BUI nGMLAMlISCtiK BKKIGTlv\. der Unechls, benevens hel koelshuis, zijn geheel uitgebrand. De vrouw en kinderen van dien knecht moesten door een der ramen ontvlngten. De rij tuigen zijn geborgen, maar het was niet mogelijk een van de 17 op stal staande paarden te redden. Alles was tegen brandschade verzekerdbehalve de inboedel van den knecht. Door de arrond.-regtbank te Haarlem is, ter vervulling van de open staande betrekking van kautonregter te Zaandamde volgende aanbevelings lijst opgemaakt: de bh. m" J. W. Moulon, griffier bij hel kantongeregt te Beverwijk; R. D. Baart de la Faille, kautonregter te Rauwert, en M. Buch- ner, kautonregter te Edam. Uit de Lemmer wordt gemeld: Buitengewoon veel vee wordt tegen woordig uit deze provincie naar Holland vervoerd. Zalurdag nacht verlieten weder vier groote zeebooten onze haven niet ruim 300 melkkoeijen aan boord, met bestemming naar Amsterdam en l'urmercnd. Ook den vorigen avond zijn twee bootenniet vee afgeladenvan hier vertrokkenterwijl drie schepen met runderen nog op gunstige gelegenheid wachtenom zee te kiezen. Door Oost-Friesche veehandelaars is aan den commissaris des konings in Groningen een adres gerigt, inhoudende het verzoek, de veemarkten in dat gewest te schorsen, op grond van de hier sporadisch hcerschende be smettelijke longziekte onder het rundvee, de vrees voor eene algeineene ver spreiding, ook in Pruissenen de nadeelcn, die hieruit voor den veestapel en den internationalen handel zouden moeten ontslaan. Tc 's llertogenbosch kreeg in de vorige week een kapitein der infan terie, terwijl hij bij eenige dames op theevisite was, eensklaps een hevigen aanval van krankzinnigheid; slechts niet veel moeite kon men hem beletten het raam uit te springen en niet dan met behulp der policie en inmiddels toegesnelde personen mogl men er in slagen hem per rijtuig naar hel gast huis Ie vervoeren. Tusschen Moergestel en Tilburg is Zondag morgen een felle heidebrand uitgebarsten, die zich weldra aan de mastbosschen mededeelde, zoodat er verscheidene hectaren verwoest zijn. Te 3 uren na den middag was men den brand meester. Het mastbosch van jhr. van de Bogaarde en veel heide gronden van den heer Houben zijn geheel weg; ook vele andere particu lieren hebben groote schade geleden. Door de arrond.-regtbank te Breda zijn wegens de ongeregeldheden die op I April 11. te Oosterhout plaats hadden, drie personen veroordeeld tot O weken eenzame opsluiting, een tot 3 maanden en een tol 14 dagen gevangenisstraf; een der aangeklaagden werd vrijgesproken 's GRAVENHAGE. 7 Mei. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer mr. P. M. Tutcin Nollhe- nius, afgetreden burgemeester van Apeldoorn, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Stedum is benoemd de heer jhr. C. van Beresteyn, in de plaats van den heer S. Jensema, aan wien op zijn ver zoek als zoodanig eervol ontslag is verleend. Tot voorzitter van het hoofdcouiité der Ned. vereeniging tot het ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden'in tijd'van oorlog, is benoemd de gepensioneerde generaal jhr. ridder de Stuers. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein J. Brakel, van den staf der infanterie, werkzaam bij het dep. van oorlog, ter beschikking te stellen van het dep. van builenlandsche zaken, ten einde met eene diplomatieke zen ding te worden belast, zullende genoemde kapitein, voor zoo lang hem die zending blijft opgedragenbij het leger worden gevoerd voor memorie. In de zitting van de tweede kamer van beden zijn lot rapporteurs over het wets-ontwerp betredende de kanaal-maatschappij benoemd de hh. van Reenen. Tak, van Akerlaken, Gevers Deynoot en van Delden. Het concept-adres van rouwbeklag aan Z. M.wegens het overlijden van H. K. H. prinses Hendrik, werd zonder discussie met algemeenc stemmen aangenomen. De voorzitter liet voorlezing doen van eene missive des ministers van oor log, luidende als volgt: "In antwoord op uwe missive van den 6JeD dezer, heb ik de eer tl kennis te geven dat het mij na gehouden overleg met mijne amblgenooten in de omstandigheden van het oogenblik niet voegzaam voorkomt over belangrijke zaken met de vertegenwoordiging in overleg te treden. Wat de vragen betreft door den heer Storm van 'sGravcsande te doen, welke u mij wel heeft willen mededeelen. het kan niet ontkend worden, dat schorsing der werkzaamheden ongetwijfeld eenige bezwaren doet ont staan, niet alleen voor het departement van oorlog, maar ook voor andere departementen. Een langdurig uitstel van de definitive vaststelling voor het VIII' hoofdstuk der staatsbegrooting, dienst 1872. is voorzeker niet wenschelijk te achten, weshalve vroeger door mij op bespoedigde behande ling werd aangedrongen. Het verschil van gevoelen dat, ook blijkens het voorloopig verslag der kamer omtrent vele punten beslaat, zou de vaststelling der begrooting op dit oogenblik niet wel toelaten. Het zij mij vergund in herinnering te brengen dat. tijdens de vaststelling der credietwet voor het dep. van oorlog, de kamer zelve van haar besluit deed blijken om de beslissing omtrent zaken, waarover niet eenstemming wordt gedacht, uit te stellen lot de behandeling der definitive begrooting. Inliisschen zal zorg worden gedragen, voor zooveel van mij afhangt, voor hel beramen van lijdelijke maatregelen, geschikt om de gevreesde ongele genheden zooveel doenlijk te voorkomen." De heer Storm van 's Gravesamle zeide met leedwezen van deze mededee- ling kennis te hebben genomen, te meer omdat de redenen voor de niet- verschijning van den minister van oorlog opgegeven hem voorkomen niet voldoende te zijn. Het 3C lid van art. 89 der grondwet beteekent op die wijze niet veel', en hij betwijfelt of deze wijze van handelen met dal art. overeenstemt. Zijn verzoek te handhaven zou hem weinig baten, daarom zou hij in het antwoord berusten. De interpellatie van den heer Storm thans vervallen zijnde, ging de kamer tot nadere bijeenroeping uiteen. Het door de kamer aangenomen adres van rouwbeklag luidt als volgt; Het onverwacht overlijden van II. K. K. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden, geboren hertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, waarvan Uwe Majesteit ons mededeeling heeft gedaan, heeft de tweede kamer der slalcn- generaal smartelijk getroffen. Levendig beseffen wij, in welk eene diepe droefheid Uwe Majesteeithaar doorluchtig huis en vooral de zoo hoog geachte gemaal der overledene door dezen slag gedompeld zijn; want ook de natie, Sire, waardeerde prinses Hendrik als eene beminnelijke, rijk begaafde vorstin. Bij haren dood ge voelden wij op nieuw, hoe naauw de banden zijn, die ons hechten aan het geslacht onzer vorsten. Moge het Uwtr Majesteit en den leden van uw doorluchtig huis gegeven zijn, bij deze nieuwe beproeving in Gods heiligen wil te berusten, en moge de overtuiging, dat de naam der geëerbiedigde ontslapene in Nederland steeds in gezegend aandenken blijven zal, iets bijdragen lol verzachting van hun leed. De heer C. U. L. van Coevordenlaatst resident der Padangsche Bo venlanden, vroeger van Tapanoclie, heeft aan de tweede kamer aangeboden een request, waarin hij aandringt op volledige afschaffing der slavernij op Sumatra. KN«ËLAI>. LONDEN 6 Mei Twee personen, man en vrouw, leden van de secte, bekend onder den naam van «Peculiar People", wier leerstellingen haar o. a. liet gebruik van geneesmiddelen bij ziekte verbieden, zullen eerstdaags teregt staan wegens manslag, omdat zij drie hunner kinderen aan pokken hebben laten sterven, zonder geneeskundige hulp te hebben willen inroepen. De Engelsche consul Medhurst, te Shanghai, berigt dat tegenwoordig de inzameling en toebereiding van wilgebladen, die men onder de thee mengt, door de Chinezen in de dorpen of aan de Hong-keii-zijde der Soo- cbow-Creek openlijk gedreven wordt en reeds een bedrijf van eenige be- leekenis geworden is. De oevers der talrijke bogten zijn met wilgeboomen begroeid, waarvan men de jonge bladeren in April en Mei inzamelt. Men brengt ze dan op lioopen onder daken laat ze daar onder den invloed der zon een ligte gisting ondergaan. Daarna worden zijevenals de eerste thee bladen. naar hunne grootte gesorteerd en in gewone theeovens gedroogd Uiterlijk zijn zij niet ongelijk aan echte theebladen. In dezen toestand brengt men die bladen naar Shanghai, alwaar men ze in de verhouding van 10 lot 20 pCt onder echte thee mengt. De armere klasse te Shanghai ge bruikt reeds sedert geruimen tijd zulke gerooste wilgebladen in plaats van de dure thee; doch sedert een 10 tal jaren is men ook begonnen ze te ver mengen onder de thee die voor den handel bestemd is, en deze vervalsching heeft van jaar tot jaar grootere uitbreiding gekregen. Medhurst schat het verbruik der wilgebladen voor dit doel tegenwoordig op p. m. 3000 picols of 400000 pond. FKANKR IJ K. Het Journ. off. bevat een staat omtrent de opbrengst der belastingen in het eerste kwartaal van dit jaar. Zij bedraagt 373 millioen fr.in plaats van 413 millioen, welke de ramingen in verband met de gewone verdeeling der opbrengst over de verschillende kwartalen des jaars deden verwachten. Het nadeelig verschil openbaarde zich vooral bij de nieuwe belastingen, welke 40 millioen onder de raming bleven, terwijl de oude be lastingen haar met 1 millioen overtroffen. Men schrijft de mindere opbrengst aan verschillende oorzaken toe; in de eerste plaats aan de aanzienlijke in slagen van aecijnspligiige goederen, waarvan de belasting werd verhoogd, zoo als koffij, suiker en tabak, welke op het oogenblik van de invoering der verhooging niet dan in zeer geringe hoeveelheden in entrepot aanwezig waren; verder aan het om verschillende redenen eerst in den loop van het kwartaal invoeren van belastingen, op wier opbrengst voor een vol jaar bij het budget gerekend was. In genoemd blad worden ook uiltreksels medegedeeld uit het rapport van den raad van onderzoek naar de capitulatiën gedurende den oorlog, waarin de bevelhebber van het fort Liehtemberg wordt verklaard zijnen pligt te hebben gedaan, doch de bevelhebbers van Marsal en Vitry Ie Francais wor den veroordeeldomdat zij, alvorens de plaatsen, voor welker behoorlijke verdedigbaarheid de regering niet gezorgd had, over te geven, het materieel en de krijgs- en mondbehoeften niet voor den vijand onbruikbaar gemaakt hebben. In de zitting van de nationale vergadering van Zalurdag kwam het rapport der commissie van onderzoek der gesloten contracten wegens leve- rantiën voor het leger en voor de vloot gedurende den laatsten oorlog aan de orde. De heer d'Audiffret Pasquier lichtte het rapport op eene indruk wekkende wijze toe, en haalde lal van feiten aan, om Ie doen uitkomen, welke verregaande misbruiken van allerlei aard er in het krijgswezen wa ren voorgekomente gelijk bragt hij echter hulde aan het beheer van het departement van marine, bij hetwelk de commissie geeue enkele onregelma tigheid, geen enkel misbruik gevonden had. L'l'nivers bevat eene opgave omtrent het petitionnement der katho lieken ten voordeele van de vrijheid van het lager onderwijs, naar welke het aantal adhaesiën reeds tot nagenoeg 420,000 geklommen is. In de dioecese Besangon zijn 56030 handtcekeningeu verzameld, in die van Parijs 10000. Het blad meent, dat het aantal onderteekeningen meer dan het dubbel zou kunnen bedragen, indien men in een aantal bisdommen, die ale echt katholiek bekend slaanmeer ijver had betoond. SPANJE. I De Carlisten hopen, naar men uit Madrid meldt, op eene aansluiting der republikeinsche partij. Vandaar dat de leuze van den opstand niet is «Leve Karei VII, weg met de liberalen!" maar: «weg met den vreemdeling, Spanje moet- door Spanjaarden geregeerd worden!" De regering is bekom merd over de spanning, welke in Andalusie en in de zuidelijke kustplaatsen heerscht, schoon die niet met den Carlistischen opstand in verband staat, alsmede over de stemming te Madrid zelf, waar vóór eenige dagen een op stand gevreesd werd, zoodat het besluit, waarbij de stad in slaat van be leg werd verklaard, reeds was opgemaakt. De middelen, waarover de rege ring beschikken kan, zijn niet groot. Op dit oogenblik zijn. met inbegrip der burgerwacht, hoogstens 50000 man onder de wapenen. Nu heelt de maarschalk Serrano van dit cijler reeds 30 balaitlons met zich genomen; het overige deel van het leger dient lot bezetting van de voornaamste gar nizoenen. Hel geringe cijfer der troepen is een gevolg van de groote troe- penmagt, welke de regering heeft moeten uitzenden naar Cuba, naar de Philippijnsche eilanden en naar de Noordkust van Afrika, waar de bewoners van het Riff onrustiger zijn dan ooit te voren. De minister van oorlog heeft daarom den geheelen eersten ban der reserve moeten oproepen, en deze oproeping heeft reeds 2000 man naar Madrid doen opkomen. Ook vormen zich, op verschillende plaatsen des lands, vrijwilligerscorpsen om tegen de Carlisten op te trekken. OIITSC1ILANU. De officieuse ftordd. Atlg. Zeit. bevestigt het berigt dat de benoeming van den kardinaal vorst Hohenlohe bezwaren bij den H. Stoel heeft ontmoet, De kardinaal-staatssecretaris, zegt dit blad, heeft met opzigt tot de officiële kennisgeving van de op den kardinaal vorst von Hohenlohe gevallen keuze als ambassadeur des Duilschen rijks, en op de aanvrage of die keuzeden Paus welgevallig was, het antwoord gegeven, dat de Paus aan eenen kardi naal niet konde veroorlovenzulk een ambt aan te nemen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2