LEIRSCIIE COURANT. MAANDAG 10 JUNIJ. BINNEN LA NDSCHE BE RIGTEN. PER TELEGRAAF. 1872. Nfl. 135. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubtckFrankfort a. Jkl,Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, W'eenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJ VOEGSEL. LEIDEN, 8 Junij. Het bestuur van de Vereeniging voor christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden alhier, cn van de school door die vereeniging opgerigt, heeft dezer dagen van de erfgenamen van wijlen mr. J. T. Bodel Nijenluiis, volgens een verlangen van den overledene, eene gill van ƒ1000 ontvangen voor die school, en eene gift van ƒ500 voor de vereeniging. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 99 tot 106 volwassen personen en 44 lot 54 kinderen. He minister van oorlog heeft Ier kennis van belanghebbenden gebragt, dat op den l"rn October a. s. wederom jongelieden zullen worden toegela ten om bij het gamizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officieren van gezondheid voor de dienst hier te lande en in de koloniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van zeventien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan twintig jaren. De daartoe strekkende verzoeken moeien uiterlijk op 10 Julij ingediend worden. Verdere bijzon derheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De taal- en letterkundige afdecling der kou. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Blijkens het door het bestuur over het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in Nederland uitgegeven algemeen verslag, was er thans eene ontvangst van inschrijvingen in de grootboeken der N. W. Schuld 2 "4 en 4 pCt. van 48,742.00; de collecten bedroegen 28.690.13% een legaat van wijlen den heer L. Dupper Wz.4 certificaten a 1000 2% pCt. N. S., 2,100.00; totaal der inkomsten: 79,547.15%. De uitgaven beliepen aan gratificatiën aan 2464 deelgeregligdenals 69 ver minkten uit den veldtogt van 1815, ƒ2,398,36: 10 nageblevcnen van gesneu velden in 1815, /Gil.057 verminkten uit den veldtogt van 1814, ƒ254.35; 97 uit Oost-Indie, 3,057.09%; II uit vroegere oorlogen, /366.37%; 141 uit den strijd tegen Belgie f 4,572.55%; 25 nageblevencn van gesneuvelden in dezen strijd. 1,056.92%; 360 verminkten cn nageblevenen van gesneu velden12,316.711377 infirmen ƒ45,241.34; 727 oudslrijders van Water loo ƒ7,315.00aan gewone giften aan 185 verminkten en infirmen van Waterloo989.00; aan kosten aan het invalidenhuis 5,291.40% onkosten ilerdistricts-commissarissen/2,514.46% idem van liet hoofdbestuur ƒ2.141.17; aan periodike uitkeering 200; batig saldo 3,538.04%. In het Invaliden huis te Leiden werden verpleegd: 1 verminkte van Waterloo, 3 idem uit de koloniën, 1 idem van vroegere oorlogen. 3 idem in den strijd tegen Belgie, 48 infirmen, 8 kostgangers voor rekening van hel rijk, te zamen 64 man. In de collecten bragt de provincie Noordholland het meest, 7,523.88 Limburg liet minst, 520.43%, op. Naar wij vernemen, zegt de Arnh. Cl., moet de heer Thorbcckezijne gedenkschriften, of liever, aanleckcningen omtrent datgene wat hij beleefde, hebben nagelalenen zouden deze in het licht verschijnen. Het U. D. meldt dat het Nederl. comité' voor de ondersteuning van den opbouw van den Willemstörcu te Nassau-Dillenburg ten huize van gene raal jonklt. von Bestel is vergaderd geweest, om aan den voorzitter ds. W. Francken rekening en verantwoording te doen van de tot dusverre ingeza melde gelden op verschillende plaatsen in ons vaderland, en te spreken over ter tafel gebragte voorstellen uit Dillenburg-, aangaande de eerste steenleg ging voor den toren, die met de meest mogelijke feestelijkheid op den 29"° dezer zal plaats hebben, den datum waarop in 1572 Willem, van Oranje zijne geboortegrond voor goed verliet om Nederland van de Spaansche dwingelandij tc verlossen. De Dillenburgers wenschen dat velen van degenen, die door hunne bijdragen sympathie hebben beloond voor den torenbouw, zich ook nog de reis- en verblijfkosten zullen getroosten, om door hunne tegenwoor digheid het feest op te luisteren. Te Utrecht heeft gisteren liet twecdaagseh muziekfeest van de maat schappij tot bevordering der toonkunst een aanvang genomen. Men verwacht dat hel leest uitmuntend zal slagen. De repetitie op gisteren morgen levert daartoe grond op. De uitvoering was zoo goed, dat de lieer Carl Hill, die als solist hij het leest optreedt, aan den heer Hol te kennen gaf, dat hij nog zelden, zelfs niet te Weenen, een zoo uitstekend koor van dames en heeren had aangetroffen. Naar men uit Arnhem meldt geeft de waterstand in den Rijn op nieuw reden lot bezorgdheid. Het lagere gedeelte der Rijnkade staat onder; op de uiterwaarden is men druk bezig met de inzameling van het hooi. Te Zwolle, geboorteplaats van Thorbccke, is eene cenlraal-verceniging gevormdmei liet doel een huldeblijk aan de nagedachtenis van dien staats man tot stand te brengen. Wegens de heerschende epidemie van mazelen en kinkhoest op Ame landvooral te Ilollum, is de sterfte in die gemeente alleen in de afgeloo- pen maand Mei bijna zoo groot geweest als in 1871. In Mei toch stierven er 20, in liet vorige jaar slechts 37 .personen. Men meldt uit LeeuwardenAIS een bewijs van belangstelling in de zaak der volksbijeenkomsten enz. kan worden gemeld, dat cenige leden der alhier tot dat doel gevestigde vereeniging, de actiën, door lieu teil vorigen jare in de door die vereeniging uitgeschreven doch mislukte premie-leening genomen, thans aan de vereeniging hebben geschonken, naar men zegt, ter gezamenlijke waarde van ƒ1200. Pc prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ43, 2e soort/ 36. Uit Steggerda, in Friesland, meldt men dat door den grondeigenaar A. Kuipers aldaar, als proeve, aardappelen zijn gepoot van Russischcn oor sprong welke zich volgens mededeelmgten zeerste onderscheiden door bijzondere groeikracht, sterke vermenigvuldiging en grootte van stuk. De kosten van aankoop, mest enz. worden berekend op 2% cent per stam. Bij tamelijk goeden oogst kunnen deze aardappelen gemiddeld 5 kop per stam' opleveren. Te Groningen is Woensdag 11. de synode der christelijk gerelormeerde kerk geopend. Zij telt veertig leden uit de verschillende provinciën des lands; bovendien zijn afgevaardigden uit de True Reformed Church van N. Amerika en de oud-gereformeerde kerk in Pruissen aanwezig. (Zie verder het Bijvoegsel.) LONDEN7 Junij. In de zitting van liet lagerhuis heeft de lieer Bury de motie ingetrokken, welke door hem was voorgesteld en welke dezelfde strekking had als die van graaf Russel. NEW-YORK, 7 Junij. Een zware storm teisterde de kust van Canada. Vele schepen zijn verongelukt. De werkstakingen, welke ten doel hebben den werkdag te bekorten tot 8 uren en liet loon met 20 pCt. te verlioogen, breidt zich uit in alle takken van industrie over liet geheele land. De policie moet de patronen die deze cisclien niet toestaan, beschermen. Er loopt een grruchl, dal de Internationale de werkstaking aanmoedigt. WEENEN, 7 Junij. Het huis der afgevaardigden heeft aan de regering een credicl toegestaan van een millioen, tot leniging van den nood in de overstroomde streken van Bohemenen een beperkt crediet lot het verstrek ken van rentelooze voorschotten aan de door de ramp getroffenen. LONDEN, 8 Junij. In eene vergadering van conservatieve pairs is besloten de tweede lezing van de wet op de stembus le gedoogen, in comité de wet te wijzigen, en ze te verwerpen, indien het lagerhuis zich met de wijzigin gen niet vercenigt. De katholieke bisschop van Ferns heeft cenc vergadering van priesters be legd, om te protesteren tegen het vonnis van den regter Keogh. VERSAILLES, 7 Junij. Nationale vergadering. Voortgezette behandeling van liet ontwerp van wet op de leger-organisalie. De generaals Ducrol cn Chanzy bepleiten den vijfjarigen diensttijd. Thiers valt den heer Randot die na beu het woord voert, in de rede en zegt o. a.: /'Indien wij 5OÓ,OO0 man voor Melz hadden gehadzouden de zaken anders geloopen hebben Nog geloof ik dat wij met een goed georganiseerd leger van 750,000 maa naar cisch in onze behoeften zouden kunnen voorzien. Ik zal het bewijs leveren dal Duitschland in den laatstcn oorlog niet meer dan 900,000 gehad heeft." Thiers geeft lijn verlangen te kennen ook morgen te spreken en de zitting wordt geschorst. BERLIJN, 7 Junij. De commissie van heoordeeling der ontwerpen voor

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1