PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. EERSTE VERIFICATIE. tegen cenc verdaging der bijeenkomst van hel scheidsgeregt verzetten, maar zal de verdaging niet met Groot-Brittannie bij liet scheidsgeregt verzoeken. In de vergadering der voorstanders van eene parlementaire afscheiding van IerlandMaandag avond gehoudenwerd de volgende motie van den heer Maguire, vertegenwoordiger van Cork in het lagerhuis, aangenomen: «dat de bittere ondervinding, gedurende de laatst verloopen 72 jaren opgedaan, heeft geleerd dat door de acte van Unie de vurige wenschen van hen, die de eenheid van Ciroot-Brittannie en Ierland wenschten, niet vervuld zijn, en wij bij dezen onze innige overtuiging uitdrukken, dat er geen ander mid del is om aan het lersche volk die voordcelen van vooruitgang en ontwik keling waarop het regl heeft te verzekeren, dan de instelling van eene zelf regering of hel loezigt op de huishoudelijke aangelegenheden van Ierland door een te Dublin zitting houdend lerseh parlement". Onder luide toe juichingen volgde de zeer druk bezochte vergadering de toelichting dezer motie van den voorsteller, terwijl zij, 11a zich met haar vercenigd te heb ben, nog andere motiën aannam, 0. a. eene waarbij zij verklaarde de be handeling der zaken van het geheele rijk gaarne aan het parlement te West minster te willen laten, mits men het parlementaire toezigt op de lersche zaken naar een lerseh parlement overbragt. Volgens gerucht zouden te Dublin de Fenians eene poging gedaan heb ben om de standbeelden van den prins-gemaal en van lord Carlisle, in het Phoenix-park aldaar, te vernietigen. FRAKKKIJ K. In de zitting der nationale vergadering waarin de stemming over art. 37 der legerwet plaats had, heeft de heer Thiers, gelijk reeds gemeld is, nogmaals het woord gevoerd om op de aanneming van het regerings voorstel met kracht aan te dringen. Volgens het meer uitvoerig verslag der zitting liet hij zich 0. a. aldus uit: «Zoo gij dwaalt, mijne heeren, strekt uwe verantwoordelijkheid zich niet verder uit dan voor zoo ver gij een slecht advies gegeven en eene verkeerde stem uitgebragt hebt. Die verantwoordelijkheid is reeds groot; maar ik, afgevaardigde even als gij, en die verantwoordelijkheid met u dragende, draag bovendien eene bijzon dere oneindig zwaardere verantwoordelijkheid. Gij hebt. en ik hoop dat het niet lang meer duren zal. het behoud van 'slands welzijn en veiligheid aan mijne handen toevertrouwd, en wilt gij nu dal ik, wanneer ik de za ken anders inzie dan gij. wanneer ik mijne eigene opvatting heb, de ver antwoordelijkheid voor het heil des lands op mij neme met middelen, welke ik zelf onvoldoende acht? Men zegt: wij zullen stemmen zoo als wij zei ven dat het beste achten; maar gij zijt onze slaaf, gij zult onze denkbeel den uitvoeren! Ieder onzer is vrij, ik zoo goed als gij; ik behoor nog j meer vrij te zijn dan gij. omdat ik eene ontzettende verantwoordelijkheid te dragen heb. Wanneer de wel na twee of drie jaren slecht blijkt te werken, zoudt gij dat aan mij even goed kunnen wijten als gij thans hen die zoo ligtvaardig den oorlog verklaard hebben ter verantwoording roept. Ik zal hier niet veel meer bijvoegen; ik zeg alleen dat ik diep teleurge steld deze zaal verlaten zouwanneer gij den vijfjarigen diensttijd niet mogt aannemen. Ik voeg er bij dat ik dan de verantwoordelijkheid voor de toepassing der wet afwijs. Gij moogt deze verklaring opvatten zoo als gij zelve wilt; mijn pligt en mijne regten dwingen mij haar af te leggen." De bedreiging van Thiers met de nederlegging zijner betrekking, verwekte eene algemeene beweging. De groole meerderheidblijkbaar vreesachlig geworden, wilde de stemming uitstellen; terwijl enkele leden zich ernstig beklaagden over de pressie die de president op de vergadering trachtte uit te oefenen. De heer Thiers verklaarde zich tegen uitstel; hij had reeds eenmaal aan de vergadering toegegeven, toen zij hem een onmiskenbaar regt van het uit voerend gezag, het regl van benoeming der leden van den staatsraad, ont nomen had; verder kon hij echter met zijn geweten niet transigeren; het uitstel kon bovendien, althans bij hem, aan het genomene besluit ten aan zien der thans behandelde quaestic niets veranderen. De uilslag is dan ook geweest dat de president zijn zin heeft gekregen. Algemeen is men overtuigd dat door de aanneming van het regerings stelsel de geheele organisatie des legers op losse schroeven staat en dat men wel spoedig tot eene herziening zal gedwongen worden. De wet roept eene te groote ongelijkheid in het leven. Ongelukkig kan de presi dent er maar niet toe komen, zich builen de discussiën te honden; vroeger had hij wel te kennen gegeven dat dit voortaan zijn rigtsnoer zou zijn, maar de uitvoering van dit goede voornemen schijnt boven zijne krachten te zijn. Naar men uit Bordeaux meldt, is de abt Junqua terstond na de uit spraak van het vonnis van het hof van assises, waarbij hij tot eene twee jarige gevangenisstraf veroordeeld is, door de policie aldaar in hechtenis ge nomen en voorloopig in de stedelijke gevangenis opgesloten. DÜITSCHLA5I». Het door den Duitschen bondsraad aangenomen wets-ontwerp, netwelk het regt tot verblijf in het Duitsche rijk ten aanzien van geestelijke orden beperkt, bevat de volgende bepalingen: Art. 1. Aan de leden der Jezuiten-orde of van eene met die orde ver wante congregatie kan, ook dan wanneer zij het Duitsche indigenaat be zitten, op elke plaats van het bondsgebied het verblijl door de policie des lands ontzegd worden. Art. 2. De lot uitvoering dezer wet vereischte verordeningen worden door den bondsraad uitgevaardigd. In de toelichting werd uitdrukkelijk gezegd, dat het wets-ontwerp slechts voorloopig een legislatief gevolg aan het bekende besluit des rijksdags geeft, en dat verdere maatregelen van wetgeving ten aanzien van andere door dat besluit aangeroerde quaestiën, met inachtneming der rijks-constitutie, zullen volgen. Betreffende de verlengde dictatuur in Elzas-Lotharingen, wordt van daar gemeld dat het bezadigde gedeelte der bevolking bijzonder met de Duit sche administratie tevreden is en onvoorwaardelijk toegeeft dat zij veel beter is dan het voormalige Fransche beheer. Zelfs de vijanden van Duitsch- land betwisten dit niethunne oppositie is dus niet zoo zeer tegen de ad ministratie gerigt als wel tegen het Duitsche beginsel over het algemeen. Dat beheer nu. hetwelk niet aan bepaalde wetten gebonden is, maar op de meest humane wijze uitgeoefend wordt, is ongetwijfeld voor de tegenwoor dige nog niet vast geregelde toestanden veel meer geschikt dan eene consti tutionele regering. Duitschland zelf zou zich door te vroeg het jiarlemen- taire stelsel in te voeren, groote ongelegenheden berokkenen: want het zou nevens de protesterende Denen en Polen nu ook nog protesterende rijks- landen in den rijksdag krijgen. Men late dus aan de gemoederen in de rijkstanden tijd om zich met de nieuwe gesteldheid van zaken te verzoenen, en beginne dan met trapsgewijs parlementaire instellingen in te voeren. De kroonprins en de kroonprinses van Italië hebben aan den proost der katholieke St. Hedwigs-kerk te Berlijn 1000 frs gezonden, als bijdrage in de kosten tot verfraaijing van dat gebouw. Naar men verneemt is de Nederlandsche aartsbisschop, mgr. Loos, van de oud bisschoppelijke clerezy, behalve te Mehring, ook te Munchcn, Kie- fersleldcn, Passau. Kempten en lvaiserslautern tot verrigting der plegligheid van liet II. vormsel bij de oud-katholieken nitgenoodigd. Dc senaat der hoogcsëhool te Munchcn heeft, zooals reeds gemeld is, geweigerd de gelden voor de viering van het 400-jarig beslaan der akademie .aan te nemenals de minister daaraan zekere voorwaarden verbond ten gunste der benoeming van voorstanders der onfeilbaarheidsleer tot profes soren. Naar aanleiding daarvan is in den gemeenteraad voorgesteld den senaat het bedrag van 26000 11. aan Ie bieden. Dit voorstel is gewijzigd in dien zindat er eene commissie werd benoemd om ten dien aanzien een voorstel te doen. BERLIJN, 12 Junij. Het berigt in de Fransche bladen en in de Timen, betreflénde onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk, over eene bespoedigde ontruiming der nog bezette departementen, en waarin werd gezegd dat die onderhandelingen reeds ver gevorderd waren, wordt uit eene geloofwaardige bron ongegrond verklaard. NEW-YORK, 11 Junij. Men heeft vernomen, dat het stoomschip Fannie, hetwelk den 8stcD dezer uit Baltimore is vertrokken, zoo het heette naar de Turksche eilanden, bestemd was naar Cuba en wel tot eene expeditie, waartoe het een corps vrijbuiters, onder bevel van Ryan, aan boord had. LONDEN, 13 Junij. Daily News bevat het volgende telegram uit New- York van gisteren: «De nota van lord Granville aan generaal Schenck, hou dende mcdedeeling van de instructiën aan den Engelschen agent te Genève igegeven, is ojienbaar gemaakt. Deze agent heeft in last aan de scheidsreg- ters mede te deelendat de geschillen tusschen de twee regeringen nog niet iijn uit den weg geruimd, maar dat de oplossing te hopen is, wanneer aan Engeland nog wat tijd gelaten wordt. Engeland verzoekt derhalve het scheids geregt zijne beslissing aan te houden; inmiddels zal de additionneleovereen komst kunnen worden gesloten en geratifiëerd. Daar de regeringen het nog niet eens zijn over de hoofdpunten aan het scheidsgeregt te onderwerpen, betreurt Engeland het, thans zijne argumenten, ofschoon deze gereed zijn, niet te kunnen overleggen, of eenige andere stappen met betrekking tot de arbitrale uitspraak te doen. DUBLIN, 13 Junij. De regter Keogli is naar Engeland vertrokken en zal, naar men verzekert, zijn ontslag nemen. PARIJS, 13 Junij. De Siècle meldt dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en België over het handelstractaat voor goed afgebroken zijn. MADRID, 12 Junij. Bij voortduring worden geruchten verspreid betref fende te verwachten ongeregeldheden. Agenten uit de provinciën, te Madrid gekomen, rekenen op de medewerking van de Internationale. Getrouwd Leiden, 12 Juni 1872. Mr. I. EVERTS BHz., Advocaat te Arnhem en M. A. KRANTZ. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter E. MENGE, geliefde Echt- genoote van Leiden, 13 Junij 1872. T. L. VAN DER KOELEN. Algemeene kennisgeving. Burgsteeg. De Heer en Mevronw EVERTS KRANTZ betuigen bij deze, ook namens wederzijdsche familie, hunnen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. De schnldeischers in den failliet verklaarden boedel van ANTONIUS HEN- DRICUS DE DOES, Stroohocdinmaker en Winkelierte Leiden, worden bij deze opgeroepen tot het bijwonen der eerste vergadering tot verificatie van schuldvorderingen, welke is bepaald op Maandag 1 Juli e. k, des namiddags ten één uur, in een der lokalen van liet Rechtsgebouwaan het Rapenburg alhier. De Curator, Leiden, 13 Juni 1872. M'. A. J. DE GEUS. Belanghebbenden worden verzocht hunne schuldvorderingen binnen vijf dagen in te zenden bij den Curator voornoemd.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3