BUITEN LA i\ DSC [IE BEK IG TEN ketting brak, en liet voorwerp viel op een der bcenen van den 15-jarigen H. Huismanaldaar werkzaam, waardoor liet been boven de knie genoeg zaam van bel ligchaam gescheiden werd, en afgezet moest worden. Voor het prov. geregtshof van Noordholland zal op Dingsdag 28 Mei behandeld worden de op den 5Jen December 1871 te Heemstede voorgevallen moord op P. J. Keese. Ter zake daarvan zullen teregtstaan Elizabeth Ras, weduwe van den verslagene. oud 35 jaar; Antonic Geeven, oud 19 jaar, en Pictcr van Tongeren, oud 20 jaar. Een ongeoorloofde gemeenschap tus- schen de twee eerste beschuldigden gaf aanleiding den derden door een zwart gekleurd verhaal van het ongelukkige huwelijk over te halen-om den nu verslagene dood te schieten als deze op zijn gewone plaats voor het venster zijner woning gezeten zou zijn. Als verdedigers zijn de beschuldig den toegevoegd de lib. J. C. OyensF. J. Noyon en M. Th. Goudsmit, ad vocaten alhier. Men meldt uit Rorculo: üc groole schade, die de hagel vooral in deze gemeente heeft veroorzaakt, heeft eenige invloedrijke mannen bewogen, slappen Ie doen lot leniging dier ramp. Naar men verzekert, heeft graaf van llceckerendirecteur van het kabinet des konings, die alhier vele land goederen heeft liggen, het plan opgeval om met toeslemming van Z. M. den koning eene collecte door het geheclc land te doen plaats hebben. Ook door onzen geachlen burgemeester is te dier zake reeds een schrijven aan den commissaris des konings in deze provincie gerigt. Als een bewijs van mensehlievendheid verdient nog vermeld, dat eenige landbouwers de pacht van een geheel jaar aan hunne pachters hebben kwijt gescholden. Uit 's Ileerenberg schrijft men dd. 24 Mei het volgende: Nadat in de raadsvergadering van gisleren, door den burgemeester mededeeling was ge daan van het besluit van gedep. statenwaarbij zijne schorsing als burge meester voor den tijd van eene maand werd uitgesproken, wegens zijne afwezigheid op 1 April jl.werd door hem voorlezing gedaan van een schrij ven van den minister van binnenlandsche zaken, luidende: De maatregel door gedep. staten van Gelderland in de vorige maand ten uwen aanzien genomen, heeft mijne bijzondere aandacht getrokken. Ik had gewenschl, dat dit collegie de beoordeeling uwer handelidgen aan de regering had overgelaten, lol wier werkkring zij onmiddellijk behoort. In- tusschen heb ik een naauwkeurig onderzoek ingesteld, en gedep. staten herhaaldelijk verzocht mij de gronden van bun besluit te doen kennen; doch de antwoorden, die ik ontving, hebben mij de overtuiging niet gege ven, dat de schorsing lercgt op u was toegepast. Door de vertraging, welke de beantwoording mijner brieven van de zijde van gedep. staten onder vond, is de gedachte, om vóór het einde der schorsing een kon. besluit tot vernietiging van het besluit van gedep. staten uit te lokken, verijdeld. Ik moet mij alzoo bepalen tot de verklaring, die ik ongevraagd u gaarne doe toekomen, dal naar mijne overtuiging uwe ambtseer door het besluit van gedep. staten in geencn deele gekrenkt is. In eene in deze week gehouden vergadering van de afdeeling Leeu warden der provinciale Friesche werklieden-verceniging is besloten voor de werkstakende bakkersknechten eene rentelooze leening uit te schrijven van ƒ3000, om met die som eene eigene bakkerij op te riglen. Nog werd besloten de onderlinge spaarbank uit te breiden en daaraan eene voorschotbank te verbindenvolgens het stelsel Schultzeüelitsch. Te Zellinge (Groningen) werden twee koeijen van den arbeider J. E. Oosthuis vóór ruim 14 dagen door een vermoedelijk dollen hond gebeten. Rij een dezer koeijen hebben zich duidelijke kenleekenen van dolheid voor gedaan, welke vlagen van razernij van uur tot uur verergerden. De gevol gen van de dolheid dezer koe zouden daarom des te grooter kunnen zijn dewijl dit dier dagelijks in een weide heeft geloopen met dertig andere koeijen van onderscheidene stallen. Vele eigenaars dezer koeijen hebben zich bereids doldranken voor hun vee aangeschaft om, zoo mogelijk, grooter ellende te voorkomen. Te Middelburg zag men Vrijdag 11. uit alle woningen en van alle sche pen de nationale vlag wapperen, terwijl voor het huis wijk 11 120 op de lloutkaai eene eerepoort was opgerigt, waarvan het opschrift was: «Hulde aan den heer J. S. Frederiks 1772 -1872". Die heer vierde zijn lOO5"1" jaar dag, omringd van kinderen, klein- en achterkleinkinderen. De jubilaris is nog in het genot eener goede gezondheid en in bel bezit van al zijne geest vermogens; leest dagelijks, met behulp van een bril, de nieuwsbladen en doet van lijd tol lijd eene wandeling. Als een bewijs hoe verkeerd men in Spanje omtrent onze feestviering van 1 April was ingelicht, strekt het volgende berigt, woordelijk uit een voornaam Spaansch blad overgenomen «De Fransche en Belgische dagbla den deelen bijzonderheden mede betreffende het groote Belgische nationale feestte Brielle gevierd. Koning Leopold legde den eersten steen van een gedenk treken en van een gesticht voor zeelieden. De heer Vires hield eene rede, waarop koning Leopold in een zeer liberalen geest antwoordde, ein digende met deze woorden: «De koningen zijn gemaakt voor de volken, en niet de voiken voor de koningen." Dezelfde bladen zeggen nog, dal de ultramonlaansche partij de intentie had het nationale feest Ie verstoren door wanordelijkheden te stichten in verschillende plaatsen van België, zoo wel als in Hollandwaar men hetzelfde gedenkfeest vierde." (/V. R. C.) 's GHAVENHAGE. 27 Mei. Z. M. heeft aan G. Groenevell, dienaar van policie te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Pul Ie is benoemd de heer F. Dries, en tot burgemeester der gemeente Rucphen en Sprundel de heer Anlonissen. De heer J. P. L. Leurs, directeur van.het postkantoor te Waalwijk, is uit 's rijks dienst ontslagen. De adelborsten 3e kl. op het kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord A. W. A, Löning en J. P. M. Kluppel! zijn eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. K. II. prins Hendrik heeft zich heden ochtend naar Luxemburg be geven. Z. M. de koning deed zijnen broeder aan bel station uitgeleide. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn ingekomen: 1". een wets-ontwerp tot nadere verstrekking van tijdelijke hulp aan de Amster- damsche kanaalmaatschappij. De strekking van dit ontwerp is om, wegens -den toestand waarin het kabinet verkeert, de verdere behandeling van het ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Amsterdamsche ka naalmaatschappij voorloopig aan te houden en, in afwachting van nadere voorziening, opdat daardoor in de uitvoering der werken van die maat schappij geene noodlottige vertraging ontsta, de krachtens de wet van 12 April 1872, voorloopig en tijdelijk, aan de maatschappij ter leen verstrekte som van 1.000.000 met gelijk bedrag te verhoogen, tegen eene rente van vijf ten honderd 'sjaars, voor niet langer dan vijf maanden, mits die maat schappij, tot zekerheid van de terugbetaling dier som met de rente, aan den staat dezelfde regten toekenne, weike bij de overeenkomst, den 10/11 April 1872 met de directie dier maatschappij gesloten, voor den staal zijn bedon gen. 2°. Een wets-ontwerp tot nadere verlenging van de werking der wet van 3.July 1865 (Sibl. n*. 76), houdende vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederl Indië. De strekking van dit ontwerp om, daarde definitieve vaststelling van het Indisch tarief, onder de aanwe zige omstandigheden, bezwaarlijk in overweging kan worden genomen, het bestaand tarief in stand te houden en van kracht te doen blijven tot 1 Januarij 1874. Op voorstel van den heer van Kerkwijk wordt besloten deze beide ontwerpen nog heden in de afdeelingen te onderzoeken, Vervolgens zijn behandeld en met algemcene stemmen aangenomen1". het wets-ontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der begrooting van de staatsuitgaven voor het dienstjaar 1872; 2°. het wets-ontwerp tot verhooging der begrooting van Ned. Indië voor 1872 (hoofdst. I, uitgaven in Nederland). Na afloop der openbare zitting, zijn heden in de afdeelingen onderzocht: 1». het wets-ontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1871 (uitgaven ter zake van onteigeniging van besmettelijke ziekten, enz.); 2". de huishoudelijke begrooting der kamer voor 1872, en 3°. de ont werpen nopens de kanaalmaatschappij en verlenging der werking van het Oost-Indisch tarief. -— De commissie voor het middelbaar onderwijs heeft Zalurdag geëxami neerd in het regtlijnig teekenen M. II vier candidatenafgewezen 1toege laten 3, namelijk de heeren J. Kaiser van Maastricht, S. B. Lantinga van Scheenda, J. Muller van Rotterdam. Voor de zeevaartkunde T. is een ean- didaat toegelaten, de heer O. J. van der Veen van Franeker; terwijl voor de wiskunde K. V. een candidaat werd afgewezen. Voorts zijn nog toege staan 1 acte voor gymnastiek aan mej. C. C. Abce te Middelburg en aan mcj. A. C. E. Disse te Amsterdam1 acte voor Iloogduitsche taal- en letter kunde aan mej. Tb. II. A. Doorenbos te Amsterdam. Geweigerd werden: I acte voor gymnastiek en 1 acte voor Engclsche taal- en letterkunde. Heden is door de commissie toegestaan eene acte voor Engelsche taal en letterkunde aan mejufvrouw Koppeschaar, van Leiden. Heden werd op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stof felijk overschot van baron mr. Frederik van Hogendorp, eenig overgebleven kind van Gijsbert Karei graaf van Hogendorp. Voordat de lijkstoet het sterfhuis verliet, heeft ds. Lamers den overledene godsdienstig herdacht. Het lijk werd bijgezet in de nabijheid van het graf van den vader des afge storvenen. Door de zonen van den overledene werden op de lijkkijst immor tellen geplaatst. Toen de lijkkist in het geopend graf was nedergezet, hield jh'. -mr. Elout van Soeterwoude, lid van den raad van state, eene treffende toespraak tot dezes aanwezige zonen en twee behuwdzonen: nog twee andere zonen bevinden zich in Oost-Indie. Zijne rede werd beant woord door den oudsten zoon van den overledene. Gisteren is alhier, in het lokaal der Vrijmetselaarsloge, gehouden dc algemeene vergadering der orde van vrijmetselaren, ressorterende onder het Groot-Oosten der orde van vrijmetselaren in Nederland. EIGELAWI». LONDEN, 26 Mei. De senaat der Vereenigde Staten heeft het supplementaire artikel van het Washingtonsche tractaat goedgekeurd met 42 tegen 9 stemmen. Daarbij is echter bepaalddat door dat artikel noch Engelandnoch Amerika voorlaan verantwoordelijk kan worden gesteld voor het eventueel berok kenen van indirecte schade in gevallenals in den oorlog dien de Noorde lijke Staten tegen liet Zuiden gevoerd hebben, plaats had. Het aantal sena toren, die niet medegestemd hebben, deels door afwezigheid, deels door onthoudinghoewel zij tegenwoordig waren bedroeg 21 De schouwburg van Niblo, een der meest bezochte plaatsen van open bare vermakelijkheid te Nieuw-York, is den 9d£n Mei II. afgebrandwaardoor eene schade van 200,000 dollars is veroorzaakt. Des avonds zou daarin een nieuw stuk op reusachtige schaal, «Lalla Rookh" getiteld, waaraan zeer veel geld besteed was, worden opgevoerd. De brand is, naar men zegt. op eene voddenvliering door zelfontbranding ontstaan, en de schouwburg is, met dc kostbare garderobe van het tooneelgezelschap, geheel vernield. De schouwburg, die het eigendom was van den heer A. T. Stewart, zal dade lijk weder worden opgebouwd. FRANIiK I«S K. Het geschil lusschen den president der republiek en de commissie der kamer betreffende de legerorganisalie is uit den weg geruimd. Het voor naamste punt bestond hierindat de commissie al de manschappen van de vijf ligtingen bij hunne corpsen wilde ingelijfd zien, terwijl de heer Thiers bij loling zooveel hunner naar huis wilde zenden, als naar hel oordeel van den minister van oorlog gemist konden w ordenmet dien verstande echter

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2