fMnSf WOENSDAG 5 JUNI J. STADS-RER1CIITEN. MNNKNLANItSCHL BKliIGTENi (87 "1. %a[ pfe-j N\ 131. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'i jaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommens der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertent iün is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamburg, LubeclcFrankfort a. M,Berlijn, lApzigDresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 6 Juni 1872, s namiddags te twee uren. Onderwerpen 1>. Benoeming van een Ambtenaar van den burgerlijken stand, ter vervan ging van den beer Mr. C. VV. llubrecht. 2». Benoeming van een lid der Commissie tan Financiën, ter vervanging van den heer Mr. P. G. Lezwijn, benoemd tot Wethouder. 3". Benoeming van eene Regentesse van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. (86). 4'. Benoeming van een eersten hulponderwijzer ide klasse aan de openbare lagere school n". 1 voor minvermogenden. (85), Benoeming van een hulponderwijzer 2I|C! klasse en van een hulponder wijzer 4,r' klasse aan de openbare lagere school n". 1 voor onvermo- genden. (91). Benoeming van een hulponderwijzer Ist' klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1"' klasse, voor jongens. (90). Staat van af- en overschrijving op de bcgrooting, dienst 1872, van de administratie der gemeente apotheek. (89). Slaat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1871, van de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. (88). Suppletoire staat van begrooting. dienst 1871, van de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. (87). Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhnis over 1871. (92). Suppletoire staten van begrooting en van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1871van het Roomsch Calholijk Armbestuur. (94). Suppletoire stalen van begrooting en van af- en overschrijving, dienst 1871, van liet Roomsch Calholijk Wees- en Oudeliedenhnis. (93). Staat van af- en overschrijving op de bcgrooting, dienst 1871, van de dienstdoende Schutterij. (95). Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting, dienst 1872. (96). Voordracht tot wijziging van het raadsbesluit van 23 Mei jl.strek kende tot den verkoop van inschrijving op het Grootboek. (101). Voordracht lot nadere regeling van den afstand van gemeentegrond aan het ltijk, ten behoeve van het Nosocomium Academicum. (97). Verzoek van D. J. Parmeniier te Zoelerwoude, ter bekoming van grond aan den Iloogen Rijndijk onder Zoelerwoude. (98). Verzoek van D. van den Akker te llazerswoudc, om vergunning tot het maken van een duiker voor den alvoer van faecale stoffen. (100). Verzoek van J. W. J. Gans, ter bekoming van grond buiten de voor malige Marepoort. (99). Verzoek van P. Fontein Jr., tot het leggen van een sloep op geméenle- grond. (102). Wijziging en vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belas ting, dienst 1872. (103). 5». G». 8°. 9». 10°. 11". 12". 13'. 14'. 15'. Ili'. 17'. 18». 19". 20». 21». LEIDEN, 4 Junij. Men meldt ons uit 's llage: Met zekerheid verneemt men, dat wegens de ernstige ongesteldheid van den lieer Tliorbecke de minisLer van koloniën de lieer van Bossetijdelijk is belast met de portefeuille van binnenlandsche zaken. De heer Tliorbecke ligt op het uiterste. Men kent het schoone doel waartoe eene Vereeniging als die van den II. Vincenlius a Paulo werd opgerigt. Den behoeftigen en lijdenden mensch ondersteuning of lafenis te bieden, waar eigen krachten te kort schieten, lloch zal zulk eene vereeniging, bij eene doorgaans moeitevolle taak, ge trouw blijven aan het zich voorgestelde doel, dan moet zij pogingen in het werk stelten om over middelen te kunnen beschikken, dan roept zij de ondersleuning in van sladgenooten om niet in eigen krachten te verzwak ken en niet te vergeefsdan komen er bijdragen in geschonken door de milde hand, die gaarne daartoe bereid is, ten einde eene tentoonstelling te kunnen zamenstellen. Hoedanig het bestuur in zijne pogingen geslaagd is, bewijst de dezer dagen geopende tentoonstelling van voorwerpen voor eene 1e houden verloting. Fraaijer dan eenig ander jaar, doet die tentoonstel ling zich thans voor, niet zoozeer door de groote menigte der voorwerpen, maar omgekeerd, door een betrekkelijk klein getal voorwerpen, die allen uitmuntend zijn en belangrijk ook voor dagelijksch gebruik. Onder die Voorwerpen toch zijn er, die op étagère, op den vriendendisch, of de thee tafel een sieraad kunnen uitmaken. Men verzuime derhalve niet deze ten toonstelling eens te bezoeken eu wij meencn ons te mogen vleijen dat niemand haar onvoldaan verlaten zal. De gelegenheid om haar te bezoeken werd II. Zondag opengesteld, terwijl Dingsdag, Donderdag en Zaturdag, ook van de volgende week, de toegang nog geopend is. De kapitein W. G. van der Noordaa is van het 4» bij het 2« reg. inf. cn de kapitein J. Logger van hel 2» bij het 4e reg. inf. overgeplaatst. Gisteren namiddag is aan den Ouden Rjjn een 8-jarig jongetje op eene noodlottige wijze verdronken. Uitgezonden lot het verrigten eener bood schap, moet het, met nog een ander kind, zich aan den waterkant hebben begeven en ongemerkt van een vlot in liet water zijn geraakt. Zijn mak kertje kwam de moeder waarschuwen dat het kind in het water lag en wees ook later de juiste plek aan, alwaar het kind levenloos werd opgehaald. -- De verzending van aardappelen uit het Wcstland neemt toe en ver krijgt welhaast meerdere uitbreiding naar de markten in de voornaamste steden. In Semper virens, n». 22, komt eene beschouwing voor omtrent de groote verwoesting die de vorst van 7 op 8 December des vorigen jaars .Aider de hoornen en heesters in de kweekerijen te Boskoop liceft aangcrigt. Van liet thans levende geslacht (wordt daarin gezegd) is er wel niemand wien liet heugt dat de winter veel minder een enkele nacht zoo vele planten vernielde. Blijkens die beschouwing zijn te Boskoop al de aucuba's geheel of tol den grond toe weg, om niet te spreken van de abrikozen, perziken en druiven. Dan volgen er, onder eene menigte andere hoornen cn heesters die verloren zijn gegaan, platanus, eiken, hulsten, rhododen drons en de meeste coniferen. In één woord, er is bijna geen plantcn- familie ongedeerd gebleven, hetzij geheel of tot aan de sneeuwlaag doodge vroren, of'nog kwijnende ten gevolge van de zoo strenge vorst. Er kan geen twijfel beslaan omtrent de waarheid van deze opgaaf, daar in kweekerijen en op buitenverblijven in dezen omtrek ook de voorbeelden niet ontbreken om den invloed te slaven, dien de vorst zoowel op oud als op jong geboomte gehad heeft. De hoogleeraar Buys, in de Gids eene beschouwing gevende van het onlangs gebeurde op parlementair gebied, zegt o. a.: Toen de vergadering (tweede kamer) de incomelax verwierp, zonder in de diseussiën iets te heb ben laten doorschemeren waaruit zou kunnen worden opgemaakt, dat er later voor verwezenlijking van dezelfde gedachte langs een anderen weg eene meerderheid zal te vinden zijn, heeft de liberale partij een streep ge haald door het hoofdelement van haar eigen programma en deze bescha mende verklaring afgelegd: indien wij 20 jaren lang op hervorming van het belastingstelsel hebben aangedrongen, deden wij dit zonder ons behoorlijk rekenschap te geven van de strekking der woorden, welke wij gebruikten. Elk onzer leden heeft zijne individuele inziglen, zijne private plannen en plannetjes, ook met betrekking tot dit zeer aangelegen onderwerp, maar de liberale partij als zoodanig heelt geen plan en vraagt dus verschoouing voor het tijdverzuim en de moeite, welke zij onwillekeurig berokkende. Zoolang wij hier slaanmoet elke gedachte aan een doortastende hervor ming van het belastingwezen worden opgegeven. Naar wij uit goede bron vernemen, meldt de N.R.C., bedraagt het getal eaudidaten, die voor eene plaatsing als kadet op de kon. militaire academie in aanmerking gebragt wenschen te worden32. Zij zullen liet schriftelijk gedeelte van het examen gelijktijdig afleggen, doch voor liet doen van het mondeling examen in 4 partijen, elk van 8 candidaten, wor den verdeeld. Het schriftelijk examen zal vier dagen duren en den I7dt» Julij aanvangen. Het mondeling examen zon gedurende drie achtereenvol gende dagen plaats hebben. De candidaten zullen dus tweemaal worden op geroepen, de eerste maal voor het schriftelijk, de tweede maal voor bet mondeling examen. Ware het indertijd door de directeuren der hoogere burgerscholen tot den minister van oorlog gerigt verzoek ingewilligd gewor den, en vastgesteld dat het schriftelijk examen aan de hoogere burgerscho len, onder liet toezigt van de commissiën voor het eindexamen der hoogere burgerscholenafgelegd zou behooren te wordendan zouden de ouders der candidaten niet tot uitgaven verpligt zijn geworden, die een verlengd verblijf

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1