Rijnspoorweg-maatschappij. waaromtrent wij hier moeijelijk in bijzonderhe- den kunnen treden. De feestgangers uit Leiden zullen echter per stoomboot vervoerd worden en verder per feest trein naar Wollhezen. Ook de pogingen om een feesttrein Langeweg-Breda-'s Bosch te doen loopen, stuitten op on overkomelijke zwarigheden. II. K. H. prinses Marianne heeft gisteren ecnigc uren te Haarlem door- gebragt. In gezelschap van den burgemeester en de wethouders en hunne dames, heeft zij eerst de Groote Kerk bezocht, terwijl de heer Bastiaans aldaar het orgel bespeelde, en vervolgens het stedelijk museum op het raad huis bezigtigd. Na daarop in het hotel Funckler een dejeuner te hebben gebruikt, heeft de prinses de verzameling schilderijen op hel Paviljoen be zigtigd en een rijtoer in den omtrek gemaakt. Te Rotterdam is bij de reglbank ecne belangrijke zaak aanhangig betreffende een wissel van 3000 Deze bevindt zich in handen der firma Moes, Molière en Tromp te Amsterdam, terwijl zij door de Rotterdamsche bank op de Union-bank te Londen gelrokken en door een harer directeu ren onderteekend is. Te Londen is zij echter ter uitbetaling geweigerd. Genoemde firma eischl 1111 van den trekker de voldoening van het bedrag dier wissel ad 3000 benevens de zegelkoslen en boelen ad ƒ4920,26. De Rotterdamsche bank erkent wel de handteckening, doch verklaart de som voor vervalscht. Zij verklaart alleen een wissel van 5 verkocht te hebben en dat deze waarschijnlijk in 3000 veranderd zou zijn. Vervol geus beweert zij, dat de nemer van den wissel. 11a bij genoemde firma een deel van de 3000 te hebben opgenomenspoorloos verdwenen is. De regt- bank heeft drie deskundigen aangesteld 0111 een onderzoek naar de echtheid der wissel in te stellen. Door de arrond.-reglbank Ie Amsterdam werd dezer dagen eene vreemd soortige zaak behandeld. Tegen een ingezeten dier gemeente, m'. T.was door den burgemeester proces-verbaal opgemaakt wegens verzuim van aan gifte van zijn zoon voor de nationale militie binnen den wettelijkcn termijn lusschen 1 en 31 Jan. van dit jaar. Te dier zake voor de correctionele kamer der arrond.-regtbank gedagvaard, trachtte de beklaagde de bewijs kracht van het proces-verbaal te ontzenuwen, door overlegging van een cer tificaat, waaronder de naam des burgemeesters gedrukt stond, inhoudende de verklaring, dal mr. T. op 2 Jauuarij 1871, dal is dus binnen den wet telijke» termijn, zijn zoon voor de nationale militie had aangegeven. Ten gevolge der overlegging van dat stuk resumeerde de subst.-officier van jus titie de vrijspraak des beklaagden. De reglbank verklaarde het onderzoek gesloten en bepaalde de uitspraak op 18 April 1871. Vóór het uitspreken van het vonnis op dien dag, vroeg de subst.-officier het woord en deelde aan de regtbank mede, dat hem de zaak zoo vreemd was voorgekomen, dat hij den burgemeester om inlichtingen had verzocht, liet antwoord was, dat mr. T. zijn zoon op 2 Februarij had aangegeven en toen van de aan gifte een certificaat had bekomen, waarbij verzuimd was het iii hel formu lier gedrukte woord "Jannarij" door te schrappen en te veranderen in "Fe bruarij". Op grond van dit abuis vroeg en verkreeg de subst.-officier van de regtbank heropening van het gesloten onderzoek. De beklaagde werd dientengevolge gedagvaard, om op de zitting van 10 Mei te verschijnen en voort te procederen. De subst.-officier nam toen zijn vroeger genomen requi sitoir terug, en requireerde de schuldigverklaring des beklaagden aan over treding van art. 18 der wet op de nat. militie, met veroordeeling te dier zake lot betaling eener geldboete van ƒ50. De beklaagde verzette zich tegen die, buiten zijne tegenwoordigheid, door het openb. ministerie op den dag der uitspraak van het vonnis verkregen heropening van het eenmaal gesloten onderzoek, eene wijze van procederen, volgens hem, bij het wet boek van strafvordering niet bekend en derhalve verboden. Hij weigerde dan ook te antwoorden op de hem gedane vraag, ol hij zijn zoon werkelijk op 2 Januarij had aangegevendan wel op 2 Februarij. De regtbankzon der te treden in eene overweging der opgeworpen vraag omtrent de wettig heid der heropening van het gesloten onderzoekoverwoogdat de wet den regtcr de beoordeeling overliet van de vraag, of de bewijskracht van een proces-verbaal door tegenbewijs was ontzenuwd, oordeelde dal dit hier niet hel geval was en veroordeelde den beklaagde lot betaling eener geldboete van 25, met subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen ingeval van wanbetaling. Men meldt uit Leeuwarden: De alhier bestaande kiesvereeniging "Leeuwarden" hield Dingsdag avond eene vergadering, ten einde den over leden minister mr. J. R. Thorbecke hulde te brengen. Ook andere belang stellenden vereerders van dien grooten manwaren daarbij tegenwoordig. De zalen van den heer van der Wielenwaarin de zoo aanzienlijke schare was bijeengekomen, waren toepasselijk met rouwkleeden gedrapeerd; eene daar aaugebraglc tombe was versierd met een immortellenkrans, zoomede eene schilderij, het portret van den overleden staatsman bevattende. In warme, kernachtige taal werd door den voorzitter der vereeniging, den heer mr. A. Bloembergen, de man, wiens heengaan door zoo velen betreurd wordt, herdacht. Dat een blijvend teeken. een monument, ter herinnering aan den grooten staatsman, wenschelijk ware op te rigten, was vervolgens het algemeen gevoelen. Daartoe werden lijsten van inteekening aangeboden doch is niet bepaald kunnen wordenbij welke daartoe geconstitueerde commissie men zich zal aansluiten. I11 den avond van Zaturdag jl. is, naar men verneemt, onder het dorp Oldeouwer. nabij het Tjeukemeer, in eene boerenhuizinge en schuur brand ontstaan, waarvan het gevolg was, dat beiden, zoomede nog eene belen dende schuur, spoedig geheel in ascli waren verkeerd. Een gedeelte der boerengereedschappen, het meerendeel van de meubelen en huisraad, linnen, kiceding enz., zoomede het goud en zilver en alle contanten en geldswaardig papier heeft men echter in veiligheid kunnen brengen. De oorzaak is onbekend. Gebouwen en alle goederen waren verzekerd. Door den gemeenteraad is tot ontvanger dezer gemeente benoemd de heer m D. van der Veen, advocaat alhier. Nabij Delfzijl is Woensdag morgen eene zeilboot, waarin zich drie zeeloodsen bevonden, op de Eems, toen zij bij een schip kwam om een der loodsen af Ie zetten, onklaar geraakt en gezonken, met hel noodlottig ge volg, dat twee der loodsen verdronken zijn. De derde is gered. De over ledenen laten vrouw en kinderen 11a. Naar men nit Walferdange, in Luxemburg, meldt, heeft Z. K. H. prins Hendrik eene aanzienlijke som doen toekomen aan de commissie van wel dadigheid aldaar, voor eene buitengewone bedeeling aan de behoeftigen. Berigten uit Suriname van 16 en 18 Mei melden dat op 14 Mei de opening van de zitting der koloniale stalen door den gouverneur heelt plaats gehad. Z. E. hield daarbij eene rede. waarin hij een overzigt gaf van den toestand der kolonie. Vooral werd daarin gewezen op het hooge gewigt voor de kolonie van hel jaar 1873, dat men te gemoet ging. De welvaart van het geheel was afhankelijk van den grooten landbouw en daar deze zonder aanvoer van arbeiders niet kou ..orden staande gehouden, moesten allen binnen het bereik liggende middelen aangewend worden dien aanvoer te erlangen. De kon. besluiten die dal onderwerp regelen, zouden succcssi- velijk worden afgekondigd. De gouverneur drukte de hoop uit dat de ge- wigtige hervorming, welke het aanstaande jaar met zich zou brengen (liet ophouden van hel staatstoezigt op de geëmaneipeerdeu) tot heil zou strekken van die bevolking in wier belang zij is voorgeschreven en voor de geheele kolonie gunstige gevolgen mogt hebben. Tot voorzitter der koloniale stalen is benoemd de heer mr. J. Maurilz Ganderheydenen tol onder-vorzitter de heer mr. J. A. Bosch Reitz. In het Hbl leest men de volgende advertentie van den heer N. Judels: "De ondergeteekendc betuigt zijnen harlelijken dank voor de vele blijken van belangstellingdie hij bij zijn overlijden heeft ondervonden. Tol gerust stelling zijner talrijke vrienden heeft hij de eer hun zijn volmaakten wel stand te meldenen tevens de verspreiders van het gerucht van zijnen dood te verzekerendat zij hem daarmede het ongekend genoegen hebben ver schaft. te mogen ondervinden, hoeveel deelneming en sympathie deze tijding heeft doen ontstaan." 's GRAVENHAGE. 14 Junij. De officier van gezondheid 3e kl. J. Messemaker, uit O. I. terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. Tol tijdelijk adsistent bij den rijkstelegraaph zijn benoemd: J. P. Schlusen, te Amsterdam: 11. J. K. Buwalda, te Wolvega; J. L. Heil, te Haarlem; G. J. van Dam, te Amsterdam; A. N. van Rooijen, te Amsterdam; A. Meilink, te Borculo; en II. W. lluysmante Amsterdam. De minister van koloniënlijdelijk belast met hel beheer van het dep. van binnenlandsclie zaken, gelet op artt. 55 en 53 der wet van 2 Mei 1863, heeft goedgevonden: 1°. te bepalen, dat de commissiën belast met het afne men der examens B en Gvolgens artt. 60—65 van genoemde wet, voor het jaar 1872 zitting zullen houden te Delft; 2". te benoementot lid en voor zitter der commissie voor examen B (art. 60) en C (artt. 61—65) P. Caland. hoofd-ingenieur. te 'sGravenhage; lot leden: dr. G. F. W. Baehr, hoogleeraar aan de polyt. school te Delft: F. J. van den Berg. idem; dr. R. A. Mees, hoogleeraar te Groningendr. E. II. von Baumhauersecretaris van de HolL maatschappij van wetenschappen te Haarlem; dr. 11. Vogelsang, hoog leeraar aan de polyt. school te Delft, D. Grothe, idem; F. Pb. Mahieu, algemeen opziener bij het stoomwezen der spoorwegdiensten; E. Gugel, hoogleeraar aan de polyt. school te Delft; N. H. Henkct, idem: E. Steuer- wald, ingenieur van den waterstaat, te Delft; P. Tetar van Elven, leeraar aan de polyt. school te Delft: mr. J. Buys, hoogleeraar te Leiden; B. J. Tideman, hoofd-ingenieur der marine te Amsterdam. Tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (artt. 61 65) dr. J. Bosscha Jr.inspecteur van het middelbaar onderwijs te 'sGravenhage; tot leden: dr. G. F. W. Baehr, hoogleeraar aan de polyt. school te Delft; A. J. van Pesch, idem; J. F. W. Gonrad, hoofd-ingenieur van den waterstaat in Zeeland, te Middelburg; B. J. Tideman, hoofd-ingenieur der marine te Am sterdam; dr. E. II. von Baumhauer. secretaris van de Holl. maatschappij van wetenschappen te Haarlem; G. J. Morre, leeraar aan de polyt. school te Delft: P. Tetar van Elven, idem. Gisteren middag is op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een groot diner gehouden, dal de leden van den gemeenteraad hebben aangebo- deu aan den lieer burgemeester der residentie. Door de commissie voor de examens van het middelbaar onderwijs zijn gisteren: toegestaan eene acte voor boekhouden aan B. II. Schultz, van Am sterdam eene voor Nederlandsche taal- en letterkunde aan J. 11. Rbning. van Amsterdam; ecne voor Engelsch aan A. Timmermans, van Roermond. Geweigerdeene acte voor boekhoudeneene voor Nederlandsche taal- en letterkunde. Voor de Hoogduitsche taal- en letterkunde heeft zich een can- didaat tijdens het examen teruggetrokken. -- De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft zich bij adres ge wend lot den minister van financiën, om zijne aandacht te vestigen op de tegenwoordige onveiligheid van het brievenvervoer. Niet alleen dat het cijfer der gewone vermissingen óp onrustbarende wijze toeneemt, maar blijkens een recent voorbeeldgeeft ook het aauteekenen slechts een geringe waar borg voor de behouden overkomst. Bij de kamer wint de overtuiging veld dat de vele vermissingen, die tegenwoordig voorkomen, worden veroorzaakt door een te ver gedreven beginsel van zuinigheid, zoowel wat het aantal der postambtenaren als het bedrag van hun salaris betreft. IS UI T E N LANDSCIIE BEING T E JS BELGIE. In de verhouding der partijen in de kamer is door de jongste verkie zingen weinig verandering gebragt. Terwijl de groote meerderheid der af tredende leden herkozen werd, won de kerkelijke partij twee stemmen, te Nivelles en te Virion, en de liberale partij ée'ne stem, te Philippeville. Er is dus slechts verplaatsing van ée'ne stem, ten natleele der liberale partij.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2