en de generaal-majoor Mansfeldl. adjudant des koiiiugs, zijn benoemd tot brigade-kommandanlen der troepen die van 1(5 Augustus tot 14 September a. s. in de legerplaats te Jlilligen zullen kampeereu. (tp de door de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Groningsche hoogeschool uitgeschreven prijsvragen zijn drie antwoorden ingekomen. Van deze heeft de faculteit er twee eene zilveren medaille waardig gekeurd, te weten: het antwoord op de zoölogische vraag onder liet motto: DieNatur in jedem Winkel der Erde ist ein Abglanz des Ganzen. Humboldt", en het antwoord op de physisch-chemisehe vraag ouder het motto: »In magnis voluisse sat est." De schrijvers dier antwoorden zijn uitgenoodigd zich bij de facul teit bekend te maken. In de Wekker komt eenc uitnoodiging voor aan alle onderwijzers en voorstanders van het onderwijs in Zttidhollandtol het bijwonen der vjjfde provinciale vergadering, die men plan heeft den ld'1'" September a. s. te Alblasserdam te houden. Daar de regelings-commissie, tot besparing van kosten, dit jaar geene uituoodigingen zal rondzenden, worden allen die de vergadering wenschen bij te wonen verzocht, daarvan kennis te geven, vóór 15 Julij, aan de hh. A. J. Labberton, te Alblasserdam. of G. B. kalle- man te Moordrecht. Volgens de Werkman zal in den nazomer van dit jaar hel wereldcon gres der Internationale, dat in 1870 door de politieke tijdsomstandigheden niet kon plaats hebben en om welke reden ook in 1871 slechts eenc gesloten conferentie te Londen plaats had, in Nederland gehouden worden, en wel te 's Gravenhage. Het examen voor hulp apothekerte Utrecht, is voor het literarisch gedeelte afgeloopen. Van de 18 overgebleven candidate» hebben zich 4 voor en 5 gedurende het examen teruggetrokken; 5 zijn afgewezen en 6 ge slaagd, namelijk: S. Stheeman, van Meppel; J. Warlena en E. Hoekstra, van Groningen: H. van Ilaasbcrgen, van Zwolle; E. J. Nicuwcnhuis, van Delfzijl; en J. F. Langelaanvan Heemstede. Het N. v. d. D. zegt met zekerheid te kunnen melden, dat het bevigt betredende de aanhouding van Dikkens. medegedeeld door de Arnh C., bezijden de waarheid is. Volgens dat berigt zou Dikkens door den Amster- damschen hoofdcommissaris inr. de Klopper met list op eenc Nederl. boot zijn gelokt. Niet de hoofdcommissaris, de heer ut', de Klopper, is naar Londen geweest, doch wel de commissaris de heer m'. van Doesburgh. Voorts is Dikkens geheel vrijwillig teruggekeerd, zoodal er van het lokken op een Ilollandscheu bodem geen sprake is. Zondag morgen jl. is te Vlaardingen een jongentje, dat door zijne moe der was gelast naar de kerk te gaanin plaats van te gehoorzamenop eene hoop balken en rondhout, die op de haven aan den waterkant lag, gaan spelen, liet knaapje schijnt door een balk, die van boven af is ge rold, te zijn medegesleept en zoo in hel water geraakt. Eenige voorbijgan gers ten minste, door het geraas opmerkzaam, .gemaakt, vonden hel kind met verbrijzelde hersenen in hel water liggen. Men meldt uit Amersfoort aan hel llbl.: Sedert Zondagavond 16 Juuij vormden zich des avonds weder zamenscholingen uit de volksklasse alhier en Maandag avond had er een oplogt op kleine schaal plaats in de costumes f van 1 April jl,terwijl de policie steeds ijverig werkzaam was, om de orde te handhaven en ernstige botsingen te voorkomen, die tusschen protestanten j en roomschen dreigden te ontstaan. Daar zich echter Woensdag avond de opeenhoopingenenz. sterker vertoonden, rukte, van overheidswege, tegen middernacht een detachement van ruim 20 artilleristen te paard, van het reg. rijdende artillerie, onder bevel van den Is10 luit. S. J. A. de Querlen- mont, door de straten der stad en bleef dan ook de rust bewaard. Don- derdag heeft de burgemeester eene strafverordening, als die van 3 April jl., j op de zamenscholingen, ingevolge art. 187 der gemeentewet, uitgevaardigd, welke Zaturdag 22 Junij ter tafel in de zitting van den gemeenteraad j komt. Donderdag avond is alles vrij rustig gebleven, ook toen trok nog een detachement artilleristen door de stad. 's GRAVENHAGE. 24 Junij. Aan den lieer J. M. A. Cazaux van Staphorst is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. De luit. ter zee 2e kl. H. .1. F. Mirandolle. dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld, en vervan gen door den luit. ter zee 2' kl jhr. S. F. T. dc Vaynes van Brakcll. Men wil weten dal de staatsraad mr. G. de Vries door Z. M. is uitge noodigd een nieuw ministerie zameu te stellen en dat hij die taak op zich heeft genomen. De minister van oorlog zal op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De provinciale staten van Znidholland komen den 2den Julij aanslaande bijeen. Onder de punten die ter vergadering in behandeling komen, is o. a. bet rapport der commissie, benoemd bij besluit van den 7!n November I87J. omtrent de adressen van dc heeren P. (5. Knijfl en A. Kaptijn, om eene krachtige ondersteuning der provincie voor den aanleg van eenen spoorweg tusschen Utrecht en Leiden; en van de kamer van koophandel en fabrieken te Leiden, strekkende tot ondersleuning van dal verzoek. Uit het rapport blijkt dat. wat nu betreft de gevraagde subsidie, de com missie zich verpligt acht. de vergadering te adviseren die niet te verleenen, aangezien zij niet in de mogelijkheid is geweest dc behoefte daaraan te beoordeeleo. daar de heeren voorloopige concessionarissen alle vragen om inlichtingen, waaruil die noodzakelijkheid zou moeten blijken, onbeant woord hebben gelalen. Het rapport is onderteekend door de heeren Tollens, van Limburg Slirum Noordwijk, van Houweningc Gz. en van Vollenhove. IIKH IGTEN. KNC E A A El. LONDEN23 Junij. Hel nieuwe uitleverings-traclaat tusschen Grool-Britlannië en het Italische rijk. in dep laats tredende voor dat hetwelk in 18(14 werd gesloten, is den II"1 dezer maand uitgewisseld. Voor veertien [soorten jvan misdrijf wordt daarbij uitlevering toegelaten, als; 1°. voor moord of poging tot moord, 2°. doodslag, 3". het vervaardigen van geheel valsche of het ver- valschen van echte en het in omloop brengen van valsche of vervalschte muntspeciën, 4". valschheid in geschrifte, en het des bewust gebruik maken van valsche stukken. 5". misbruik van vertrouwen of diefstal, 6°. het zich verschaffen van geld of goederen onder valsche voorgevens,7". overtredingen van de wetten op faillissementen. 8°. bedrog bij borgstellingen, 9°. ver krachting, vrouwenroof, ontvoering van minderjarigen, 10°. inbraak en brandstichting, 11°. diefstal met geweldpleging ondernomen en berooving door bedreigingen, 12°. het doen zinken of vernielen van schepen op zee of de poging daartoe, 13°. aanvallen aan boord van een schip op zee met het doel om te dooden of te verwonden. 14°. rebellie of afspraak tot rebel lie legen den gezagvoerder aan boord van een schip op zee. Wegens poli tieke misdrijven kan geene uitlevering plaats hebben. Het traclaat is ook van toepassing op de Engelsche koloniën en buiten-bezittingen. Bij gelegenheid van den storm en het onweder die Maandag 11. over een groot deel des lands hebben gewoed zijn gelukkig een groot aantal menschenop den spoorweg tusschen Leicester en Derby, aan den dood ontsnapt. De trein moest een tunnel passeren en door het opgejaagde water was die tunnel zoo zeer doorweekt en benadeelt, dat, juist toen de Man chester-! rein aankwam, hel voorste gedeelte van den tunnel ineenstortte. Gelukkig had het ongeval niet een paar minuien later plaats. Doordien het water de rails bedekte, reed de machinist zeer langzaam, hij zag den tunnel ineenstorten en remde nog bijtijds; doch niettemin liep de trein inde nedergestorte aarde. De schok was echter zoo zeer gebroken, dat slechts twee passagiers ernstige kneuzingen ontvingen. F EE A X ÏS IS k.) K. Betredende de bijeenkomst tusschen den president en de commissie «it de verschillende fractiën der regterzijde van de nationale vergadering, ver neemt men nog dat de afgevaardigden den president zeer onvoldaan hebben ver laten; zij hebben hem te verslaan gegeven dat er eene breede klove lag tusschen hunne en zijne opvatting van de eischen van het oogenblik op hel gebied der binnenlandsche politiek. De uiterste pariijen kwamen meer en meer, vooral bij de stembus, tegenover elkander te staan; dc strijd zou meestal tusschen radicalen en Bonapartisten beperkt worden, en ten slotte zouden de conservaliven, gedwongen om tusschen de beide uitersten te kie zen, de Bonapartisten in de armen vallen. Een hunner voorspelde dat de eerstdaags te houden verkiezing te Bordeaux dit zon bewijzen. Bij liet scheiden hadden de afgevaardigden het beslaande verschil geconstateerd, en namens hunne committenten verklaard dat zij zich voorbehielden hunne meening ter gelegener tijde tegenover die van den president te verdedigen. Het Journ. des Déb. zegt: Het gevolg van deze ongelukkige expeditie was gemakkelijk te voorzien. Onhandiger had men niet kunnen te werk gaan. Wat toch heeft uien gewild Dat het gouvernement zich in de ver kiezingen zou mengen? Twintig jaren lang hebben de mannen, die thans naar den heer Thiers eetraan zijn. de tnsschenkomst van het gezag in dc verkiezingen veroordeeld, en zouden zij nu liet bewind er een verwjjt van maken, dat het de prefecten, onder-prefecten, maires, regtcrlijke ambtena ren, onderwijzers, veldwachters, enz. niet aangespoord heeft om te zorgen, dat de kiezers in deze of gene ritrting stemden? Men klaagt, als de ver kiezingen in republikeinschen zin uitvallen! Is dit de schuld van den heer Thiers? Men kan even goed beweren, dat hel zijne schuld is, als er te veel regen valt of de droogte te lang aanhoudt. ITALIË De verschrikkelijke overslrooming, welke Opper-Italië teistert, ver mindert nog geenszins. De herig ten, dienaangaande ontvangen, zjjn hartverscheurend; eene oppervlakte van 700 kilometers is overstroomd en 40000 menschen zijn van onderkomen beroofd. De schade wordt op ver scheiden millioenen geschat. Deze overslrooming van de I'o zal lang in de gelieugenis blijven, want duizenden huisgezinnen zijn van hulpbronnen be roofd en de openbare liefdadigheid is niet bij inagte deze ramp geheel te lenigen. ZW1TIEKLAN9. Dezer dagen is te Zurich in de medicijnen gepromoveerd mevr. Atkins. Niettegenstaande zij bewijzen van uitgebreide kennis had gegeven, zoo dat zij //met den hoogsten lol" tot //medicinae doctor" was bevorderdsprak haar promotor, professor Hermann, hoewel hij mevr. Alkins denverdienden lol toebragt, op niet zeer gunstige wijze over de vermeerdering van het getal vrouwelijke studenten aan bedoelde universiteit. Deze woorden wer den met luide betuigingen van ingenomenheid door de aanwezige studenten begroet. DUITSCHLAN». Volgens de Weser Zeit. is het antwoord van den bisschop van Ermc- land, op de bekende ministeriële aanschrijvingontwijkend, lljj verklaart, alleen, dat het niet in zijne bedoeling heeft gelegen, zich tegenover de staatswet te beroepen op eenc pauselijke bul, die niet door den staal is erkend. De Corr. de Genèce zegt in een artikel betreffende de zaak van den veldproost Namszanowski: De Paus koesterde langen tijd de hoop, dat hij de regeringen door zachtheid tot bezinning zou weten te brengen; het ge volg daarvan is geweest, dat hij veel te toegevend heeft gehandeld. Thans ziet hij echter in, dat het uur der barmhartigheid voorhij is en dat iets vroeger of later een tijdperk van onverbiddelijke geregtigbeid zal moeten aanbreken. Indien de regeringen ophouden de kerk openlijk te erkennen, dan zal de kerk van hare zijde spoedig worden gedwongen om de regerin gen niet meer te erkennen. Dan zal de wereld geinige zijn van gruwelijke kastijdingen en de regeringen zullen in eene vrecsclijke dwaling vervallen indien zij onderstellen dat de menigte haar zal volgen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2