haul, I uit Utrecht en 1 uit Friesland. Niet minder dan i£ van lien «or den geheel ten koste van het instituut verpleegd en onderwezen. Twintig kweekelingen zullen eerstdaags het instituut voor goed verlaten; van hen worden 5 ontslagen als zeer bekwaam. <i als bekwaam en 7 als tamelijk bekwaam. Bovendien verlaat nog een meisje de inrigting als tamelijk be kwaam in liet handwerkop school echter heeft zijdoor bekrompen geest vermogens, slechts geringe vorderingen gemaakt. De aanvragen tot plaatsing bij hel begin van den aanstaanden cursus zijn weêr zeer talrijk. Op 1 Jan. 1871 was het aantal leden 2691; in dat jaar zijn er 144 afgegaan en 67 bijge komen, en dientengevolge beliep den l»1™ January 1872 het aantal 2614. Onder hen, die in het afgeloopen jaar lid werden, behoort ook een der oud-kweekelingendie, als schoenmakersbaas op een dorp in Noordholland gevestigd, ruimschoots in zijne levensbehoeften kan voorzien. Eene andere ond-kweckelinge legateerde j 1000 als eene kleine erkentelijkheid voor het goede onderwijs en de behandeling in liet instituut genoten. Naar men uit Groningen meldt is tijdens een hevig onweder, op Dingsdag avond II., in een land buiten de Ebbincepoort een koemelker dood geslagen en een meid en een knecht, die bij hem waren, door den bliksem gewond; buiten de Oosterpoort sloeg de bliksem in een huisje, waarin niemand aanwezig was. Builen die poort zou één of meer personen gedood zijn, maar met zekerheid was dat nog niet bekend. Uit Oss meldt men dat in den nacht van Zaturdag op Zondag, in de zoogenaamde gemeenteweide, vijf paarden, waaronder van 4 a 5 honderd gulden, aan verschillende eigenaren loebehoorende, met een mes of ander scherp moordtuig, in de borst zijn gestoken, zoodat er reeds vier bezwe ken zijn. terwijl later op nieuw 2 getroflen werden. De policie is den dader of de daders niet op het spoor. ilerigten uit Paramaribo van 1 .Jiinij melden dat in de buitengewone vergadering der vereeniging lot bevordering der belangen van Suriname door den voorzitter is kenbaar gemaakt een plan om eene directe verbin ding tusschen Suriname en de Westkust van Afrika in het leven te roepen. Het plan komt in hoofdtrekken neder op het volgende: Eene directe verbinding daar te stellen tusschen Suriname en de Westkust van Afrika; deze verbinding door ouderlingen handel in het leven te roepen en te be stendigen; ter verwezenlijking hiervan eene proefneming te doen en hiertoe een schip van matige tonnemaat te bevrachten; dit schip te beladen met zoodanige handelsartikelen als den meest voordeeligen en gereeden afzet op bedoelde kust beloven; met dat schip mede te zenden eene commissie van door de deelnemers in het bedoelde plan te kiezen personendeze commissie te belasten met een naauwkeurig onderzoek naar de voor bedoelden handel meest geschikte plaats; naar de soorten van handelsartikelen die met de meeste kans op voordeclige uitkomsten naar de kust en van daar herwaarts kunnen gevoerd worden cn naar de mogelijkheid van aldaar eene inrig ting van vrijwillige verhuizing in het leven te roepen, welke welligt, en naar het bestuur zich vleit, zeer waarschijnlijk in staat zal zijn hel pleit, zoo van kolonisatie als van den arbeid in dè kolonietot gunstige oplossing te brengen. Na discussie is eene motie aangenomen waarbij de vergadering, hare ingenomenheid met hel plan betuigt en het van hare roeping acht het met alle binnen haar bereik liggende middelen te ondersteunen. 's GRAVENHAGE. 27 Junij. Door Z. M. is aan den heer mr. F. H. B. R. baron Fagel, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van referendaris bjj het kabinet des konings, en als zoodanig benoemd de heer mr. C. J. E. graaf van Bylandt. thans commies van staat bjj den raad van state. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer L. C. van Staveren, burgemeester der gemeenten Nibbikswoud en Sybe- carspel, en aan den heer J. P. Laeven. als burgemeester van Klimmen, onder dankbetuiging voor de langdurige goede diensten in die betrekking aan de gemeente bewezen. Tot adjunct-commies bij het dep. van oorlog is benoemd dc schrijver 2,le klasse H. van Dam, van genoemd departement. Bij kon. besluit van 20 Junij 11. zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van één jaar, ingaande 1 Augustus c. k., belast met het afnemen der natuurkundige examens, dr. C. A. J. A. Oude- mans. hoogleeraar te Amsterdam; tot lid en vice-president dier commissie dr. J. Bosscha jr.inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage; tot lid en secretaris dr. A. Ueynsius, hoogleeraar te Leiden: tot leden: dr. P. J. van Kerckhoff', hoogleeraar te Utrecht; dr. J. P. van Braam Houck- geest, officier van gezondheid 2» kl. te Amsterdam; dr. W. Berlin, hoog leeraar te Amsterdam; P. J. Haaxman, apotheker te Rotterdam; tot plaats vervangende leden: dr. F. W. Donders, hoogleeraar te Utrecht; dr. H. G. van de Saude Bakhnyzen, hoogleeraar te Delft; dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Groningen; dr. W. F, R. Suringar, hoogleeraar te Leiden; dr. P. Zaaijer, hoogleeraar te Leiden; dr. D. Lubach, inspecteur voor het geneeskundig staalstoczigt te Kampen; F. J. Swarlwout, apotheker en lector aan bet athenaeum te Amsterdam. Tot lid en voorzitter der commissie gedurende den tijd van één jaar, in gaande I Augustus f. k., belast met het afnemen der geneeskundige exa mens, dr. G. J. Loncq C.-Jzn., hoogleeraar te Utrecht; tot lid en vice-presi dent dr. F. RicnderhofT, te Rotterdam; tot Lid en secretaris d'. A. H. israëls, lector aan het athenaeum te Amsterdam; tot ledendr. M. Polano, hoog leeraar te Leiden; d\ W. Koster, hoogleeraar te Utrecht; dr. W. M. II, Sanger, hoogleeraar te Groningen; dr. (I. A. Kooyker, officier van gezondheid le kl. te Amsterdam; 11. Pas. oud-apotheker te Amsterdam; tot plaatsver vangende leden: dr. S. S. Roscnslein, hoogleeraar te Groningen; dr. J. L. Chantleury van IJsselsteinhoogleeraar te Amsterdam; dr. J. Zeeman, te Amsterdam: d'. 1. Uissink Jansen, hoogleeraar te Groningen; dr. L. C. van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht; dr. J. A. Boogaard, hoogleeraar te Leiden; d'. A. E. Siinoir Thomas, hooglecraar te Leiden; A. StellingwerfF, ond- apolheker te Amsterdam. Tol lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van één jaar. iu- gaande 1 Augustus e. k.belast met het afnemen der examens van hulp- apotheker. dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam; tol lid en vice- president J. van Rijn van Alkemade, le apotheker aan 's rjjks magazijn van geneesmiddelen le 'sGravenhage; tot lid en secretaris dr. P. de liocr. hoogleeraar le Groningen; tot lid dr. H. van de Stadt, leeraar aan de hoo- gere burgerschool te Arnhem; tot plaatsvervangende leden: dr. F. van Cal- ker, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Tilburg; J. D. van der Waals, leeraar aan de hoogere burgerschool te 'sGravenhage; dr. N. W. P. Rauwenhoff. hoogleeraar te Utrecht; C. 11. van Ankumapotheker te Groningen. Tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van één jaar, in gaande 1 Augustus e. k.belast met het afnemen der examens van apothe ker, dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam; tot lid en vice-president J. van Rijn van Alkemade, 1' apotheker aan 's rijks magazijn van genees middelen te 'sGravenhage; lot lid en secretaris dr. P. de Boer, hoogleeraar te Groningen; tot leden: dr. J. E. de Vrij, te 'sGravenhage; J. Polak apotheker te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden: dr. F. van Calker, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Tilburg; dr. N. W. P. Rauwen hoff, hoogleeraar le Utrecht; C. H. van Ankum, apotheker te Groningen; A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam; P. M. de Ligny, apotheker te Middelburg. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden 2e luit. der infante rie bij het leger in Ned.-Indië J. P. von Solisten, is, wegens ongeschiktheid voor de dienst ten gevolge van ligchaamsgcbrekeneervol ontslag verleend uit de militaire dienst. De luit. ter zee le kl. J. M. Brevet, dienende aan boord van het fregat Admiraal van IVassenaerwordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. R. Bakker, en de luit. ter zee 2kl. jhr. W. Laman Trip wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, ter vervanging van den luit. ter zee 2e kl. jlir. S. F. T. de Vaynes van Bra- kell, wiens benoeming is ingetrokken. BUIT EN L A N BSC IIE BERIG T E N ENGELANB. LONDEN26 Junij. In bet hoogerhnis heeft graaf de Belmore de aandacht der regering gevestigd op den toenemenden menschcnroof, welke op de eilanden van Australië gepleegd werd. Onder het voorwendsel van aanvoer van immi granten tiaar Queensland werden de eilanders uit den Austraiischen archipel, vooral van de Fiji-eilandendoor geweld of door bedrog opgeligt, gedwon gen om werk-overeenkomsten voor een aantal jaren met de planters te onderteekenenofschoon zij geheel onbekend waren met den inhoud van het onderteekende stuk en alzoo feitelijk als slaven in de Britsche kolonie in gevoerd. Dit waren niet de eenige gruwelen waarvan de Australische archi pel getuige was; hij haalde uit officiële stukken bewijzen aan dat de blanke koopvaardij-kapiteins zich met de koppensnellers van eenige eilanden ver slonden, inlanders van vijandige stammen doodden en hunne hoofden aan den vjjand verkochten en van tijd tot tijd met hunne bemanning op gere gelde menschenjagten uitgingen. De spreker drong op versterking van het Brilsche oorlogskader in de Australische waleren aan. ten einde dergelijke handelingen met kracht te onderdrukken. Van regeringswege werden dc mededeelingen van den graaf niet tegengesproken, doch verklaard dat de regering al het mogeljjke zou doen om aan die gruwelen een einde te maken. FRANKRIJK. De uitkomst der vijfjarige volkstelling, die ten vorige jarc had moeten gehouden wordenmaar ten gevolge der tijdsomstandigheden tol dit jaar is uitgesteld, is, wat Parijs en eenige andere plaatsen betreft, reeds bekend. De bevolking van Parijs bedraagt op dit oogenblik 1,794,380 zielen, en heeft alzoo sedert 1866 eene vermindering van 5600 zielen ondergaan. Van 1861-1866 was zij met 132,140 zielen toegenomen. Even als gedurende dat tijdvak is ook gedurende het laatstverloopene de bevolking der revolutionaire wijken vermeerderd en die der arrondissementen van liet midden afgenomen. Door de Pruissische regering is aan die van Frankrijk ter hand gesteld eene aanzienlijke boeveelheid Fransche bankbilletlen, certificaten van staats schuld (buitenlandsche zoowel als Fransche), van andere obligatiëu en gelds waardige papieren en vau goud-, zilverwerk en bijouteriën, waarvan tijdens de occupatie van liet dep. der Seine en Oise een aantal Fransche burgers door Duitsclie krijgslieden zijn beroofd en die eerstgenoemde regering op het spoor is gekomen. Een aantal personen zullen dus hun gerooid eigen dom nog terugkrijgen. In de gevangenis van de Rue de St. Pierre is het huwelijk voltrok ken tusschen den ter dood veroordeelden Francois, ex-directeur van de ge vangenis la Roquetle, tijdens de Commune. Dat huwelijk bad plaats om drie onechte kinderen te wettigen. Men verbaalt dat koningin Victoria van Engeland aan den zoon van den ex-keizer van Frankrijk dc orde van de Kousenband heeft geschonken. De prins van Wales zou persoonlijk de insignia naar Cambden-house hebben overgebragt. Dezer dagen is Isabella, de ex-koningin van Spanje, voor de regtbank der Seine gedaagd en veroordeeld tot de betaling van de juweelen door haar eenige jaren geleden besteld, bij gelegenheid van het huwelijk harer dochter met den prins van Girgenli. De Parijsche handelaar in juweelen Mellerio leverde ze in tijds af, dóch men vergat ze le betalen. Het gevolg was, dat hij zich g(dwongen zag een proces te beginnen. Dientengevolge werd donna Isabella de Bourbon dezer dagen voor de gewone regtbank der Seine gedag vaard. Haar advocaat loochende de competentie der lieeren, om over haar, koningin bij de gratie Gods, regt te spreken, maar deze handhaafden hun

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2