Te Delft is [gisteren namiddag door de commissie voor de feestelijkheden, op en 2 April jl. aldaar gehouden, de zilveren lauwerkrans, die op het praalgraf van prins Willem 1 was neergelegd, ingevolge daarloe ontvangen magtiging van Z. M. den koning, daaraan bevesligd. De krans is gehecht aan den veldheersstaf, dien het zittende beeld van den prins in de regterhand houdt. Door den gemeenteraad van Woerden is besloten voor J 10000 deel te nemen in de leening voor den Rijnstreek-spoorweg. Ter vervulling van de openstaande regtersplaats in de arrond.-reglbank te Haarlem is de volgende aanbevelingslijst opgemaakt: mr. T. L. L. Prins, regter-plaatsvervanger bij de regtbank te llaarletn, mr. L. E. A. baron Sloet tot Oldhnis, regter in de regtbank te Winschoten; mr. M. G. P. del Court, subst.-griffier bij de regtbank te Haarlem. Door het prov. geregtshof in Noordholland werd gisteren behandeld de zaak tegen Dirkje Bloem, oud 21 jaren, geboren te Woerden en laatst woonachtig te Haarlembeschuldigd van kindermoordgepleegd voor de eerste maal door de ongehuwde moeder. Op requisitoir van den advocaat- ge,ieraal had de behandeling plaats met gesloten deuren. Als verdediger was de lieer nir. 51. Th. Gondsmit ambtshalve aan de beschuldigde toegevoegd. Tc Amsterdam is Zondag avond een korporaal van het 7de reg. infan terie, op de Keizersgracht nabij de Utrechtschestraat, in het water gevallen en, eenige oogenblikken nadat hij er weder was uitgehaald, overleden. De burgemeester van Nijmegen, de heer Bijleveld, heeft aan de rijks-policie aldaar, wegens hare flinke houding op 1 April, een gratificatie geschonken, nadat de gemeenteraad zijn voorstel, om dit van gemeentewege te doen, had verworpen. Door de arrondissements-regtbank te Leeuwarden is voor de openge vallen betrekking van regter in dat collegie eene lijst van aanbeveling opge maakt, waarop voorkomen de lieeren jhr' mrs C. J. Speelman, griffier bij die regtbankde Marees van Swinderen en M. A. Wichersregters in de arrondissements-regtbank te Appingadam. s GRAVENHAGE. 15 Mei. Z. 51. heeft vergunning verleend aan den heer D. 51aarschalk, gepens. kolonel-titulair der genie van het leger in Ned. Indië, voorzitter van het comité van bestuur der Ned. Indische spoorwegmaatschappij, tot het aanne men van het hoogste eereteeken genaamd Nibha Bhorn, hem door den eersten koning van Siam geschonken. Door Z. 51. zijn benoemd tot vertegenwoordigers der Nederlandsche regering bij het in Julij 1872 te Londen te houden internationaal congres over de voorkoming en beteugeling van misdrijven de heer jhr. mr. R. J. Ploos van Amstel, regter in de arrond.-regtbank te Amsterdam, lid en se cretaris der commissie van administratie over de gevangenissen aldaar, en de heer mr. 51. S. Pols, advocaat en auditeur-militair te 'sGravenhgge, lid der staatscommissie tot zamenstelling van een nieuw wetboek van strafregt. Tot plaatsvervangend kantonregter te Delft is benoemd de heer rar. J. Soutendam, griffier tér secretarie dier gemeente. De officier van gezondheid ic kl. W. Dammann, uit 0.1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor verlcenen. HH. KK. HH. de prinsen Hendrik der Nederlanden en Eduard, Her man en Gustaaf van Sakscn-Weimar-Eisenachalsmede 11. K. H. de groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenachzullen morgen avond ten half acht ure in de residentie aankomen. Het lijk van II. K. H. prinses Hendrik zal aanstaanden Vrijdag, des morgens ten 7.10 ure, in de nabijheid van hel station van het Rijnspoor alhier aanwezig zijn. Zooals vroeger door den gemeenteraad is besloten zal. uit hoofde der bcgrafenisplegtigheid van II. K. H. prinses Hendrik op Vrijdag a. s., de ker mis zijn geschorst. Dientengevolge moeten op dien dag alle tenten en kra men gedurende den geheelcn dag en avond zijn gesloten. De kermis wordt daarom dit jaar met een dag verlengd en zal mitsdien voortduren lot en met Woensdag 22 Mei. BUITEN LAN DSCIIE BEBIGTEN. FRAKHRU H. Graaf von Arnim heelt op nieuw een onderhoud gehad met den presi dent der republiek. Laatstgenoemde drukte, naar men uil eene goede bron verneemt, den wenscb uit dat de onderhandelingen over de betaling der nog verschuldigde oorlogskosten spoedig geopend en zoo mogelijk nog in den loop dezes jaars ten einde gebragt mogen worden. De leden der middenpartij in de regter zijde der nationale vergadering hebben eene bijeenkomst gehouden om zich te beraden over de houding, welke zij zonden hebben aan te nemen tegenover de te vreezen botsing tusschen den president der republiek en de nationale vergadering over de vraag wie van beiden de leden van den staatsraad benoemen zal. De heer Target had een conciliant amendement aangekondigd, welks strekking was de benoeming der staatsraden op Ie dragen aan den president uit door de nationale ver gadering op te tnaken dubbeltallen. Het voorstel vond geenen algemecnen bjjval. 5Ien deed de vraag of het doen eener concessie, schoon dat in de politiek zeer dikwijls gevorderd werd, in dit bijzonder geval wel raadzaam was, daar hel er vooral bij de eerste zamenstelling van den staatsraad op aan kwam. dat ligchaam zamen te stellen in denzelfdcn geest, die de nati onale vergadering bezielde. Vrij algemeen was men van ntecning, dat de heer Target zijn amendement eerst aan het oordcel der commissie van rap porteurs behoorde te onderwerpen. De commissie heeft zich reeds met de overweging van het geopperde denkbeeld bezig gehouden. De redevoering in het wetgevend lichaam door den hertog d'AudifTret- Pasqtiier uitgesproken, betreflende de uitvoering en de inrigting derleveran- ticronlracten'gedurende den oorlog, heeft ten gevolge gehad, dat verscheidene hooggeplaatste ambtenaren aan het ministerie van oorlog hun ontslag reeds hebben ingediend, of op het punt staan van het te doen. Een der groote l'arijsche bankiers, die bij meer dan een der knoeicontracten betrokken wasis eensklaps verdweneneen deficit nalatende van negen millioen frs. Bij de verificatie der verschillende eischen tot vergoeding van gedurende de beide belegeringen en door de Commune te Parijs veroorzaakte schade is men gekomen tol een cijfer van 77 millioen fr.waarvan 2 millioen ten laste van den staat en de overige 75 millioen ten- laste der stad Parijs komen. De oorspronkelijke eischen beliepen een totaal van meer dan 408 millioen fr. Van het geverifieerd bedrag betreflèn 2 millioen de schade, geleden tijdens hel eerste, 9 millioen de schade geleden tijdens het tweede beleg, terwijl de opstand zelf niet minder dan voor 55y2 millioen schade veroorzaakte. - Van de Spaansche grenzen is het berigt ontvangen, dat reeds een 300- tal Carlislen op Fransch grondgebied geweken en aldaar ontwapend waren. Twee hunner aanvoerders, Recondo en Ugarte, zouden naar de zijde van Duitschland uit Frankrijk uitgezet worden, terwijl de andere aanvoerders te Bourges zouden worden geïnterneerd. Van de aankomst van don Carlos op Fransch grondgebied was niets bekend. IPANJE. De maarschalk Serrano is, volgens de laatste berigten, voornemens Navarra te verlaten, en in Biscaye te rukken. De opstand is in de eerstgenoemde provincie bedwongen, maar in de laatste ontwikkelt hij'nog zijne kracht, op eene wijze die de vress wettigt dat de rust nog niet spoedig geheel zal hersteld worden. De maatregelen van de regering toonen aan dat zij daar omtrent ook niet zonder zorg is. In het zuiden van Katalonié hebben zich mede talrijke benden gevormd. Het ministerie schijnt den koning wel eenig- zins te willen drjjven tot dictatoriale maatregelen. De koning heeft den chef van zijn militair huis, die den president-minister niet welgevallig was, ontslagen. ITALIË. Naar men uit Florence aan het Parijsche Jonrn. des Déb. meldt, is de Spaansche gezant bij het Italiaansche hof tot de ontdekking gekomen dat de Carlistische zamenzwering geheel is voorbereid in een Spaansch Jczuïlenklooster te Rome, dat de opstand van daar uit wordt bestuurd, dat men te Rome de noodige fondsen daarvoor verzamelt, enz., en dit alles niettegenstaande de kardinaal Anlonelli druk bezig is met het herstel der diplo matieke betrekkingen tusschen den H. Stoel en de regering van koning Amadeus De gezant zou zich met nadruk beklaagd hebben bij den minister van builenlandsche zaken, den heer Visconti-Venosta. Bij de Italiaansche vertegenwoordiging is een wets ontwerp aanhangig gemaakt, waarbij de regering gemagtigd wordt aan de ingezetenen der gemeenten, welke door de laatste uitbarsting van den Vesuvius geteisterd zijn. uitstel te verleenen voor de betaling der directe belastingen over hel dienstjaar 1872, voor zoo verre zij bewijzen kunnen dat zij werkelijk •schade geleden hebben. D EI T S C H E AIV O. Volgens de Kreuzzeii. heelt de president van den oppersten raad voor kerkelijke zaken, de heer Mallhis, zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. Keizer Wilhelm heeft vier stukken geschut naar Luik gezonden om daaruit een monument te doeu gieten voor het graf der Dnitsche soldaten, die in de genoemde stad aan linnne in den oorlog tegen Frankrijk bekomen wonden overleden zijn. Priiis von Bismarck heelt op een adres van Elzasser vrouwen om uit stel van de militaire dienstpliglieid voor hare zonen geantwoord, dal hij het niet in zijne magt heeft, den bij de wet bepaalden termijn lot invoering der dienstpligligheid te verlengen. Die wet moet dus met 1 October in werking treden. Voor zooveel hem aangaat, zal hij echter zorgen dat aan de arti kelen betreffende de vrijstellingen zoodanige ruime toepassing wordt gege ven, als bij de vaststelling der wet in de bedoeling heeft gelegen. Dezer dagen beeft zich in Pruissen het geval voorgedaan, dat een lid der doopsgezinde gemeente, op grond van zijne godsdienstige overtuiging, geweigerd heeft aan zijnen dienstpligt, in welken vorm ook, te voldoen. Het jonge menseii is daarop onder militair geleide naar Berlijn gebragt eu in het trein-bataillon der garde ingelijfd. Toen hij ook nu nog bleef wei geren is hij voorloopig in arrest gebragt en met geweld in den uniform gestoken. De gemeente, waartoe hij behoort, heeft zich met een request om gratie tol den koning gewend. Te Berlijn heeft op den 6d,n dezer de plegtige opening plaats gehad der hoogeschool voor Joodsche wetenschappen. De feestrede is gehouden door den heer Philipson, uit Bonn. Daaruit is op nieuw gebleken dat de stichting niet staat op confessioneel gebied; dat zij de wetenschap, niet een partij, zal dienen, en derhalve zullen de voorlezingen, aan de nieuwe universiteit te geven, toegankelijk zijn voor iedereen. Even zoo kunnen ook de docen ten worden gekozen'zonder dat het kerkgenootschap, waartoe zij belmoren, in aanmerking behoeft genomen te worden. De instelling hangt niet af van den staat; de kosten liarer instandhouding worden gedekt uit eigen bronnen. Naar men verneemt hebben zich reeds christen-studenten doen inschrijven op de rol van deze universiteit. In den namiddag van den 5d!D is, meldt men een groot brok muur der ruïne ürachenfelshet eenige aanmerkelijke gedeelte, dat nog staande was gebleven, in den afgrond gestort. Verscheidene reizigers bevonden zich in dé onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de massa nederviel. OOST-I X WIE. BATAVIA, 30 51aart. De Ja a-Bode meldt dat de adsistent-resident voor de policie te Ba tavia, ur. baron Taets van Amerongen, tot herstel van gezondheid ijlings naar Europa is moeten vertrekken. Twee adsistent-residentendie van Ber- bck (Ktdiri) en die van Kraksaan (Probolingo), zijn eervol, inaar ongevraagd, me: behoud van regt op pensioen, uit 'slands dienst ontslagen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2