LEIDSUHE COURANT. 1872. X8. 16. \RIJDAG 17 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. 3.50/ met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiOn is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij, deze Courant wordt verzonden IV'. 22 blad 25) der Handelingen ran den Gemeenteraad. B1NNENLANDSGHE BKHIGTEN. LEIDEN, 16 Mei. Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding van het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van eenige leijen dakenin drie perceelenis daar van aannemer geworden C. H. Peters, rietdekker te Uithoorn, het eerste perceel voor 200, het tweede perceel voor ƒ210.60, en hel derde perceel voor 525. Bij de gelijktijdig gehouden aanbesteding van het schoonmaken, invoegen en herstellen van de gemetselde wallen in en huiten dé stad, benevens het vernieuwen van ecne schoeijing, in vier perceelen, zijn aannemers gewor den: van het eerste perceel J. Vehoog, metselaar alhier, voor ƒ930; van het tweede perceel J. J. Planjtr, metselaar alhier, voor ƒ910; van het derde perceel 11. J. de Nie en VV. van der Reyden, metselaars alhier, voor f1240; en van het vierde perceel P. Kapleyn den Boumcesler, timmerman te Leiderdorpvoor ƒ330. lieden had alhier de aanbesteding plaats van het afbreken van een gebouw, ingerigt tot mouterij, aan de oostzijde van het Steenschuur, en het maken van een nieuw gebouw voor de vrijmetselaars-loge //La Vertu". Daarvoor waren acht inschrijvings-billetten ingekomen. De laagste inschrij ver was J. Verkorente Voorschotenvoor de som van 9885. Heden morgen ten ongeveer 7 ure is van uit een sloot achter de llaag- sche trekvaart onder de gemeente Zoetcrwoude opgehaald het lijk van J. v. d. Mc, die, koelsiersknecht zijnde, in een land aldaar paarden had gebragt, en misschien slaapdronken geweest zijnde, aldaar in het water is geloopen; het lijk is onder toezigt der policie naar het Caecilia-gasthuis vervoerd geworden. Van de Vereeniging tot het verlcenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidholiand, te Rotterdam, ziet het zesde verslag, loopende over het jaar 1871, het licht. Dit verslag getuigt op nieuw van vooruit gang. In 1870 werd aan 2197, in 1872 aan 2373 personen hulp verschaft, cenc toename dus van 176 personen; in 1871 werden 14321 adviezen gege ven, 1413 meer dan in 1870. Onder het aantal van 2373 ooglijders waren er 719 afkomstig uit 94 gemeenten in Zuidholiand huiten Rotterdam. Het aantal correspondenten in verschillende gemeenten is toegenomen en hunne bemocijingen droegen rijke vruchten. Ook het aantal begunstigers was; zoowel binnen Rotterdam als daar buitenaanmerkelijk toegenomen, liet cijter der contribution bedroeg toch in 187i 2364.10 legen 1759.60 in 1870, en is dus met 604.50 vermeerderd. Gedurende het zesjarig bestaan der vereeniging werden aan 10686 personen kosteloos adviezen gegeven, 2094 brillen werden, gedeeltelijk om niet, gedeeltelijk tot zeer lagen prijs, uitgereikt en 30 kunstoogen verstrektterwijl 733 groole operation verrigt werden. In den loop van 1871 werden 109 kleinere en 149 groote opera tion gedaan. De belangelooze verrigtingen van den geneesheer dr. J. H. de Haas zijn, zegt het bestuur, boven onzen lof verheven. De lokalen der polikliniek beantwoorden, volgens het bestuur, niet aan de behoeften der talrijke ooglijders, en hoe grootcr de toevloed van hulpbehoe venden wordt, des te onhoudbaarder wordt de tegenwoordige toestand. Het bestuur heeft daarom besloten een nieuw gebouw te slichten voor het con sultatie-uur. Het heeft zich tot den Rotterdamschen gemeenteraad gewend met het verzoek, een terrein te willen afstaan aan de nieuw aan te leggen straat C, hetzij kosteloos, heizij tot de helft der getaxeerde waarde. In dien dit verzoek wordt toegestaan, stelt het zich voor, op dat terrein een gebouw te doen verrijzen, dal in ruime lokalen de gelegenheid aanbiedt, om het steeds toenemend aantal patiënten, met hun geleiders, te ontvangen en zoo noodig te behandelen. Ten einde dit voornemen ten uitvoer te bren gen, zal echter het kapitaal op verre na niet toereikend zijn. Rinnen korten tijd zal het bestuur daarom de hulp van weldadige stad- en landgenooten moeten inroepen, ten einde het met hunne giften te steunen, liet heeft grond te verwachten, dat dit beroep niet vruchteloos zal zijn. Bij de Ned. herv. gemeente te Driehuizen en Zuidschermer is tot pre dikant beroepen ds. de Vries, pred. te Dreischor; bij die te St. Maartensdijk d*. Hage, pred. te Woiphaartsdijkbij die te Soesterberg, d\ Kniperi, emer. Pfod. van Amba; bij die te Andel d\ Gr'e hnysenpred. te Oudega; bjj die te lieer Hugo Waard d«. ter Meuien, pred. te Hensbroek; bij die tc Wage- ningen d'. de Baas, pred. te Ilierden; bij die te Ressen en Doornik d». Mul ler Massis, pred. te Licnden; bij die te Maassluis en bjj die te Waspik d\ Bartstra, pred. te Aarlanderveenbij die te Zoutelande de cand. G. L. Laanbij die te Westbroek de cand. G. Boxmanbij die te lvethcl de cand. A. L. Geselschap. Wij vernemen, zegt het Hbl.dat aan den heer A. Holtzman definitief concessie is verleend voor den aanleg van eencn spoorweg van Zutphen naar de Pruissische grenzen in de rigling van Bocholt, en dat het waarborgka pitaal reeds bij den agent van het ministerie van financien alhier is gestort. Het kapitaal der eerstdaags op te rigtcn maatschappij, aan welke deze con cessie wordt overgedragen, is, naar men ons berigt, mede geheel verzekerd. Door het hoog militair gereglshof is het vonnis van den krijgsraad in de eerste militaire afdceiing te Haarlem van 24 Februarij II., uitgesproken den 16den Maart daaraanvolgende, gewezen in de bekende zaak van deluite- nanls der cavalerie Ort en Thierry de Bye, vernietigd en de l,ltn luitenant J. A. Ort veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en, in slede der geldboete, tot een kamer-arrest met acces van acht dagen, en de 2lleI1 luit. Thierry de Bye tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen en, in slede der geldboete, tot een kamer-arrest met acces vau vier dagen. Bij het onweder van eergisteren namiddag is onder Sassenheim éen in de weide grazend paard door den bliksem getroflen. Het lag dood ter aarde met het gras in den bek. Naar men verneemt, meldt het V. D., zullen na het vertrek van de vrouwelijke gevangenen uit Woerden de gebouwen der gevangenis onmid dellijk nader onderzocht worden, in hoeverre zij te gebruiken zijn. Men gelooft algemeen, dat zij voor huisvesting van troepen enz. geheel onge schikt zijn, en dat het wenschelijk ware, dat liet geheele gebouw, dat bovendien zeer vochtig is, gesloopt werd; van de plaatsing van twee comp. van het 8' reg. infanterie aldaar, waarvan sprake was, zal vooreerst niets komen. Te Wilnis is door den lieer M. Brouwer, aldaar overleden, bij testa mentaire beschikking, zonder eenige kosten aan kerk en armen der her vormden aldaar, elk in het bijzonder, vermaakt een stuk gronds ter grootte van p. m 4 hectaren. Naar men uit Renkum meldt zijn ook iii die streek door de nachtvor sten de zooveel belovende aardappelen eh boonen, die reeds opgekomen waren geheel bedorvenzoodat de eerste vruchten minstens een dag of veertien ten achteren zullen komen, terwijl de boonen nu reeds geheel weg zijn en op nieuw gelegd moeten worden. Intusschen is de tegenwoordige koude weers gesteldheid byzonder gunstig tot het verdelgen der meikevers, die vreeseljjke verwoestingen hebben aangerigt, doch die niet tegen koude, regen en wind bestand zijn. Te Deventer had Vrijdag 11. in de Rijksrijbaan een treurig ongeluk plaats. Het paard van eeu onderofficier begon te steigeren, waardoor deze van het paard viel en zich zoodanig bezeerde, dat hij naar de infirmerie werd gebragt, waar hij aan de gevolgen is overleden. Door hetzelfde paard is aan een huzaar, die het bereed, een slag met den achterpoot tegen de linkerborst toegebragt. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat bij gelegenheid van het passeren van den lijkstoet van 11. K. H. prinses Hendrik langs die stad van het fort Papenbril 101 en van de forten Isabel en Crevecoeur ieder 51 kanonschoten zullen worden gelost. Te Middelburg is door eenige ingezetenen het plan opgevat aldaar eene broodfabriek op te rigten. Te Vlissingen wordt onderzoek gedaan naar de vermoedelijke oorzaak van den dood van een jongeling, die in de vorige week aldaar is overleden. Werkzaam aan het werk buiten de stad, moet hij aldaar mishandeld zijn wegens een door hem gepleegd verzuim. Volgens gerucht zou deze straf oefening de aanleiding zijn geweest tot zjjn ziekte en dood. Berigten uit Paramaribo van 12 April melden dat in de zitting der koloniale staten van den 8"™ is aan de orde gesteld de behandeling van een voorstel van den heer van Affelcn van Oorde, strekkende om inlichtin gen van den gouverneur te verzoeken omtrent den staat der werkzaam-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1