lilJ VOEGSEL, be/toorende lot de Leidsche Courant vun Maandag d July d&7%, /lu. d5S. Men meldt uit Utrecht: Donderdag morgen werd alhier eene vergade ring gehouden, in zake de oprigting van het anti-schoolwet-verbond, waar toe bestuursleden der vereenigingen voor christelijk onderwijs, de redactiën der christelijke pers, en eenigc andere personen waren uitgenoodigd. De grondslag werd na breede bespreking aangenomen. De heeren J. Voorhoeve lllzn., prof. mr. B. J. L. de Geer van Jutphaas en R. llusen werden be noemd tot leden eener commissie die in last heeft de zaak in gereedheid te brengen. Men meldt uit Leeuwarden: De gezondheidstoestand van het vee blijft in deze provincie voortdurend nog al iets te wenschen overlaten. De long ziekte onder bet rundvee woedt steeds voort en daarbij komt het mond- en klaauwzcer, dat in onderscheidene gemeenten, ook bij veehouders om en bij deze stad, wordt waargenomen. Dat echter de laatstgenoemde ziekte vele offers cischt, zoo als wel gezegd is, daarvan is, althans in dezen omtrek, niets gebleken, maar dal de longziekte van meer ingrijpenden aard is tot liet inkorten van den veestapel, zulks kan door cijfers worden aangetoond. In de maand Mei jl. zijn toch 85 runderen aan deze ziekte gestorven of te dier zake afgemaakt, waardoor het totaal verlies aan runderen sedert 1 Januarij dezes jaars tot 347 is verhoogd. In genoemde maand werd bij 12 veehouders op nieuw die ziekte geconstateerd. Door den gemeenteraad is het kohier van directe belasting op het in komen (hoofdeljjken omslag) fmaal vastgesteld in belastbaar kapitaal op ƒ2,910,084.23 en in aanslag op f 100,428,421/3. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ41, 2e soort 32.50. Door de arrond-regtbank te Leeuwarden is, ter vervulling der betrek king van griffier bij die regtbank, de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: 1». m'. R. Binkes, griffier bij de arrond.-regtbank te Heerenveen; 2°. mr. C. II. Q. van Slrijen, supst.-griffier bij de arrond.-regtbank te Hoorn; 3". mr. A. M. Parcau, kantonregter te Woerden. Bij het onweder van Dingsdag II. is ook te Ulrum, in Groningen, de bliksem geslagen in eene woning door vier gezinnen bewoond, waardoor zij oogenblikkelijk in brand werd gezet. Op het geroep dat in eene der brandende woningen zich nog eene zieke vrouw bevond, snelde de burge meester de woning binnen. Het brandende stroodak viel naar beneden, versperde den uitgang en belette den hoofdonderwijzer naar binnen le drin gen om den burgemeester te helpen. De vrouw bleek niet meer in de kamer aanwezig te zijn. Zij was reeds naar een nabijliggend huis overge- bragt. De burgemeester verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet en baande zich door het gevallen brandende dak heen een weg naar bHiten hoezeer gebrand aan beide banden en met verschroeid hoofdhaar en baard. De Middclb. Cour. meldt: In den nacht lusschen Zaturdag en Zon dag jl. zijn, in fraaije rijtuigen, op Nederlandsch grondgebied, tusschen Sas van Gent en Selzaete, twee heeren aangekomen, zoo men zegt een Fransch- man en een Italiaandie daar met de sabel hebben geduelleerdten gevolge waarvan deltaliaan ernstig aan den hals is gewond; hij is terstond door de aanwezig zijnde geneesheeren verbonden. In den namiddag van dien dag (Zondag) waren weder twee personen op dezellde plaats aanwezig, en wel een sergeant in Belgischen dienst en een persoon in burgerkleedingdie in tegenwoordigheid van de medegebragte getuigen voornemens waren met de pistool te duelleeren; vóór men evenwel tot de uitvoering overging en beiden reeds de wapenen gerigt hadden, werden zij door de maréchaussee van Sas van Gent verdreven, en zijn zij op Belgisch gebied gevlngt, alwaar zij ook door de policie werden nagezet. Men verzekert dat liefdesgeschiedenissen in beide gevallen de hoofdrol spelen. Te Vlissingen is eergisteren morgen een buiten de Rammekens-poort slaand gebouw, dat onbewoond was, in brand geraakt, en daar de wind de pogingen tot blussching verijdelde, is er niets van overgebleven dan de muren. De oorzaak van den brand ligt in liet duister; het huis was tegen brandschade verzekerd. Uit Crefeld wordt gemeld dat graaf Ilonsbroech zijne landgoederen Blijenbeek en Ilonsbroech, het laatstgenoemde nabij Roermond, beschikbaar heeft gesteld tot opneming van uit Duilschland verdreven .lezuïten. 's GRAVENHAGE. 29 Junij. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning-groothertog behaagd le benoemen in de orde van de Eikenkroon, tot officieren: baron B. de Tauch- nitz, boekhandelaar te Leipzig; professor A. Spiesz, directeur van het gym nasium tc Dillenburg, en tot ridders: dr. A. Trautvetter, predikant te Luxem burg; de heeren C. Riemann, hof-rentmeester te Weimar en G. C. van Sprang, te Amsterdam. Z. M. heeft vergunning verleend aan L. R. baron Taets van Amerongen, hofmaarschalk van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot het dragen der versierselen van commandeur met de Ster der orde van de Waakzaam heid of den Witten Valk en van die der 2"1* kl. van de orde van Medjidieh, hem respectivelijk door den groot-hertog van Saksen-Weimar-Eisenach en den Sultan van Turkjje geschonken. Tot burgemeester der gemeente de Rijp is benoemd de heer T. Haits- ma Muiier. Tot schoolopziener in het 8e schooldistrict van Limburg is benoemd de heer mr. F. P. J. de Sain. te Horst. Aan jhr. E. D. van Beyma is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Baarderadcel. Aan den luit. ter zee 2' kl. H. J. F. Mirandolle is, op zjjn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De heer D. Fransen van de Putte, lid van de tweede kamer, bevindt zi#h thans in de residentie, alwaar hij sinds gisteren uit het buitenland is teruggekeerd. Men brengt die spoedige terugkomst in verband met de mi nisteriele crisis. Morgen, 's namiddags ten 1 ure. zal in het lokaal van de Vrijmetse laarsloge alhier, de meeting plaats hebben ten behoeve der Israélieten in Rumanic. Verschillende heeren zoo in als builen deze stad zijn speciaal j uitgenoodigd tot bijwoning dezer meeling. De aanwijzing van de beste mid- delen voor liet beoogde doel, nl. tusscbenkomst tot onderdrukking van ver volgingen. te bereiken, zal uit de gedachtenwisseling moeten blijken. In eene bestuursvergadering der Ned. Nat. Vereeniging van werklieden alhier, is ingediend het rapjiort der jury over hel ingekomen antwoord op de prijsvraag voor het bouwen van goedkoopc en gezonde woningen voor de arbeidende klasse, door gemeld bestuur onder de leden uitgeschreven. Dat rapporthoewel het ingekomen antwoord geenc verdiensten ontzeg gende en den moed van den werkman prijzende, kan en mag de uitvoering niet aanbevelen. Op grond van gezegd rapport heeft het bestuur besloten den inzender de helft der gestelde premie van 25, door den president uit geloofd, toe tc kennen en hem alzoo te verzoeken zich bij het bestuur be kend te maken, ten einde magliging le verleenen het naambriefje te openen. Door de policie alhier is aangehouden eene 2'2-jarige dienstbode, ter zake van diefstalo. a. daarin bestaande dat zjj de kinderen van hunne gou den oorbelletjes ontdeed. JHJÏTIN LAN I )SC 11JiKIi ÏÜTE N ENGELAXD. LONDEN, 28 Junij. De Times, dc door den Duilschen rijksdag aangenomen Jezuïten-wet besprekende, zegt dat die wet niet haren oorsprong vindt in onverdraag zaamheid, maar in de vaste overtuiging, gekoesterd door prins von Bismarck en alle Duitsclie protestanten, men zou daarbij kunnen voegen, ook door alle ïiiet-ultramontaansehe katholiekendat er eene uitgebreide zameuzvve- ring bestaat, welke de .lezuïten tot hare voornaamste agenten heeft, om 's Pausen wereldlijke magt te herstellenDuilschland weder te verbrokkelen en Frankrijk in zijne bedreiging van wraak te ondersteunen. Hel is die overtuiging, zegt het blad, welke de conservative en de liberale partij ver- ecnigd heeft om een maatregel te ondersteunen, die op het eerste gezigt naar vervolging riekt, maar gereglvaardigd wordt door de dringende cischen van zelfbehoud. Bij gelegenheid eener prijsuitdccling op een nabij Liverpool gestatio neerd instructievaartuig van de zcemagt, heeft de eerste lord der admirali teit aan de vercenigde autoriteiten en schecpsrecders van Liverpool het denkbeeld in overweging gegevenof er niet ook voor de zeemagt langs den weg van vrijwillige oefening op dezelfde wijze eene reserve te vormen was als dc vrijwillige scherpschulterscorpsen die aan het leger tc lande ver schafte. Althans voor de verdediging van -havens en riviermondenmeende de minister, was dit denkbeeld wel de overweging waardig; dc tijdelijk ijl de havens zonder werk zijnde zeelieden konden zich daartoe oefenen; zoo doende zou cr een inniger verband tusschen de oorlogsvloot en de koop vaardijvloot ontstaan, waarvan in tijden van oorlog de vruchten geplukt zouden worden, liet door den minister geopperde denkbeeld vond terstond een gunstig onthaal; twee der Liverpoolsche parlementsleden verklaarden onmiddellijk dat zij in hunne omgeving de noodige stappen zouden doen tot de vorming eener réserve-marine uit de schepelingen der koopvaardijvloot en de bewoners der havensteden en zeekusten. FBAJfRKÏJH. Het eerste artikel van de wet houdende eene belasting op dc hypothe ken is door de nationale vergadering met eene kleine meerderheid aange nomen. Ook deze wet vond vele bestrijders. Men kwam op tegen dc ge raamde opbrengst. Zes millioen kon van die belasting nimmer worden verkregen, zoo men, hetgeen de billijkheid medebragt, de door voogden gestelde hypotheken uitzonderde, welke niet als eigenlijke door hypotheek verzekerde schulden konden worden aangemerkt. De zuivere en belastbare hypotheken hadden geen grooter bedrag dan 2450 millioen, zoodat heldoor de commissie voorgestelde regt nog geen 2% millioen zou kunnen leveren. Daarna ontwikkelde men het bezwaar dat de belasting feitelijk zou be taald worden door de hypotheekgevers. De belasting was niets anders dan eene vermomde verbooging der grondbelastingdoch zonder den vasten grondslag welke dc opbrengst der grondbelasting verzekerde. Zij zou geene andere gevolgen hebben dan vermindering van hel getal hypotheken en dus leiden tol teleurstellingen en tekorten voor de schatkist. Een der leden bestreed de belasting met het oog op de belangen van den landbouw. Hij verkoos de belasting op de grondstoffen zeer stellig daarboven en geloofde dati wanneer men zich maar niet door de overdreven klaglen der industrië len liet afschrikken, daardoor in alle behoeften der dienst kon worden voorzien, vooral wanneer dc invoering dezer belasting gepaard ging met groote bezuinigingenin de allereerste plaats op de buitensporig hooge trac- tementen der hooge staatsambtenaren. Bij de behandeling van art. 2 hetwelk de uitzonderingen voorstelt, zal de heer Thiers het woord voeren ter bestrijding van het voorstel. De heer Guizol heeft zijn ontslag genomen als lid der algemeetie synode van de hervormde gemeenten in Frankrijk. In den brief, waarin hij dit besluit ter kennis van de vergadering brengt, zegt hij. dat hij op84-jarigen leeftijd niet bestand is tegen de vermocjjenissenaan den dagelijkschen arbeid verbonden. Hij dankt God, dat Hij hem aan het einde van zijn leven in staat heeft gesteld zijne diepe gehechtheid aan het christelijk geloof en zijn vertrouwen in de algemccne synode der hervormde kerk in Frankrijk te beluigen. De kapitein der tnohilen, Cerfbeer, is als deserteur uit Phalsburg ter dood veroordeeld. IIij is een beschaafd en zeor vermogend man, 35 a 40

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5