PER TELEGRAAF. dringen op eene hervorming der militaire instellingen. Deze was zoo nood zakelijk en zou zooveel tijd kostendal hij den raad moest gevenhet zwaard in de scheede te houden, aan den vrede te gcloovcnden krijg niet te vreezen, en dat vertrouwen lot grondslag der politiek te leggen. Hij verweet den president der republiek, dat deze niet was teruggedeinsd voor de ontzettende verantwoordelijkheid, welke hij op zich laadde door eene organisatie te behouden, waarvan de ongenoegzaamheid op smartelijke wijze was gebleken. De heraadelaging werd gesloten. Trochu, Keiler en de Cas- tellane hadden eenige amendementen ingediendstrekkende om den activen diensttijd te bepalen op drie jaren, liet eerst werd dus dat voorstel in i stemming gebragl en met 462 tegen 228 stemmen verworpen. Volgens VAvenir militaire wordt aan het dep. van oorlog eene her ziening bewerkt der reglementen, welke de verpligtingen regelen der kom mandanten van belegerde vestingen. De laatste oorlog heeft geleerd dat het strafbaarstellen van eenen kommandant, welke de aan hem toever trouwde vesting heeft overgegeven alvorens de vijand tot eene bestorming was overgegaan, onmogelijk te handhaven is, daar het groote vermogen der artillerie van den legenwoordigen tijd den vijand in staat stelt eene stad van eenen verren afstand plat te schieten Dezer dagen is de algemeenc synode van de hervormde gemeenten in Frankrijk te rarijs geopend. Tot dusver heeft zij twee zittingen gehouden. In de laatste, die den 7d'n Jung plaats had, is zij overgegaan lot het ver kiezen van een president. Bij die gelegenheid is de candidaat der orthodoxe rigting met 55 tegen 45 stemmen als zoodanig gekozen. SPASf JE. Het is dezer dagen gebleken dat de Carlistische beweging op verre na nog niet is geëindigd, ofschoon men zich ih de regeringskringen daarmede vleit. Uit Bilbao was een trein met werklieden vertrokken, om eenige her stellingen aan den spoorweg van Miranda voort te zetten. De werklieden werden beschermd door 70 karabiniers. Eenige minuten, nadat de trein het dorp Luyando had verlaten, zagen de machinisten een jongmensch op het midden van den weg bewegingen maken, ten teeken om niet verder voort te gaan. Men deed den trein stil houden. Het jonge mensch kwant hierop nader bij en verklaarde dat eene sterke Carlistisclte bende in hinder laag verscholen was en op zeker punt de rails had opgebroken om den trein te doen derailleren. De karabiniers rukten hierna onmiddellijk op en ont dekten inderdaad de Carlisten bij eene kromming, regis en links van den weg, waar eene deraillering allernoodlottigste gevolgen voor den trein zou gehad hebben. De karabiniers openden het vuur. maar zagen plotseling Rat zij een veel sterker strijdmagt tegen zich over hadden, terwijl gaandeweg nog meer Carlisten van de hoogte afzakten. Den karabiniers bleef niets anders over, dan in alle haast den terugtogt aan te nemen. Zij werden vervolgd door de Carlisten, en uil de meeste huizen van het dorp Luyando, waar oogenschijnlijk de diepste rust heerschte, toen de trein daar eerst voorbij was getrokken, kwamen nu goed gewapende mannen te voorschijn om op de troepen te vuren. ITALIË, De Italiaansehe bladen toonen zich zeer ingenomen met de hartelijke ontvangst aan prins Humbert te Berlijn te beurt gevallen, en betoogen dat de openbare meening in Italië zeer is voor een bondgenootschap met Duitsch- land. De Fransche politiek in de negentiende etuw, zegt de Diritio, van welke rigting ook, legilimistischorleanislisch, imperialistisch of repnbli- keinsch, diende steeds de reactie of werkte die in de hand. en was alleen bedacht hare naburen zoo zwak mogelijk te maken, een doel hetwelk zij vooral trachtte te bereiken door de constitutionele beweging alom te onder drukken. Wanneer wij de Duitsche politiek met de Fransche vergelijken, dan kometi wij tot het besluit dat de schromelijke nederlaag van Frankrijk in den reusachtigen strijd van 1870 en 187 2 een groot geluk is geweest voor de beschaving. Wij hopen (en meenen het te mogen voorspellen) dat ook wanneer Frankrijk zijne inwendige kracht zal hebben herkregen het aan hetzelve niet gelukken zal zijn gevaarlijk overwigt terug te krijgen, tot schade voor onze eenheid en tot bedreiging van hel Europesche staten- stelsel. Gelukkig, wat er ook gebeuren moge, Italië en Duitschland zullen altoos vercenigd zijn omdat zij denzelfden strijd te strijden hebben tegen dezelfde vijanden. DITIT§CIILASIII. De bepaling dat alle Elzas-Lolharingers, die vóór 17 Dec. 1870 bij het Fransche leger of de mobile garde in dienst getreden of vóór I Jan. 1851 geboren zijn, in Duitschland niet meer voor de krijgsdienst zullen worden opgeroepen, mist hare uitwerking niet op de nog bij het Fransche leger staande persdnen uit die streken. Men ziet hen in den laatsten tijd bij troepen terugkeeren, nadat zij zich voor de Duitsche nationaliteit ver klaard hebben. In berigten uil Parijs wordt gezegd dat bij het 3de reg. zouaven, hetwelk te Philippeville in Algerie ligt, 122 geboren Elzassers ver klaard hebben de Duitsche nationaliteit te kiezen en ten gevolge daarvan dadelijk uit de dienst ontslagen zijn. De Spen. Zeit. berigt. dat een aantal katholieke, maar ook protes- tantsche ouders in Elzas-Lolharingcn hunne kinderen naar het katholiek seminarium te Finstingen zenden, om hun eene Fransche opvoeding te geven en ze niet op de Duitsche scholen Ic doen gaan. Tot nog toe was dit semi narium eene Latijnsche school, maar de paters hebben daaraan eene klasse voor gevvoon onderwijs toegevoegd en daarvan wordt nu veel gebruik gemaakt. Uit Geestemunde meldt men dat bij gelegenheid van den verjaardag van den ex-koning van Hanover hem een prachtalbum met 850 handteeke- ningen is toegezondenwaaronder ook van onderscheidene staats- en ge meentelijke ambtenaren. De Nordsee-Zeit. geeft berigt van eene bijeenkomst, alwaar een der sprekers zich allerlei vijandige uitdrukkingen jegens Pruissen heeft veroorloofd, die met zulk eene geestdrift werden begroet, dat de auto riteit de aanwezigen gelastte uiteen te gaan. Daar zij weigerden hieraan te voldoen, werd de gendarmerie Ic luilp geroepen, die op het laatst genood zaakt was met den blanken sabel er op in te slaan. Ongeveer 30 personen die zich met geweld bleven verzetten, zijn aangehouden. Uit Langensalza wordt gemeld, dat het gedenkteeken in de nabijheid dier plaats, opgerigt ter eere van de gesneuvelde Hanoveranen, bijna is vol tooid. De laatste hand zal daaraan voorloopig niet worden gelegduithooldc de regering verboden heeft daarmede voort te gaan. Het blijkt namelijk, dat men zich bij de uitvoering vele wijzigingen van het goedgekeurde ont werp heelt veroorloofd. Zoo zijn b. v. de beeldlenissen van den verdreven koning van Hanover, van diens gemalin en zoon op het monument gesteld en dergelijke meer. Een katholiek blad deelt de aanschrijving mede van den Pruissischen minister van oorlog aan de katholieke geestelijken bij het leger. Daarin wordt hun verboden de bevelen van den veldproost Namszanowski en diens vicaris-generaal aan te nemen, of daaraan te voldoen. Dit is niet alleen toepasselijk op de militaire, maar ook de burgerlijke geestelijken, voor zoo ver deze bij de militairen hunne kerkelijke functiën waarnemen. Ingeval een geestelijke doet blijken dat hij niet voornemens is aan zijne verplig tingen jegens de militaire autoriteit te voldoen, zal hij onmiddellijk in zijne functiën bij de troepen worden geschorst en zullen verder ten zijnen op- zigtc de noodige maatregelen worden genomen. Blijkens dezer dagen gedane statistieke opgave bestaan er in Pruissen 97 congregatiën en vereenigingen van broederordente zamen met 1069 leden. Daaronder zijn begrepen elf Jezuïlen-klooslers met 160 en vijf Redemptoristen-kloosters met 69 broeders. In Begeren zijn 71 kloosters met 1045 en in Hcsscn-Darmstadt 4 met 29 broeders, liet aantal zusler- vereenigingen bedraagt in Pruissen 626 met 5586 leden, zijnde 1800 meer dan van 1858 tot 1865. In Beijeren zijn er 188 niet 2533 leden. - Te Berlijn zijn de noodige toestellen aangekocht, waarmede de straat verlichting door het galvanisme zal worden ontstoken. Wanneer deze toe stellen in werking zijn gebragt, zullen alle straatlantarens, door middel van den galvanischen stroomop hetzelfde oogenblik worden aangestoken. De l-Feser Zeitung bevat een vrij uitvoerig levensberigt van Thorbecke. waarin eene welverdiende hulde wordt gebragt aan de groote verdiensten van den overleden staatsman. Daarin wordt ten volle beaamd, dat »geen minister in den loop dezer eeuw een zoo gewigligen invloed in het staat kundige op Nederland heeft uitgeoefend als de 1111 kortelings ontslapen staatsman." LONDEN, 9 Jttnij. De gedelegeerden der arbeidersverenigingen hebben eene bijeenkomst gehouden en met algemecne stemmen zich vereenigd met het voorstel, waarbij in beginsel het stelsel van arbiters is aangenomen. Zij verklaren zich echter ten stelligste tegen de voorwaarden daarbij voorgesteld door de scheepsbouwmeesters. J'ARIJS, 9 Jttnij. In de departementen Somme en Nord is. naar het schijnt, aan de verkiezing van republikcinsche leden niet te twijfelen. MADRID. 8 Jttnij. De senaat heeft het gedrag van maarschalk Serrano goedgekeurd. ROME, 8 Jiitiij. Prins Humbert zal van Dresden naar Baden gaan. Prinses Margaretha zal zich naar de badplaats Schwalbachen van daar naar Ostende begeven. NEW-YORK. 8 Junij. Vele repttblikeinschgezinde dagbladen hebben zich voor het vrijhandelstelsel verklaard, liet programma der conventie in Phi ladelphia wordt ontraden, op grond dat men daarbij van hel standpunt van een beschermend tarief is uitgegaan. BORDEAUX, 9 Junij. De abt Juitqtia is tot twee jaren gevangenisstraf en 3000 lr. boete veroordeeld. Aait den abt Mouls is bij verstek dezelfde straf opgelegd, en Peychez, verantwoordelijk directeur van de Tribune, is tot drie maanden gevangenis en 2000 fr. boete veroordeeld. INCIEZONDEN. Een bewoner der Galgstraat, verscheidene malen en ook nu 11. Zondag nacht ooggetuige geweest zijnde van de bcleedigingen en dikwijls mishan delingen welke policie-agentendie daar geheel alleen de wacht hebben, moeten ondervinden, geeft beleefdelijk den heer Burgemeester, als hoofd der policie, in bedenking, of het niet raadzaam zijn zoude, in het belang der agenten en lot bevordering der rust der in de nabijheid wonende ingeze tenen, de posten op plaatsen zooals de beruchte Galgstraat enz., vooral op Zaturdag en Zondag nacht te verdubbelen, ten einde die mannen der wet door hunne onderlinge sterkte voor zulke grove mishandelingen te vrij waren. Ware het nog niet beter dat door den achtb. raad dezer gemeente eene nieuwe stedelijke verordening werd vastgesteldwaarbij zulke nachthuizen of liever poelen des verderfs genoodzaakt werden des nachts op een be hoorlijken tijd te sluiten, even als zulks in vroegere jaren het geval was. K. lotsrgeriijfïe Staub. ONDERTROUWD: J. W. Pippel.jm. 28 j. en H. E. C. Haring, jd. 29 j. T. de Jong, jm. 28 j. en M. J. Buitendijk, jd. 24 j. A. Frankhuizen, jm. 22 j. en J. Buis, jd. 24 j. F. Singerling, jm. 29 j. en J. Erades, jd. 21 j. P. Jardin. wedr. 30 j. en J. G. Hasselbach. jd. 25 j. A. de Mey, jm. 23 j. en M. Mieremet. jd. 24 j. K. de Boer, jm. 31 j. en S. C. Borst, jd. 21 j. A. Berkeveld, wedr. 47 j. en H. Oos- terlee, jd. 35 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 8 Junij. Notaris J. A. F. Coebergh. Een Huis, Erf met Tuin, aan de oostzijde van de Garenmarkt, n°. 36, wijk 11, n». 249, Sectie E, n"s. 315 en 318. Opgehouden op ƒ4755. Een Huis, Erf met Tuin, aan de Langebrug. n\ 83, wijk IV, n". 460. Sectie G, n°. 752. Opgehouden op ƒ4202.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3