LKIDSC N#. 118. DI1XGSDAG 21 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne fly. deze Courant tvordt verzonden N". 23 (blad 2G) der Handelingen tan den Gemeenteraad. STADS-BERICHTE IN. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien art. 109 der Algemcene Policieverordening. vastgesteld den 24,tEn October 1867 Bepaalt, dat bij gelegenheid der muziekuitvoeringen, door de Lcidsche Zangvereeniging op Donderdag 23 en Vrijdag 24 Mei aanstaande in de iloog- landsehe Kerk (e geven, het vervoer met rijtuig in de na te melden rich ting moet geschieden De rijtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteegvan de zijde van het Kerkplein langs den Middel weg; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteegvan de zijde van de Burgsteeg langs de Nieuwstraat naar de zijde van de Hooigraelit die bestemd voor den ingang aan de Hooglandsche Kerkgrachtvan dc zijde der Burgsteeg en Nieuwstraat langs de Winter- stecg en de Booglandsehe Kerkgracht; terwijl bij het eindigen der uitvoeringen in de tegenovergestelde rich ting moet worden gereden. De voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen die met eene andere dan de boven aangeduide bestemming op dien tijd bedoelden weg passecren. Een ieder wordt dringend uitgenoodigdzich naar de aanwijzingen door de ambtenaren der policie in dien zin te geven stiptelijk te gedragen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Mei 1872. v. d. BRANDELER. Voor hen die verzuimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen en uren ter inschrij ving voor den schutterlijken dienst aan te mel den, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten ltaadhuize, op aanstaanden Dinsdag 31 Mei, des voormiddags van 10—1 uur. BINMEiNLAiNDSCIIli: BKItlGTii»" LEIDEN, 18 Mei. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans eene nota aan de eerste kamer ingezonden op het adres van den senaat der Groningsche hoogeschool, betreffende de dispensatiën De minister wijst daarin op het misverstand, de dwalingen en dc schrikbarende overdrijving in het adres van den senaat, ten gevolge van verkeerde voorstelling der feiten. De mi nister wjjst ten slotte op de groote verandering, die er sedert lang, gerui- men tijd reeds voor 1848, in den boezem der hoogescholen heeft plaats ge had, te weeg gebragt door professoren die zich naar de vorderingen des tijds schikten. Het moet de hoofdtaak der wet zijn, aan de klassieke oud heid hare plaats en invloed, overeenkomstig de tegenwoordige cischen, op Dieövv te verzekeren. Heden morgen ten uur had een schippersknecht van de Alphensche schuit het ongelukdoor liet uitschieten van zijn schuif boomvan de schuit in het water te vallendoor spoedig aangebragte hulp werd hij gelukkig gered. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurendè deze week dagelijks 103 tot 112 volwassen personen en 44 lot 50 kinderen. Ter aanvulling van hetgeen omtrent de begrafenis van liet stoffelijk overschot van II. K. H. prinses Hendrik is gemeld, strekke liet volgende, door de N. R. C. medegedeeld. Nadat d». Ruitenschild zijne toespraak ge ëindigd had, zon de grafkelder zijn nieuwen schat ontvangen; maar prins Hendrik, na zich een oogenblik ziglbaar bedwongen tc hebben, het zich door 2ijn overstelpt gevoel wegslcepeii. Hij ijlde de reeds in beweging zijnde hist achterna, verborg het gelaat in het groen en de bloemen, die haar be dekten, en fluisterde een afscheid, dat God alleen heeft gehoord! De diepe smart van den man, die eene beminde gade verloor, trof alle aanwezigen in het hart. De koning en de leden der koninklijke familie weenden met den prins, en het vochtig oog van al de omstanders bewees, dat de belang stelling en deelneming algemeen waren. Daar vërdween de kist met haar Moemenlast en kransen in de gapende opening van het gewelf. De koning nam zijn zwaar beproefden broeder ouder den arm en voerde bem, gevolgd door al de overige vorstelijke personen, naar buiten, waar de rijtuigen hen wachten, die hen dadelijk naar de residentie terugvoerden. Betreffende de aankomst te Utrecht van het stoffelijk overschot van H. K. 11. prinses Hendrik, meldt het U. D., dat de trein, die bestemd was dB crp de lijn van den Rijnspoorweg te worden overgebragt, bestond uit den lijkwagen, waarop een zilveren kroon en overigens in het zwart met wit gedrapeerd, met de wapenschilden van het vorstelijk echtpaar. De lijk kist was onder bloemen en immortellen als bedolven door de Luxembur gers, wier deelneming zoo algemeen en zoo groot was, dat de vreemde I gezanten, die elders vorstelijke begrafenissen hadden bijgewoond, verklaren moesten, iets dergelijks nog nimmer te hebben aanschouwd. Verder bestond de trein uit 2 wagons 1' kl. en een wagon 2« kl.benevens een wagon voor de bagage. Toen de trein in de nabijheid van het station was geko men, bleef hij daar staan, omringd van een eerewacht, bestaande uit eene comp. van het Se reg. infanteriedie hem reeds bij zijne aankomst had op gewacht. Ten 5 ure in den ochtend verzamelde zich het geheele garnizoen onder kommando van den kolonel Schmidt, op het terrein van het station, terwijl de muziek der infanterie, die zich daarvoor op het perron had ge plaatst, zich deed hooren. Verder verscheen ook het corps officieren der dd. schutterijhet grootste gedeelte van het corps officieren van het garni zoen, de voorzitter van het Utrechtsche comité van liet Roodc kruis, eene commissie uit gedeputeerde staten, enz. Duizenden mensclieu hadden zich naar liet station van den Rijnspoorweg hegeven, niet alleen om getuigen te zijn van de treurige plegtiglieid, maar tevens om van hare deelneming blijk te geven in liet groote verlies, dat ons zoo geliefd vorstenhuis had getrof fen. Duidelijk was die deelneming op ieders gelaat ziïtbaar, en vooral was liet een indrukwekkend gezigt, toen bij het vertrek van den trein de gansche menigte het hoofd onlbloolle. Volgens genoemd blad hebben voor het examen van surnumerair bij de posterijen, hetwelk in dc volgende weck te 's Hage zal gehouden worden, 39 aspiranten zich aangemeld. Ook zullen den 1(W" Jiinij voor het eerst de examens plaats hebbendie ten gevolge van de meer en meer toenemende combinatie van posterijen en telegraphie, voor de amblenafen van laatstge meld vak zijn ingevoerd Niet minder dan 63 lelegraphisten wenschen van hunne bekwaamheden de bewijzen te leveren. De heer J. C. G. Boot deelt in de Amst. Ct. mede, dat bij het nazien en catalogiseren der handschriften, behoorende aan de kon. akademie van wetenschappen en afkomstig van het kon. instituut, eene rijke verzameling van meest eigenhandige journalen, rapporten, brieven en gedichten van Constantijn Iluygens in zijne handen is gekomen. Bij eene vlngiige inzage bleek, dat die onbegrijpelijkerwijze verwaarloosde schat een naauwkeurig onderzoek verdient, en is het hem aangenaam te kunnen verzekeren, dat een geacht beoefenaar der vaderlandsche letterkunde zich daarmede bezig houdt. Volgens een schrijven van ds. Cohen Stuart aan de N. H. C., waren de uit een hem toegezonden brief vermiste coupons aan de afzendster ont vreemd, maar haar later na de aangifte terugbezorgd. liet noordelijk zendingsfeest zal dit jaar op 24 Jnlij nabij Assen wor den gehouden. Er zullen uit de noordelijke provinciën en van Zwolle en Kampen feestlreinen loopen. Het prov. geregtshof van Noordholland heeft Dirkje Bloem, die tcregt stond wegens kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, overeenkomstig het requisitoir van het openb. ministerie, met aan neming van verzachtende omstandigheden (21-jarigen leeftijd) veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren. Omtrent de feiten, die aanleiding gaven tot dit regtsgedingvermeldt het arrest dat de veroordeelde, vroeger dienstbode in het krankzinnigen-gesticht te Utrecht, na omgang gehad te hebben met een persoon die aldaar verpleegd was geweest, wegens den last dien zij van dezen ondervond, naar hare moeder in Haarlem is gegaan; dat zij, ten gevolge van mishandelingen door den man met wien hare móeder was getrouwd, genoodzaakt werd een nieuwe dienst te zoeken en dat zij, toen het tijdstip harer bevalling naderde, niet naar hare moeder durvende gaan, zich begeven heeft naar de woning van een vrouw die zij kende en daar op het privaat bevallen is. Hoewel zij ten sterkste ontkende ooit het voornemen gehad te hebben haar kind te dooden, bekende zij, op het oogenblik zelf der bevalling in radelooze angst lot liet besluit te zijn geko men het kind in het secreet te laten vallen, waar zij het nog even liad hooren gillen. Naar men uit Leeuwarden meldt heeft de heer M. Manger Cats, sedert 1854 lid der provinciale staten van Friesland, zitting hebbende vow het dis trict Leeuwarden, als zoodanig zijn ontslag genomen. De werkstaking, in het begin dezer week, van het mcerendeel der hak kersknechts daar ter stede, heeft voor ten weinig gunstige gevolgen gehad. Door het aannemen van andere knechts is door de betrokken patroons ai spoedig weder in de dienst kunnen worden voorzien. Niettegenstaande den menigvuldigen aanbouw van arbeiderswoningen aldaar, is het ook nu weder gebleken, dal er nog altijd behoefte aan zoodanige woningen schijnt te bestaan Immers, sedert den 12,lt" dezer, den dag dei- verhuizingen. zitten aldaar eenige huisgezinnen op straat, in de open lucht,- aan wind en weder blootgesteld, waaronder verscheidene zeer jonge kinde ren. Het getal arbeiders aldaar is in de laatste jaren zeer belangrijk toe genomen vooral ten gevolge van de oprigliug van sommige fabrieken, zoo mede van den spoorweg-aanleg, waardoor eene menigte arbeiders aldaar hunne woningen hebben opgeslagen. De prijs der boter aan de waag aldaar was: lc soort/43, 2C soort 38.50. Te Aalburg, nabij Ileusden, had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Eenige beestenhoeders wilden zich vermaken, door een zvvaren boom, die

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1