma, griffier bij het prov. ge- regtshof in Drentheom benoemd te worden lot griffier van de staten der provincie. Betrekkelijk het ingekomen verzoek van den heer Just de la Paisières, om eervol ontslag als griffier der prov. stalen, moet nog worden medege deeld, dat hij den brief van gedep. staten, ten geleide van dat verzoek, wordt voorgesteld, den heer Just de la Paisières een eervol ontslag te ver- lecnen. onder dankbetuiging voor de vele en getrouwe diensten, door hem aan de provincie bewezen, en hem tevens als een bewijs van goedkeuring wegens de langdurige diensten, aan de provincie bewezen, eene jaarlijksche toelage uit de provinciale fondsen te verstrekken. Ten opzigte van den lieer ten Zeldani Ganswijk, voormalig griffier der stalen, was indertijd be sloten, met het oog op het aantal zijner dienstjaren, te verleenen eene jaar lijksche toelage van ƒ600, welke die heer tot aan zijnen dood heeft geno ten. Op grond nu der langdurige diensten van den heer Just de Ia Paisières en met het oog op gemeld antecedent, stellen gedep. staten alsnu voor, liem eene jaarlijksche toelage van ƒ900 te verleenen. Met betrekking tot het verzoek van de heeren Knijff en Kaplijn, waar omtrent bereids door gedeputeerde staten rapport is uitgebragt, strekkende tot afwijzend van het verzoekis heden van de adressanten een nadere brief bij de vergadering ingekomen, waarin zij hoofdzakelijk te kennen ge ven dat zij niet zonder verwondering van den inhoud van dat ongunstig advies hebben kennis genomen, een advies, daarop gegrond, dat de adres santen zouden geweigerd hebben, de gevraagde inlichtingen te geven. Zij herinneren dat reeds verleden jaar hun verzoek om subsidie is ingekomen, doch dat de behandeling daarvan is uitgesteld tot deze zomervergadering der staten, om reden, dat liet waarborgkapitaal nog niet gestort was. Thans echter zijn hun vragen gesteld, die zij niet bij magte zijn te beantwoorden, gelijk iedere concessionaris zwarigheid zou moeten maken dergelijke vragen te beantwoorden. Adressanten hadden zich gevleid reeds met 1 dezer het vereischte waarborgkapitaal le kunnen storten; doch daarin is vertraging gekomentoen hun eerste verzoek aan den gemeenteraad te Leiden ter be koming van een subsidie van 200,000 is afgesprongenzoodat zij eerst thans met dien raad eene nieuwe overeenkomst kunnen aangaan op den voet van een subsidie van ƒ100,000. Zij dringen op deze en andere gron den aan, dat de stalen alsnog zich bereid zullen verklaren het gevraagd subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen of tot het nemen van aan deden in de geldleening voor de onderwerpelijke onderneming te besluiten. Ook dit punt zal nader een punt van behandeling uitmaken. De vergadering heeft besloten op aanstaanden Donderdag ten I ure een aantal onderwerpen te behandelen, die daartoe gereed zijn, en waaronder behoort het verzoek van de heeren Knijff cn Kaptijn en de benoeming van een buitengewoon lid van de gedeputeerde staten. Zaturdag heeft alhier eene besloten vergadering plaats gehad van het centrale comité belast met hel ontwerpen van plans, ter vereering van de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke. Die vergadering werd talrijk be zocht en heeft zeer lang geduurd. Naar men verneemt, werden onderschei dene denkbeelden aangegeven en besproken. Zoo stelde men 1° voor op het graf van den overledene eene zerk te plaatsen, eenvoudig met den naam Thorbecke prijkende. Ten tweede vond het denkbeeld tot oprigting van een standbeeld ter eere van den staatsman groolen bijval, daar de volks- wcnsch zich vooral in dien zin krachtig had geopenbaard, en hier dus de vraag, of die vereering in overeenstemming was met het eenvoudig karakter van Thorbecke zelf. builen overweging moest blijven. De plaats, waar dat zou worden gevestigd, zou een onderwerp van nadere overweging uitmaken. Ten derde wenschte men de huizen, waar Thorbecke geboren en overleden was, door een blijvenden gedenksteen aan de vergetelheid te ontrukken; en ten vierde wenschte men het huis, door Thorbecke bewoond, aan zijne kinderen ten geschenke aan te bieden, terwijl, indien de nagelatene be trekkingen dat huis mogten verlaten of zij daarvan, om welke reden ook, geen gebruik meer mogten makenhet gebouw zou worden ingerigt tot eene staatkundige bibliotheek. Dit zijn. naar men verzekert, de hoofddenkbeel den die behandeld werden maar men is nog tot geen bepaald besluit ge komen, daar men voornemens is eerlang eene algemeene openbare vergade ring van alle belangstellenden te Utrecht te houden, waarin alsdan de eind beslissing vallen zal en de uilvoering geregeld worden. Zondag heeft alhier de vroeger aangekondigde meeling plaats gehad betreffende de vervolgingen, waaraan de Israëlieten in Rumenië bij herhaling zijn blootgesteld, en waartegen ook elders, vooral uit Engeland, Frankrijk cn Duitschland, gelijk uit Noord-Amerika, stemmen zijn opgegaan. De meeting was zeer talrijk bezocht, zoowel door Israëliten van hier en uit andere steden des vaderlands opgekomen, als door enkele belijders van an dere gezindten. Het bureau werd gevormd door hen, die het initiatief tot deze vergadering hadden genomen, de wel eerw. lieer li. 'S. Bereuslëin, opperrabbijn der Ned. Isr. gemeente alhier, en de heer L. D. Simons De vyel-eerw. heer Berenstein opende de vergadering met eene korte herinnering aan de gruwelen, in 1863 en nu in 1872 gepleegd, aan de valsche beschul digingen, ten gevolge waarvan geioofsgenooten in den kerker zuchtten, aan de met beschaving en humaniteit strijdige geloofsvervolgingen, waarvan Rumenië weder het rampzalig schouwspel oplevert. De pogingen om die te doen ophouden hadden tot dus verre weinig gebaat; krachtiger maatregelen moesten worden aangewend. Vandaar dat hier hel initiatief genomen werd zich aan het streven in Engeland aan te sluiten, en de openbare meening ook in Nederland, het verdraagzame, menschlievende Nederland, in te lich ten, ten einde zedelijken en stofïelijken steun te geven aan de pogingen, die tol het beoogde doel in dezen zijn of mogten worden te werk gesteld. De spreker hoopte dat de meeting daartoe mogt bijdragen, en verzocht der vergadering verlof een der aanwezigen alhier uit te noodigen zich met het voorzitterschap te belasten. Hij noodigde daartoe alstoen uit m'. M. 11. Tels, advocaat te Rotterdam, die deze taak op zich nam. Na langdurigedisenssiën over de beste middelenten einde in den toestand in Rumenië verbetering te brengen, stelde prof. Goudsmit, uit Leiden, eene motie voor, waarbij de diepe verontwaardiging der vergadering werd betuigd over de gruwelen in Rumenië, en voorgesteld eene commissie te benoemen om de zaak te onder zoeken en in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. Dit voor stel werd nagenoeg eenparig aangenomen en diensvolgens door den voor zitter eene commissie, bestaande uit 18 leden, benoemd. BÜITKiNLANOSCHE BEIV!GTEN BELGIE De gemeentelijke verkiezingen le Brussel zijn in liberalen geest uitge vallen. De uitslag werd met gespannen verwachting verbeid. De burge meester Anspacli behoort onder de verkozenen. Hem is eene schitterende ovatie gebragt. De bevalling der koningin wordt elk oogenblik te gemoet gezien. FRAK li R iJ Si. De naiionale vergadering heeft het wets-ontwerp tot invoering eener belasting op de ter beurze verhandelde fondsen, zooals dat door de com missie, in overleg met de regering, was gewijzigd, aangenomen. De oud minister van financiën, de heer Magne, zette de gronden er van namens de commissie uiteen. Hij deed uitkomen dat alle middelen van den staal tot hun maximum waren opgevoerd, liet regl van overgang kon niet meer worden verhoogd, de grondeigendom werd zoowel door de gemeenten en door de departementen als door den staat belast, van de voorwerpen van verbruik waren er slechts twee welke voor de belasting in aanmerking kwamen, de grondstoffen en het zout. In deze omstandigheden stond men

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2