LElMCflE COURANT. 1871 VRIJDAG 2! JUMJ v° BINNENLANDSCIIE BKRIGTEN. IV De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant ts per vierendeel aars ƒ3.franco p.p. i 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie1» is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. Advertentiëa voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeclcFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 20 Junij. Heden hield de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde alhier hare jaarlijksche vergadering in het gebouw der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen. De voorzitter, de heer mr. I. A. J. W. baron Sloct van de Beele, opende de vergadering met eenc korte, doch krachtige toespraak, waarin hij ver slag gaf van den toestand der maatschappij en hare lotgevallen gedurende het afgeloopen jaar en de verliezen herdachtdie de maatschappij in dat jaar had geleden. Inzonderheid werd door hem stil gestaan bij het afster ven van den heer mr. J. T. Bodel Nyenhuis, aan wien de maatschappij zoo veel verpligt was, en bij liet jongste verlies, dat de maatschappij had ge troffen, door het overlijden van den heer mr. J. R. Thorbecke. Door den secretaris werd verslag uitgebragt omtrent de handelingen in het afgeloopen maatschappelijk jaar. Ook hij bragt hulde aan de afgestorvene ledeninzon derheid aan den lieer mr. Bodel Nyenhuis, waarbij hij mededeeling deed van het legaat door dien heer aan de maatschapp j vermaakt. Door den biblio thecaris vverd voorts mededeeling gedaan van den staat der boek- en andere verzamelingen der maatschappij, welke mededeeling gevolgd werd door de overlegging en mededeeling der rekening van den penningmeester. Omtrent het gebruik der rente van hel fonds werd, even als in het vorige jaar, be sloten dit te gebruiken tot bestrijding der kosten van de voortzetting der uitgave van van Maerlant's Spicghel-Ilisloriael. Alsnu werd in behandeling gebragt een voorstel der maandelijksche ver gadering tot herziening der wet, overeenkomstig een ontwerp vroeger aan de leden rondgedeeld. Het verschil tusschen dit ontwerp en de thans gel dende wet bestaat gi'ootcndeels in den vorm. De bestaande wet bevat vele overtollige woorden en herhalingenen sommige bepalingen zijn in verschil lende artikelen te lezen. Deze zijn in het ontwerp alle verwijderd. Ook zijn. zoowel ter bevordering van beknoptheid en volledigheid als van dui delijkheid en eenvoudigheid, enkele bepalingen verplaatst of met anderen verecnigd onder één artikel. Het ontwerp werd door de vergadering, na uitvoerige beraadslagingen en nadat er enkele wijzigingen in waren ge bragt, aangenomen. Een voorstel van den heer M. F. A. G Campbell en anderen tot het aan bieden van hel eere-lidmaatschap aan mevrouw Lina Schneider, geb. Weller, thans te Keulen werd door de vergadering bij acclamatie aangenomen. Vervolgens werden tot binnenlandsche leden gekozen: P. J. Bachiene, lid van den raad van stale, te 'sGravenhage; jhr. mr. V. E. L. de Stucrs, ad vocaat te 'sGravenhage; M. T. 11. Perelaer, kapitein der artillerie in Ned. Oost-Indie, met verlof, te 'sGravenhage; jh'. mr. J. E. van Persijn, archi varis van de provincie Gelderland, te Arnhem; W. YY'essels, pastoor te Boetinchem; dr. J. C Mallhes, leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Groningen; G Colmjon, archivaris-bibliothecaris van Friesland, te Leeuwarden; mr. J. A. Sillem, advocaat te Amsterdam; jhr. nr. J. 1\. W. Quarlcs van UHord, oud-referendaris bij het depart, van koloniën te 's Gravenhage; S. Susan, Ieetaar in de Hoogdtiitsche taal- en letterkunde, te Groningen; F. L. A. de Jagher, ambtenaar hij het depart, van financien, te 's Gravenhage; mr. D. J. baron Maekay, lid van de 2e ka mer der staten-gencraalte 's Gravenhage; dr. J. P. N. Land, hoogleeraar in de üostersche talen en de wijsbegeerte, te Amsterdam; mr. J. van Hall, te Utrecht; G. .1. Spoor Jr.ambtenaar aan de Ilotterdamsche bank, te Rot terdam; W. van der Aa, letterkundige te Amsterdam; P. Galand, hoofd ingenieur van den waterstaat, Ie 's Gravenhage: C. A. Nairac, te Rarneveld; dr. G. F. van Dommelen, oud-eerste officier van gezondheid le klasse, te 'sGravenhagem'. M. S. Pols, auditeur-militair in de provincie Zuidholland, te 's Gravenhage; J. J. van Kerkwijk, lid van de 2e kamer der staten- gencraal, te 'sGravenhagemr. J. P. R. Tak, lid van de 2e kamer der sta- ten-generaalte 's GravenhageJ. Beckering Yinckers, leeraar in de Ned. taal aan het gymnasium te Kampen; mr. G. van Tienhoven, hoogleeraar in de regten te Amsterdam; mr. H. J. Smidt, griffier der stalen van Drenthe; B. ter tiaar, predikant te Nijmegen; C, Honigh, te Amsterdam; d'. J. H. Gunning Jr.predikant te 's Gravenhage; Jcr. de Vriespredikant bij de doopsgez. gemeente, te YY'ormerveerP. II. YY'iikamp, te Amsterdam; en tot builenlandsche leden: Desiré van de Castecle, oudheidkundige le Brugge; YY'. A. P. Verkerk Pistorius, te Palembang: dk Carl van Noorden, hoog leeraar in de letteren, te Marburg; J. K. Ternest, te YVetteren; mr. J. Loudon, gouverneur-generaal van Ned.-Indië, te Batavia; dr. J. J. van Lim burg Brouwer, inspecteur van het lager onderwijs in N. I.te Batavia. Verder werd tot lid van het bestuur, in de plaats van den in October aftre denden bestuurder prof. J. H. C. Kern gekozen prof. R.Fruin, en tot lid van het bestuur, ter vervanging van prof. J. de YVal. die vroeger, wegens vertrek uit Leiden, zijn ontslag had genomen, de heer dr. YV. N du Ricu, die reeds tijdelijk als plaatsvervanger was opgetreden. Door een der leden werd de voorzitter uitgeuoodigd de door hem gehou den toespraak voor de Handelingen af te staan, aan welk verzoek deze bereidwillig voldeed. Hierop werd de vergadering gesloten. Gisteren morgen is bij het al breken van het postkantoor een gedeelte daarvan plotseling ingestort, ofschoon men vermeende de vereischte voor zorgsmaatregelen te hebben genomen. Een tweetal personen is bij dit onge val gekwetst geraakt, t. w. de aannemer en eene vrouw, die zich op het werk met het afbikken der sleenen onledig hield. Heden morgen viel aan de Beestenmarkt een meisje in het water, maar gelukkig werd zij door een militair van het 4e reg. inf., die op het hulpgeroep afkwamgered. De koninklijke akademie van geneeskunde in België heeft besloten ter egenheid van de onthulling van het standbeeld van Boerhaave zich daarbij door eene commissie te doen vertegenwoordigen. Door de staatscommissie tot het afnemen der geneeskundige examens, zitting houdende te Amsterdam, is tot arts bevorderd de heer Pekelharing, med. doctorandus, geb. te Zwolle. Bij het te Utrecht gehouden examen voor hulpapotheker zijn toege laten de hh. G. II. Smits, te Botterdam; J. Th. B. v. d. Roest, te Den Hel der; YV. YY'. v. d. Vegt, te Assen, en .1. Giltay, te Dordrecht. Er werden 14 candidaten geëxamineerd; 1 is niet verschenen, 2 h.bben zich tijdens het examen teruggetrokken en 7 zijn afgewezen. Aan de maatschappij van weldadigheid is door den heer mr. P. Loopuyt, te Schiedam overleden1000 gelegateerd. Een legaat van gelijk bedrag is dezer dagen ten deel gevallen aan de werkinrigling te Leerdam, van wijlen den heer 11. J. Drooglever Spiegel, te Meerkerk. Naar men verneemt zal de heer dr. van Vloten in hooger beroep komen tegen het door de arrond.-regtbank te Deventer uitgesproken vonnis. Van 16 Augustus tot en met 14 September e. k.zullen iu de leger plaats bij Milligen worden verceriigd ongeveer 11000 man en ongeveer 1300 paarden. Al de aldaar te vereenigen troepen zullen hoogstwaarschijnlijk staan onder het opperbevel van den generaal-majoor R. A. Jackson, bevel hebber in de 3,lc militaire afdeeling. Te Rotterdam heeft de heer D. Hirsch, directeur-hoofdonderwijzer der inrigling voor doofstommen. Zondag 11. zijn 25-jarigen arbeid in ons vader land herdacht. Vele bewijzen van hoogachting en toegenegenheid vielen hem hij die gelegenheid ten deel. Te Rotterdam is per stoomboot van Harwich aangekomen Dikken», vroeger conducteur in dienst van van Gend en Loos, die, gebleken zijnde zich aan den diefstal van aangeteekende brievenper post verzonden van Amsterdam op 20 Mei 11., te hebben schuldig gemaakt, kort daarop naar Engeland was gevlngt en thans onder geleide van een commissaris van po- licie naar Nederland teruggevoerdop last van den hoofdcommissaris van policie, ter beschikking der justitie, naar het hnis van bewaring aldaar werd overgebragt. Eergisteren heeft II. K. II. prinses Marianne, na de sluizen te Sche- lingwoude bezigligd te hebben, een logt door het kanaal met de stoomboot Noordzeekanaal gedaan, en vervolgens een bezoek gebragt aatv de Noorci- zeesluizenalwaar juist de laatste hardsteen aan de deören geplaatst werd. Men meldt uit Zaandam; De Internationale schijnt haar hand ook naar ons te willen uitstrekken. Al de houtzaag-molenaarsknechts zijn bij ongeleekend billet opgeroepen om aansl. Zondag eenc bijeenkomst te hou den, ter bespreking van hunne belangen. Hooger loon. indien zij hier niet bleven werken, zou in Dnitschland te bedingen zijn! Jammer dat de ver hooging zóó groot wordt voorgespiegelddat de meeste arbeiders de uit-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1