zorgd, wordt liet tarief der briefporten toegepast. Bij on toereikende fran- kerina wordt een aanvnllingsport gelieven ten bedrage van driemaal de ont brekende som. Deze nieuwe bepalingen betreden zoowel de brieven enz. welke met gewone scheepsgelegenheid worden verzonden als die waarvan de verzending door middel der stoomschepen van de maatschappij «Neder land" geschiedt. Zij worden niet toegepast op de brieven en verdere stuk ken welke hier te lande of in de koloniën vóór den Ist™ Julij e. k. zijn ter post bezorgd. de minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat in de maand November aanst.in het locaal van het dep. van financiën te 'sGravenhage, ten overstaan van de daartoe benoemde com missie een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijenwaartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Verzoeken tot toelating moeten voor 1 November ingediend worden de adspiranten moetin geboren zijn tusschen I Julij 1851 en 1 Julij 1854. Aan het dezer dagen aan de polytechnische school te delft gehouden examen li. hebben deelgenomen 28 candidalen, waarvan, zijn geslaagdvoor civiel- en bouwkundig ingenieur, de hh. C,. van deinsc, N. A. SI. van den Thoorn, E. II. Stieltjes. J. C. Ramaer, 11. \V. J. 's Gravesande Guicherit, E. A. C. T. von Essen, J. P..UengeveldH. F. Beijerman, C. A. Jolles, J. (1. Ermerins, II. J. Verdam, II. P. W. Itartelink, 11. van Schevichaven B. P. Bilheimer; voor civiel, bouwkundig en scheepsbouwkundig ingenieur, de heer J. J. F. Pennink; voor scheepsbouwkundig ingenieur de heer T. 11. Roux; voor werktuigkundig ingenieur, de hh.: J. A. Wagner, 11. Stolp; voor civiel, bouwkundig en werktuigkundig ingenieur, de heer d. J. Slcyn Parve Jr. Be hh. Slazure, Boots, Blindenbach en Pol. kweekelingen van de rijks- veeartsenijschool te Utrecht, zijn, na afgelegd examen, tot rijks-veeartsen bevorderd. Tc dillenburg is Vrijdag 11. op plegtige wijze de eerste steen gelegd van den aldaar op te riglen Willemstoren. Bij deze plegtigheid werd het woord gevoerd door de hh. Franckenpred. te Rotterdam, en prof. Spies, uil dillenburg. Onder den steen is de volgende oorkonde nedcrgelead: «Ben 29slen Junij 1872 is de eerste steen gelegd van dit gedenkteeken ter tere van Willem van Oranje, den onsterfelijken kampvechter en martelaar voor de ware burgerlijke en godsdienstige vrijheid, op den dag, waarop hij vóór driehonderd jaren dillenburg voor goed verliet, om Nederland van de Spaansche dwingelandij te verlossen, en in het jaar, waarin Nederland op den lstcn April den aanvang van zijn onafhankelijk volksbestaan feestelijk heeft herdacht. Namens die Nederlanders, die. met hunnen koning, prins Frederik en prinses Marianne, uit innige vereering der nagedachtenis van den Vader des Vaderlands, door grootere eii kleinere'bijdragen dezen toren bouw ondersteunen, wordt deze oorkonde Ier eeuwige herinnering hier nedergelegd door de ondergeteekendenwien het eene eere was hunne land- genooten daartoe te mogen opwekken." Bit stuk is geteekend door de hh. W. Francken Az., pred. bij de Ned. lierv. gemeenlc te Rotterdam; mr. J. W. Lasonder, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winters wijk; E. H. Lasonder. pred. bij de Ned. herv. gemeente te Leeuwarden; d'. W. J. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer, te 'sGravenhage; W. J. Knoop, gepens. luit.-generaal der infanterie, te 'sGravenhage: jhr. W. F. von Pestel, gepens. luit.-generaal der artillerie, te Utrecht; jhr. I. F. Storm van 'sGravesande, grondeigenaar te Vorden. Bovenaan staat Saevis tranquilhs in undis, en onderaan Mon Dien! mjez pitié de mon nine el de ce pauvre penp'e! op de zijden: Juslitia. Liberlns en Beligio. Fortitndo. Aan de leden der provinciale staten van Zuidholland zijn nog toege zonden adressen van het gemeentebestuur en den gemeenteraad van Oost- en West-Barendrecht en Katwijkhoudende verzoek om toepassing van het be paalde bij art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter voorziening in de kosten van het bouwen eener school en onderwijzerswoning aan den Bak- kendijk en te Katwijk aan den Rijn. Ten aanzien van beide adressen hebben ged. staten hun gevoelen aan den minister van binnenlandsche zaken mede gedeeld; op grond van een en ander stellen zij voor om hel door de ge meente Oost- en West-Barendrecht te dragen aandeel in de kosten van stich ting ad 14000 te bepalen op ƒ5000, vermeerderd met de kosten van aankoop van grond en van overdragt ad ƒ1296, alsmede om de overige ƒ9000 of zooveel meer of minder als waarvoor hel werk zal worden aanbesteed, te nemen voor rekening van het rijk en van de provincie, ieder voor de helft. Ten aanzien van de gemeente Katwijk stellen ged. staten voor om aan de regering te adviseren dat het aandeel der gemeenle in de som van 18080.19 worde bepaald op /9000, behalve de kosten van aankoop van den be- noodigden grond, terwijl de opbrengst der oude school en woning dan ten j voordeele der gemeenle blijven en dus tot vermindering der uitgaaf sirek- ken zou, alsmede omhel overige ad ƒ11080.19, te nemen voor rekening van het rijk en van de provincie, elk voor de helft. Men verzoekt ons te melden, zegt het Ub\., dat Z. K. 11. prins Fre derik dezer dagen bij een schrijven uit Muskau aan den heer 11. Witte, als redacteur van het weekblad voor den tuinbouw Simper viretis, zijn bijzonder welgevallen heeft doen betuigen ovci het hooldartikel, in n\ 24 van dat blad voorkomende. Het 11'ee/ib'. v, Haarlemmermeer meldt: Aan de oostzijde van de gemeenteschool te Abbenes, op het daar langs strekkende land. worden tegenwoordig eene groole hoeveelheid steenen en aanzienlijke voorraad puin rp:tdolvtn, waarschijnlijk nog een overblijfsel van de oude oeverbestorlin- gen van het eiland Abbenes. Alzoo verlevendigen deze steenen in ons de herinnering van den vroeger betreurenswaardigen toestand van het Haarlem mermeer, toen jaarlijks duizenden guldens vcreischt werden om aan zijne uitspattingen en vernielingen paal en perk te stellen hoe vaak nog te vergeefs! en verwekken zij in ons een gevoel van regtmatigen trots bij een blik op dezen schooneumet zooveel zorg onderhouden polder. Naar wij vernemen zullen deze steenen gedeeltelijk gebruikt worden tol hel hard maken der bestaande en der nieuw aan te leggen wegen op Abbenes. de handel in wol in Haarlemmermeer schijnt iels meer geanimeerd te zijn; men besteedde van ƒ1.85 tol 2 per kilogr. Over het algemeen heb ben de schapen dit jaar veel wol afgelegd. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders in de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij is besloten het maatschappelijk kapitaal te vergroolen met ƒ6,000,000. door uitgifte van 25000 nieuwe aandeelen ad 240. Er was 389,002.44 of ruim 7 pCt. meer ontvangen dan ten vorige jare. Er kon uitgedeeld worden 18.66 per volgestort aandeel. Bij den gemeenteraad van delft is ingekomen een voorstel van burg. en weth.strekkende om aan de leeraren der Indische instelling aldaar den titel van hooglceraar te verlcenen. de redenen, waarom dit voorstel wordt aan bevolen, zijn. dat de vakken, die aan de instelling worden gedoceerd, be- hooren tot het hooger onderwijs, en dat het bij het groote pubhek den schijn heeft, alsof de delftsche instelling lager staat dan die te Leiden omdat de docenten der eerstgenoemde slechts den titel van leeraar, die der tweede den titel van hoogleeraar hebben. Uok is bij dien raad ingekomen eene missive van de docenten dier inrigling, waarbij de raad wordt ver zocht een leeraar te benoemen in de land- en volkenkunde van Ned.-Indië, en als zoodanig wordt voorgesteld een der leden van de Ihans in functie zijnde examen-commissie, de heer J. M. van Vleutenlaatst assistent-resident van Loemadjang. thans met verlof hier te lande en te 'sGravenhage woon achtig. Burg. en weth. lubben op dit verzoek een gunslig prae-advies uit- gebragt, en stellen voor den te benoemen docent een jaarlijksch inkomen van ƒ2000 toe te kennen. Te Gouda heeft voor den schuttersraad te regt geslaan de schutter B die na afloop der parade, gehouden ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin, op de openbare straat een luitenant der schutterij heeft gebrutaliseerd en beleedigd, omdat deze hem gedurende de parade had be boet voor het verkeerd uitvoeren van de dienst. Be auditeur van den schuttersraad heeft de beschuldiging als voldoende bewezen beschouwd en gerequireerddat B als schutter zal worden ontslagen, en veroordeeld om gedurende 5 jaren als boete te betalen jaarlijks eene som van honderd gul den. Be uitspraak zal later plaats heboen. Te Rotterdam is Zaturdag 11. een 15-jarige knaap, uit vrees dat hij door zijn vader zou worden geslraft, omdat hij uit de ouderlijke woning was weggeloopen, in het water gesprongen. Pogingen om hem te redden trachtte hij af te weren. Het is evenwel gelukt hem te redden. Te Zulphen heeft de grasverpachting van de hooilanden der gemeente ƒ15000 opgebragl; in het vorige jaar 24900. Te Borculo is het gras eener weide, dat in het vorige jaar ƒ260 opbragt, voor ƒ61 verpacht. Boor den gouverneur-generaal van Ned.-Indiê is aan den heer A. G. Bosch concessie verleeud voor het leggen en exploiteren van drooge dokken in Ned. Oosl-Indië. deze concessie is verleend op de volgende voorwaarden r 1°. dat de concessie wordt verleend voor den tijd van 75 jaren; 2°. dat den concessionaris volle vrijheid wordt gelaten in de vaststelling zijner tarieven; 3°. dat van het oogenblikwaarop de concessionaris een droog dok bij Bata via of te Soerabaya voor particuliere schepen in dienst zal hebben gesteld, het gebruik van de gouvernements-inrigting ook wordt ontzegd aan de vaartuigen van de N.-I. stoomvaartmaatschappij4". dat aan den concessionaris tot het aanleggen van een droog dok bij Batavia voor den duur der con cessie en zonder eenige vergoeding, zullen worden afgestaan de eilanden Amsterdam en Middelburg, onder bepaling, dal hij zal zijn vrijgesteld van het stellen van zekerheid; dal de staat en beschrijving dier eilanden onder hands zullen worden opgemaakt en dat hij de natuurlijke voortbrengselen van beide eilanden vrijelijk gebruiken kan5". dat de kosten op de vesti ging van dat regt van gebruik zullen komen ten laste van den concessio naris. 6". dal hij dit regt van gebruik niet mag vervreemden, zonder toe stemming van het gouvernement: 7°. dat hij, concessionaris, domicilie moet kiezen te Batavia. 's GRAVENHAGE. 1 Julij. Aan den heer J. N. Servaas is een eervol ontslag verleend als consul te Saigon, voor de Fransche kolonie in Gochin-China, en als zoodanig is aangesteld de heer Th. Speidel. Tot notaris te Ternaard. gemeente Westdongeradeel is benoemd de heer S. B. Kuypers, cand.-notaris te St. Anna-Parochie. Tot betaalmeester zijn benoemd: te Breda, de heer P. graaf van Ho- gendorp, thans te Alkmaar; te Alkmaar, de heer jhr. J. G. F. van Spengler, thans te Winschoten; te Winschoten, de heer O. G. Lotsy, thans te Sas van Gent; te Sas van Gent, de heer jhr. G. J. M. Bowier. thans ontvanger der directe belastingen te Montfoorl, uit welke betrekking hij levens eervol wordt ontslagen. Tot ontvanger, der registratie te Eiudhoven is benoemd de heer J. E. .1. Jordaan, thans ontvanger der registratie te Terborg. Tot brievengaarder te Katwijk aan Zee is benoemd de rijkslelegraaph- kantoorhouder aldaar J. Vergouwe. Boor den minister van koloniën is A. Ruyter, gewezen kweekeling van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Bij de tweede kamer is ingediend een wets-ontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen den minister Tliorbecke, ten bedrage van ƒ4000 jaarlijks, levenslang en bij overlijden van eene van beide aan de langstlevende; de wet strekt om al dadelijk van staatswege op bui tengewone wijze van de nationale erkentelijkheid voor de uitstekende dien sten door Thorbecke aan den staat bewezen te doen blijken. Nog is inge diend een ontwerp strekkende om door vervanging van de artt. 224 en

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2