MITTHËILUNGEN PER TELEGRAAF. ADVËKTKATIËN. Verlag von JUSTUS PERTHES in Gotha. Justus Perthes' Geographischer Anslalt fiber wichtige neue Erforschungen auT dem Gesammlg-ebiele der Geographie Dr. A. PET Kim AAW. dat zij, die niet hij liet leger worden ingelijfd, voldoende in den wapen handel geoefend zullen wordenzoodat zij elk oogenblikals de omstandig heden het vereischen, als volleerde soldaten opgeroepen kunnen worden. Wat de oefening dier manschappen aangaat, zoo verklaarde de minister van oorlog dat hij daaromtrent wel goede beschikkingen zou weten te nemen. De commissie wilde echter niet wijken en heeft haar systeem gehandhaafd. De heer Thiers moet toegegeven hebben, naar men verzekert. De nationale vergadering heeft het gewijzigde art. 3 van het ontwerp betreffende den raad van state aangenomen met 420 legen 271 stemmen, en dus hare goedkeuring geschonken aan de schikking, welke ten aanzien van dit artikel door de commissie en de regering was getroffen. liet Journ. off. berigt, dat de krijgsraden tot 20 Mei over 10277 be schuldigden vonnis hebben uitgesproken en 21356 personen, tegen wie geen termen van vervolging zijn gevonden, op vrije voelen hebben doen stellen. Alzoo hebben de raden lot dusver in het geheel over het lot van 31633 beklaagden uitspraak gedaan. De regering heeft besloten dal, niettegenstaande hel ongunstige rapport van de commissie van onderzoek naar de capitulalièn, de generaals Uhrich en de Wimpffen niet voor eenen krijgsraad zullen gebragt worden. Alle stukken betrekkelijk de capilulaliën van Straatsburg en Sedan zullen thans worden publick gemaakt. De brief van den ex-keizer Napoleon, door den Gaulois medegedeeld, js van den volgenden inhoud: «Aan de heeren generaals, welke het bevel hebben gevoerd over de verschillende legercorpsen bij Sedan. Generaal! door de constitutie van het keizerrijk tegenover het land verantwoordelijk gesteld zijnde, berust ik in geen ander vonnis dan hetwelk de natie, langs wettigen weg geraadpleegdwijzen zal. Ik heb uit dien hoofde ook het verslag der commissie van onderzoek over de capitulatie van Sedan niet te beoordeelen; ik wil alleen aan de voornaamste ooggetuigen van die ramp den hagchelijken toestand in het geheugen terug brengenin welken wij ons destijds bevonden. Het leger, door den hertog van Magenta aangevoerd, heeft zich loffelijk van zijnen pligt gekwetenhet heeft met heldenmoed ge streden tegen eenen tweemaal sterkeren vijand; toen het tegen de muren der stad en in de stad werd ingesloten bedekten 14000 gesneuvelden en ge wonden het slagveld, waarop ik het heb zien strijden. De toestand was hopeloos. Daar de eer van het leger gered was door de beloonde dapper heid, maakte ik toen gebruik van mijn regt als vorst door de parlementaire vlag te laten hijschcn. Ik neem de verantwoordelijkheid van die daad zon der eenig voorbehoud op mij. De opoffering van 60000 menschen kon Frank rijk niet meer redden; de treffende zelfopoffering der officieren en man schappen zou eene noodelooze slagling zijn geweest. Wij hebben dus aan een wreed, maar onverbiddelijk noodlot toegegevenmijn hart is er door vau| een gereten, maar mijn geweten is er niet door bezwaard. Geloofgeneraal, aan mijne beste gevoelens, Napoleon." i Het Journ. des Héb. zegt omtrent dien brief. De constitution, waarop Napoleon zich beroept, hebben den vorm voor de regtspraak des volks niet omschreven; en hoe zou men het bijzondere geval, waarvan thans sprake is, aan het oordeel der natie kunnen onderwerpen? Voor een oorlogsfeit is enkel eene militaire regtbank de bevoegde autoriteit, bovendien zou Napo leon niet alleen voor de capitulatie van Sedan regters moeten vragenmaar voor den ganschen noodlottigen veldtogt, waarvan de capitulatie van Sedan het waardig einde was. En nu komt het ons voor, dat het hem niet aan regters daarover ontbroken heelt, al zijn ze niet gevraagd geworden. De nationale vergadering is regelmatig en vrijelijk gekozen. Zij vertegenwoor digt het land. Haar eerste werk te Bordeaux was, de vervallen-verkla- ring des keizers te ratificeren, of, beter gezegd, te legaliseren. Dat is, zeer zeker, een vonnis, geveld door 's lands wettige vertegenwoordigers. Napoleon III kan dus niet zeggen, dal hij, omdat hij te Chislehurst is, niet gevonnisd en veroordeeld is. ITALIË. Prof. Palmieri, die de jongste uitbarsting van den Vesuvius van zijn op de helling van dien berg gebouwd observatorium heeft waargenomen, heeft op 9 Mei te Napels voor verscheidene duizenden toehoorders, die hem bij zijn binnentreden luide toejuichten, verslag van zijne waarnemingen gedaan. De verschrikkelijke uitbarsting van 26 April kan volgens hem, worden aan gemerkt als de finale eener uitbarsting, die reeds den lstcn Januarij 1871 is begonnen en met tusschenpoozen tot nu toe heeft voortgeduurd. Bij hevige centrische uitbarstingen, waaronder men uitbarstingen van den bovensten kegel van den Vesuvius verstaat, worden gemeenlijk groote spleten veroor zaakt, die uit even zoo vele verschillende monden, waarvan de benedenste de gevaarlijkste zijn, sloflen uitbraken. Dit was bij de jongste uitbarsting het gevalwant in den avond van 26 April opende .zich een mond in de Alrio del Cavallo, in de lange kloof, die aldaar vroeger is ontstaan. Het zich openen van dezen mond vormde als het ware een heuvel in de Atrio del Cavallo, die geleek op eene reeks van kleine bergen, en van onder deze stroomde de lava kalm en snel, gelijk aan eene rivier van vuur, terwijl uit den voornaamsten kegel een aanhoudende stortvloed geworpen werd van lava, asch en andere vurige projectielen, die eene hoogte bereikten van 1500 meters, terwijl de berg geweldig donderde. Velen waren op dien dag en avond de lava gaan zien, en verscheidene hunner had de hoogleeraar ge poogd af te brengen van het plan om de Alrio del Cavallo te bezoeken. Zij die later kwamen en tot na middernacht blevenwerden het slagtoffer van hunne nieuwsgierigheid. Prof. Palmieri is door den koning van Italië benoemd tot ridder-grootkruis der orde van Mauritius en Lazarus. LONDEN, 26 Mei. Lord Dalling and Bulwer, is overleden. Ter vergadering van arsenaalwerklieden te Woolwich waren gisteren 3000 tegenwoordig. Er werd besloten een adres aan de regering te zenden, hou dende verzoek om vermindering van het aantal werkuren. Bij de amnestie-vereeniging te Dublin is berigt ontvangen, dat de nog ge kerkerde Fenians eerstdaags op vrije voeten gesteld zullen worden, vóór de terugkomst van den hertog van Edinburgh. SAN SEBASTIAN, 25 Mei. Heden hebben zich aan Serrano onderworpen al de opstandelingen in Biscaye, die hunne wapenen inleverden. In Navarre staat nu nog maar de bende van Carasa, doch zij is omsingeld door de troepen van generaal Moriones. NEW-YORK, 25 Mei. De Herald keurt het besluit van den senaat scherp af, en beschouwt de goedkeuring van het additionnele artikel als eene con cessie waardoor Amerika aan zijne waardigheid heeft te kort gedaan. De Times is van oordcel dat de senaat de erkentelijkheid verdient van alle tak ken van handel en nijverheid, en zegt dat de senatoren de tolken zijn ge weest van de meening der groote massa van het volk, welke opregtelijk de goede uitkomst wenscht die door het tractaat verkregen zal worden. burgerlijke jstanb. ONDERTROUWD K. de Moen, jm. 33 j. en M. Menzel, jd. 22 j. Mr. I. Everts, jm. 27 j en M. A. Kranlz, jd. 23 j. G. G. Tasseron, wedr. 45 j. en W. Rijswijk, jd. 52 j. J. de Vink, jm. 24 j. en A. S. Bey, jd. 24 j. J. P. A. Eeldert, jm. 25 j. en H. Zwaan, jd. 28 j. P. Neuteboom, jm. 25 j. en M. de Wit, jd. 21 j. F.J. de Jong, wedr. 20 j. en C. van Tueniver, jd. 24 j. D. Karstens, jm. 24 j. en D. J. M. Planjer.jd. 22 j. J. Brummelkamp, jm. 28 j. en M. C.G. vanLecrsum, jd. 30j. Gehouden %'erhoopiiig van onroerende goederen, in hel Heeren-Logement aan den Burg, Zalurdag 25 Mei. Notaris A. J. Rijshouwer, te Soeterwoude. Eene Huizing, genaamd «Eindrust", aan den Hoogen Morsch, onder de gemeente üegstgeest, met daarbij behoorend Teelland, in het Buitenwater, Sectie B, nos. 86, 87 en 88. Koopster wed. Bastiaan Leenderlszoon van den Berg, te Zoelerwoude. ƒ3495. Een Huis, Erf en Tuin, aan de oost zijde van de Middelslegracht, omtrent de Roggebroodspoorln°s. 17 en 15, wijk VII, n". 620 en 620a, Sectie I, n°. 1778. Kooper W. Bongenaar alhier ƒ1327. Getrouwd: M. R. BEUTH en S. MEIJER, Leiden, 26 Mei 1872. uit Bochum (Westplialen). Benige en algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon A. C. W. VAN OVEREEM HEERENS. Leiden, 26 Mei 1872. Benige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon M. MATHLENER OLIVIER. Leiden, 26 Mei 1872. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot ALETTA REBECCA MARIA BARKEY, na een langdurig en smartelijk lijden. Leiden, 25 Mei 1872. F. KAISER. Heden overleed ons jongste Zoontje SAMUEL KARELin den aanvalligen leeftijd van ruim twee jaar. S. OPPELAAR. Leiden, 25 Mei 1872. C. M. OPPELAAR, geb. Timmer. aus von 1872. Heft V. Inhalt: A. Fedschenko's Reise in Kokan und zum Nordende der Pamir, 1871. Geographischc Forschungen in Siid-Arabien von Heinrich Freiherr von Maltzan. Geographie und Erforschung der Polar-RegionenNr. 62. Beitrüge zur Hydrographie des Kattegat. Von Dr. E. Löffler, Kopenhagen, 4 Februar 1872. Geographie und Erforschung der Polar-Regionen, Nr. 63. Aufenthalt und Ueberwinterung der Hollündischen Expedition unter Heems- kerck und Barents auf der nordösllichsten Küstè von Nowaja Semlja (76° 7' N. Br.), 26 August 159613 Juli 1597). Geographische Notizen. Geographische Literatur. Karten: Tafel 9. Originalkarte zur Ueber- sicht der Forschungen II. von Maltzan's in Siid-Arabien1870/71, sowieder Reisen von A. v. Wrede (1843), Munzinger und Miles (1870) u. A. Von A. Petermann. Ansichten: Tafel 10. Barents' Ueberwinterung in Nowaja Semlja 1596/97. 1. Wie wir ein Haus von IIolz bautenum uns darin den Winter hindurch aufzuhalten. 2. Die getrcue Abbildung des Hauses, worin wir iiberwinterten. Tafel 11. Barents' Ueberwinterung in Nowaja Semlja 1596/97. 3. Wie wir einen Eisbüren schossen und 100 Plund Felt von ihm bekamen. 4. Was fiir Massregeln wir crgriffen haben, um nach Holland zuriickzukehren.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3