W oHcii-ilatrasseii-Fabriek PER TELEGRAAF. JONGEHEEREN-BANRD. GEVONDEN: VERLOREN: A. BREETVKLT Az te Del/t. vennaar liet buitenland gaan. Wat de geldafpersingen bij de openbare kassen aangaat, hierover zullen de algemeene junta's bepalen wat zij goed vinden. De bepalingen dezer conventie zullen in werking treden zoodra de wapenen zullen zijn overgegeven ter plaatse en aan de autoriteit daartoe aangewezen. Te Yalencia heeft Zondag 26 Mei eene vrij ernstige aardbeving plaats gehad. De hemel was bewolkt en de atmospheer drukkend. De inwoners van Carlet Alcudia en de onmiddellijk daarbij liggende plaatsen hoorden een onderaardsch gedruischgevolgd door een hevigen schokwaardoor verschei den personen op den grond vielen en de meubelen in de huizen werden omvergeworpen. De schrik was zeer groot; men vlugtle op straat en trachtte buiten de stad te komen. In Carlet, waar de aardbeving het hevigst was, werden vele huizen, fabrieken, enz., omvergeworpen en ver nield; hetzelfde lot viel de kerk ten deel; de toren bewoog zich zoodanig door den aardschok, dat de zich daarin bevindende klokken begonnen te luiden. De schokken hebben zich later herhaald, vooral te Carlet, en daar grooten schrik onder de bewoners veroorzaakt: de burgemeester heeft aan den minister van oorlog tenten aangevraagd ten behoeve van 5000 inwoners, die huisvesting zoeken. DVIT9CHLA1VD. Dezer dagen heeft de keizer van Duitschland het IJzeren Kruis 2" kl. geschonken aan den Franciscaner monnik Herman Walther, te Pfreima. Die onderscheiding is hem ten deel gevallen als belooning voor de buitengewone diensten, door hem in zijne betrekking van veldprediker, gedurende den veldtogt van 1870—1871, bewezen. Volgens de Köln. Zeit. berust het gerucht, dat de Prttissische rege ring eene Europeschc conferentie zou willen uitlokken over de sociale quaestie, op een misverstand. De zaak is eenvoudig deze: door de rege ringen van Duitschland en Oostenrijk werd de sociale quaestie in het vorige jaar te Gastein ter sprake gcbragt. Er werd toen besloten dat ieder afzon derlijk het vraagstuk zou onderzoeken. Het resultaat van het onderzoek heeft men elkander thans wederkeerig medegedeeld en het besluit is geno men het onderzoek nader voort te zetten, terwijl beide staten commissa rissen zullen afvaardigen, die gezamenlijk met eenige specialiteiten te Berlijn eene conferentie zullen houden. Op 11 Junij zal er eene conlerentie plaats hebben tusschen den mi nister van onderwjjs en leden van school-commissiën en directeuren van instellingen voor onderwijs, ten einde te beraadslagen over de verbetering van het schoolwezen. --- De KölnZeit. meldt, dat de gouverneur Frankenberg den veldproost Lünemann heeft geschorst en hém den steutel der kerk en het kerkboek heeft afgenomen, op grond dat hij, op last van den bisschop, geweigerd heelt de godsdienstoefening in de l'antaleon-kerk voor militairen te houden. Dc directie der kon. Pruissische kunst akademie heeft van den minister van onderwijs jpagtiging verzocht tot het zenden van de voornaamste in fiare galerijen aanwezige fnees^erstukken naar de internationale tentoonstel* ling te Weeiien, ten einde van hare zijde mede te werken tot eene waar dige vertegenwoordiging der Duitsche kunst aldaar. De minister heeft die vergunning verleend. De Straatsburger universiteit zal in het bezit komen van de verzame ling natuurkundige instrumenten, praeparaten, enz., nagelaten door den grooten Alexander von Humboldt. Volgens deskundigen verzekeren, bestaat er geen verzameling van dien aardwelke zich met die van von Humboldt kan meten. De beide professoren, die bij vergissing den hoogbejaarden heer Aufsass, op den avond van den dag der inwijding van de Straatsburger universiteit, mishandeld hebben, z'jn thans bekend. De een is werkelijk een professor en wel in het strafregt. Binding geheelen, de andere is een voormalige kreisdirectorvon der Goltz. De Germania meldt dat de papieren, ten huize van den heer von Kozmian indertijd in beslag genomen, voor zooverre zij in verband staan met de betrekkingen tusschen de roomsche curie en de roomsch katholieken in Rusland, aan de Russische regering zijn ter hand gesteld. Te Hamburg is Vrijdag de fabriek van naaimachines van de hh. Pol- laek en Schmidt C°.geheel door brand vernield. De schade beloopt 400,000 mark banco. MADRID, 1 Junij. Men verzekert dat de maarschalk Serrano omtrent de overeenkomst met de Carlisten ophelderingen heeft gegeven, die vol doende beschouwd zijn. Art. 4 dier overeenkomst is in de praktijk van geen beteekenis, want geen officier van het active leger is tot de Carlisten overgegaan. Er zijn enkel drie oud-officieren onder de Carlistische benden gevonden, en deze zullen weder non-actief worden, zooals zij geweest zjjn. Op nieuw hebben zich drie Carlistische beuden onderworpen. Zij hebben 633 geweren overgeleverd. WASHINGTON, 2 Junij. Het congres heelt besloten zijne zitting te ver lengen tot den 10den dezer. Eene boodschap van president Grant aan den senaat heeft het veto uit- gebragt tegen eene bill, strekkende om schadevergoeding te verleenen aan burgers van Kentucky, wegens de verwoesting van eigendom door de troe pen tijdens den burgeroorlog. Die verwoesting, zegt de boodschap, was eene militaire noodzakelijkheid; en indien daarvoor schadevergoeding werd uitgekeerdzou een precedent geleverd zijn tot ontelbare overdreven eischen. LONDEN, 2 Junij. Volgens den Observer was gisteren in den minister raad nog geen definitief antwoord uit Washington ontvangen. Ondanks den weinig belovenden staat van zaken, koestert men echter in welonderrigte kringen de hoop, dat Amerika de eischen wegens indirecte schade zonder voorbehoud zal intrekken. De bezwaren van de Britsche regering tegen de amendementen van den senaat zouden zijn, dat dezen de bedoelde intrek king niet stellig genoeg vaststellen, en ook al te exclusief zijn met betrek king tot- toekomstige gevallen. LONDEN, 3 Junij. De hertog van Edinburgh (zoon der koningin) is in Ilydepark van zijn paard gevallen, doch heeft zich niet bezeerd, en besteeg het paard weder. De Times bevat hel volgende telegram uit Philadelphia van gisteren »Amerika verklaart in zijn antwoord dat het volhardt bij zijne weigering het additionnele artikel weder aan den senaat te zenden om gewijzigd te worden, en verlangt dat Engeland dit artikel aanneme zooals het reeds door den senaat gewijzigd is." MUNCIIEN, 2 Junij. Heden avond ten zeven uur is hier overleden graaf Ilegnerberg-Duxminister-president. NEW-YORK, 1 Junij. Gedurende de afgeloopen week is voor vier mil- lioen dollars aan goud uitgevoerd. Sedert de vorige opgave is de publieke schuld met 4% millioen vermin derd. In de schatkist is voorhanden 91 millioen in goud en 11% millioen in papier. üurgcdijlic Jfetanb. ONDERTROUWD: Mr. C. Rueb, jm. 25j. en C. J. van Outeren.jd. 24 j. N. L. Molenaar, jm. 35 j. en C. C. Parmentier. jd. 30 j. Mr. P. Gratama. jm. 24 j. en J. A. Dozy, jd. 23 j. J. P. N. Andree, wedr. 43 j en S. van der Swart, wede. 39 j. A. Ju. jm. 29 j. en M. Stavleu, jd. 20 j. D. van Benten, jm. 21 j. en H. P. M. Tegelaar, jd. 20 j. B. F. Krantz, jm. 26 j. en M. I. Crol. jd. 22 j. Mr. J. de Louter jm. 24 j. en VV. L. Lagers, jd. 24 j. S. den Blaauwen jm.. 27 j. en A. C. Verlooy, jd. 22 j. P. M. Randoe, jm. 27 j. en C. Goemans, wed'. 26 j. AD VER! EN Tl EK. Heden beviel van eene Dochter M. VAN ALTENA, geliefde Echtge noot van Leiden, 1 Juni 1872. H. BOELHOUWER. Heden ontvingen wij het treurig berigt van het overlijden van onzen geliefden Broeder en Behuwd-broeder den Wel-Ed. Geb. Heer E. DE JONCHEERE, te Dordrecht, in den ouderdom van ruim 62 jaren. Leiden, 3 Junij 1872. M. TICHLER, geb. de Joncheere. Eenige kennisgeving. P. L. TICHLER. De Ondergeteekende de Kruideniers-Affaire, Haar- lemmerstraat, N°. 60, aan den Heer W. C. SMIT over- iiip gedaan hebbende, betuigt aan hare begunstigers, zoo binnen als builen deze stad, welmeenenden dank voor de gunst gedurende 50 jaar ondervonden, haren opvolger minzaam in dezelfde gunst aanbevelende. Leiden, 3 Juni 1872. A. BOSMAND Getuigschriften heb ik en masse (123), maar de plaatsing van al die namen kost mij te veel geld; gelooven of niet, J. H. Het is een ontwikke lingsproces voor Baardgroei in 6, 8 of 12 weken. Een flacon Mln- dons-Halscm a 2 is voldoende en tevens onschadelijk voor de huid. THEOPHILE, Kerkstraat bij dc Vijzelstraat, N". 514, te Amsterdam, i NB Bestellingsbrief terug, geheim ingepakt. een gouden Speld, waaraan een dito Medaillon, een dito Oorbel, een Bril, eenige Bulssleutels, benevens een Haan. een eind gouden Halsketting, waaraan een dito Hartje met haar en een zilveren heritineringspenningeen Vrouwenzak, waarin 1 zakdoek en 1 zilveren knip met rood koralen beurs. Informatién zijn te bekomen en worden verzocht aan het Bureau van Politie alhier. van DépOt voor Leidrn by de Heeren VAN EWIJK 4GROEN. ATTEST. Onder de verschillende artikelen, welke sedert eenige jaren in den handel zijn gebragt, verdienen de Wollen Matrassen van den Heer A. BREET- VELT Az. te Delft eene eerste plaats, en daar ik twee jaren geleden die Matrassen in gebruik genomen heb, gevoel ik mij verpligt openlijk te constateerendat zij boven alle andere artikelen van dien aard uitmunten, niet alleen door soliditeit, netheid, doelmatige bewerking en goedkoopte, maar vooral door hare gezonde en aangename ligging, zoodat ik dit fabri- caat aan zieken en gezonden ten zeerste kan aanbevelen. (was get.) T. B. HUURMAN. Dc prijzenzijn: 1 Eenslaaps, 1,85bij 0,85 meter en 14 kilogr. zwaar 23. 1 Tweeslaaps, 1,85 bij 1,15 18 "27. Andere afmetingen,naar verkiezing op te geven, worden in dezelfde prijs verhouding berekend, zoodat geen ^nkel Bed of Matras, dat op soliditeit aanspraak mag maken, tot dien prijs kan worden geleverd. Behalve in bovengenoemd Dépót zijn deze Matrassen nog verkrijgbaar bij H. PANDER, den Haag; A. H. HIJMANS, Gorinchem; W. A. SCHADE ZONEN, Amsterdam-, S. S. JACOBSON, idem, Rokin, E, 149; J. H. BAA- TEN, Haarlem; 11. PANDER, Schiedam; M. VRIEND, Zaandam.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3