LK1DSCHE COURANT. V. 117. ZATDRDAG 18 MEI. HliMNKNLANDSCHË BKMGTKN. 187"2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Doitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLEIt, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Uithoofde van het Finksterfeest zal maandagavond gecne Courant worden uitgegeven. LEIDEN, 17 Mei. De pleglige begrafenis van het stoffelijk overschot van wylen II. K. II. prinses Hendrik der Nederlanden had heden in de bij het programma be paalde orde te Delft plaats. Z. M. de koning, 11II. KK 11IIde prinsen en verdere vorstelijke personen, broeders van de overledene, waren daarbij tegenwoordig. Alleen Z. K. II. de prins van Oranje was afwezig. De leden van het corps diplomatique, dc ministers, en verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten woonden de plegtigheid bij. De hofprediker dr. G. Ruitenschild hield eeue treilende toespraak bij het graf. Voor dat de kist in het graf werd nedergelatenwerd die, reeds met bloemen bestrooid door Z. K. II. prins Hendrik, met een zilveren krans versierd. Allerwege was men diep bewogen bij deze treurige plegtigheid. Het kanongebulder, de treurmuziek, het klokkengelui vermeerderden de sombere stemming, liet geheel is in de beste orde afgeloopen. Wy laten hier de toespraak, door den hofprediker dr. G. Ruitenschild bij liet graf uitgesproken, volgen: //Geëerbiedigde koning koninklijke vorsten Dc nieuwe beproeving van het koninklijk huis heeft Nederland en Luxem burg, als ware men een gezinin rouw gedompeld. En zeer teregt wekt zij bij beider bevolking diepe verslagenheidgeheel sombere stemming. Al weder en zoo schielijk moest het vorstelijk familiegraf worden ge opend. Dat geldt niet eene, die door der jaren last is verzwakt en alge- nomen. In het midden der levensdagen scheen de vorstin nog vast te slaan. Het werd eensklaps wegzinken en ontvallen, maar na verkregene aan spraak op liefde en hulde. Overwaardig is dc ontslapene, dat hare gedach tenis niet mede begravenmaar levend gehouden en heilig worde bewaard. De getrouwe gemalin was een kostbaar hemelgeschenk, de zon, de vreugde en liet leven van des vorsten leven. En geheel het hol eerde en beminde dc lieftallige prinses. Elders mede heeft de gezegende hartelijke toegenegenheid en eerbiedige hoogachting zich bereid. Geheel het zijn en verkeer openbaarde eenvoud en zielenadel. Stille onderwerping en krachtig geloof bleek onder smartelijke verliezen, bij tijdelijke krankheid van den vorst, en allerlei andere beproe vingen. Den kinderen der armen als eene moeder, en toevlugt voor onge- lukkigen werd de vrome door christelijke liefde gedreven en gesteund. Even begaafd en krachtig van geest als gevoelig en teedcr leende de vorste lijke telg nieuw en glans aan haar van ouds beroemd geslacht. Zij bragt ons den doorlnchtigen hertog voor den geest, die heldenmoed en menschelijkheid vereenigde. 0 treurt vrij over zulk een verlies. Maar buigt toch ook voor den Heer van leven en dooden zie het oog verder dan dc aardeChris tenen ontslapen niet te laat noch te vroeg, en ontwaken tol zaligheid. Geëerbiedigde koning! liet behage uwe majesteit de uiting van ons smart gevoel, maar ook die van hulde en verknochtheid aan te nemen. Ja waar lijk, dal voorgaan in hooge waardering der ontslapene, hel henenspoeden naar den verlaten broeder, en die zorgende beschikkingen als van een vader: dit alles heeft weder hier en ginds de hechte banden aan Oranje versterkt. Bij vernieuwing opgewekt en verteederd, bidden we van geheeler harte, sire! voor de verlenging van uw dierbaar leven. De slag is zoo onverwacht, de wonde diep en pijnlijk, koninklijk vorst en heer! Naauw wagen we het tot uwe smart te spreken. Wal ons lust en rest, zijn tranen en gebeden. Ach der gehelde eu nu betreurde zij eere nok van onze kinderen; uwer koninklijke hoogheid blijve bewaard gelaten heid, kracht en moed. Verkwikkend en zacht zij de hemelsche leiding op den verderen wegImmer was uw God nabjj. Hij zal u niet verlaten Met de eere der menschen, koninklijke vorsten! zij Gods zegenende nabij heid en genadig welgevallen voor u en de uwen weggelegd. Eu komt er ware druk, dat God verhoede, immer weder zij uwe vertroosting over vloedig Gij allen, zoo velen gij u naar Christus noemt, tot aanbeveling van Zijn naam geroepen, geeft dien Heiland hand en hart. Wandelt in Hem met God, Houdt vast aan de belofte: Zalig die treuren, want zij zullen ver troost worden. Zoo lang gij hier ademt, vergeet het niet: Wie Gods wil doetblijft in eeuwigheid. Amen." Bij zijn overlijden in Februarij 1861 liet de heer mr. L. C. Luzac drie belangrijke en kostbare verzamelingen na, eene boekerijeene verzameling van autographen en bandschriften en een penningkabinet. Met uitzondering van de bandschriften van L. C. Yalckenaer, diens briefwisseling met geleer den, alsmede de briefwisselingen van Hemsterluiis, Wesselingen Ruhnkenius, een en ander na den dood van den heer Luzac aan dc bibliotheek onzer hoogeschool geschonkenis de genoemde nalatenschapvolgens den wensch van mevrouw Luzac, gedurende baar leven ongeschonden bewaard gebleven. Thans echter, nu ook zij overleden is, zijn de drie verzamelingen beslemd bet lot van zoovele andere te declcn cn door verkoop verspreid te worden. Met dezen verkoop zal dan ook reeds eerstdaags, en wel in het begin der volgende maand, een aanvang worden gemaakt, als wanneer de boekerij, hier ter plaatse, door de Leidsche boekhandelaars Gebroeders van der Hoek en den Amsterdamschcn boekhandelaar Frederik Muller, in veiling gebragt wordt. Wij achten het overbodig met vele woorden de aandacht van het publiek op den dezer dagen verschenen catalogus van de met veel kunde en zorg bijeengebragte bibliotheek te vestigen. Alleen moge vermeld worden, dat de catalogus ongeveer 4G00 nommers telt, en dat de afdeelingen ge schiedenis en fraaije letteren, met name wat de geschiedenis van Nederland en van Frankrijk en de Nederlandsche en Fransche lellerkunde aangaat, om van andere niet te spreken, inzonderheid de opmerkzaamheid waardig zijn, doch dal de uitgebreide verzameling pamfletten betreffende de geschie denis van ons vaderland aan dc bibliotheek der Leidsche hoogeschool ver maakt is en hier alzoo niet wordt aangelroflèn. Voor het overige verwijzen wij naar den catalogus, die, overeenkomstig dc waarde der boekery met kennis van zaken bewerkt en met eene zeer lezenswaardigemeer dan de titel belooft gevende. Notice biographique de Mr. Louis Caspar Luzacvan de band van dr. W. N. du Rieu, verrijkt is. De verzameling autographen en handschriften zal, gelijk wordt aangekondigd, tegen het einde des jaars verkocht worden. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Zatnrdag 11. zijn alhier 34schui len met schrale vangst aan geweest, die ƒ130 a 200 besomden, in 12 a 20 dagen reis. De aankomst werd eenige dagen zeer vertraagd, ten gevolge van den verren afstand der visscherij, door stormweder en tegenloopenden wind. Besteed werd voor groote tarbot ƒ3 a 4 per stuk, groote tong 15 a 20 ets-per stukbunschol 40 a 50 els per stuk, levend binnenlek schol ƒ4.50 a 5 per mand, klein buitenlek droogschol 6.75 a 7.65 per mand, braad ƒ3.25 a ƒ3.50 per mand, scharren ƒ3 a 4.25 per mand. Deze dagen werden veel garnalen gevangen, welke, gekookt cn gezouten, voor hooge prijzen, meerendeels naar Engeland worden verzonden. Dc heer G. J. Vos Tz., predikant alhier, heeft voor de beroepen naar Noordwijk-Biunen en Middelbarnis bedankt. Het Vad. verneemt, dat het de Nederlandsche regering gelukt is de voorwerpen, afkomstig van Barends, die voor eenige maanden op Nova- Zembla zijn gevonden, van den Engelsclimandie ze tot nog toe in zyn bezit hadaan te koopen. Dezer dagenmeldt de N. R. C.werd in het Politieblad mededceling gedaan van de beweerde berooving van eenen brief, die den 2dtn Mei jl. 'door mevr. de wed. Fraisinet, geb. Cohen Stuart, uit Zutphen werd verzon den aan het adres van d«. M. Cohen Stuart, te Rotterdam. Volgens de aangifte der belanghebbenden zouden in den brief zijn gesloten geweest acht coupons Amerikaansche spoorweg-aandeelendie echter daarin bij de ont vangst niet aanwezig waren, zoodat het vermoeden bestond dat de brief was geopend en beroofd: waarvan, zooals gewoonlijk in dergelijke gevallen, de posl-administratie werd verdacht gehouden. Dientengevolge werd van hare zijde een ernstig onderzoek ingesteld en zelfs met hare medewerking een overigens gunstig bekend brievenbesteller Ie Rotterdam door de politie in verhoor genomen. Het onderzoek, dat reeds vele dagen had geduurd, werd nog steeds voortgezet, doch zonder eenig resultaat. Wat blijkt echter nu ten slotte? Dat er geene berooving heeft plaats gehad, vermits wel door de afzendster een brief werd op dc post gedaanwaarin zij de toe zending der bewuste coupons meldde, doch dal de coupons zelve werden verzuimd daarin te sluiLcn en in haar werkmandje achterbleven, waarin zij eerst nu schijnen te zijn teruggevonden.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1