LEIDSCHE 1872. ÊkMsÊ .V. 106. ZATURDAG 4 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50: met het Verslag der Mandelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland f Oostenrijk en Zwitserland worden nitelnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne Bij deze Courant xsordt verzonden N". 19 blad 20) der Handelingen tan den Gemeenteraad. BINNEN LA N DSCII E BKRIGTEN. LEIDEN, 3 Mei. Door den commissaris des konings in Zuidhollaud is bepaald, dat de eindexamens der hoogere burgerscholen voor deze provincie dit jaar zullen gehouden worden te Rotterdam. Voorts zijn benoemd tot voorzitter der j commissie de heer J. P. A. Francois, directeur der li. burgerschool te Rot terdam: tot leden de bh. C. Schepp en L. Droogleever Fortuyn, van dezelfde school; dr. W. F. Koppeschaar en H. R. van Daalen, leeraren der h. burger school te 's Gravenhage; H. .1. Velh en C. van Tiel, leeraren aan die te Leiden; dr. W. Bisschop, directeur, en mr. J. van Gighleeraar aan die te Delft; D. M. W. Boer, leeraar aan de h. burgerschool te Dordrecht; C. F. Koch, leeraar aan die te Schiedam, en dr. A. Ilarms. directeur der h. bur gerschool te Gorinchem. Tot hulp-onderwijzer aan de Christelijke school voor on- en minver mogenden alhier is benoemd de heer P. van Vliet, te Middelburg. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter algemeene kennis gebragt, dat aan elke der rijkskweekscholen te 's Hertogenbosch» Haarlem en Groningen met het begin van den cursus 1872/73, aanvang ne mende 1 September 1872, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kwee- kelingen in het eerste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij dieblijkens over te leggen geboorte- acle, tusschen 1 Januarij 1856 en 15 Maart 1858 geboren zijn. De vereischte stukken moeten vóór 10 Junij 1872 vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst weuscht te worden. Aaii hen, die zich zullen hebben aangemeld, zal later worden bekend gemaakt, waar en wanneer het examen zal plaats hebben. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben nieuwe formulieren vast gesteld voor de raadsbesluitena. tot liet voldoen van gelden uit den post van onvoorziene uitgaven; b. tot het doen van af- en overschrijvingen, en e. lot verhooging of toevoeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven Aangezien bij den gouverneur-generaal van Nederl. Indie herhaaldelijk ontvangen zijn ongefrankeerde brieven en requestenhandelende over dienst zaken, of verzoeken inhoudende, in zijne ambtsbetrekking tot hem gerigt, zoo is ter algemeene kennis gebragtdat al dergelijke brieven en requesten hehooren te zijn gefrankeerd. Volgens de Amst. t. heeft mevr. de wed. Schneevoogt-Donker Curtkison langs te Amsterdam overleden, bij olografisch testemcut, aan het Ned.-Israëlitisch geneeskundig geslicht voor krankzinnigen aldaar gelegateerd een kapitaal van ƒ6000 inschrijving op het grootboek der 4 pGl. Nat. schuld. Wijlen prol. G. E. Voorhelm-Sehueevoogt was een der rijks-inspeeteuren van de geneeskundige gestichten voor krankzinnigen. Te Rotterdam stond gisteren voor de arrond.-regtbank teregt een win kelier, in de Gouverneslraat woonachtig, die luidens de aanklagt op 2 April 11. eene vrouw geslagen en verwond heeft. Den vorigen dag hadden de onaangenaamheden tusschen hen beiden een aanvang genomende vrouw was toen in het oranje gedost en de winkelier vond hierin aanleiding haar toe te voegendat zij liever moest betalen wat zij hem schuldig was. Hieruit ontstond eene woordenwisseling en het was alleen aan de tusschen- komst van andere feestvierenden te danken, dat het toen niet tot handtas telijkheden kwam. Den volgenden dag, 2 April (zoo verklaart de verwonde), voegde de beklaagde haar allerlei scheldwoorden en beleedigingen toetoen zij den winkel passeerde, hij greep haar aan. gaf haar slagen op.het hoofd rakte de muts van het hoofd, liep vervolgens den winkel in en wierp haar terugkomende met beide handen peper in de oogen. Het gevolg hiervan is, "dat zij haar beroep van waschvrouw nog niet kan uitoefenen; het linkeroog is nu hersteld het regter evenwel nog niet; dit Is dan ook met een doek bedekt. Vier personen, die, hij het voorgevallene tegenwoordig waren, be vestigen deze verklaring. De geneesheer, die de verwonde behandelt, ver klaart dat de vrouw na het gebeurde hel bewustzijn had verloren en dat,' toen hij haar later onderzocht, peper in de oogen aanwezig was; hij geeft als zijne meening te kennen dat, hoezeer zij veel lieeft geleden, de oogen wel geheel zullen herstellen. De bekl. bekent schuld; de verwonde, zoo beweert hijis begonnen hem onaangename woorden toe te voegendie hij beantwoordde, waarna zij handgemeen zijn geworden. Door een en ander werd zijn drift in die mate opgewekt dat hij, zonder juist te weten wat hij deed. peper van de toonbank nam en die van zich wierp, om zoodoende de vrouw te verwijderen; zonder dat liet in zijne bedoeling lag die peper haar in de oogen te strooijen. De bekl. heelt reeds tweemalen gevangenis straf wegens verwonding ondergaan, den l™ keer eene maand en den 2e" keer een jaar. Thans luidt de eisch van den officier van justitie twee jaren. (,V. R. C Bij den gemeenteraad van Amsterdam is van negen raadsleden een voorstel ingekomen, om, op grond dat de sterk voortgezette en spoedig te wachten digling van den- afsluitdijk te Schcllingwoude naar het gevoelen van vele deskundigen voor Amsterdam een ondragelijken toestand, buitengewone en besmettelijke ziekten zal ten gevolge hebben,'burg. en weth. uit te noo- digen 1°. binnen den kortst mogelijken lijd den raad in te lichten over tijdelijke hulpmiddelen, voor dadelijke toepassing vatbaar en geschikt om in de behoefte aan waterververscbing te voorzien, tot meer blijvende werken zullen zijn voltooid; 2°. bij het bestuur der kanaal-maatschappij en zoo noodig bij de regering aan te dringen op de uitvoering van art. J2 dei- concessie (regeling der verpligling voor de maatschappij om voor waterlozing en waterinlating der gemeente te zorgen). Voorts is ingekomen een voorstel van burg. en weth. tot aanschaffing, voor ƒ103,000, van het noodigepomp- stoomwerktuig aan den Oosterdoksdijk tusschen Zeeburg en den Paarden- hoek, om het grachtwater in het IJ over te poiffpen, terwijl uit het kanaal ^versch water in de stad kan worden aangevoerd. Te Amsterdam is dezer dagen eene vergadering gehouden van de aan deelhouders in de premie-leening groot ƒ5,000,000 voor den bouw van 1000 burgerhuizen. Aanwezig waren 42 aandeelhouders, vertegenwoordigende 649 aandcelen. Uit het verslag van administrateuren bleek dat een kapitaal van ƒ16102,90 voor den aankoop der eerste gronden beschikbaar was, en dat bereids onder handelingen worden gevoerd tot liet verkrijgen van bouwterrein buiten de Utrechtsche Barrière langs de aldaar aan te leggen nieuwe wegen. Tevens werd in behandeling gebragt een voorstel, door eenige aandeelhouders inge zonden. betreffende eene wijziging in de voorwaarden dier geldlecning en wel hoofdzakelijk hierop nederkomende: om het kapitaal van 5,000,000 te verdeelen in gedeelten van 100,000twaalf pCt. af te zonderen tot een waarborgfonds, het financiële beheer en de uitvoering van het plan van i elkander te scheiden, de winners der huizen te ontheffen van de betaling van ƒ100 's jaars en de huren der bovenhuizen in plaats van 30 maar 10 jaren gedurende de aflossing van het kapitaal te verbinden, alsmede de suc cessievelijk te bouwen huizen direct na hunne voltooijing in het openbaar door eenen notaris te doen uitloten, en aan de tot dusverre gedrevene zaak onder de firma J. Toussaint Delincée C°. den naam te geven van: »Vcr- eeniging voor den bouw van 1009 burgerwoonhuizen te Amsterdam", welk voorstel na eenige discussie met algemeene stemmen werd aangenomen, waarvan door den ter vergadering aanwezigen notaris, den heer P. A. Smits, acte werd gepasseerd ten einde de rcgtspersoonlijkheid vcor de vereenigiug bij het gouvernement aan te vragen. Tot commissaris werd benoemd de heer A. van Halmael, met last zoo spoedig doenljjk een tweeden commissa ris te benoemen. Dingsdag avond, meldt de Tijd, hadden in eene der achterbuurten van Amsterdam vrij woelige tooneelen plaats. Volgens sommigen uit den volkshoop had een kruijer, vader van 6 kinderen, er 3 van verkocht, om van hier naar de Kaap getransporteerd te worden. Anderen beweerden daarentegen, dat het slechts een praatje was, en de man eenvoudig zijne kinderen naar een geslicht, nabij Zulphen, had willen zenden. AVat er van de geheele zaak waar is, zal misschien later blijken; zoo veel is inlusschen zeker, dat eenige verontwaardigden, eene soort van lynch-wet op den ver meenden schuldige toepassende, zijn kruijershuisje hebben verwoest en daarna in brand gestoken. De hulp van de policic, die. naar het schijnt, dit feit niet heeft kunnen beletten, was evenwel bij tijds ter plaatse om den man zeiven tegen mishandeling te vrijwaren. Volgens het N.v.d.D. was de toedragt der zaak deze; De kruijer.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1