LEIDSCHE COURANT. 1872. N°. 138. DONDERDAG 13 JUNIJ. STADS-BERICHTEN. BlNNKNLANDSGUE- öfcniGTÉN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.59 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M,, Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van Hendrik Korswagen, kuiper, wonende alhier, daarbij verzoekende om in zijn werkplaats in het Bolwerkstraatje nabij de Lange- grachtn°. 6een kuipersschoorsteen te mogen doen bouwen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n". 19); Doen te weten, dat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 17de" Juni aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 12 Junij 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier, voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1872 en 1873, hou dende aanslagen voor wijk 3, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, LkiDËk12 Juni 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 12 Junij. Ook hier werd Zondag 11. bij gelegenheid van de godsdienstoefening in sommige kerken hulde gebragt aan de nagedachtenis van den overleden staatsman m'. J. R. Thorbecke. De rede door d». J. Knappert in de vroeg- predikatie in de Mare-kerk uilgesproken was aan die nagedachtenis gewijd, naar aanleiding van Numeri XXIII. 10: "Mijne ziel slerve den dood des opregten, en mijn uiterste zij gelijk het zijne." Ook d". H. G. Hagen, des voormiddags de predikbeurt waarnemende in de Remonstrantsche kerk, be paalde de gemeente bij dit voor Nederland zoo treffend verlies, tot grond slag zijner rede leggende Joh. XI. 116: "Onze vriend slaapt." Bij velen is de wensch opgekomen dat de toespraken der genoemde predikanten in druk tnogten worden uitgegeven, zooals dit hel geval zal zijn met de rede door d'. Hoevers 11. Zondag te 's Ilage uitgesproken. Bij de toenemende beschaving zal er weldra een lak onzer vadcrland- sche letterkunde uitsterven, en zullen de volksboeken, die zij sedert de I5« eeuw voorlbragt, allengskens verdwijnen. Reeds lang drukten velen, zoo mondeling als schriflelijk, het verlangen uit dat deze of gene letterkun dige zjjn oog op de vroegere en latere volksboeken en volkssprookjes mogt vestigen en zich met het bearbeiden eener geschiedenis der volks literatuur bezig houden. Het is bekend dat ook Napoleon I zulks begeerde, en dat hjj, die weten wilde wat het volk las, den beroemden Nisard de taak op droeg volksboeken te verzamelen en de letterkundige geschiedenis er van zamen to stellen. Hieraan heeft Frankrijk het beroemde werk: Les livres pnpulaircs te danken. Voor zoo ver ons bekend is, volgde nog geen der beschaafde landen in Europa het voorbeeld van Frankrijk na. en Engeland, Duitschland en Italië bezitten evenmin als wij eene geschiedenis der volks literatuur. Dat //evenmin als wij" wenschte de ijverige uitgever, de heer Kru- seman te Haarlemdat niet meer gezegd mogt wordenen besloot een onzer letterkundigen de taak op te dragen, op het voetspoor van Nisard, eene letterkundige geschiedenis onzer vroegere en latere volksboeken en sprookjes zamen te stellen, en noch kosten noch moeite Ie sparen dat werk zóó uit te geven dat het ten minste met dat van den Franschen geleerde kon wed ijveren. HQ achtte dr. Schotel, te Leiden, allezins voor die zaak berekend, en deze, wien die tak onzer letterkunde gansch niet vreemd is, loonde zich terstond bereid haar op zich te nemenniet twijfelendeof de rijke openbare bibliotheken en die zijner vrienden zouden gewillig voor hem ontsloten worden. Zulks is reeds aanvankelijk geschied. Wat 's Hage, Leeuwarden en Leiden bezit is hem ten dienste gesteld en onze beroemde bibliograaf, de heer Frederik Muller te Amsterdam bood hem een vij(honderd-tal volksboeken ten gebruike aan, en wij twijfelen niet of ook anderen zullen uit hunne verzamelingen hem gaarne mcdedeelenhetgeen tot opluistering en comple tering van zijn moeijelijken arbeid kan strekken; een arbeid, die wij niel twijfelendat een sieraad onzer letterkunde zal worden. Reeds ziet eene eerste aflevering, met vele houtsneden versierden over de "Almanakken" han delende, het licht; weldra zal een tweede, over prognosticatiënboeken over wigchelarij, planeetlczerij. tooverij enz., volgen. Wij maken het pu bliek op de verschijning van dit merkwaardig werk opmerkzaam en twijfelen niet of het zal zijne belangstelling in deze onderneming toonen door zooveel mogelijk het debiet er van te bevorderen. De heer mr. J. J. van Angelbeek heeft zich op nieuw tot de tweede kamer der slaten-generaal gewendmet verzoek dat het haar behagen moge zijn verzoekschrift, daarbij overgelegd, tot teruggave van het bij art. 95 van het Ind. regerings-reglement aan adressant gegeven, doch door den gouv.-gen., met goedkeuring van den minister van koloniën, wederregtelijk ontnomen regt op schriftelijke verantwoording, in behandeling te willen nemenbij gelegenheid dat het in zijne zaak door de commissie der kamer uilgebragt rapportdd. 30 Mei jl.in discussie zal worden gebragt. In de Zwolsche Cour. geeft een vereerder van Thorbecke aan de Zwol- „schc burgers in overweging om, afgescheiden van de monuments-quaestie, iets te doen voor de nagedachtenis van den grooten stadgenoot, t. w. in het huis waarin hij werd geboren een steen te plaatsenprijkende met de eenvoudige vermelding van zijn naamen aanwijzing van zijn geboorte- en sterfjaar. Volglens het N. v. d. Dag was bij de begrafenis van den heer Thor becke wel een hofrijtuig aangeboden, maar had de zoon van den overledene, zich streng houdende aan de begeerte van zijnen stervenden vader, dat 4e begrafenis eenvoudig zou zijn, vergunning gevraagd daarvoor te bedanken. Door de staats-commissie voor de geneeskundige examina 18711872, zitting houdende te Amsterdam, zijn tot arts bevorderd de bh.: A. E. Zijl stra, geb. te Murmerwonde; J. Borst, geb. te Amersfoort, officier van ge zondheid 2e kl.dr. A. A. Middendorp, geb. te Den Ham, adsistent-genees- heer in het Binnengasthuis te Amsterdam, en J. L. E. I. Liihrs, geb. te Westerbork. Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Leeuwarden is beroepen d». Chavanncs, te Chaux-le-Fond, in Zwitserland. Te Gouda heeft men het plan gevormd op 29 Julij aanst. hel 600-jarig jubilé van die stad plegtig te vieren. Op Dingsdag volgende op St. Margriet van het jaar 1272 werden door Floris V aan Gouda stadsregten geschonken. De 76-jarige gemeente-bode J. V., te Oudewater, Zondag 2 Junij alleen te huis zijnde, was bezig een lessenaartje op te ruimen en vond daarin een met kruid gevulde hoorn, dien hij nog bij den slag van Waterloo had ge bruikt. Juist, terwijl hij deze in de hand had. hoorde hij dat een pot, welke over het vuur hing, dreigde over te koken, en begaf zich daarop naar achteren, waar het vuur zich aan het kruid schijnt te hebben mede gedeeld. De hoorn benevens eenige glasruiten sprongen aan stukken en zijne regterhand werd zoo deerlijk verwond, dat een paar dagen later zijn duim geheel moest worden afgezet Ook zijne kleedcren geraakten in brand, zoodat, ware het hem niet gelukt de buitendeur te openen en hulp te roe- i pen, ook het huis zeker een prooi der vlammen zou geworden zijn. Door het prov. geregtshof in Noordholland is gisteren bij breedvoerig gemotiveerd arrest uitspraak gedaan in de zaak van Elisabeth Ras, wed. Kees, Antonie Geeven en I'ieter van Tongeren. Wettig en overtuigend is bewezen verklaard hunne schuld aan de hun ten laste gelegde feiten en derhalve aan moedwilligen doodslag, met voorbedachten radeen geleiderlage (moord) den 5,lpn December 1871 gepleegd op den persoon van Dieter Johan nes Keesen veroordeeldElisabeth Ras en Dieter van Tongeren tot levens lange tuchthuisstraf, en Antonie Geeven, met toepassing van verzachtende omstandigheden (zijn jeugdige leeftijd) tot tuchthuisstraf voor den tijd van vijftien achtereenvolsende jaren. Van Tongeren was even onverschillig als hij zich steeds gedurende de teregtzilting had betoond; de beide anderen waren kalmmaar verslagen. Tusschen Maarsbergen en Driebergen is eergisteren een werkman, die van een zandtrein van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappjj wilde stappen,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1