liUITKNLANDSCIIE HKKIGTGN. PEi\ TELEGRAAF. Te Delft was men eergisteren aan den korenmolen van den heer van Rossum bezig een roe naar beneden te laten, toen deze onverwacht brak en met een einde den 15-jarigen zoon van den heer v. R.. die mede de be hulpzame hand bij bet werk bood, zoodanig op de borst trof, dal hij on middellijk een lijk was. De stadhouder J. lloogendoorn te Schoonhoven was 11. Woensdag bezig met hooi naar huis te halen uit een land in de Vlist. Om dit op de gemak kelijkste vvjjze te doenhad hij verlof gevraagd aan den landbouwer L. Nobel te Vlist. om over diens naburig land te mogen rijden. Terwijl Hoo- gendoorn bezig was het hooi op te laden, stond een ledige wagen, met hel paard daaraan vastgebonden, op het land van Nobel, toen plotseling een slier, die los op het land liep, op het paard afkwam en het met de horens zóó vrceSelijk den buik openreet, dat de ingewanden zigtbaar werden. Daar het paard vastgebonden stond, was het natuurlijk niet aan den woe denden slier kunnen ontkomen, liet dier was zoo gewond, dat het spoedig daarna moest worden afgemaakt. (C. C) Te Zaandam had Zondag 11. de bijeenkomst van houtzaagmolenaars- knechls plaats, ingevolge de oproeping van de Interna ionale, waarbij ook eenigc patroons tegenwoordig waren. Een werkman uit Amsterdam fun geerde als voorzitter en schetste den legenwoordigen toestand van den werkman in verband met zijne belangen. De secretaris wees het doel aan van de werklieden-vertcniging. t. w. elkander bij te staan en den toestand van den werkman stoffelijk, zedelijk en ligchamelijk te verbeteren; stoffelijk door loonsverhoogingzedelijk door vermindering der werkuren, en ligcha melijk door afschaffing van het gebruik van geestrijke dranken. Een en ander werd toegejuicht. Betreffende de oproeping legen een werkloon van 35 a 45, las een der patroons een brief voor uit Dusseldorp waaruil bleek dat een uiterst bekwaam meesterknecht aldaar hoogstens IB per week kan verdienen. Na eenige discussie werden de arbeiders uitgenoodigd eene afdeeling te stichten. Slechts enkelen hebben zich als lid aangemeld. Dezer dagen is ook te Doorn, in een door de doopsgezinde gemeente aldaar aangekocht heerenhuis. een onder drie lagen papier verborgen Go belin-behangsel ontdekt, hetwelk, volgens getuigenis van deskundigen en liefhebbers, eene niet onaanzienlijke waarde moet bezitten. Te Koudum ging dezer dagen een persoon de weddenschap aan heen en terug door de vaart te zwemmen. Hij ontkleedde zich en begaf zich te water; bij het terugkceren verdween hij in de diepte. De ongelukkige laat eene jeugdige weduwe en twee kinderen achter. Te Leeuwarden is tot lid der prov. stalen van Friesland gekozen de heer m°. J. Bieruma Oosling. burgemeester van Leeuwarden. Te Breda is tot leeraar in de Hoogduitsclie taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer Ludwig Wurth, te Utrecht. Door het prov. geregtshof in Limburg is dezer dagen zekere G. de Jong, wegens diefstal en bedelarij, ook met het oog op zijne gunstige ante cedenten, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. De man was reeds 33 maal tot gevangenisstraf veroordeeld. 's GRAVENHAGE. 26 Juuij. Aan den heer J. H. Ferguson, gezaghebber van liet eiland Bonaire, laatst belast geweest met de tijdelijke waarneming van het ambt van gou verneur der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit de eerslgemelde betrekking. Aan den heer dr. M. Salverda is, op zjjn verzoek, eervol ontslag, ver leend als hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningenmet behoud van den titel van hoogleeraar en als schoolopziener in het le schooldistrict der pro- vincie Groningen. Ook is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den lieer mr. J. YV. I). van Dongen, als procureur bij de arrond.-regtbank te Zierikzee. Tol ontvanger der registratie te Oudenbosch is benoemd de lieer J. J. lleerma van Voss. thans te Zevenbergen, en lot ontvanger der directe be lastingen zijn benoemd: te Meerkerk c. a. de heer C. C. Exalto d'Almaras, thans le Bellingwolde; te Bellingwolde (Groningen) de heer F. van der Zwaag, thans surnumerair, en te Wijlie de heer J. F. Soer, thans te Pannerden. De klerk bij den rijkstelegraaph A. C. van Wachem is, op zjjn ver zoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Door Z. M. zijn bevorderd: tot officier van gezondheid 1"' kl. bij de zeemagt, de officier van gezondheid 2dc kl. H. J. Nieuwkerk; tot luitenant ter zee 2de kl.de adelborsten l5,t kl.F. Böhtlingk, 11. J. Klcynhens, L. C. Koster, YV. L. baron van Verschuer, T. Dalhuisen. jhr. B. \V. J. van Pabst van Bingerden. 11. van der Sande, J. C. Kikkert Schotborgh F,. P. 11. graaf van Limburg Slirum, A. E J. YV. Juta en ,1. A. Kloek. Ter correctionele leregtzilting heeft het hof uitspraak gedaan in het gisteren behandelde appel van een vonnis der regtbank le 's Hage betreffende de baldadigheden te Monster op 1 April gepleegd. Wat den vorm betreft heeft het hof het vonnis vernietigd, de schuld van den leD beklaagde C. v. d. S.niet wettig en overtuigend bewezen verklaard en hem vrijge sproken, doch den 2d,n bekl. M d. 11. wegens het hem ten laste gelegde tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld. FRASKR IJ K. In de zitting van de nationale vergadering van Maandag werd. geljjk reeds per telegraaf werd vermeld, de discussie geopend over de belasting wetten. De minister gaf een overzigt van den toestand der financiën en herinnerde dat op het budget voor 1873 een ongedekt verschil bestond van i20millioen, hetwelk, echter deels ten gevolge van buitengewone uitgaven, deels ten ge volge van eene tijdelijke vermindering in de opbrengst van sommige mid delen, tot een veel hooger cijfer zou aangroeijen. Bovendien moet er voor zien worden in verschillende afrekeningen en schulddelging, waarvoor echter later afzonderlijke maatregelen behooren genomen le worden. De minister bestreed de door de budget-commissie in overweging gegevene nieuwe be lastingen, en verklaarde dat de regering bij haar gevoelen bleef dat door een inkomend regt op de grondstoffen voor een aanzienlijk deel in de be hoeften moest worden voorzien. De regering had daarom zoodanige belas ting voorgedragen welke 170 mïllioen zou kunnen leveren; de commissie voor de tarieven meende echter dat daardoor niet meer dan 98 millioen kon verkregen worden, en de regering had zich bij deze raming nedergelegd. Echter gaf zij toe dat, zoolang de bestaande handelsiraciaten nog in wer king bleven, de opbrengst dezer belasting niet hooger dan 33 millioen kon geschat worden. Verder stelt de regering voor 15 opcenten te brengen op de vier grond slagen der directe belastingen en 10 opcenten op het zont. De extra-belas- fiug op het zout zal slechts tijdeljjk zjjn. Voorts zal van de grondeigenaren. door het heffen van 15 opcenten op de vaste goederen, nieuwe offers ge vraagd worden. Zij zjjn wel reeds zwaar gedrukt, maar liet is noodzakelijk. Behalve de 93 millioen van de grondstoffen, zal de schatkist uit de door den minister thans voorgestelde nieuwe belasting naar raming ontvangen 98 millioen. Hij hoopt dat zij de goedkeuring der kamer zullen wegdragen. Zij zullen aan het gouvernement veerkracht en hel land crediet naar buiten geven. De minister herhaalde de verzekering dat de 15 en 10 opcenten op de vaste goederen en hel zout enkel als buitengewoon, als lijdelijk le be schouwen zijn. Hij stelde voor zijne ontwerpen aan de commissie voor het budget van 1872 te verzenden. Na eenige discussie, heeft de kamer beslo ten de voorstellen der regering aan de commissie voor het budget te ver zenden en middelerwjj! de belasting op de liaiidelsomzettiugen in beraadsla ging te brengen. Naar men zegt zou de regterzijde der nationale vergadering voornemens zijn een voorstel in te dienen lot het instellen van een vice-presidium der republiek, en om den maarschalk Mac-Mahon met die waardigheid te bekleeden. Bij besluit van den president is liet bij decreet van 15 Febr. 1852 inge stelde museum der souvereinen, bestemd tot het bij elkander bewaren van voorwerpen, die aan de over Frankrijk geregeerd hebbende vorsten hebben toebehoord, opgeheven; de voorwerpen waaruit die verzameling beslaat, zullen overgebragt worden naar de verschillende museums, boekerjjeu en andere instellingen van den staat, waarvan zij vroeger deel hebben uitgemaakt. 8FAKJE Door de dagbladen van Madrid wordt een door 230 generaals, afge vaardigden, leden van den senaat en granden van Spanje onderteekend manifest openbaar gemaakt, hetwelk het manifest der conservatieve rigting genoemd wordt, en waarin de verheffing op den troon van den jeugdigen prins Alphonso wordt verlangd, met den hertog van Montpeusier als voogd, zoo lang de meerderjarigheid van den prins, die den 28slcn November 1857 geboren is. duurt. Een groot getal der onderteekenaars van dit manifest namen deel aan de September-revolulie. welke koningin Isabella van den troon slootte, en werden later gevonden onder de voorstanders van koning Amadeus. OOST-INDIK. BATAVIA, 11 Mei. De kamer van koophandel en nijverheid alhier heeft aan de dagbladen medegedeeld, dat zij, met aansluiting aan een denkbeeld van den heer Klop penburg, een plan ontworpen heeft van eene haven van Batavia, ingerigt naar de behoefte van de groote stoomschepen, welk plan door den heer Maarschalk uitgewerkt en door de regering goedgekeurd is. De mijn-ingenieur J. W. Jonker, door wien bjj Sint Nicolaas-punt. residentie Bantam, een wetenschappelijk onderzoek naar de aanwezigheid van tin-erts is ingesteld, heeft bevonden dat geen tin-erts daar voorhanden is of ooit geweest kan zijn. De gilt des konings ten behoeve der overstroomden hier te lande is door den gouverneur-generaal ter beschikking gesteld van den directeur van het binnenlandse!) bestuur, die daarvan ƒ2000 aan den resident van Samarang en ƒ1000 aan den resident van Batavia zal doen toekomen. Men verneemt dat van dc overgebleven gelden van den watersnood in 1871. 5000 zijn gegeven ten behoeve der noodlijdenden van de uitbarsting der Merapie en dal bedrag reeds zou zijn verdeeld geworden. Voor Soeka- bpemie alleen bedraagt het verlies der bevolking meer dan ƒ25000. -i Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik- kingen acnomen Civiel departement. Ontslagen; op verzoek, eervol, ais commies van het fonds ter aanmoediging en ondersleuning van de gewapende dienst in de Nederlanden A. A. Cluwcn; de controleur 3' kl. bij het binnen), bestuur in de resid. Timor C. L. de Vries; de civiel gezaghebber op de Sblor-eilanden (resid. Timor) J. H. Kluppelt. Benoemd: tot controleur 3' kl. bij het bin- nenl. bestuur in de resid. Timor, op het eiland Soemda, jhr. mr. W. D. J. van der Feltz; tot aspir.-ingenieur van den waterstaat enz. J. J. E. van Bergen; tot l"'"1 subst.-griffier bij het hoog geregtshof in Ned.-lndië mr. G. H. Lowe; tot griffier bij den omgaanden regter in de 5* afd. mr. A. L. Clig- nelt: tot l!,eD commies bij het dep. van justitie, mr. M. H. C. van Oosterzce; lot civiel gezaghebber op de Solor-eilanden L. O'Brien. Bij de afd. telegra- pliie benoemd; tot telegraphist 3e kl.C. Kuilert, J. C. M. E. Bech, G. E. A. Cordromp, H. E. Hoff, G. A. van Sprew. C. van Swieten, L. C. A. Gro- novius. 11. Weeninck, J. F. Stoelman, A. YV. Palm, F. H. Hoedt, YV. E. J. Fagnotti en YV. A. van der Linden; tot leerling-telegraphist. A. la Fontaine, A. J. Canter Visscher, H. Willems, C. Schreuder en J. C. R. Bos; lijdelijk opgedragen: aan den ingenieur der telegraphic G. \V. ten Brummeler.de be trekking van chef der eerste telegraaf-afdeeling. Departement van oorlogVerleend: een tweejarig verlof naar Nederland', aan den kapt. der inf. J. van YVeeren en aan den lsleu luit. der inf. P. C. Gaal. LUXEMBURG. 25 Junij. Dc minister Servais heelt aan de kamer mede gedeeld dat de gevoerde onderhandelingen met Duitscliland het groot hertogdom niet alles verkregen had wal het gevraagd had. Doch, zeide hij. het tractaat, zooals het gesloten is bevestigt onze politieke, commerciële eu industriële positie. Ik heb daarom gemeend de overeenkomst te moeten aannemen; en ik geloof, dat ik u genoeg vertrouwen inboezem om u te mogen verzoeken te handelen zooals ik gehandeld heb. De discussie over liet tractaat zal Donderdag plaats hebben. LONDEN. 26 Junij Het hooserhuis heelt de gewjjzigde wet houdende invoering van de slembus. bij derde lezing aangenomen. PARIJS. 25 Junij De nationale vergadering heeft een aanvang gemaakt met de discussie over de inkomstenbelasting. Door Thiers werd de verkla ring afgelegd dat hij, toegevende aan de hecrschende meening, ofschoon met tegenzin, zich tegen dc heffing eener belasting van het roerend goed niet verzet. GENEVE, 26 Junij. Het scheidsgeregt is heden ten 3% uur bijeengeko men; ten 5 uur was de zitting afgeloopen. Over het resultaat wordt nog altijd het diepste geheim bewaard. De volgende vergadering is vastgesteld op a. s. Donderdag. I.VG EZO.Y UEA. Op de twee bescheiden vragen in de Leidsche Courant van heden, dienen twee bescheiden antwoorden te worden gegeven. I'. Uitsluitend voor dc leden der sociëteit Amicitia. 2". Die burgerij waarvan het grootste gedeelte geen lid van Amicitia kan noch mag worden. P.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3