LË1D8CHE «II B A KT. 1871 DINGSDAG 28 MEI BINNENLANDSCIIE GERIGTEiN. v. i24. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezondérd. De prijs der Courant is per vierendeel aars 3.franco p.p. f 3.50 j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag-afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 %sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentifin is van 1—4 regels L—iedere regel meer 25 cents. Advertentiën Toor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslaitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEK, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 27 Mei. De faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogescbool alhier heeft bepaald dat het admissie-exauien zal plaats hebben Dingsdag en Woens dag 18 en 19 Junij. Belanghebbenden moeten zich voor 10 Junij aanmelden bij den pedel K. Haremaker. In The Illustrated London News van Zalurdag 18 Mei 1872, n'. 1706, leest men: «Gottcs AHgegenwart" is de titel van een zeer uitgewerkt sink gewijde muziek voor solo-stemmen, koor en orchest, gecomponeerd door 11. M. Amersfoordt Dijk, geboren in Holland, zooals wij althans vooronderstellen, daar de uitgave komt van Amsterdam, en dc tekst gege ven wordt zoowel in de taal van dat land als in het Duitsch en bet Engelscb. Daar de laatste bijzonderheid aanduidt dat er mogelijkheid bestaat, dal het ook in Engeland ten gehoore kan worden gebragt, bewaren wij een uitvoerig verslag voor die gelegenheid, indien zij mogt voorkomen, vooral daar hei algemcene effect grootcndecls moet afbangen van zamenwerkingen van orchest en koren. Intusschcn doen wij opmerken dat sommige der koren zijn geschreven met veel stoutheid van stijl en een bloemrijk gebruik van het orchest, ter wijl vele der vocale solo's zeer bevallig en vol melodie zyn. Tot leden van de kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam zijn benoemd: afdeeling letterkunde de hh. mr. G. Vosmaerte 'silage, dr. J. P. N.' Land, te Amsterdam; dr. J. G. de Hoop Scheffcr, te Amsterdam; afdeeling natuurkunde de hh. dr. J. Zeeman, te Amsterdam, dr. H. G. van de Sande Bakhuysente Delft. Tot bu'iteniandsche leden zijn benoemd de lib. Charles Darwin (Down Beckingham Kent), Josef A. F. Plateau (Gent), Charles Lyell (Londen). Tot correspondenten in de overzecsche bezittingen de bh. dr. P. A. Bergsma en K. W. van Gorkombeiden te Batavia. Een pakket aangeteekende brievenin den avond van 20 Mei jl. 8 uur 30 minuten verzonden per Rijnspoorweg van Amsicrdam naar Moerdijk- Antwerpen, is vermist geraakt. In dat pakket waren o. a. de navolgende bankbilletten: 28 a ICO: GG 9130, NN 1409, OO 7985, QQ 3704, QQ 3705, QQ 3706, QQ 3707, QQ 3708, QQ 3709, QQ 3710, QQ 3711, QQ 3742, QQ 3713, N 427, Q 1464, Z 1196, AA 1545, Z 116, U 5453, E 773, G 8956, Y 2702, A 530, M. 7963, N 6309, CC 2584, AA 6725, 0 3820; 4 a ƒ200: P 8, B 7733, D 9607. F 1954; 8 a ƒ300: 11 11 4492, 11 8835, G 5398, K 8575, E 7412, D 8961, II 6670, K 7751; en 14 a 1000: II 2222, II 7968. F 6404, E 3052, L 3008, G 7318, II 7953. II 9054, J 6681, L 7609, N 877, L 1023, F 5854, L 5981. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporing en berigt. - De officier van justitie te Groningen vestigt de aandacht op de, hande lingen van zekere personen, zich noemende E. Joura en D. C. llenry, bankiers te Londen, Artesian Boad 55, daar het gebleken is, dat eerstge noemde uit Londen kassiersbriefjes afgeeft op hier te lande gevestigde kassiershuizen, en laatstgenoemde gelijktijdig, tot dekking daarvan, wissels aan de betrokken kassiers zendt, die, elders betaalbaar gesteld, later blijken valscli te zijn. De Amst. C. deelt uit een Engelschen brief van de Kust van Guinea, liet volgende medeHeden (26 April) hielden Hollandsclie marine officieren eene bijeenkomst met de negerhoofden, om de afdoening van eenige zaken 14 regelen. Bij hen voegde zich een infanlerie-offieicr, die bier tijdelijk de Hollandsclie belangen waarneemt, in afwachting van een consulair agent van Nederland. De vergadering werd gehouden bij den heer Emisang, die, naar ik verneem, vroeger ook ter kust in functie moet ge weest zijn, cn nu door onzen (Engelschen) gouverneur is aangesteld als civiel gezaghebber van Elmina. Hij staat bij de negers slecht aangeschre ven, want zij mcenen dat hij zeer tot de overdragt heeft medegewerkt, en haten hem deswege. Bijna alle hoofden waren ter vergadering gekomen, maar de koning van Elmina niet, daar hij Emisang, om de opgegeven reden, als zijn doodvijand beschouwt. Aanvankelijk schijnt in die vergade ring alles goed gegaan te zijn, maar ik gelool niet, dat men de aanhangige zaken heeft afgedaan. Er heerschle onrust onder de negers daarbuiten en het kwam tot zamenscboling. Dit is vermoedelijk in de vergadering bekend geworden. Althans, dit weet ik, zij ging vroeger dan men gedacht had gger; deze zeilschepen werden ten deele naar zee gesleept door de sleep- uiteen. De officieren begaven zich naar het fort. De heer Emisang was b(j i hen. Geen honderd schreden hadden zij zich verwijderd of onder tromge- roflcl versperde de menigte den weg, de Hollandsclie vlag werd opgestoken, en van alle kanten werd geschoten. Een oogenblik moeten de Hollandsche officieren in de verbeelding geweest zijn, dat het eene ovatie was en er geen I kwade bedoeling bestond. Maar weldra bleek, dat er niet met los kruid, j maar met scherp geschoten werd en de officieren trachten retireerend het fort te bereiken. Sommigen gelukten dit, maar alras viel een slagtoffer. Wal verder in het tumult geschiedde weet ik niet, maar wel dat de officier (de naam is onleesbaar, doch schijnt met een J te beginnen), waarvan ik hierboven sprak, en die tijdelijk als consulair agent werkzaam was, doode- lijk gewond in het fort is gebragt. De heer Emisang, op wicn, naar ik ge loof, de negers het vooral gemunt hadden, is ontkomen. Uil Dordrecht meldt men nog aan de Amst. C..- Den 2411"1 dezer is hier de treurige tijding ontvangen, dat de heer Joost, le luit. der infanterie, aan de Kust van Guinea, op den 26s"n April, te Elmina is overleden, en wel op een noodlottige wijze. Gewapende negers, namelijk, vervolgden een inlander, dien ze wilden dooden; deze verborg zich achter den rug van bovengenoemden officier, juist toen men een geweer op hem loste, ten ge volge waarvan het schot, dat voor den inlander bestemd was, in dc borst van den luitenant teregtkwamen wel met doodelijk gevolg. Joost was bjj iedereen bemind, "had zich bij de expeditie tegen de oproerige bevolking dapper gedragen en daarvoor de Militaire Willemsorde ontvangen, en ia thans door het Engelsch garnizoen met militaire honneurs begraven, in plaats van weldra tot zijn eenige, alhier wonende, zuster terug'te keeren. 's Lands monitor Tijger is laatstelijk met een diepgang van 28 deci meter, bij een waterstand van 0.95 meter boven Amsterdamsch peil of 7 centimeter beneden gewoon hoog water, door den Hoek van Holland naar zee gegaan. Dit is de eerste oorlogsbodem, die van het nieuwe zeegat ge bruik heeft gemaakt. Terzellder tijd gingen langs den nieuwen weg naar zee de stoomboot Batavier, 4 brikken. 6 schoeners, een sloepschip en een lo; boot Talk. Later kwam een langs den nieuwen weg terug. Zaturdag II. is te Delft de 30»lt vergadering gehouden van de geweste lijke vereeniging van het Nederl. onderwijzersgenootschap in Zuidholland. Uit hel verslag dier vereeniging blijkt, dat zij bestaat uit 21 afdeclingen cn 1 districtsvereeniging. Het getal gewone leden bedroeg in 1871 237, dat der algemeene leden 35, dat der honoraire 21 en dat der voorstanders 9. In het verslag wordt geklaagd over de weinige belangstelling der aldee- lingen in de werkzaamheden des genootschaps, voor zooverre die naar buiten ziglbaar waren; slechts G afdeelingen hadden hun jaarverslag inge zonden; slechts 2 hadden bouwstoffen geleverd voor het zesjarig paedago- gisch verslag, dat door hel hoofdbestuur wordt opgemaakt. Uit het verslag blijkt verder, dat de kas zich in gunstigen toestand bevindt. Was het batig saldo der vorige rekening ƒ2.61, thans was het ƒ40.48, daar de ontvang sten ƒ142.61 en de uitgaven ƒ102.13 bedragen hadden. De vergadering werd geleid door den voorzitter der vereeniging, den lieer Pontier. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering, dit jaar te Dordrecht le houden, werden gekozen de heeren Pontier cn Dewald,' voorzitter en secretaris van hel gewestelijk bestuur. Als plaats van bijeenkomst der gewestelijke ver gadering in 1873 werd, op voorstel van het gewestelijk bestuur, Leiden gekozen. De ter vergadering besproken punten waren vóór dc pauze: het kweeke- lingsstelsel, door den heer J. Straub, en na de pauze leidde professor de Bruyn Kops de vraag inWaardoor de onderwijzer kan medewerken tot eene vreedzame oplossing der arbeiders-quaestie. Ten slotte besprak de heer D. 11. Meijer de wijze waarop het onderwijs aan herhalingsscholen moet ingcrigt worden, opdat het uitlokkend en doeltreffend zij. Hiermede was de tijd verstreken voor de vergadering gesteld. De voorzitter sloot toen de vergadering en dankte o. a. den heer Cohen Stuart in hel hijzonder voor de welwillendheid, waarmeê hij de onderwijzers in dc gelegenheid had be steld een bezoek te brengen aan de polytechnische school cn hen het merk waardige aldaar, onder zijn geleide, aan le loonen. Te Rotterdam, op Fijenoord, bad Zaturdag morgen een treffend onge luk plaais. Men was aldaar bezig met een schroef op te hijschen, toen de ger binnen cn keerde de Tijger uit zee

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1