engeland. frankrij r. spanje. stad. De linker-Rijnoever zou dan het industriële deel, de regter liet cen trum van weelde en winkelnering uitmaken. Men meldt uit Zwolle: De stations-chel Leiuweber, van den ccntraal- spoorweg alhier, vond Vrijdag morgen op zijn bureau eene portefeuille met J190 aan bank- en munlpapier, waarschijnlijk door een der Belgische veehandelaren abusivelijk achtergelaten. Hij telegrapheerde onmiddellijk naar Utrecht om het verlorene teregt te brengen en mogt het genoegen smaken ecnige oogenhlikken later het bewijs van den eigenaar te ontvangen, die zijne gelden door lusschenkomst van een bankier te Utrecht kon terug ontvangen. liet prov. geregtshof in Drenthe heeft Geert Bakker, oud 37 jaren, geboren te Meppel, schoenmaker, laatst woonachtig te Iloogeveen, schuldig verklaard aan moord op den persoon van Roelof Manak, schippersknecht, die op 27 Januarij jl. is overleden ten gevolge van toegcbragle wonden, en hem dientengevolge veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van tien jaren. Men meldt uit llolwerd: De gezondheidstoestand op het naburige eiland Ameland is. naar men verneemt, in de laatste dagen niet verbeterd, integen deel, de mazelen en kinkhoest heerschen steeds, vooral in het dorp Hollum, op onrustbarende wijze. Een 12-tal kinderen zijn daar reeds binnen weinige dagen bezweken en nog velen zijn in hevige mate daaraan lijdende. Daar er op Ameland nog geen geneesheer gevestigd is, bezoekt dr. Feenstra van hier, op verzoek van den burgemeester, van lijd tot tijd die gemeente. Er blijft evenwel dringend voorziening noodig. Naar men zegt, moeten door den burgemeester van Ameland pogingen worden aangewend om aldaar tijdelijk een militair geneeskundige te verkrijgen. In het belang der inge zetenen is het ook te wenschen, dat spoedig in voldoende geneeskundige hulp zal zijn voorzien. - Onder de gemeente Wylrc, Limburg, werd dezer dagen door een jong mensch onderweg een fraai schoothondje gevonden, dat, naar hij meende, aan een zijner huurlieden toebehoorde. Bij het naar huis brengen van dit hondje, werd hij door het diertje gebeten, en weldra ontwaarde men dat het diertje aan hondsdolheid leed. De jongeling ondervond na eenige dagen de schrikkelijke gevolgen er van. llij werd door vlagen van razernij aan getast aan w elke hij op het einde van verleden week overleden is. 's GRAVENHAGE. 3 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. T. H. der Kinderen, president der beide hooge geregtshoven van Ned. Indië te Batavia, tot het aannemen van het eercteeken genaamd Chula Sura Bhornhem door den eersten koning van Siam geschonken, en aan den gepensioneerden Oost- Indischen hooldamblcnaar mr. D. C. A. graaf van llogcndorp, gewezen resi dent van Samarang, lid van het Ned. hoofdcomité van het Roode Kruis, tot, het aannemen der versierselen van ridder 3'1' kl. van de kon. Kroon-Orde met het Roode Kruis, hem door den Duitschen keizer, koning vanPruissen, geschonken. - De toestand van den minister Thorbecke blijft voortdurend ongunstig Heden verneemt men met diep leedwezen dat hij in een zeer zorgwekken- den tceUand verkeert. ii Bij arrest van heden heeft de hooge raad (strafkamer) verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door de heeren m'. H. Ameshoffc. s.tegeo een arrest van het hof in Utrecht, waarbij zjj als directeuren van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij tot geldboeten zijn veroordeeld, ter zake van het in werking brengen van tarieven voor vervoer van personen en goederen zonder daarvoor de vereischte koninklijke goedkeuring te hebben gevraagd of verkregen. De boer uit Poeldijk, die den 3d,n April jl. te Monster een inwoner van dal dorp messleken toebragt, waarvoor hij jl. Maandag voor de regtbank alhier tcregtslond, is bjj vpnnis van heden, overeenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie, aan het hem ten laste gelegde schuldig ver klaard en tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld De commissie, belast met het afnemen der examens voor het middel baar onderwijs, heeft Zaturdag voor het regtlijnig teekenen Mil, 2 candi- dalen afgewezen. Voor het boetseren is I candidaat, de heer P. A. Kraanen, van 'sllagc, toegelaten. Voor de wiskunde K I, waren 4 candidaten opge roepen: een hunner beeft zich tijdens het examen teruggetrokken, terwijl twee zijn toegelaten, nl. de heeren N. van Eek. van Loosduinen en A. J. Bouwens, van Delft. Wijders werd toegestaan 1 acte voor liaudelwetcn- schap aan den heer C. G. van der Meulcn, te Amsterdam. Geweigerd wer den: 1 acte voor NederlandschFransch, Duitsch en boekhouden. In den afgeloopen nacht had alhier een treurig ongeval plaats, waar van de sterke drank wederom als de oorzaak kan worden beschouwd. Een confiseursknecht, die uit het raam van het huis in de Papestraat, waar hij inwoonde, is gaan liggen, schijnt, ten gevolge van den staat van dronken schap waarin hij verkeerde, het evenwigt te hebben verloren en stortte van de derde verdieping op de straat neder, llij heeft daardoor een hersenschud ding bekomen. De lijder is naar het gasthuis vervoerd. BUITENGANDSCllE BEBIGTEN. BEL. «IK. In de vorige week heeft in de kolenmijn, genaamd «les 24 Actions" in den Borinage, een treurig ongeluk plaats gehad, waarvan zeven personen het slagtoffer werden. Maandag avond had men opgemerkt, dat het gas ontvlamd was in eene galerij van den put Sainte-Caroline, en men had den ploegbaas Lhost en verscheidene oude mijnwerkers gelast het te gaan uit- dooven. Dingsdag morgen, ten 5 ure, op het oogenblik dat men dacht dat dit werk volbragt en dat alle gevaar geweken was, ontstond er eens klaps eene ontploffing en men bevond weldra dat Lhost, zijn zoon en drie andere werklieden het leven verloren hadden en dat nog twee arbeidèrs zware brandwonden hadden bekomen. Gelukkig waren juist al de andere werklieden uit den put opgehaald, en het is door dezen maatregel, dat het ongeluk, hetwelk reeds zoo groot is, nog geen schrikwekkender gevolgen heeft gehad. LONDEN, 2 Juny Zondag avond, 20 Mei, is te Wolverhampton eene daad gepleegd, die de grootste ongelukken ten gevolge had kunnen hebben. Aan de noordzijde van het station van den Great-Western-spoorweg aldaar moeten eenige per sonen de wissels verzet cn eenige met hooi geladen spoorwagens, met groote inspanning, eene helling opgeduwd en ze vervolgens vrijgelaten hebben. De wagens zijn met geweldige vaart naar beneden gesneldzij hebben op hunnen weg telegraaphpalen omvergehaald cn andere schade toegebragtmaar zjjn, voor dat zij met een trein in botsing kwamen, gestuit door een grooten hoop lederdie toevallig op hun spoor gelegd was. -- Omtrent den branddie op 3 April in de Japansche hoofdstad Jeddo woedde, verneemt men het volgende: De brand brak des namiddags ten 3 ure uit in het kasteel, een noordewind deelde het vuur spoedig aan de belendende straten mede. die met snelheid in vlammen opgingen, zoodat weldra de geheele ruimte tusschen het kasteel en de Tokaïdo in een puin hoop was herschapen, waarbij de inwoners, in wanhoop, alles wat zij be zaten. door den brand zagen vernielen, zoodat zij op de overblijfselen van het grootste deel der stad moesten overnachten; twee duizend sleenen ge bouwen zijn geheel vernietigd van de 10000 die door de vlammen zijn aan getast; 30000 personen zijn zonder huisvesting en 330 inwoners hebben bij deze ramp het leven verloren. De schade, die op twee millioen dollars wordt geschat, is van dien aard, dat alleen het gouvernement in staat is eenigzins verbetering in den toestand te brengen. Hel garnizoen van Yeddo is dade lijk verplaatst; alle vreemdelingen hebben de stad reeds verlaten. De nood is verschrikkelijk. De eindcijfers van het by de nationale vergadering ingediende budget voor 1873 zijn: voor de ontvangsten 2,286,461,671. voor de uitgaven 2,338,312,943 Ir. De uitgaven zijn 53% millioen hooger geraamd, dan die voor het loopende jaar, mecrendeels ten gevolge van de uitbreiding van leger en vloot en van het corps douaniers; verder wordt 2,806,300 fr. meer aangevraagd voor het openbaar onderwijs, 3.659,515 fr. meer voor de open bare werken enz. Ten gevolge der vele veroordeelingen wegens den op stand te Parijs wordt ruim 1 millioen meer aangevraagd voor het gevange niswezen. en bijna 4 millioen voor het overbrengen van tot deportatie ver oordeelden naar het oord hunner verbanning. Op het budget komt 213 millioen voor wegens rente en amortisatie der schuld aan de bank, behalve 2% millioen als eerste annuitcit tot terugbetaling en rentebetaling der Mor- gan-leeningdoor de gedelegeerde regering van Tours in Engeland gesloten. Meer dan 100 millioen is op het budget nog ongedekt, en zal door nieuwe belastingen moeten aangevuld worden. Naar men verneemt had de heer Rouher het plan opgevat zijne in de nationale vergadering uitgesproken rede door het geheele land te verspreiden, maar de vergunning daartoe heeft hij enkel kunnen verkrjjgen op voor waarde. dat hij de rede van den heer d'Audiffret-Pasquier, die hem beant woordde, te geljjk met de zijne liet verkoopen. Daartoe kon de heer Rouher niet besluiten. Onlangs is gemeld dat de Japansche regering voornemens was de wet geving des lands aan eene geheele herziening te onderwerpen. Volgens le Droit is daartoe de medewerking van Franschc regtskundigen ingeroe pen. Reeds eenige maanden geleden is ecnjeugdigParijschadvocaal.de heer Georges Bousquet, met dat doel naar Jeddo vertrokken, en de zicli tegenwoordig le Parijs ophoudende gezant heeft in last om nog één o( twee and,ere leden der Fransche balie op te sporen, die hem, tot hetzelfde einde, naar Japan zullen willen vergezellen. De Fransche gezant le Berlijn heeft den heer Thiers bcrigt, dat keizer Wilhelm het besluit heeft getcekend waarbij kwijtschelding van straf wordt verleend aan de nationale garden, die zich nog in gevangenschap bevinden, zoodat daarmede de laatste Fransche krijgslieden üuilschland's grondgebied zullen verlaten. -- In verschillende streken des lands hebben overstroomingen plaats. Een gedeelte van den spoorweg van Terrenoire, nabij St. Elienne. is daardoor vernield. Het gerucht, dal de maarschalk Serrano, wegens de algemeene onte vredenheid over zjjne overeenkomst met de Carlisten. het opperbevel over het noorderleger en het presidentschap van den ministerraad zou nedergclegd hebbenschijnt onjuist le zijn geweest. Volgens de laatste berigtcn had de maarschalk het bevel over het leger alleen overgedragen aan den uit Madrid aangekomen generaal Echague, ten einde naar de hoofdstad te kunnen ver trekken en in de cortes ophelderingen over de gesloten overeenkomst te geven. Berigtcn uit Madrid gewagen van eene nieuwe door eenen pastoor aange voerde bende, welke zich in de provincie Ciudad-Real heeft vertoond, van het nog altoos aanwezig zijn van twee andere benden in de provincie Gui- puzcoa, en van eene nieuwe bende, welke te Zumarragcde telegraaphdraden had verbroken. - Naar men verneemt bevat de overeenkomsttusschen den maarschalk Serrano en de hoofden der Carlisten gesloten, de volgende bepalingen: Al gemeene amnestie zonder voorbehoud aan allen die in de provincie Biscaye de wapenen hebben opgenomen. Soldaten, officieren, autoriteiten, officieren die uit het leger naar de Carlisten zijn overgeloopenzijn allen in dezen maatregel begrepen. Laatstgenoemden kunnen zelfs hun voormaligen rang bij het leger weder beklceden. Zij mogen, als zij er de voorkeur aau ge-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2