Haarlem, verklaarden een exemplaar van hel blad ontvangen te hebben, onder kruisband ennaar het hun voorkwamvan de hand van den héér van Vloten. De president vroeg aan de getuigen of zij ook geloofden dat de beklaagde, zooals deze beweert, dén klager eene dienst bewezen had door het schrijven van dien brief, die hemvolgens van Vlotenin de oogen van velen zou verheffen. Het antw oord wasdat zij juist van het tegendeel overtuigd waren en dat zij ook geloofdendat het de bedoeling van den heer van Vloten was geweest, den beer Mosselmans, om welke reden dan ookte grieven en te beleedigen. De heer Marchanl zette in eene uitvoerige rede uiteen, dat werkelijk las ter gepleegd was, want dat men bij zulk een bekwaam letterkundige als de heer van Vloten niet kan vermoeden, dat hij niet de volle beteekenis en het gewist zijner woorden zou begrijpen. De officier van justitie wenschte dat de heer van Vloten thans eens mogt ondervindendat de vrijheid van drukpers niet door hem mag misbruikt worden, en dat bij, evenals ieder ander, aan de wet onderworpen en niet boven baar geplaatst is. Ten slotte requireerde hij dr. J. van Vloten schuldig te verklaren aan het moedwillig verspreiden van laster en hem deswege te straffen met eene gevangenisstraf van eene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene boete van ƒ300, of bij wanbetaling 7 dagen eenzame opsluiting, in de kosten van het ge ding, vijf jaren verlies van het slemrcgt en hem gedurende dien lijd onbe voegd te verklaren eene burgerlijke betrekking te beklecden. De heer Modderman, die hierna aan het woord kwam, begon met eene lofrede te houden op de vrijheid van drukpers, doch betreurde het tevens, dat van die vrijheid door den heer van Vloten zulk een slecht gebruik werd gemaakt. Volgens pleiter scheen de lieer van Violen zich in den laatsten tijd er op toegelegd te hebbenom door middel van het Weekblad de Neder- landsehe taal met allerlei uitgezochte scheldnamen te verrijken. Hij, de be klaagde. getuigde van zicbzclven dat de waarheid hem onbeschaamd, niet dat zij hem onbeschroomd, vrijmoedig, zooals ieder ander ontwikkeld mensch zou zeggen, gemaakt had. Voor het gevoelen van anderen bad hij geen den minsten eerbied, alleen zijne meening was de eenige ware. Pleiter had gewenschl den heer van Vloten hier te zien; hij had gehoopt hem schuld te hooren belijden, zijn onregt te erkennen en den heer Mosselmans vergiffenis te verzoeken. Dan, daarvan was hij overtuigd, had deze den beklaagde de hand der verzoening geboden en hem vergeven. Nu evenwel moest de reglbank uitspraak doenmaar inlusschen nam hij de vrijheid de reglbank te verzoeken, op den beklaagde niet de volle straf te willen toe passen, maar, daar hij gif had uitgestrooid, een tegengif toe te dienen, door den heer van Vloten wegens laster Ie vonnissen, dit vonnis zooveel mogelijk op verschillende plaatsen, ten koste van den beklaagde, te doen aanplakken, een en ander de som van 150 niet te boven gaande. (/V. if. C.) Men meldt uit Lonneker: De schade, die door .den jong&ten zwaren hagelslag deze gemeente getroffen heeft, is enorm groot, zij bedraagt ruim ƒ73000. De rogge, waarmede eene oppervlakte van p, m. 500 hectaren be- zet is, is geheel vernield; vele kleine boeren zijn nu niet in staat otn in hun onderhoud Ie voorzien en hunne akkers te bezaaijen. Wanneer men bedenkt dat het grootste deel van de bevolking uit landbouwers bestaat, zal men zich een denkbeeld van den trenrigen toestand kunnen maken. Eene commissie uit de aanzienlijkste ingezetenen, met den burgemeester aan het hoofd, heeft zich gevormd ten einde de liefdadigheid voor de door deze ramp getroflenen in te roepen. -- Te Groningen is, op een Zaturdag 11. uit den boezem eener aldaar ge houden vergadering verzonden telegram, het volgende antwoord ontvangen van den heer mr. W. Thorbecke, te 'sHage: //Mogt het, waar de rouw vooral den staatsman geldt, den zoon voegen.voor de deelneming bij het j overlijden van den geliefden vader te dankenzoo doet hij dit van ganscher harte en verzoekt u bjj allen, gisteren te Groningen vergaderd, zijn tolk te willen zijn." In genoemde stad werd dezer dagen een geneesheer, des avonds lus- schen 10 en 11 uur, op straat, toen hij naar een patient ging, door fat soenlijk geklccde personen baldadig aangevallen en in een kelder geworpen, zoodat hij den volgenden morgen zijne gewone bezigheden niet kon waar nemen. Te 's Hertogenbosch liet het klokkenspel in den toren van St. Jan veel te wensehen over. Het gemeentebestuur, thans besloten hebbende dien toren van buiten te doen herstellenheeft ook goedgevonden dat klokken spel te doen vergieten. Dezer dagen nu zijn de klokken uit den toren ge nomen en aan stukken geslagen. De stukken, tot eene zwaarte van ongeveer 12000 KG., zijn naar Leuven verzonden om tot een goed harmonieus klok kenspel te worden vergoten. Te Bergen op-Zoom heeft reeds het meerendcel der vissehers van daar en van Tholen hunne weeren opgetrokkendaar de ansjovisvangst dit jaar geheel mislukt is en niet 1/20 gedeelte van een gewone of middelmatige vangst op de stroomen heeft opgeleverd; men berekent dat voor bet geheel maar 36 tonnen (van 3% anker elk) gevangen en ingezouten zijn. Volgens beriglen uit de Kaapstad van 4 Mei zou de rederijkerskamer 1 Aurora aldaar op 7 Mei het derde eeuwfeest van de inneming van den Briel door de Watergeuzen plegtig herdenken. De opvoering van de looneelstuk- ken zou worden voorafgegaan door de voorstelling van eene groep, beslaande uit de Nederlandsche maagd, omringd door de voornaamste helden uit den 80-jarigen oorlog. Daarop zou o. a. worden ten tooneele gevoerd het histo rische drama Willem van Oranje. De programma's der voorstelling zullen op Oranjepapier worden gedrukt. 's GRAVENHAUE. 13 Junrj. De 2e luit. bij hel wapen der artillerie,van de landmagt in West-Indië F. N. Knoch is bevorderd tot 1"' luit. bij dat wapen. Z. M. de koning en Z. K. 11. prins Alexander worden Zaturdag uit Luxemburg alhier terugverwacht, ten einde Maandag a. s., verjaardag van H. M. de koningin, in de residentie tegenwoordig te zijn. Z. K. 11. prins Hendrik schijnt voornemens te zijn vooreerst in Luxemburg te verblijven. Bjj gelegenheid van den 52stcn verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, werd heden middag ten 12 ure groote parade van het garnizoen in het Malieveld gehouden. De generaal-majoor F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, plaatselijk kommandant en waarnemend gou verneur van de residentie, inspecteerde de troepen, terwijl de kolonel Le Mallre, van het reg. grenadiers en jagers, met het kommando was belast. 11. K. II. prinses Marianne begaf zich heden morgen naar Haarlem, om stad en omstreken te bezoeken. Een 35-jarige winkelbediende, die voor een vast loon van ƒ7 's weeks in dienst was bij den Leidschen koopman in ijzerwaren v. R., en in den laatsten tijd meermalen van oneerlijkheid werd verdacht, ontvreemdde in den avond van den 9d*D Maart jl.terwijl hij bezig was iemand aan een I beitel te helpen, een zoodanig voorwerp, ter waarde van 35 centen en ver- kocht het aan een timmermansknecht te Leiden voor 20 centen. Beiden I stonden heden voor het prov. geregtshof in Zuidholland teregt. De eerste beschuldigd van diefstal hij nacht in een bewoond huis, de tweede van medepligtigheid aan dien diefstal door het gestolen voorwerp le lieelcn en l te bergen. De ontvreemding werd door den winkelbediende erkend, maar de kooper trok zijne vroegere bekentenis in en deed het voorkomen alsof hij niet ge weten beeft, dat de beitel gestolen was. Met het oog op de geringe waarde I van het gestolene, requireerde adv.-gencraal mr. van Maanen beider veroor- S deeling tot gevangenisstraf van hoogstens 5 jaren en minstens 3 maanden. De verdediger, mr. van der Bnrgh, zag in deze zaak niets anders dan eene 1 oneerlijkheid van een bediende jegens zijnen meester, in plaats van diefstal bij nacht in een bewoond huis; pleiter meende dat de qualificatic moest luiden; diefstal door een loonbediende ten nadeele zijns meesters. De tweede besch. had naar zijn inzien de wetenschap niet gehad, dat het voorwerp door diefstal was verkregen. Voor den eersten besch. verzocht hij toepas sing van eene zachte straf, doch voor den tweeden vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 20 dezer. Bij den gemeenteraad is ingekomen eene aanvrage om gemeentegrond, ingediend door den heer C. Gutshoorn, van Amsterdam, lot het bouwen van een groot hótel op de duinen en van een 50-tal villa's en woonhuizen, zoowel voor particulieren als voor handelarenachter hel gemeente-badhuis. Aan hel hoofd dier onderneming slaan de heeren dr. Mess en Outshoorn. De commissie, belast met het afnemen der examens voor het middel baar onderwijs, aid. letterkunde enz., heeft gisteren toegestaan: cenë ade voor boekhouden aan den heer VV. van Schaick, van Amsterdam, en eene acte voor lloogdnitsehe taal- en letterkunde aan den heer J. A. Leopold, van Amersfoort. Geweigerd zjjn: eene acte voor boekhouden. Fransch en Nederlandsch. Voor de afdeeling wis-, natuur- en teekenkunde, waarvan de examens thans zjjn geëindigd, zijn voor de wiskunde K. 1. twee van de drie opgeroepen eandidaten afgewezen, terwijl één. de heer M. Ritter, van 's Gravenhage, is toegelaten. Daar de jury voor de tentoonstelling van moderne schilderijen alhier, in de overwegingen voor de bekrooning, zegt, dat zij uitgegaan is van de meening, dat de uitgeloofde eereblijken moeten beschouwd worden als strekkende tot aanmoediging van veelbelovende kunstenaars, zoo hebben, volgens het Fad., de heeren Sadee en Mesdag, wien eene medaille te beurt is gevallen, naar aanleiding daarvan aan de commissie van beheer voor de tentoonstelling schriftelijk medegedeeld, dat zij na lezing van het rapport der jury de hun toegekende medailles moeten weigeren. "BUITENLANDSCIBKBIGTKN. BELGIË Bij de verkiezing voor de kamer van afgevaardigden te Brussel wer den de dertien aftredende liberale leden der kamer herkozen. Het getal der op hen uitgebragte stemmen liép van 6420 tot 6606. De clericale tegen- candidaten vereenigden op zich van 3071 tot 3401 stemmen, terwijl op de 4 Vlaamsche eandidaten van 140 tot 199 stemmen waren uitgebragt. Men weet nu reeds dat al de aftredende conservatieve ledenten ge tale van 42, zijn herkozen, uitgenomen de heer Brasseur, te Philippeville. Hij was betrokken in de beruchte zaak van Langrand-Dumouceau. L Itid. Jüelge bevat hel volgende telegraphisch berigt uit Berlijn: Het met de regering van het Groot-Hertogdom Luxemburg gesloten verdrag om trent de spoorwegen, is gisteren onderteekend. De ratificatiën zullen den 12'ien Julij worden uitgewisseld. Duitschland heeft zich verbonden om nim mer iets te doen, hetwelk met de onzijdigheid van Luxemburg iu strijd zou wezen en om zich van de Luxemburgsche spoorwegen nimmer tot het ver voeren van troepennoch in tijd van oorlog tot het provianderen zijner legers te bedienen. -Dit verdrag zal aan de mogendheden worden mede gedeeld. ENGELAN». LONDEN, 12 Junij. Volgens door de Daily Nctcs medegedeelde berigten uit New-York zou de heer Fish den generaal Schcnck hebben doen welen, dat Amerika mid dellijk nog onmiddellijk kan medewerken tot eene oplossing, waai'bjj Grool- Briltannië zijne stukken aan het scheidsgeregl onder zekere voorwaarden ol met cenig protest of voorbehoud zou overleggen. De verpligtingen van het tractaat zijn wederkeerig, even als de daaraan ontleende regten, en het kan aan de eene regering niet vergund zijn om reserves te maken, terwijl de andere getrouw letter en geest van het tractaat ten uitvoer legt. De agen ten der Amerikaansche regering zullen zich stellig verzetten tegen de ken nisgeving, dat Groot-Britlannië zich in een zeker geval terugtrekt; zoo danige kennisgeving zou terstond alle verdere onderhandelingen afsnijden en hel terugtreden van Amerika ten gevolge hebben. Amerika zal zich niet

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2