IEI0SCIIE 0IIR AIT. 1871 ft0. 120. DONDERDAG 23 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk cn Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 22 Mei. Bij beschikking van den minister van justitie is aangesteld tot adjunct directeur in het cellulair huis van arrest te Utrecht de heer Z. Beyl, thans eerste commies-boekhouder in het huis van correctie te lloorn; terwijl in diens plaats is aangesteld de heer Idema, thans tweede commies-boekhouder in de militaire strafgevangenis te Leiden. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt. dat het, blijkens zijne vroeger gedane aankondiging, tot benoeming van acht surnumerairen der registratie en domeinen op den 12den Junij aanst. en volgende dagen te Utrecht, te houden vergelijkend examen, eerst op den 30"" Julij eerstk. en volgende dagen zal plaats hebben, en dat in de plaats van den heer mr. V. F. II Mertz, ontvanger der registratie te Roermondtot lid van de commissie lot afneming van het voormelde exa men, benoemd is de heer J. J. lleerina van Voss, ontvanger der registratie te Zevenbergen. Het Staatsblad n". 49 bevat het kon. besluit van 11 Meijl.bepalende dat de wet van 12 April 1872, tot wijziging van enkele bepalingen der wet tan 22 Julij 1870, betreffende de regeling van het briefport en de aangele genheden der brievenposlcrijin werking zal treden op 1 Julij 1872. Aan de depêches van St. George d'Elmina, loopende lot 21 April jl. en berigten behelzende omtrent den toestand ter Kuste in verband tot de overdragt der Nederlandsche bezittingen aan de Britsche autoriteiten, wordt hel volgende ontleend De vroeger medegedeelde tijdingen omtrent den goeden afloop der over dragt en het rustige van den toestand hebben zich ten volle bevestigd. Niettegenstaande aan de bevolking van Elmina van wege het gouverne ment herhaaldelijk werd kenbaar gemaakt dat zij niet zoude gedwongen worden het Engelscbe protectoraat aan te nemenis van] geen tegen strijdig' verlangen gebleken. Op den 6dtn April, bij de openbare en plcgtige overdragt der Nederlandsche bezittingen ter Kuste aan Engeland, zijn zoowel de koning Kobbena Edjin, de negerregering en de hoofden van alle negerkwartieren en der vrijburgers als de koning en grooten van Chama en de onderkoning en grooten van Saccondee vrijwillig in de openbare vergaderzaal opgekomen en hebben al daar de overdragt bijgewoond, zonder daartegen door woorden of daden te protesteren. Alles wat de overdragt betreft was alzoo algemeen bekend, maar geen enkele daad van verzet of protest is kunnen bespeurd worden. En mogt al eea deel der Elminezen, uit opregte gehechtheid aan de Nederlandsche vlag, de verandering hebben betreurd, zoodat men niet zeggen kan, dat bij eene volksstemming de gansche bevolking vrijwillig de Engelsclie vlag zoude heb ben aangenomen, toch is uit een en ander bewezen, dat de uitvoering der wet van 20 Januarij 1872 Staatsblad n°. 6) heeft plaats gehad op de wijze zoo als dit door regering en vertegenwoordiging werd verlangd, namelijk: vrij van dwang of geweld van de zijde van hel gouvernement, en zonder tegenstand of verzet van de zijde der Elminezen. Ook de overdragt en aanvaarding van Axim, Dixcovc en Saccondee, waar toe de commandant van Zr Ms stoomschip nel Lookapitein-luit. ter zee Kjjk, en die van het Engelsche stoomschip Seagull, Stubbs, gecommitteerd waren, heeft achtervolgens op den 8,leB, 9lc" en 10"CD April in de beste orde plaats gehad. De heer Ferguson en het meerendeel der ambtenaren hebben de terugreis kannen aanvaarden met de mail, waarmede de tegenwoordige berigten ge- fzpedieerd werden, cn waarmede ook werd opgezonden de commandostaf (zoogenaamde staf van de Ruyler), welke de gouverneurs elkander bij de overgave en overname van het bestuur ter Kuste in het openbaar overhan digden, en die ook bij de plegtige overgave op den 6dcD April is gebruikt geworden. De commandant van de Admiraal van IVassenaer stelde zich voor de terugreis aan boord van dat fregat te aanvaarden, zoodra ter Kuste aangesteld en door hem als Nederlandsch consulair agent zou zijn geïnstal leerd de Nederlandsche ambtenaar, die bestemd is, om aldaar consulaire func- lifcn uit te oefenen. Staatscourant In de gisteren te Delft gehouden zitting van den gemeenteraad was aan de orde de herstemming over het voorstel lot oprigting cener gemeente- bewaarschool. De voorzitter gaf te kennen, dat hjj zich, naar hij meende, had vergist door die herstemming op het convocatie-briefje te zetten, want dat, krachtens art. 50 der gemeentewet, het bedoelde voorstel moest geacht zijn niet te zijn aangenomen, als hebbende de stemmen gestaakt in eene voltallige vergadering, terwijl de heer Merkus had opgehouden lid van den raad te zijn, niet ten gevolge van genomen ontslag, maar omdat hij het vereischte voor het lidmaatschap van den raad, het zijn van ingezeten, had verloren door het overbrengen zijner woonplaats naar elders. Besliste de raad anders, hij zou dan, volgens art. 70 der gemeente-wet, de vernietiging moeten voordragen. In overleg met de heeren voorstellers werd alzoo voor gesteld en ook besloten omtrent dit punt de beslissing te vragen aan den minister van binnenlandsche zaken en inmiddels de verdere behandeling van opgemeld voorstel aan te houden. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Rotterdam, is, ten gevolge van het bedanken van d'. Felix, pred. te Utrecht, de volgende nominatie gevormd: van Hoogenhuyze, te Steenwijk; dr. llocdemaker, te Vcenendaal; Rijndcrs, te Alkmaar; Groncmeijer, te Apeldoorn; Creulzberg. te Arnhem; dr. van Maasdijk, te Haarlem. Te Amsterdam werd gisteren ten raadlmize aanbesteed het uitvoeren van de vereischte werken tot vergrooting van den schouwburg op het Leidsche-plein. De minste inschrijver werd de heer J. 0. van der KIcy, voor de som van ƒ167,787. Te Utrecht werd Dingsdag nacht ingebroken in den goudsmidswinkel van de wed. Mulder. De dieven hebben een luik van de winkelkast uitge- ligt, een ruit ingestoolen, en, naar men verneemt, voor eene waarde van ƒ470 medegenomen. Eene broche werd nog op straat gevonden. Door de arrond.-regtbank te Tiel is, ter vervulling der openstaande reglersplaats bij die regtbank, de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: mr. E. H. Karsten, te 'sllage; jhr. mr. van Teylingen, te Middelburg; m'. L. J. II. Philips, te Zalt-Bommel. Men schrijft van Ameland: Sedert, eenige maanden geleden, deeenige geneesheer op dit eiland is overledenis men hier thans van elke genees kundige hulp versloken De pogingen, door het gemeentebestuur aangewend om in dit gebrek te voorzien zijn telkens vruchteloos gebleven. De laatste oproeping in de dagbladen tot dat einde deed wel vijf sollicitanten opko men, maar vier daarvan werden wegens hun reeds gevorderden leeftijd minder geschikt geoordeeld, terwijl de vijfde, die zeer in aanmerking kwam, zich later terugtrok, omdat op dit eiland voor zijne kinderen alleen de ge legenheid beslaat gewoon lager onderwijs te genieten. Spoedige hulp is echter des te wenschelijker, daar mazelen en kinkhoest hier thans zóó erg hcerschen, dat de school te Hollum, gewoonlijk door 180 leerlingen be zocht, bij gebrek aan leerlingen, ten gevolge dier ziekten, thans gesloten is. In afwachting van eene definitieve voorziening, is het gemeentebestuur er nu op uit, eene overeenkomst te treffen met een der geneesheeren te llolwcrdom een of tweemalen per week de zieken op dit eiland te bezoeken. Men meldt uit Leeuwarden: Gelijk te verwachten was belooft de oogst dit jaar over het algemeen zeer gunstig te zullen worden. De weersgesteld heid, hoewel afwisselend en nu en dan koud, heeft toch, zoowel op de bouw- en weigronden als het boomgewas, lot dusver uitmuntend gewerkt. Wel hebben de nachtvorsten der laatste dagen op sommige gewassen en inzonderheid op de fijne vruchtboomen haren invloed doen gelden, doch niet in die mate, dat men dientengevolge groote verliezen zal hebbeu te betreu ren. Alle gewassen staan uitmuntend en voordeelig; met de aardappelen is het ook zeer gunstig gesteld. De vruchtboomen bovenal beloven een ruimen oogst te zullen opleveren. Nabij Groningen heeft een zwerm bijen eenige paarden in het land aangevallen, met het gevolg dal eenige daarvan onmiddellijk dood vielen en twee andere nog hevig ziek zijn. Te Sluis is overleden de heer J. II. van Dale, hoofdonderwijzer en archivaris aldaar. Hij was door de heerschende pokken aangetast, doch men vleide zich reeds met zijn behoud, toen de ziekte eensklaps eene hevige wending nam en den zoo bekwamen man in de kracht van zijn leven wegrukte. Zyn verlies is groot voor zijn gezin, voor zijne vele vrienden en vooral ook voor de wetenschap. Als beoefenaar der Ncderl. taal- en letterkunde heeft by een zeer gunstigen naam verworven.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1