LMII8CIIË COURANT. N#. 134, ZATERDAG 8 JUIN IJ. BINNEN LANDSLUIE BKRIGTEN. De Courant verschynt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. I 3.50 y viet het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Hei verslag afzonderlek is verkrijgbaar voor 2.50 's jaarsbuiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke tiommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertciitiën is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DoitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door 1IAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck Frankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, iïeenen, Praag, Bazel, Zurich, SU Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 7 Junij. Naar wij vernemen zal het beroemde muziekcorps van het koninklijk Pruissische 3e garde uhlanen-regimentuit Berlijn, in de maanden Junij en Julij eene kunstreis doen door Nederland en België. en op Vrijdag 5 Julij een concert geven op Zomerzorg. Hoewel het tegenwoordig niet aan mu- ziek-uilvoeringen ontbreekt, vertrouwt de ondernemer, de heer E. 0. Ivüpper, uit Elberfeld. op algemeenen bijval en goedkeuring, om de uitmuntende solisten aan dat corps verbonden. Zoodra het zich op andere plaatsen heeft doeu hooren, decleu wij daaromtrent gaarne eenige bijzonderheden mede. -r- Naar men ons meldt werden dezer dagen in het Wcslland voor En- gelsche rekening koopen van aardappelen gesloten tegen ƒ4.60 de hectoliter. Op die wijze zou het vooruitzigt, wat betreft den prijs van dit voedings middel allezins gunstig zijn. De Staatscourant beval het verslag der commissie, belast met hel afne men van het examen, vermeld in art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1364 (Indisch staatsblad n°. 194), ingediend bij Z. E. den gouverneur-gene raal van Ned.-Iudië. Voor het examen A hadden zich aangemeld 12 candi date!), waarvan 3 werden afgewezen; voor het examen B hadden zich aan gemeld 13 candidaten, waarvan 2 werden algewezen. De einduitslag der examens kon voor examen A redelijk gunstig worden genoemd, daar de voldoende examens bijna het dubbel der onvoldoende bedroegen; voor examen B als zeer gunstig, naardien meer dan drie vierden der afgenomen examens voldoende Heken te zijn. De algemeene vergadering van het hoofdbestuur der Nederlandsche vercenieiflg tot bevordering der koepokinenting met dc afgevaardigden der afdeelingen, zal worden gehouden op Zondag 16 Junij, des voormiddags ten 11 ure, te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. Het Fad. deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de laatste oogen- blikken van deu heer Thorbecke. In de laatste uren zijns levens zeide hij tot zijn trouwen arts en vriend: //Breng aan allen, met wie ik zoovele jaren aan de belangen van het vaderland gewerkt heb, mijne laatste groeten over en zeg hun dat de stervende vriend is heengegaan, erkentelijk voor den steundien zoovelcn hem in mccijelijke tijden gaven.Wij behoeven wel niet te zeggen, schrijft genoemd blad, dal hij de laatste uren, die hem nog gegund werden, in de eerste plaats wijdde aan zijne naaste betrekkingen eti voornamelijk aan zijne kinderen, voor wie hij alles was. Een voor ecu moesten zij voor zyn ziekbed verschijnen, en dc hartelijke woorden, die de vader de zijnen toesprak, hebben gewis een onuitwisclibaren indruk ach tergelaten. Ook zijne dienstboden moesten bij hem komen. Vóór zijn over lijden wilde hij allen een welwillend woord toespreken. De kiesvereeniging »Burgerpligi", te Amsterdam, heeft bij acclamatie aangenomen de motie: //De vergadering is van oordeel, dat door eenig Huldeblijk de verdiensten van wijlen mr. Johan Rudolf Thorbecke blijvend moeten worden, erkend." Ook de kiesvereeniging //Vrijheid en Orde", te Deventer, beeft besloten liet Nederlandsche volk uit te noodigen tot oprig- ting van een gedenkteeken Ier eere van den overleden staatsman. Volgens liet Fad. zou de heer Just de la Paisiêres, griffier der stalen van Zuidholland, op grond van gevorderden leeftijd, zijn ontslag hebben aangevraagd. Blijkens, het algemeen verslaguitgebragt in de vergadering der maat schappij voor toonkunst, gisteren te Utrecht gehouden, bedraagt het aantal leden der maatschappij 3075het aantal afdeelingen 12. De financiën zyn in gewensebten toestand. Van de inrigtingen van de maatschappij uitgegaan, geeft het verslag de gunstigste berigten. De koraalverecniging gaat voort haren schal van ge wijde liederen te vermeerderen. De vereeniging voor N. Ned. muziekge schiedenis lelt 700 beschermers cn 300 leden. Zij gaf voor slechts 3 gul den aan hare leden een opstel van prov. Moll over «het kerkgezang in de 13c lot de I7e eeuw," van prof. Loman: *19 Oud-Nederlandsche liederen uit den Gedencclanck van Valerius" en «12 Geuzenliedjes uit den Spaanschen tijd." en het jaarboekje getiteld: //Bouwsteenen." De muziek- en zangscho len en zangvercenigingcn beantwoorden, voor zoover die in de afdeelingen besbjan, aan heldoek Aan mevr. Amersfoordt-Dijk is aangeboden op kos ten der maatschappij, als bijdrage tot Necrlands muziekgeschiedenis, een af schrift te doen nemen der partituur van hare compositie: «Gotles Algegen- wart," ten einde die te plaatsen in de bibliotheek, welk aanbodheuschelijk aanvaard is. Met aandrang wordt de wensch uitgesproken dat elk jaar ia een der afdeelingen een tweedaagsch muziekfeest moge plaats hebben. Het bestuur droeg daarvoor een met ƒ1000 verhoogd crediet voor, doch ver wachtte van de afdeelingen zelve krachtige medewerking. Ilct kunstenaars fonds ofschoon zich verblijdende in den steun van enkelen vraagt dringend om bijdragen, 100 aan elk der 12 weduwen en 4 bedaagde ledeu kunste naars, voor 1872/73 toegelegd, is niet veel. - Als leden van de synode der herv. kerk voor dit jaar zijn afgevaar digd: door de godgeleerde faculteiten: dr. J. H. Schollen, sec. d'. A. Kuenen, hoogleeraren te Leiden; dr. J. J. Doedes, sec. dr. J. J. van Oosterzce, hoog- lecraren te Utrecht; dr. E. J. Diesl Lorgion, sec. dr. P. Hofstede de Groot, hooglecraren te Groningen. Door de provinciale kerkbesturen: dr. J. Wit kop, sec. dr. R. C. II. Römcr, predd. te Zulphen en te DellII. J. W. Wunder, sec. jhr. mr. J. 51. van Pa <sl van Biugerden, ouderlingen te Wa- geningen en te Nijmegen; P. 51. Keiler van Iloorn, pred. te Dordrecht; L. van Koetsveld, oud-ouderl. te Rotterdam, sec. L. Overman, pred. te Spijke- nisse; mr. II. A. Nebhens Sterling, oud-ouderl. te Dordrecht; S. J. Koning, sec. E. Cats Wor, predd. te Limmen en te Enkhuizen; jli'. m'. A. van Aieerlaken, sec. dr. G. C. van Reeken, ouderll. te Uocrn; H. Q. Jansen, sec. J. P. H. Reijers. predd. te St. Anna ter 5!uiden en te Brouwershaven; dr. T. J. van Grielhuysen, sec. W. Vliegenthart, predd. te 't Waaien Hons- wijk en Vreeland; J. A. Prins, sec. S. K Thoden van Velzen, predd. te Kortezwaag en te Leeuwarden; A. A. A. Jlolhuysen, sec. dr. A. T. Reitsma, predd. te Farmsum en te Groningen; dr. J. K. Koch, sec. G. J. van Laker- veld, predd. te 's Hertogenbosch en te Helmond: G. W. van Eende, sec. dr. J. B. F. Heerspink, predd. te Westerbork cu te Gieten; dr. J. n. de Greef, sec. J. H. GerlachWaalsche predd. te Maastricht en te Middel burg; D. nendriksz, sec. dr. 5V. F. C. van Heel, predd. te Mccrssen en te Roermond. Te 5Iedemblik zal op II cn 12 Junij de overgave der slad aan den prins van Oranje, in 1572, feestelijk worden herdacht. Er zal bij die gele genheid een allegorische optogt worden gehouden. 5Ien meldt van Texel: Wij hebben hier vleescb noch visch: al het vette vee is tegen klinkende munt verruild en uitgevoerd, en de visch gaat ook den handelsweg op, zoodat het algemeen dagelijksch diner hier nit grutterswaren en eijeren bestaat. 51en meldt uit Drachten aan de N. E. C.De vorige week passeerde hier een mandie een half uur aan gindsche zijde van Assen woont en een duivelbanner, onder het naburig Opeinde wonende, ging opzoeken. Dc afstand, dien hij moest afleggen, bedraagt 15 uren heen en terug Te voet volbragt hij dien logt en die inspanning getroostte hij zich ten behoeve van zijn kind, dat behekst was door eene vrouw, die vlak tegenover hem woonde. In dat vermoeden versterkte hem de duivelbanner, gaf hem een fleschje medecijn mede in een grooten lap gewikkeld en verbood hem het aan iemand te laten zien, omdat het vocht hel licht niet konde verdragen. 5Ien meldt ons uil LeeuwardenDonderdag morgen had op den spoor weg alhier, in de nabijheid van de stoom-stroocarlonfabriek, een klein onge luk plaats. Een zekere arbeider A. zoude nl. met een handwagen, waarop eenige ledige vaten, om uit genoemde fabriek water te halen, zich over den spoorweg begeven, juist toen de trein van Groningen arriveerde, welke hij beweerde niet te hebben zien aankomen. Eene botsing met den trein nu was hiervan het gevolgde handwagen enz. werd geheel verbrijzeld en voor den trein veroorzaakte dit ongeval een oponthoud van ongeveer' een half uur. Genoemde arbeider heeft, zeker uit vrees voor straf, kort daarna zich door verdrinking van het leven beroofd. De ongelukkige laat eene weduwe achter met zes kinderen. - Tc Sneek werd Woensdag 11. de eerste wolmarkt gchondfen. Het he- gin was kleinmaar de proeve kan loch als geslaagd worden beschouwd en er bestaat alle kans, dat het op den duur eene fflnke markt zal wor den. In het geheel zijn p. m. 1800 kilo's gewogen, welke voor 1.70 tot n.85 per kilo zijn gekocht, meest op speculatie, daar buitenlandsche orders geheel ontbraken. -- Uit Middelburg meldt men dat de vrees dat de mazelen, die in de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1