lie lieer (J. de Groot, fungerend inspecteur vau politie alliier, uiogt lieden, 28 Junijgedachtenis vieren zijner 25-jarige dienstvervulling. Gedu rende dien tijd niogt hij zich door trouwe dienst en ijverige pligtsbetrach- ting de achting zijner superieuren en niet minder door eenen minzamen omgang die zijner infcrieuren verwerven. Door de staats-commissie lot hel afnemen der geneeskundige examens, zitting houdende te Amsterdam, is lot arts bevorderd de heer J. J. llooge- boom ,D'.geboren te Leiden, officier van gezondheid 2dc kl. bij het O. Indisch leger. De uitslag van het hulpapothekers-examen voor het natuurkundig ge deelte is de volgende: 1 candidaat heeft zich tijdens het examen terugge trokken. 4 zijn afgewezen, terwijl er vijf zijn toegelaten, namelijk de hh. A. Gerding. gel), te Paramaribo; A. lloogbruyn, geb. te Beverwijk; J. F. Eyknian. geb. tc Nijkerk op de Veluwe; W. F. Dicker, geb. te Enkhuizen, en A. G. v. d Bijllaardt Jr.geb. te Zwolle. liet prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen hield Dingsdag II. te Utrecht hare 99' algemeene vergadering, onder voorzitting van prof. mr. II. P. G Quack. Tot leden van het genootschap werden benoemdde hh. dr. I'. de Boer te Groningen; 1'. Galand. Ie 'sHage; dr. Doycr, te Leiden; F. W. van Eedcn, te Haarlem; dr. 11 Hertz, te Amsterdam: dr. D. Huizinga, te Gro ningen; dr. S, S. Rosensteinte Groningen; dr. J. E. Stark, te Utrecht; J. van der Toorn, te Gorinchem; dr. 11. de Vries, te Amsterdam; mr. G. Asser, te 'sGravenhage; mr. W. 11. de Beaufort, te Amsterdam; dr. C G. van Hees. te Amsterdam; mr. C. de Jonge, te Middelburg; mr. W. H. Gost Jordens, te Deventer; S. Gille Heringa, te Utrecht. mr. M. F. Lantsheer, te Middelburg; mr. J. J. Lokc, te 'sGravenhage; mr. B. Melvil baron van Lijn dente Utrecht; mr. M. Mees. te Rotterdam; mr. M. J. Pijnappel, te Am sterdam; mr. J. A. Sillem, tc Amsterdam; jhr. mr. YV. II. de Watleville, te Utrecht, dr. J. G. R. van Acquoy. te Zalt-Bommel; C. Boissevain, te Am sterdam; G. J. Gounet, te Haarlem; G. Guillon, te Roermond; G. YV. van Heukelumte Utrecht; G. Honighte Amsterdam; mr. W. G. M. de Jonge van Ellemeet, te Weslkapelle. B. J. G. Mosselmans. te Groningen. A. Perk. te Hilversum; ip. L. YV. E. RaiiwenhofT, te Leiden; dr. R. O. 11. Itömer, tc Deil: H. J. M. Schaepman. op Rijsenburg; J. Tidcman, te 's Gravenhage; dr. H. de Veer, te Amsterdam. Dp de in 1870 uilgeschreven prijsvraag, luidende: Een overzigt en eene critiek van de spectatoriale geschriften uit de tweede helft der I8e eeuw, als bijdrage tot de geschiedenis van ons volk in dien tijd, vooral wat aan gaat het huisselijk. maatschappelijk en kerkelijk leven, was één antwoord ingekomen, geteekend, met het motto: «Quidquid agunt homines nostri est farrago libelii. Juvenal is." Nadat de vergadering besloten had aan den schrijver van dat stuk den gouden eereprijs toe te wijzen, bleek deze bij opening van het verzegeld naambriefje te zijn de heer Ilartog, doopsgezind pred. te Utrechtlid van het genootschap. Een vijftal nieuwe prijsvragen werd uitgeschreven. -- Door wijlen den heer mr. P. Loopuyt is aan de kerk der hervormden tc Schiedam gelegateerd 10 certificaten nat. Schuld, rentende 2pCt. ten honderd, met bepaling, dat de renten daarvan door de kerk moeten wor den uitbetaald aan dc vijf predikanten dier gemeente; en aan het diaconie- armbestuur der Ned. herv. gemeente aldaar, een som van ƒ5000, vrij van successie-regten. De Schiet!. C. meldt dat te Schiedam zich gevallen hebben voorgedaan, waaruit blijkt dat de tongblaar zich in meerdere of mindere mate op men- schen overplanten maakt zijne lezers daarom indachtigbij het gebruik van melk, die vooraf te laten koken. Uit verschillende plaatsen ontvangt men nog treurige berigten omtrent de uitwerking van het onweder op Dingsdag II. Nabij Goevorden is de blik sem geslagen in een arbciderskcetwaarin een 20-tal turfwerkers aanwezig was. twee arbeiders werden gedood en drie gewond. Te Raalte is een boe renknecht en te Diever een 15-jarig meisje doodelijk getroffen. Te Usselo is eene landhoeve en nabij Rijssen eene boerenwoning getroffen en afgebrand. Door den raad der gemeente Ameland is het besluit genomen om tc Nes eene jaarlijksche veemarkt te houden, en wel op den 4den Dingsdag der maand September. Men meldt uit Leeuwarden: Zoo als wel te duchten was, heeft het onweder dat Dingsdag avond ook hier in vrij hevige mate woedde, elders in deze provincie ongelukken veroorzaakt. Zoo is onder Melslawier de boerenhuizinge van den landbouwer K. Bolma door den bliksem getrof fen en behalve het nette woonhuis, dat gespaard bleef, door brand ver nield. Te St. Anna-Parochie werd eene koe in de weide door den bliksem gedood. In den avond van den 25slen dezer is aan den Zeedijk, niet ver van Wij- naldum, in eene sloot, een luchtballon gevonden, waaraan een brielje waaruit bleek dat de ballon denzelfden dag te Alkmaar was opgelaten. - Te Eindhoven had Üinasdag morgen aan het spoorweg-station een on geluk plaats dat dc vreesselijkste gevolgen had kunnen hebben. De trein, welke ten 10.26 tl. van Maastricht aankwam, geraakte, door het verkeerd plaatsen der wissels, op eene verkeerde baan ett liep regt op eenige op die lijn staande ledige waggons en waggons geladen met steenkolen. De schok was hevig, ofschoon, door dc tegenwoordigheid van geest van den machi nist. die onraad bemerkte en daarom spoedig stopte, de stoot zijne kracht had verloren. De locomotief drong te midden van een slcenkolenwagen en bleef daar steken, terwijl een der opvolgende waggons door den schok regt- standig werd opgeligt. De passagiers zijn er met den schrik en kleine won den afgekomen. Van een der conducteurs zon een der vingers zoodanig ge wond zijndat hij die waarschijnlijk zal verliezen. 's GRAVENHAGE. 20 Junij. De opper-ceremoniemeesler heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des koninss. hel hof den middelbaren rouw zal aannemen voor den .tijd van twee wekenwegens het overlijden van 11. K. 11. de aartshertogin Sophia, moeder van Z. M. den keizer van Oostenrijk ingaande den 28sle0 dezer. Tot, plaatsvervangend kantonregter in het kanton Helder, op het eiland Texel, is benoemd de lieer D. C. Lotnanburgemeester der gemeente Texel, en lot plaatsvervangend kantonregter te Oirschot dc heer G. J. A. lluiskes, ontvanger der registratie aldaar. Aan den heer A. W. Berends is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen tc Tiel. met dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande gedurende 50 jaren bewezen. Tot klerk bij den rijksielegraapli is benoemd YV. E. II. Ziltersteyn, te 's Hage. II. K. 11. prinses Marianne heeft zich heden ochtend naar Dillenburg h geven. In de laatst gehouden algemeene vergadering van de 'sGravenhaagsche w crklieden-vereenigingheeft dejquacstic betreffende eene np te rigten brood fabriek aanleiding gegeven tot het altreden van het bestuur. Met 91 tegen 51 stemmen toch werd besloten dat het brood 2 centen beneden den gewo nen prijs zou verkocht worden. Het bestuur kon zich daarmede niet ver eenigen; het wilde slechts vaststellen dat het brood voor zoo laag mogelijk gestelde prijzen zon geleverd worden. 13 UIT E N L A N DSC l\E KKKIGI E S ENGELANIS, LONDEN27 Junij. In het lagerhuis is behandeld een voorstel van den heer M'Arthur, strekkende om een Britsch protectoraat over de Fiji-eilanden in het leven te' roepen. De voorsteller beriep zich, ter verdediging van zijn voorstel, op den vooruitgang en de ontwikkeling dier eilanden, waar de katoenteelt in zoo groote mate toegenomen was en hel land van zoo veel belang maakte voor de Engelsclie industrie. Op het oogenblik bevonden zich een paar duizend blanken, allen Britschc onderdanen, op die eilanden. Het door hem ge- wenschte protectoraat zou voor goed een einde maken aan den slavenhandel en menschenroof in de wateren van Australië, zou hoogstens eene vermeer dering van uilgaven van 7000 veroorzaken en tot geenerlei moeijelijkhe- den aanleiding geven, daar zelfs de inlandsche koning van Fiji het denk beeld goedkeurde. Door verschillende leden werd het voorstel ondersteund, doch sommigen hunner verklaarden dat het niet ver genoeg ging. dat een eenvoudig protectoraat niet genoeg was, maar de Fiji-eilanden aan het Brit- sche rijk behoorden geannexeerd te worden. De voorsteller wijzigde daarop zijn voorstel in dien zin dat het de wenschelijkheid uitdrukte eener an nexatie der Fiji-eilanden. liet voorstel werd door de regering bestreden; zij zag de wenschelijkheid niet in van een protectoraat of van eene an nexatie. Eene annexatie zou eene daad van avontuurlijke politiek zijn welke zij niet wilde plegen. Het voorbeeld van de annexatie van Nieinv- Zeeland, welke zoo veel bloed en geld aan Engeland had gekost, moest van de herhaling eener dergelijke proefneming afschrikken. Het voorstel werd niet 135 tegen 84 stemmen verworpen. FR iSRR mJ K. Een tal van republikeinenwaaronder vele leden der nationale vergade ring, is jl. Maandag tc Versailles bijeengekomen om door een feestmaal den geboortedag tc herdenken van een der grootste helden der Fransche revolu tie, generaal Hoche, den overwinnaar van YVeissenburg en Quiberon, die den 25slen Junij 1763 te Versailles het levenslicht aanschouwde. Bijna de geheele linkerzijde was opgekomenwaaronder de elf afgevaardigden van Parijs. De heer Rameau. maire van Versailles, bekleedde het voorzitter schap aan tafel. Hij gaf kennis van een ingekomen briel des ministers Bar- thelemy Saint-llilaire, waarin deze verzocht den heer Thiers te willen ver- schoonen. die verhinderd was te komen en tevens zijn leedwezen te kennen gal, zelf niet te kunnen verschijnen. Onder anderen hebben het woord ge voerd Gambetta en Ferray. Gambetla sprak in een voortdurend loege- juiehten feestdronk de lofrede op Hoche uit. Hij weidde uit over Frankrijks toestand op dit oogenblik. en betoogde de noodzakelijkheid voor zijn vader land om een krachtig en goed georganiseerd leger te onderhonden. Hij be zwoer de arbeidende klassen om hunne droombeelden te laten varen en eindigde met te zeggen, dat arbeid de leuze worden moest van de moderne democratie De heer Ferray, bragt een toast uit op den heer Thiers, wiens verdiensten hij opsomde en aan wien hij lof toezwaaide. De leden van den gemeenteraad te Nantes hebben een adres aan den lieer Thiers geteekend, om hem geluk te weuschen met zijn cordaat besluit, om niet toe te geven aan den stap der regterzijde, die, zooals zij verkla ren, enkel gedaan was om eene onbehoorlijke pressie uit te oefenen op het bewind. Volgens het blad l'Ordre moet het gouvernement met den tabakshan- del (régie) slechte zaken hebben gemaakt. Buitensporige belasting en smok kelhandel zijn daarvan de waarschijnlijke oorzaken. In de vier eerste maan den van dit jaar zou die tak van 's lands inkomsten een verlies hebben op geleverd van 1.442,000 fr. De minister van oorlog heeft bij circulaire aan de bevelhebbers dei- militaire divisiën en corpsen met aandrang aanbevolen: het zamenstelien en zorgvuldig doen bijhouden van afzonderlijke geschiedenissen van elk regi ment van het leger, waartoe hij. van zijne zijde, bereid is alle stukken ter beschikking der schrijvers te stellen, welke zij voor hunne taak noodig achten, alsmede de verspreiding en de studie bij het leger van de Revue Mil. de l'Etranger, een aanhangsel van den officiëlen Moniteur de 1'Année. Generaal Ladmirault heeft bevolen, dat de koffijhuizen op de boule vards. die tot dusver eerst ten 1 uur 'snachts gesloten werden, thans een half uur vroeger moeten sluiten. Men is zeer gebelgd over dezen maatregel. De opening van de tentoonstelling te Lyon is uitgesteld tot op 7 Julij. DITITSCHLAND. Bij de stemming in den bondsraad over de wet betreffende de Jezuïten- orde heeft alleen het vorstendom Reusz zich tegen die wet verklaard. Drie katholieke priesters uit Munchen, de hh. Ostermeijer, von Over- kamp. leden van het domkapittel, en de heer Stroode. hebben iu het Milnch. Votksbl. een artikel doen plaatsen, getiteld: «Verklaring aan de wettenmakers te Berlijn." Zij voegen daarbij een beroep op al de katho lieke priesters in Üuitschland, om het door hen gegeven voorbeeld tc vol gen, namelijk om zich bij hen aan te sluiten of gelijke verklaringen in het licht te geven. Hunne verklaring is in de hoofdzaak als volgt: De onder teekenaars geven openlijk te kennen, dat zij zich geheel en al vereenigen met de beginselen der Jezuïten. Zij zeggen wijders, dat zij zich gelukkig zouden achten, indien zij aan gelijke vervolging als de Jezuïten waren blootgesteld, want even als de Jezuïten, achten zij de voorschriften der kerk oneindig hooger. dan de uitspraken van het wereldlijk gezag en van de wetenschap. Naar men uit Moskou meldt heeft aldaar een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Bij het vervoeren van een stuk monster-geschut van Kriipp van het spoor wegstation naar het tentoonslellingsgebouwgeraakte de wagen, waarop het gevaarte was geplaaist, buiten bestuur; daardoor liep hij tegen een ge bouw, met het ongelukkig gevolg dat zes personen, behoorende tot het personeel van genoemden fabrikant, werden gedood. PEK TELEGKAAF. 'sGRAVENHAGE, 28 Junij. II. K. II. prinses Maria, gemalin van prins von Wied, is heden te Neuwied bevallen van een zoon. LONDEN, 27 Junij. In het hoogerhuis deelde lord Granville mede, dal de scheidsrcgters den I9dt° dezer verklaard hebben, dat zij, na ernstig onder zoek van al hetgeen Amerika had aangevoerd tot ondersteuning van zijne

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2