LGIDSCDE COURANT. 871 N\ 136. DINGSDAG 11 JUNIJ De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Dc prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck Frankfort a. Al., BerlijnLeipzig, Dresden, BreslauKeulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, BazelZurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne UINNKNLAMtSClIti BKMGTKN. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 26 blad 29) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS -BKRC H TE N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 12, le alin., der Verordening van 2 Juli 1866 (Gemeenteblad n». 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt voor die der 2' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw tn de Pie terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breê- straat en wei van den 10'1"1 tot en met den 22s1"1 Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdagen Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 6 Juni 1872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de openbare uilloting van zeven obligationieder groot ée'n duizend gulden, in de geldleening van 45000, die ingevolge raadsbesluit van 20 April 1871 werd aangegaan, zal plaats hebben op Vrijdag den 14dcn Juni aanslaande, des middags te twaalf uren, in een der vertrekken van het Raadhuis. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche j Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i). BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 10 Juni 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 10 Junij. Door het bestuur van de kiesvereeniging Vrijheid en Orde, le Deventer, de hh. mr. 11. ter HaarBz., D. A. Doyer, mr. R C. Nieuwenhuismr. H. G. Kronenberg en R. W. Verwey Az.is de volgende circulaire verspreid: //Aan alle vrienden en vereerders van Thorbecke. Bij het vernemen der smartelijke tijding //Thorbecke is overleden", ge voelde elk denkend Nederlander, tot welke partij ook bchoorende, dat ons vaderland een zijner grootste staatsmannen, onze vorst een zijner trouwste raadslieden had verloren. De kiezersvereeuiging «Vrijheid en Orde," hiervan doordrongen, besloot in hare heden (7 Junij) gehouden vergadering eenstemmig cene oproeping tot ii te rigten om den grooten man, wiens dood wij thans betreuren, een blij vend teeken van dankbaarheid en hulde te slichten. Zij veroorlooft zich in dezen het initiatief te nemen, omdat zij steeds, ook in tijden van miskenning, door daden getoond heeft de verdiensten van den overledene op haren waren prijs te schatten, en noodigt u derhalve uit zooveel doenlijk in elke gemeente eene commissie te vormen, die zich met de ondergeteekenden in betrekking stelle, om later als plaatselijke commis sie werkzaam te blijven en door het zenden van een algevaardigde naar eene uit te schrijven algemeene vergadering, mede te werken tot zamen- stelling eener hoofdcommissie en vaststelling van een plan van uitvoering." Naar wij vernemen, meldt het Ilbl.heeft Z. M. de koning den wenscli te kennen gegeven, dat aan de dochters van wijlen den heer Thorbecke een jaargeld worde uitgekeerd, als huldeblijk aan de nagedachtenis van dien onvergetelijken man Een wels-onlwerp in dien geest zon binnenkort wor den ingediend. Volgens het D. r. 'sGrav. is het berigt, als zou de griffier der pro vinciale staten van Zuidholland zijn ontslag uit die betrekking hebben ge vraagd, voorbarig. Er is slechts sprake van het plan bij den heer Just de la Paisières, om tegen 1 October aanst. zijne betrekking neder te leggen. Door den secretaris der Nederlandsclie juristen-vereeniging is aan de leden eene circulaire toegezonden, waarin de volgorde der onderwerpen, te behandelen op de algemeene vergadering, welke te ArnhemDonderdag, Vrijdag en Zalurdag 22, 23 en 24 Augustus e. k. zal worden gehouden, aldus is opgegeven: le dag: 1. Enkele of dubbele regtsbijstand. 2. Opdragt der jurisdictio voluntaria aan den kantonregter. 2e dag: 1. Naamlooze ven nootschappen. 2. Regtbanken van koophandel. 3e dag: Gevangenis-stelsels. In den nacht van 25 op 26 Mei jl. is in de r. k. kerk te Sassetiheim ontvreemd: 1 koperen Godslamp, in den ronden buik is gegraveerd 4- Ego sum lux mundi, benevens vier beeldjes, voorstellende de attributen der vier evangelisten; 6 koperen kandelaars, wordende gebruikt op het altaar; 2 zilveren sloten van het misboek; 2 zwart greinen toogjes voor de mis dienaars; 1 katoenen allaardekklced, paarsch van kleur, voorstellende Maria's Hemelvaart, circa 4 meter lang en 1 meter breed. De kandelaars zijn later in eene sloot teruggevonden, met uitzondering van een midden stuk van een derzelve, zijnde dat stuk hoog 0.19 meier. Van dat stuk en van een stuk van één der bovengenoemde zilveren sloten, dat niet is mede genomen, maar aan het misboek is bevestigd gebleven, zal cene schelstee- kening, op aanvrage, van wege het dep. van justitie ter bezigtiging wor den verstrekt. Meer dan een persoon moet aan den diefstal hebben deel genomen. Eeii der daders pruimde tabak. De officier van justitie te Leiden verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Uit Zwolle meldt men aan de Standaard: Alhier is de tijding ont vangen, dat de conducteur Dickens, op wien zoo zware vermoedens rusten betreffende het ontvreemde pakket aangeteekende brieven, dezer dagen tus- schen Amsterdam en Antwerpen vermist, zich le Londen bevindt en van daar aan zijne vrouw te Amsterdam berigt heeft gezonden. Naar men uit Katwijk aan Zee meldt zijn iu de vorige week aldaar aangekomen 16 binnenlekkers met levende tarbot en tong. Zij besomden ƒ40 tot ƒ60 in 3 dagen reis. Er werd besleed: voor tarbot ƒ2.50 tot ƒ5, tong 10 ct. tot 25 et. per stuk; voor buitenlek droogschol ƒ8 tot ƒ9.15, binnenlek droogschol ƒ4 tot ƒ5, binnenlek braad ƒ2.50 tot ƒ3.50, dito keu ƒ1.50 lot ƒ2. dito scharren ƒ6 tot 8.50 per mand. Men schrijft ons uit Vlaardingcn: Weldra zien wij hier de eerste jager te gemoet, die ons de echte Hollandsche haring zal aanbrengen. Wel is waar zijn er nog maar weinige schepen ter haringvangst uilgeloopen van de vloot, die. 107 schepen sterk, dit jaar daaraan zal deelnemen, doch de anderen komen langzamerhand van de kabeljaauwvangst huiswaarts, om zich zoo spoedig mogelijk «te haring" uit le rusten. Van daar dat de aloude Buisjesdag, die in de laatste jaren niet meer werd afgewacht om zee te kiezen, dit jaar zal verstrijken, terwijl liet grootste gedeelte der vloot nog bezig is met zich uit te rusten. De loggers, die nu reeds liet grootste deel der vloot uitmaken, zijn echter door hun doelmatigen bouw en tuigage vlugge zeilerszoodat zij den ouderwetsclien hoeker in dit opzigt verre overtreffen. Wat echter zeewaardigheid aangaat staan zij verre beneden den lompgevormden hoeker. De eerste en tweede jager zijn reeds in zee gezeild. Schotland was ons dit jaar, zooals gewoonlijk, weêr voor met zijn haring, doch al is de qualiteit vrij goed, de Hollandsche haring zal, wat dit aangaat, hare bekende reputatie zonder moeite handhaven. Woensdag, 5 Junij 11., overleed te Haarlem de lieer Johan Engelbert Sclimitz, in den ouderdom van ruim 71 jaren. Op Zalurdag ochtend daar aanvolgende, te 1154 ure, weid zijn stoffelijk overschot grafwaarts gevoerd. 'sMans groote verdienste op het gebied der toonkunst op prijs stellende bewezen vCle zijner vrienden en vereerders hem de laatste hulde. Onder hendie het lijk volgdenbehoorden o. a. de leden van de Haarleinsche liedertafel «Zang en Vriendschap", thans onder directie van den heer W. 11 C. Schmölling; welk college door den overledene met eenige zijner vrienden in 1830 werd opgerigt. Rij de groeve bragt de heer II. Savry, namens de liedertafel, een woord van hulde aan de nagedachtenis van den overledene wiens onvermoeide werkzaamheid op het gebied der kunst hij deed uitko men, terwijl hij daarbij voegde, dat de kunstenaar wel was heengegaan, maar dat zijn geest nog langen tijd zon blijven voortleven in zijne werken.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1