Daarna zong de liedcrtafel. bij hel nederdalen van het stoflelijk overschot in de laatste rustplaats, een toepasselijk lied. Mogt de heer Schmitz bij j zijn leven reeds vele blijken hebben ontvangen, hoezeer men zijne verdienste erkendeook nu blijkt het weder in hoe hooge mate hjj de achting van velen heeft verworven. De licdertafel heeft besloten, op zijne grafstede een een voudig gedenkteekeu met inscriptie te plaatsen, en zij zal zijne beeldlenis doen prijken in de zaal, waar zij hare bijeenkomsten houdt, lot eene blij vende gedachtenis. (77. C In de Zaturdag te Amsterdam gehouden tweede algemeene vergadering der Yereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland, is o. a. besloten dat de vereeniging zichin afwachting van nadere wettelijke regeling, zal wenden tot de hooge regering, met verzoek de jaarwedden van de onderwijzers der openbare volksscholen door rijks-subsidien te ver- hoogenen daarbij door gepaste maatregelen te bedingen vermeerdering van het onderwijzend personeel. Ook werd benoemd ccnc commissie lot onder- j zoek van dc bezwaren tegen den leerpligt. Tot leden daarvan werden ge kozen de hh. A. W. van Voorthuizen, schoolopziener, B. ter Haar, pred. te Nijmegen en mr. 11. K. Pekelharing, leeraar in de staatswetenschappen te Zutphen. Naar men uit Utrecht meldt is liet tweedaagsch muziekfeest aldaar met den besten uitslag bekroonden mag de maatschappij voor toonkunst daarop roem dragen. Aan den directeur, den heer Hol, werd eene schitte rende ovatie gebragt. Bij het einde van de uitvoering zijner symphonie in 1) mol, werd hij, om hel zoo uil te drukken, onder honderden bouquelten als begraven. Door de arrond.-regibank te Utrecht is tegen zekeren VV. te IJssel- stein, regtsingang met bevel tot dagvaarding in persoon verleend, ter zake van op 1 en 2 April jl. te IJsselstein op de openbare straat, ten aanhoore van eene groote menigte volksboosaardiglijk door woorden en gebaren zijne minachting voor den koning en het koninklijk stamhuis te hebben uitge drukt, met het doel om den eerbied voor en de gehechtheid aan den koning en het koninklijk stamhuis bij het volk Ie verminderen of te doen verdwij nen en meer bepaaldelijk met den voet op den grond stampende «Oranje onder" te hebben geroepen en het uitroepen van dien kreet bij anderen te hebben aangemoedigd en bevorderd. - Men meldt uit Utrecht: Donderdag 11. waren de bewoners op de Weerd- Singel nabij het poortje Nooit Gedacht, getuigen van eene onmenschelijke daad. gepleegd door twee sjouwerlieden, die met een grooten ruigharigen hond, naar men zegt op straat opgevangen, in een kroeg gingen, en den hond voor een kwartje te koop aanbodentoen de kroeghouder het beest niet wilde koopen, hebben zij den hond buiten op den Singel vreesselijk ge marteld; hem eerst de beenen gebroken, later op den grond gesmeten, ter wijl zij met beide knieën er op gingen zittenwaardoor zij hem de lenden braken, vervolgens werden de gebrokene voorbeenen als een knoop om den hals geslagen en werd het beest bij herhaling in het water gesmeten lot dat het eindelijk niet meer kon en verdronken is. Ofschoon er nog al om standers bij waren, heeft niemand die marteling tegengegaan. Men zegt, dat de policie met de zaak in kennis is gesteld. Te Kampen is Dingsdag jl.in den avond, de hulpboterwaag in elkan der gezakt. Volgens het oordeel van bouwkundigen moet hier aan kwaad willigheid worden gedacht. Volgens berigt uit Batavia, is het stoomschip Conradkapitein Oort, den 8,leD Junij van daar naar Nederland vertrokken, met volle lading, 32 volwassenen en 23 kinderen, passagiers le kl., 11 passagiers 2e kl., 76 sol- daten en 10 Chinezen. 's GRAVENHAGE. 10 Junij. Aan den heer 11. J. Bos is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van landmeter le kl. bij hel kadaster, en in diens plaats is benoemd de heer S. S. Ilansum, thans landmeter 2C kl. Tot directeur van het postkantoor te Tilburg is benoemd de heer J. W. i König, thans commies van de posterijen lc kl. De beer 11. F. Ankersmit is erkend en toegelaten als vice-consul der Verecnigde Staten van Noord-Amcrika te Batavia. Bij het rcg. grenadiers en jagers zijn in hunnen rang overgeplaatst de i le luitt. H. O. graai van Limburg Stirum en L, Brendcr a Braudis, respec- tivelijk van het 1" en 4' reg. infanterie. Z. M. de koning vertrekt aanstaanden Woensdag, des ochtends ten 7 i ure, met een extra-trein van den Rijnspoor naar Luxemburg, en zal den daarop volgenden Zaturdag, 15 dezer, alhier terugkeeren. Naar men verneemt zal Z. K. 11. prins Frederik zich weldra wederom naar Neuwied begeven. In de zitting van de eerste kamer van lieden zijn tegen morgen ten 11 ure aan de orde gesteld de aanhangige wels-ontwerpen, waaronder dat betredende de Amsterdamsche kanaalmaatschappij. Daarna is aan de orde de conclusie omtrent het adres van den senaat der Groningsche hoogeschool. Het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft uitspraak gedaan in de beide zaken jl. Donderdag behandeld, als: 1". van de Schiedamsche jongens, die een lam uit de weide wegnamen en het opaten; en 2°. van de drie mede te Schiedam te huis behoorende knapen, die kippen aan hunne eige naars ontvreemden, lil de eerste zaak werd eene veroordeeling van écn jaar gevangenisstraf en zes maanden opsluiting in een verbeterhuis uitgespro ken; terwijl in de tweede zaak aan ieder van de drie beschuldigden één jaar gevangenisstraf werd opgelegd. Voor het middelbaar onderwijs is Zaturdag nog acte in de gymnastiek uitgereikt aan E. G. Delforno, van Haarlem. Voor de wiskunde li. 1. waren 4 eandidalen opgeroepen, waarvan niet is opgekomen, terwijl I is afge wezen en 2 zijn toegelaten: dc heeren N. L. W. A. Gravelaar, van Hooge- zand, en L. Bonman, van Zegwaard. Voor hel boelseren werd acte van bekwaamheid verkregen door den heer G. M. Kosters, van Rotterdam. Door den heer de Vries, hofgravenr alhier, is eene medaille vervaar digd, aan Thorbecke's loopbaan gewijd, en waarop: aan eene zijde een door een uitstekend kunstenaar vervaardigd borstbeeld, in antieken vormvan den overledene, met aanwijzing van geboorte- en sterijaar enz., en aan de keer zijde de wapens van het rijk, de stad Zwolle, hoogescholen van Gent en Leiden, voorts de openliggende grondwet en het wapen van Thorbccke, terwijl als randschrift voorkomt zijne kernspreuk: //De grondwet mag geen loutere vormmoet een nationale kracht wezen." Rij de voormiddag-godsdienstoefening in de Nieuwe kerk alhier op gis teren, wijdde d8. Iloevers zijne leerrede aan de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke, en wel naar Gen. VI, vers 4. de laatste woorden: //Mannenvan name." Bragt hij den staatsman, den burger lof en hulde, vooral deed hij uitkomen den innigen godsdienstzin van den overledene, welke hem ook door eigen ervaring was gebleken. Verdraagzaamheid, nederigheid, gehecht heid aan vorst en vaderland, liefde voor de zijnen, sierden den christen- staatsman, die zich, zooals aan zijn graf naar waarheid is gezegd, tot in zijn laatste uur ootmoedig boog voor den wil van den Almagtige. De weezen (meisjes) der Ned. herv. diaconie zijn heden in dc gelegen» heid gesteld geworden, de tentoonstelling van schilderijen, welke in de Tee- kenakademie alhier wordt gehouden, te bezoeken. BUITEN LANDSClE BEi5if,TE ENGELAN». LONDEN. 9 Junij. De brief van den gezant der Vereenigde Staten, betreffende het sup plementair tractaat in zake de Alabama-quaestie. dezer dagen door de rege ring aan het parlement medegedeeldwas van deu volgenden inhoud «Ik ben thans door een heden bij mij ontvangen tclegraphisch berigt van den heer Fish gemagtigd u de verklaring af te leggen, dat de regering der Vereenigde Staten van meening is dat de in het voorgestelde supple mentair tractaat vervatte nieuwe bepaling voor goed een einde maakt aan de drie soorten van indirecte eischen, welke in de memorie van de Ver eenigde Stalen epgenomen en door de regering van Groot-Brilannië bestre den werden." Uit Zanzibar is per telegraaf van den heer Kirk berigt ontvangen, dat Livingstone behouden te Unyanyembo was aangekomen en het noordelijk gedeelte van Tanganyiki heeft bezocht. Zooals reeds is gemeldhebben de werklieden van twee aannemers te Londen dezer dagen den arbeid gestaakt terwijl zij op loonsverhooging aan- I dringen. De aannemersbazen zijn Vrijdag 11. tot eene algemeene vergade- J ring opgeroepen om overeen te komen gezamenlijk al hunne werklieden te I ontslaan, en dit plan heeft ten gevolge gehad, dat thans onder de werk lieden toebereidselen worden gemaakt voor den naderenden strijd, welke onvermijdelijk schijnt te zijn. l)e Times meldt, dat in eene vergadering van den algemcenen raad der internationale werkmansvereeniging liet be sluit is aangenomen, om al de afdeelingen op bet vasteland van de naderende worsteling kennis te geven, haar te verzoeken de werklieden onmiddellijk met den stand van zaken le Londen bekend te maken, en zooveel mogelijk te verhinderen dat vreemde metselaars of timmerlieden naar Londen ver trekken. De honden-tentoonstelling, die dezer dagen in het Kristallen Paleis gehouden wordt, bevat ongeveer 1100 exemplaren. Fabelachtige prijzen worden voor sommige nommers gevraagd. Een groot aantal variëren ttis- schen 2f;0 en 500 Die van 1000 zijn niet zeldzaam. Eén hondje geldt niet minder dan 5000 Het congres der Vereenigde Staten heeft het jaarlijksch subsidie aan de maatschappij van stoompakketvaart verhoogd tot een hall millioen dollars ten behoeve der maildienst tusschen San Francisco en China en Japan, doch onder voorwaarde dat de maatschappij de thans door haar geëxploi teerde pakketdienst tusschen San Francisco en New-York over Panama cu Aspinwall niet slaken zal. Verder heelt de senaat met groote meerderheid eene wet aangenomen, waarbij aan de ondernemers van publieke vermake lijkheden of van middelen van vervoer, op zware boeten verboden wordt op eenigerlei wijze, hetzij door al of niet toelatinghetzij door een verschil lend tarief, onderscheid te maken tusschen verschillende klassen van bur gers, naar onderscheid van kleur, ras of voormalige slavernij. De boelen, wier maximum 5000 dollars bedraagt, moeten als schadevergoeding worden betaald aan hen, die hel onderwerp van zoodanig onderscheid mog- ten zijn. FR A X Ei It IJ K. De heer Thiers heeft, gelijk reeds gemeld is. in de nationale vergade ring het woord gevoerd lei' verdediging van den vijfjarigen diensttijd. Vooraf legde bij eene betuiging van Frankrijks vredelievendheid af. Frank rijk en Europa hooien ons, zeide hij. Wij spreken veel over oorlog, maar de waarheid is dat wij slechts dén vrede willeneen vrede zoolang van duur als wij hem maar kunnen bewaren. Ik zweer dit op mijn eer. op den uwen, op dien van het land. De oorzaak van Frankrijks ongelukken lag, volgens hem, in vier fouten: ccue politieke en drie militaire fouten. De politieke fout was dat men oorlog had gemaakt zonder tot den oorlog ge reed te zijn. Bij deze fout kwam een tweede: men had geen defensieve positie ingenomen; een derde- het isolement van den regtervleugel; een vierde: de verwarring in het opperbevel. En al die fouten waren te wijten aan de slechte regering. Pruissen was sterk, omdat het eene sterke, eene krachtige, eene goede regering had. Er was te Berlijn een groot staatkun dige, een groot krijgsman, en boven allen stond een wijs en bekwaam koning, die op den roem zijner generaals niet naijverig was, maar de band tusschen hen allen vormde; een koning, die voor Pruissen bijna een Frede rik den Groote was. De Pruissische regering overwon de Fransche regering. Na den heer Thiers was de generaal Troeln; aan liet woord,- om aan te

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2