BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag °24 Junij db72, ft0. ó47. STADS-BERICHTE IV. BIN NÊENLANDSCflEnBER IGTEN BUlTENCANDSCliE BE BIG TEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Maandag 24 Juni 1872, 's namiddags te half drie. Onderwerpen 1". Benoeming van een lid der commissie tot liet ontwerpen en herzien der plaatselijke strafverordeningen, ter vervanging van den heer Mr. H. P. J. Tollens. 2». Benoeming van drie leden in hel Bestuur van het Werkhuis. (117). 3°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving dienst 1871, van het H. G.-of Arme Wees- en Kinderhuis. (110). 4". Staat van af- en overschrijving op de gemeenle-begrooting, dienst 1871. (106). 5°. Suppletoire staat van de gemeenle-begrooting, dienst 1871. (109). 6°. Voordracht tol de onderhandsche verpachting der tienden onder Leider dorp. (111). 7°. Voordracht tot regeling der scheiding van de burgerrechtelijke eigen dommen tusscben ïlaarleni en Leiden gemeengelegen bij de Haarlem mertrekvaart en het jaagpad. (108). 8°. Verzoek van den slads-heelmeesler G. Aalbertsberg, om in die betrek king te worden bestendigd. (107). 9". Verzoek van den gemeente-apotheker B. Jesse Rz.om in die betrek king te 'worden bestendigd. (104). 10°. Verzoek van Commissarissen der Naamlooze Vennootschap: Bierbrouwerij de Posthoorn en Azijnmakerij de Twee Sleutels, omvergunning tot het versmallen van den ingang van de Lange Duizenddraadsleeg. (105). 11°. Verzoek van J. Plu c. s.om eeuige ondersteuning uit dc gemeentekas ten behoeve van hunnen vader Jan Plu. (114). 12". Voordracht tot wijziging van de artikelen 3 der verordening houdende Reglement voor de gemeente-instellingen van middelbaar en hooger on derwijs. [Gemeenteblad n°. 14 van 1864] (115). 13°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Israelietisch Armbestuur, dienst 1871. (112). 14". Verzoek van de weduwe P. C. Merlijn, om ecu keldergat te mogen maken in de stoep vóór haar huis op de Mare. (118). 15". Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1872. (116). 16°. Verzoek van M. de Haas, om eervol ontslag als 2" hulponderwijzer der 4e klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste klasse, voor jongens. (119). LEIDEN, 22 Junij. Morgen, 23 Junij, is het 300 jaren geleden dat Leiden het Spaansche juk afwierp en zich aan de zijde van den prins van Oranje schaarde. De herinnering daaraan achten wij hier niet misplaatst. Orlersin zijne Beschrijving der stad Leydengeeft daaromtrent, uit een geschreven Chronijkje, hem ter hand gesteld, de volgende aanteekening «1572. Den 18. Juny, op een Woensdag, heeft 'er rumoer geweest, dat den Rurger geen Spanjaarts in wilden hebben, daar zijn 'er vyf in den lloorn gekomenmaar zij moesten de Poort uit. Den 19. dito. zijn 'er een deel van den Burger, hebben een eed gedaan, en moeten met geweer gaan. Den 21. dito, is afgelezen, dat men geen vreemde Hceren dienen moet anders dan Due Dalf, en de Geuzen kregen doen der Gou in. Den 23. dito, op een Maandag. St. Jans Baptisten-avond tusscben zeven en acht uuren zijn de Ballingen aan de Straat gekomen met geweer, en zijn met de Borgermeestcrs overgekomen en eens geworden, om geen Span jaarts in te laatenen hebben alle Manspersoonen boven de 17 en beneden de 60 Jaaren in geschreven, Meester Jan van Groeningen is in de Schout zijn plaats, zommige zijn 'er weg getoogen, en daar is afgelezen dat men niet rooven, noch geen Kerken smyten moet, noch de een den ander niet spytig toe spreecken op verbeurte van de Gallig, en daar is een Gallig op de Blauwe Steen gezet, en de Blindeman met noch twee zijn afgelaaten." Het standbeeld van Itoerhaave is dezer dagen op het voetstuk geplaatst en Woensdag aanst.des namiddags ten een ure. zal de plegtige onthulling geschieden. Bij deze plegtigheid zal. naar wij vernemen, het woord gevoerd worden door prof. Boogaard, prof. Tilanus, dr. van Erven Doorne en de burgemees ter dr. van den Brandeler. Wij mecnen den wensch te mogen uitsprekendat onze stadgenooten van hunne deelneming in die heugelijke, voor de stad Leiden en hare hooge- school gedenkwaardige gebeurtenis, ook door het uitsteken der nationale vlag zullen doen blijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks 99 tot 107 volwassen personen en 44 tot 48 kinderen. Door de staatscommissie tot het alnemen der geneeskundige examens, zitting houdende te Amsterdam, is tot arts bevorderd de heer Schols, geb. te Maastricht. Naar men verneemt is er voor de oprigting van het zeemanshuis te Brielle reeds eene som van ongeveer ƒ70000 bij de verschillende commissiën beschikbaar. Volgens berigt uit Alexandria is hel stoomschip de Prins van Oranje gisteren te Suez aangekomenhet zou des avonds het kanaal uitgaan. Te Rotterdam viel gisteren een bediende van de hh. llavelaar Zoon, kassiers aldaar, een wissel moetende incasseren aan boord van een schip, van de loopplank in het water, waaruit hij spoedig werd opgehaald: de portefeuille met wissels en geldswaarde-echter was gezonken, en toen zij en de daaruit gevallen bankbilletten en wissels werden opgevischt, vermiste men nog verscheidene wissels en eene waarde aan bankbilletten van ruim ƒ2000. Bij een goud- en zilverkasthouder in de Weste Wagenstraat aldaar heeft men. door het openmaken van een niet goed sluitend raampje boven in dc winkelkast, 50 zilveren horloges gestolen. Van het Nieuwe Diep meldt men dat het stoomschip Citadel ran Ant werpen wordt gereed gemaakt voor eene reis naar Oost-Indië. Nabij Utrecht is gisteren avond de goederentrein, die van Amsterdam kwamtegen een zandwagentrein aangeredenmet het gevolg dat van dezen trein een paar wagens in het water geraakt en van den goederentrein een paar waggons verbrijzeld zijn. N aar men uit Apeldoorn meldt is de persoon, die dezer dagen op den openbaren weg een militair zwaar mishandelde, reeds aangehouden. Hij f lieeft, met een steen, in een zakdoek gebonden, den verwonde zulke hevige f slagen toegebragl, dat er gevaar voor zijn leven beslaat. Te Zwolle is eergisteren de jaarlijksche reünie van afgevaardigden der I Waalsche kerken geopend. Zij bestaal uit de leden der Waalsche commissie: ds. van Goens te Leiden, pres., ds. van Hamel te Leiden, vice-pres.ds. Ger- lach te Middelburg, secr.d'. de Greef te Maastricht, ds. Nolst Trenlté te Utrecht, Hanegraaff, ouderl. te Arnhem, en van Boneval Faure, ouderl. te Leiden; de volgende algevaardigden uit de Waalsche gemeenten: Zwolle, ds. Faure, van Naamen van Eemnes, ouderl., en Buser, diaken; Groningen, d». Segcrs; Amsterdam, d». Vales en Kooring Ulothouderl.; Leiden, ds. van Goens en van Boneval Faure, ouderl.; Breda, Eyssoniusde Waal en Velhake p ouderll.; Dordrecht, ds. Bonet Maury en de Reusouderll.Nijmegen d9. Stoop: Haarlemds. Laatsman; LeeuwardenWestenberg, ouderl., en Engelendiaken; fj Arnhem d9. Kronenberg DelftMilders en Schagen van Leeuwen ouderll. Rotterdam, ds. van Hamel en Wilkens, diakeu; 's Hertogenbosch, ds. Roulet, |j Maastricht, ds. de Greef; 's Grarenhage, ds. Vust en Gefkenouderl.; Utrecht, I Buys Ballot en de Wit, ouderll.; Middelburg, d8. Luti en van den Berg, diaken. De reünie wordt tevens bijgewoond door de hh. ds. Perk te Amster dam. en Lezwijn, oud-lid van den kerkeraad te Leiden. Ds. van Hamel, te i Rotterdam, hield de openingsrede naar aanleiding van Hand. II: 11. Men meldt uit Leeuwarden: Wordt uit cenige streken gemeld, dat de toestand van sommige gewassen te velde wel iets te wensehen overlaat, in de meeste oorden dezer provincie daarentegen is het gewas uitmuntend en belooft een zeer goeden oogst Wat de hooioogst aangaat, waarmede men reeds zeer druk bezig is, deze is zeer ruim en wat meer zegt, het_ hooi is bovendien, althans voor hel meerendeel, ook van uitmuntende qualiteit. Veel is er reeds bij bet gunstige weder der laatste dagen inge haald en derhalve best gewonnen. Het aardappelgewas is ook door het gun stige weder bijzonder gebaat geworden. Vele aardappelen, waaronder van puike qualiteit, zijn heden hier ter markt gebragtde prijzen van dit pro duct zijn dalende. De pokziekte blijft nog altijdhoewel sporadischin deze provincie heerschen. De mazelen en kinkhoest zijn mede hier en daar nog heerschende. 's GRAVENHAGE. 22 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. W. Schubartoud-oflieier van gezondheid 2e kl.praetiserend geneesheer te Utrecht, tot het dragen van het herinneringskruis voor vrijwillige verpleging van gewonde krijgslieden, gedurende den oorlog van 1870—1871. hem door den groothertog van Ba den geschonken. Door Z. M. is benoemd lol lid in den raad van Ned. Indië, met her stelling in zijne vorige ancicnneteit, de heer mr. F. M. C. Pels Rycken laatstelijk lid van dat collegie, thans onder genot van wachtgeld hier te lande. Tot betaalmeester te Utrecht is benoemd de heer J. Gordon Spandaw, thans betaalmeester te Breda. Z. M. heeft eervol ontslag verleend met ingang van 1 Sept. aan den hoogleeraar in taal- en letterkunde aau de kon. militaire academie te Breda dr. A. A.van lleusdeu, onder dankbetuiging voor de vele en gewiglige diensten door hem gedurende een reeks van jaren op uitstekende wijze bewezen; aan den leeraar le klasse in taal- en letterkunde aan voormelde inrigting jhr. li. L. Teding van Berkbout; en aan den leeraar lcklasse in het handteekenen aan dezelfde inrigting F. I.. Huygens. onder dankbetuiging voor de goede diensten gedurende een reeks van jaren den lande bewezen. De officier van gezondheid 2C kl. bij de zeemagt d1'. J. F. Manikus is. op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland, mr. G. Fock. zal op Dingsdag, 2 Jnlij a. s.des namiddag ten half zes ure, ten zijnen huize aan de leden van de provinciale staten een diner aanbieden. ENdELAND. LONDEN21 Junij. In het lagerhuis heeft zonder eenig verzet de tweede lezing plaats ge had van eene door den heer Charley voorgestelde wet, om betere bepalin gen te maken omtrent onechte kinderen. Het bij de wet bepaalde veel te lage minimum van den onderstand, door den vader aan de moeder voor het onderhoud van het kind toe te leggen, ƒ1.50 's weeks, gaf volgens den voorsteller aanleiding tot veelvuldige kindermoordendaarom droeg de wet de bepaling lan die som aan het goedvinden van den magistraat op, zonder hem aan maximum of minimum lc binden; ook werden andere sedert lang erkende gebreken der bestaande wet door het voorstel hersteld. Maandag en Dingsdag heeft over een groot deel des lands, vooral in het noorden, een vreeselijk onweder gewoedvergezeld van regen en hagel slag. De schade aan oogst en boomen geledenmoet onberekenbaar zijn. Hagelsteenen, als stukken ijs, vernielden te Newcastle en Stockport een massa glasruiten. Te Birmingham viel zóóveel regen, dal de lagere gedeelten van de stad geheel overstroomd werden en een aantal arbeiderswoningen onderliepen. In sommige districten van South-Warwickshire waren wegen en velden bedekt met vier a vijf voet water, en moesten de plattelandsbe woners de wijk nemen op de daken. Te Ashton under-Lviie en te Liver pool waren de donderslagen zóó hevig, dat glasruiten er van gebarsten zijn. Naar men zegt zijn er ook enkele menschen omgekomen. In hel graafschap Durham is teil platten lande door dc huismoeders eene coalitie gevormd en besloten geen vlcesch te koopen. zoo lang dc sla gers meer vragen dan 16 stuivers voor het fijnste en 13 a 14 stuivers per kilo voor de mindere soorten van vleesch. De slagers hebben dientengevolge hunne waar met aanzienlijk verlies in de steden van het graafschap moeten afzetten. Te Kemel New Town hebben de wasch-vrouwen den arbeid gestaakt. Zij willen niet gedoogen dal er ook mannen in dat vak werkzaam zijn. FRANKR >.l K. De Temps deelt insgelijks mede dat de onderhandelingen tusschen den j! heer Thiers en graaf von Artiim zoover zijn gevorderd, dat de president der republiek zijne aandacht heeft kunnen schenken aan de financiële ope ratie. die er het gevolg van zal zijn. Het blad geeft als nagenoeg zeker te kennen, dat de Duitschers binnen een betrekkelijk korten tijd, b. v. een jaar of vijftien maanden, het Fransche grondgebied zullen ontruimd hebben. De voorwaarden der nieuwe leening zijn nog niet bekend; doch liet ontwerp tot hel sluiten van deze moet spoedig bij de nationale vergadering worden

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5