B U IT ENE ANDSCHE B E ill G T E N zoodanig gevallen, dal zijne beide beenen verpletterd werden; de ongeluk kige is naar hel ziekenhuis te Utrecht ter verpleging ovcrgebragt, maar eenige oogenblikken daarna overleden. Onder Driel zijn Zaturdag 11. acht boerenwoningen een prooi der vlam men geworden. Naar wij vernemen, meldt de Arnh. C.had de burgemeester van 's lleerenberg nog een nader schrijven van den ontslapen minister van staat en van binnenl. zaken ontvangen, liet is waarschijnlijk het laatste staats stuk, dat door den gevierden man geteekend is. De minister verklaart daarin, indien wij juist zijn ingelicht, dat het besluit van schorsing, als slechts een voorloopige maatregel zijnde, en geenc straf, is vervallen. Door de arrond.-regtbank te Deventer is gisteren behandeld de zaak van den lieer Mosselmans tegen dr. van Vloten, liet openbaar ministerie heeft geèischt schuldigverklaring van den heer van Vloten aan het mis- j drijf van laster en zijne vcroordeeling tot eene maand cellulaire gevangenis- straf en ƒ300 geldboete. Bij de in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden gehouden verkiezing van i een lid voor de provinciale staten van Friesland zijn uitgebragt 655 stem- i men, waarvan 3 van onwaarde (het getal kiezers bedraagt 1900). Er moet eene herstemming plaats hebben tusschcu den heer Schmidt Schaaff, te Sticns, die 274 en den lieer J. Bieruma Oosting, te Leeuwarden, die 272 stemmen bekwam. 's GRAVENHAGE. 12 duiiij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. C. Muller, oud-officier van gezondheid, geneesheer te Velsen, en aan den heer W. F. Biichner, doctor in de genees- en heelkunde, practisercnd arts te Deventer, tot hel dragen der versierselen van de Kon. Kroon-Orde 4' LI. met het Roode Kruis. te dragen aan het herinneringsbandhun door den keizer van Uuitschland koning van Pruissengeschonken. Aan den heer O. van Rees. lid van den raad van Ned.-Indië, is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst, onder dankbetui ging voor de langdurige en goede diensten door hem den lande bewezen. 1 De lieer H. van Vollenhoven is erkend en toegelaten als vice-consul van Oostenrijk te Rotterdamop den voet van Nederlaudsch onderdaan. Z. M. de koning, vergezeld van den dienstdoenden kamerheer mr. F. baron Fagel en den ordonnance-officier baron Sirtema van Grovestius, als mede Z. K. II. prins Alexander, met den aan Z. K. 11. toegevoegden kapitein Beijermau. hebben zich heden ochtend ten 7 ure naar Luxemburg begeven, j H. M. de koningin bevond zich heden ochtend aan het station van den Rijnspoorweg alhier, ten einde lady Clarendon, die sedert eenige dagen bij II. M. de koningin op het Iluis ten Bosch logeerde en heden morgen naar llanover is vertrokken, uitgeleide te doen. Volgens bij het dep. van marine ontvangen berigt heeft.het fregat met sloomvermogen Admiraal van ffassenaer, onder bevel van den kapitein ter zee de Ilaes, den 10IC" Mei de reede van St. George d'Elmina verlaten, om naar Nederland terug te keeren - Gisteren is voor het middelbaar onderwijs toegestaan eene acte voor staathuishoudkunde aan W. A. Gooien, van 's llertogenbosch. Eene acte voor boekhouden, Engelsch en Duitsch werden geweigerd. Iu het, jaarlijksch beredeneerd verslag omtrent den toestand van het middelbaar onderwijs alhierwas onlangs door de commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs o. a. gewezen op de moeijclijkheden, i blijkens de ervaring, voor den tegelmatigen en eenvormigen gang van het onderwijs en het bezwaar der gewenschte tucht voortvloeijende uit het feit, dat onder de talrijke leerlingen, in de overzeesche bezittingen geboren en ten deele opgevoed, zich andere neigingen en ongelijksoortige vatbaarheid openbaren als bij de anderen, die eene zuivere Ncderlandsche vorming ge noten en met welke zij gezamenlijk de lessen bijwonen. Die opmerking ontmoette belangrijke bezwaren bij eenige ingezetenen, die bij adres zich tot den raad wendden en als slotsom hunner gronden het verzoek deden eene commissie te benoemen tot onderzoek: 1°. naar de juistheid der bewering, dat het steeds aangroeijend getal leerlingen, in Oost-Indië gebo ren en deels opgevoed, belemmerend werkt op den gelijkmatigen gang en de uitkomsten van het onderwijs op de hoogere burgerschool alhier; en 2°. naar de gegrondheid van en de bewijzen voor de legen die leerlingen aange voerde beschuldigingen. Zoowel de commissie var, toezigtop dal adres ge hoord, als burg. en welh.waren van oordeel, dat het niet te pas komt in een onderzoek te treden van de meeningen, door de commissie ont wikkeld in haar officieel verslag, meeningen, die voor hare verantwoording zijnook al mogen zij voor sommige ingezetenen gewaagd en minder aan genaam zijn, dat toch de wet de commissie geheel vrij laat ten aanzien der beschouwingen, die zij meent in dat verslag te moeten voordragen en dat. als eenmaal een dergelijke weg wierd ingeslagen, als door de adres santen, de hceren T. F. Schill c. s.verlangd wordt, iiet gevaar voor de hand ligt. dat grieven, aan de verslagen der commissie ontleend, voortdu rend tot moeijelijkc en weinig vruchtbare onderzoekingen zullen verpligten. Op grond van een cu ander strekte het advies lot eene afwijzende beschik king. Over dat praeadvies hadden in de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad langdurige en belangrijke beraadslagingen plaats. Een voorstel van de heeren Evssell en de tibarro, dat strekte om behoudens de aanne ming van het praeadvies, evenwel 'sraads leedwezen oier de in het jaar verslag der commissie gebezigde uitdrukkingen kenbaar te maken; is ten slotte verworpen met 16 legen 6 stemmen, waarna het praeadvies werd aangenomen met 20 tegen 2 stemmen. Op het verzoek om subsidie of renteloos voorschot ter oprigting cener broodfabriekwelk verzoek aan den gemeenteraad gedaan was door leden der Algemeene 'sGravenhaagsche Werkliedenvereeniging, is, overeenkomstig het praeadvies van burg. en weth., afwijzend beschikt. Na eene korte be raadslaging is met groolc meerderheid van stemmen aangenomen het voor stel van burg. "cd weth. om, ten behoeve der duinwaterleiding, het cijfer van 1,640,060 aan te nemen als grondslag der 'financiële plannen daar mede in verband, zullende later volgen een voorstel betrekkelijk de geld leen ing. Het bestuur der Nederl. nationale vereeniging van werklieden, dank baar voor de medewerking, welke het aanvankelijk reeds ondervonden heeft in de onlangs aangewende poging tot het bijeenbrengen van een kapitaal ter voorziening in een der grootste en dringendste behoeften van den Nederl. werkman, namelijk het verschaflen van eene betere huisvesting overeen komstig met zijne inkomsten en de eischen van de gezondheid, heelt de namen bekend gemaakt van hendie iil deze zoo waardiglijk voorgingen of het gegeven voorbeeld volgden. Inschrijvingen werden gedaan door: mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lokhorst, voor één aandeel; mr. J. Heems kerk Az., voor vier aandeelen; mr. G. J. C. van Reenen, voor één aandeel; jhr. F. L. W. de Koek, voor één aandeel; J. A. Mutsaers, voor één aandeel; L. E. Graaf van Bylandt, voor één aandeel; m'. A. C. baron van Snoiickaert van Schauburg. voor twee aandeelen; jlir. J. Quarles van Ufford, voor één aandeel, jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeije. voor één aandeel; jh'. S Speel man voor vier aandeelen. .1. A. Potter, voor veertig aandeelen; VV. graaf van Limburg Stirum, voor één aandeel; mevr. de gravin O. van Limburg Stirum, voor één aandeel: T. W. baron van Zuylen van Nyevclt. voor twee aandeelen; M. W. baron du Tour van Bellinchave, voor twee aandeelen; mevr. de gravin II. G. 11. G. van der Goltz, voor twee aandeelen; jhr. mr. W. G. Ilovy, voor één aandeel; jhr. A. R. W. Mclvill van Carnbee, voor één aandeel; A. C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye. voor één aan deel; generaal A. H. Drijfhout van Hoofl, voor één aandeel; Edward L. Jacob son, voor één aandeel; jhr. M. C. II. Pauw van Wieldrecht, voor twee aandeelen; W. R. baron van Tuyll van Serooskerkenvoor twee aandeelen: jhr. P. O. II. Gevaerts van Simonshaven, voor twee aandeelen; uir. M. H. i Godefroi. voor iwee en jhp. G. J. C. Klerck. voor één aandeel. Het be stuur hoopt dat de verwezenlijking van het doel. het schoone loon van deze welwillende ondersteuning moge zijn. Het geheele bedrag der inschrijvingen is thans tot 40000 geklommen; voor verdere inschrijvingen bestaal nog de gelegenheid. BELGIË Te Antwerpen is dezer dagen binnengeloopen het Engelsch driemast schip Assaye. kapitein Ritchie, van Calcutta, na eene overvaart van 108 dagen. Dit vaartuig, uit ijzer vervaardigd, wekt de bewondering van alle kenners op. Het werd te Grenock in 1863 te water gelaten en meet 1281 last; zijne lengte is 230 voet; masten, ra's enz. zijn ook uit ijzer vervaar digd, zelfs het tuig is gevlochten ijzerdraad. Er is een groot achterdek op aangebragt van eene prachtige uitvoering. De zware arbeid aan boord wordt verrigt door eene stoommachine en het schip heeft eene bemanning van 30 personen. De lading bestaat in 8350 balen katoen en 2099 zakken salpeter. ENGELAN». LONDEN. II Jtinij. De vereeniging tot bevordering van amnestie voor de gevangen Fenians heeft in hare laatste vergadering mededecling ontvangen van eenen dooi den heer Gladstone aan haar bestuur gerigten brief, waarin de verzochte amnestie geweigerd wordt. In dien brief liet de minister zich in dezer voege uil: //De regering heeft er zich op toegelegd om eene scherpe en duidelijke afscheiding te maken tusschen louter polilieke overtredingen en misdrijven van gemengden aard: zij kan niet toegeven dat de thans nog ge vangen gehouden Fenians behooren aangemerkt te worden als uitsluitend politieke misdadigers." De vergadering verklaarde zich door dit antwoord onvoldaandaar zijop grond van vroegere toezeggingeneen ander be sluit had verwacht. Door een 200-tal aannemers voor het bouwen -van woonhuizen enz. te Londen is het besluit genomen zich, ten aanzien der vaststelling van het aantal werkuren en van het bedrag der werkloonen, te onderwerpen aan de beslissing van den markies van Salisbury en den graaf van Derby, wier uitspraak voor beide partijen verbindend zou zijn. De bazen hebben echter als voorwaarde gesteld dat de werklieden den arbeid tot op de scheidsreg- lerlijke uitspraak zullen voortzetten. De werklieden hebben niets legen eene scheidsregterlijke uitspraak, maar verwerpen de keuze van twee adellijke personen. FRAKKRIJK. Bij de in de departementen der Somme, der Yonne en du Nord'gehou- den verkiezingen voor de nationale vergadering zijn de republikcinsche can- didaten met grootc meerderheid gekozen. Op Corsica werd daarentegen de bonapartist Abbalucci gekozen met 1535 stemmenterwijl zijn republikeinsch- gezinde mededinger niet meer dan 415 stemmen verkreeg. Naar men verneemt zou de minister van oorlog den generaal Uhrich, wegens het schrijven van een open brief, zonder zijne vergunning, in ant- woord op hel rapport van den raad van onderzoek betreflende de capitula tie van Straatsburg, veertien dagen huisarrest opgelegd hebben, j Aan de commissie van onderzoek naar de werking van het Fransche strafstelsel, welke sedert eenige weken zitting houdt, werden dezer dagen inlichtingen gegeven omtrent het bagno te Tonlon. De onderdirecteur der strafkoloniën van het ministerie van marine deelde haar mede dat in dat i bagno op het oogenblik 1567 veroordeelden aanwezig waren, waarvan ruim 1000 behoorden tot de vaste bevolking van hel bagno, veroordeeld lotstraf- j arbeid voor eenen tijd of levenslang, terwijl de 500 overigen waren veroor deeld tot verbanning en te Toulon het tijdstip hunner overbrenging naar het oord van ballingschap afwachtten. Het onderhoud der veroordeelden kwam den staat op 1.26 fr. per hoofd en per dag te staan. De genoemde ambtenaar achtte echter verbetering in het reglement van discipline noodig.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2