Iers zullen moeten beoordeel™ naar een maatstaf: de vertering, in strijd met den maatstaf van de wet: de inkomsten. Spreker stemt dus tegen een stelsel, dal veroordeeld is door de wetenschap en de ondervinding, en mag zich niet laten medeslepen door de blinde verzekeringen van hen, die zeg gen liet zal wel gaanhij herhaaltdat hij het eene schande voor ons land zou achtenzoo deze wetzooals zij hier ligtwerd aangenomen. Zijn betoog rust alleen op economische gronden: de polilick is daarbuiten. Zoo hij tot den minister gezegd heeft: //gij hebt uwe schuldigheid gedaan", dan heeft hij dat gezegd in vollen ernst. Van spreker zal geen verdere aandrang komendie alleen kan strekken tot omverwerping van ministe- riCn. He eenige wensch, dien hij uit, is de wegneming van de ongelijk heden in den census, maar binnen de grenzen der grondwet en tot verbe tering van het bestaande. Verder moet, wat de heer van Houten ook uieeiien moge, z. i. de census niet worden uitgebreid. Zoo de heer van Houten dus de wet aannemen zal zonder zijne bezwaren te zien opgelost, dan kan spreker met hem niet medegaan, omdat zijne opinie niet is, dat liet doel de middelen heiligt. Hij zal gecne slechte wet aannemen, al mogt hij daardoor zijne beste vrienden verliezen, en den eenigen roem, het eenige bewustzijn, dat hij uit deze vergadering naar huis wil medenemen, is: heden heb ook ik mijnen pligl gedaan. In de zitting van heden is ingekomen een wels-ontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met de Amslerdamsche kanaalmaatschappij, liet komt in hoofdzaak overeen met het vroegere, dat bij de discussie van Maart jl. be perkt werd tot hel voorschot van één millioen gulden. De discussie over de inkomsten-belasting werd voortgezet. De heer Begram was zeer tegen de wetop de bekende gronden. De kleine burgerij en de midden-klassen zouden er zeer door gedrukt worden. Het patent kon ver beterd en uitgebreid worden. De heer van Beyma had wel bezwaren, hij zou de percentage minder verlangen en de belasting niet toegepast willen hebben op den grondeigendommaar hij zou over die bezwaren heen slap pen. De lieer Arnoldts was legen de wet op gelijke gronden als reeds door andere leden ontwikkeld waren. De minister van financiën heeft breedvoerig gerepliceerd op alle bestrij ders sedert Vrijdag. Hij zette het doel, de strekking en de urgentie der wet nader uiteen. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen gesloten, en die over art. I. met de daarop voorgestelde amendementen, geopend. Nadat de bh. van Delden, Stnidl en Tak hunne amendementen hadden toe gelicht, waarvan dat van den heer Tak nieuw is en strekt om het Engel- sclie stelsel aan ie nemendeed de heer van Akerlaken met vier leden het voorstel al de amendementen naar de afdeelingen te verzenden, om de zaak op nieuw te onderzoeken en in nader overleg met de regering te treden. Hierover ontstond eene langdurige woordenwisseling. Ten slotte werd de motie verworpen met 40 tegen 36 stemmen. Morgen voortzetting. Vele abonncs, habitués en bevorderaars van het Fransche opera- en looneelgezelschap, onder directie van den heer Emile Marek, waren gisteren avond, voor de laatste maai in hel tooneeljaar 1871 1872, in den kon. Franschen schouwburg bijeengekomen om aan alle artislen, die hun zoovele genoegelijke avonduren gedurende den afgeloopen winter hadden verschaft blijken van hulde en waardering hunner verdiensten le geven. Het afïiclie bevatte, evenals in vorige jaren, zoodanige stukken en gedeelten van opera's, welke het publiek in staat stellen voor het laatst den geliefkoosden zanger of de beminnelijke zangeres ten volle op prijs te stellen. Fanfares, bloe- menkroonen en luide bijvals-betuigingen vielen mad. Derasse ten deel, die op minzame wijze tot driemaal toe hare couplets uit de //Galathee" voordroeg en het opgetogen publiek andermaal hare bijzondere krachtige sopraanstem deed bewonderen. Namens dc abonnés werd, bij monde van den heer Bené, een fraaije zilveren coupe tol aandenken aan het voor haar zoo vereerend tooneel jaar aangeboden. Bij het eindigen van Meijerbeer's //Marche aux flambeaux", welke door het orchesl met aplomb werd afgespeeld, werd den heer Hassel- mans, den ijverigen en bekwamen orcheslmeester. door mevr. Derasse. na mens de leden van het orchest, een sigarenstel op zilveren voel geschon ken, welke hulde door liet publiek met krachtig applaudisscment en on derscheidene bloemenkransen werd ondersteund. 11e treffendste oogenblik evenwel was dal, waarop de lieer Marek, op aanhoudend geuit verlangen van de aanwezigen, zelf ten tooneele verscheen en uil hand van den heer Julienmet roerende bewoordingen, namens een groot aantal bewonderaars en vereerders van zijn talent een prachtig gemonteerde zilveren bokaal met toepasselijke inscriptie benevens een fraaijen zilveren lauwerkrans ontving. Ook den heeren Faivret, Dekeghel, de dames Lagye. Gerald, benevens het ballet-personeel, stroomden van alle kanten bouquet ten en kransen toe, zoo- j dat, ondanks de drukkende hitte in de zaal, alle aanwezigen de voorstel ling tot het einde bijwoonden en in de aangenaamste stemming liet schouw burglokaal verlieten. BIJlTËtSla A i ISI 'Al K IjKlUGTKN. E X K 5, A X LONDEN. 29 April. De moordenares van mevrouw Biel, in Parklane, Marguerite Dixblancs, is door het Fransche bewind aan Engeland uitgeleverd. De krijgsraad te Malta heeft zijn vonnis uitgesproken in dc zaak der zee-officieren Buthesea en May, 'aan wie het stranden van het oorlogschip lord Clyde te last wordt gelegd. Beiden zijn aan nalatigheid schuldig ver klaard en met eene strenge berisping uit de dienst ontslagen. In de city werd dezer dagen een oud huis, eene oppervlakte gronds beslaande van 100 vierk. yards, verkocht voor de som van 20000 FRAKKRIJH. Dc ministerraad heelt, naar men uit Parijs aan de Ind. lletge meldt, twee vergaderingen gehouden, waarin de wcts-onlwerpen betrekkelijk het budget voor 1873 zijn vastgesteld, liet eindcijfer zou 65 millioen hooger zijn dan dat voor 1872, voornamelijk ten gevolge der verhoogingen van de begrooling van oorlog met 23, van marine met 11 millioen, terwijl voor het lager onderwijs 2 millioen meer dan voor 1872 zou worden aange vraagd. Op de begrooling van justitie zouden daarentegen eenige bezuini gingen zijn aangebragt. De minister van financiën heeft, volgens het Journ. des Déb., in eene vergadering der commissie voor het budget medegedeeld dat de regering in de eerste dagen van Mei het opgemaakte budget voor 1873 zou indienen, en daar de verklaring bijgevoegd dat de regering haar voorstel tot het be lasten der grondstoffen voor de nijverheid tileef handhaven, dewijl zij in die belasting het eenige middel zag dat de 140 millioen zou kunnen leveren, welke nog aan de inkomsten 'ontbraken om alle uitgaven te kunnen dek ken. De commissie voor de tariven is met haar rapport gereed, en in dat rapport wordt verhooging der inkomende regten ontraden, uithoofde der gevaren voor handel en nijverheid, terwijl de commissie met het oog op de nog beslaande handelstraclaten van die verhooging weinig nut voor de schatkist verwacht. 8 1' I 1.1 E. De verontrustende beriglen omtrent de uitbarsting van den Vesuvius hebben in de kamer van afgevaardigden aanleiding gegeven tot eene inter pellatie, ten einde daaromtrent nadere inlichtingen te ontvangen. De mi nister Lanza deelde mede dat eenige personen, die zich op den Vesuvius begeven hadden om de uitbarstingen van nabij te ziengedood waren door dc vlammen, welke onder hunne voeten uit den grond sloegen. Verder las de minister een lelegraphisch berigt voor, aldus luidende: //De uitbarsting neemt toe. Er is meer gevaar. Ongeveer 200 personen zijn onder de lava bedolven. De inwoners van Torre del Greco ontvlugteii, waartoe de over heid hun de middelen verschaft." Naar men uit Napels aan den Times meldt zouden niet minder dan 00 personen, die zich uit nieuwsgierigheid op den berg gewaagd hadden, zijn omgekomen, maar dit getal is waar schijnlijk overdreven. Later is nog officiéél medegedeeld dat twee dorpen Sebastiano en Massa di Somma geheel zijn verwoest, nadat de inwoners die plaatsen hadden verlaten. Te Napels viel een aschregen die de geheele lucht verduisterde; de berg bleef loeijen, ,maar de schuddingen van den grond hadden op gehouden. Door den koning, de regering en door hel gemeentebestuur van Napels zijn verschillende maatregelen genomen om den nood der personen, die hunne woningen ontvlugt zijn, le lenigen. Dat de uitbarsting weder zoovele mensclieiilevens kostis grootendccls le wijten aan de zorgeloosheid der bevolking in den omtrek. Men bedenkt niet dat men onder het bereik is van denzelfden verdelger, die weleer twee bloeijendc Romeinsche steden onder lava en asch begroef. Men was ook van meening dat de uitbarstingen van den Vesuvius steeds door denzelfden krater zouden plaats hebbenen de mannen der wetenschap hadden op grond van gedane peilingen en andere waarnemingen dezelfde overtuiging uitgedrukt. Zoo vast was men hiervan overtuigd, dat men op eene verhe venheid boven den krater het observatorium gezet had; zoo de uitbarsting steeds door denzelfden krater plaats had, zou het heuveltje het gebouw aan den vuurstroom onttrekken. Vreemdelingenvertrouwende op de ge- waande veiligheid van het observatorium, gaan daarheen, om het verheven schouwspel van den vlammenbrakenden Vesuvius te genietenen wanneer de grond zich plotseling onder hen geopend heeft, is er voor hen aan geen redding te denken. Torre del Greco werd in 1861 geheel door een lava stroom verwoest en het is wel een bewijs van de onverschilligheid der be volking voor het gevaar, dat hel stadje, dal zoo herhaalde malen verwoest is, na de uitbarsting van het jaar 1861 weder is opgebouwd. Sinds de eerste eeuw onzer jaartelling, toen HerculaiTum en Pompeji bedolven wer den, hebben er meer dan 60 uitbarstingen plaats gehad, doch de gevaar lijkste plaatsen der berghelling zijn niettemin met dorpen en gehuchten overdekt. D IT I X e il E A Ni Omtrent de benoeming van den kardenaal vorst Hohenlohe lot gezant van Duitschland bij den Paus, die men ofschoon niet officiéél hekend ge maakt toch zeker acht, zegt de Köln. Ze.it.'. Wij zijn er aan gewend door den rijkskanselier verrast le worden. Besluiten, die niémand verwacht heeft, geven aaii de aanhangige quaesliën plotselijk eeue nieuwe wending en slaan de tegenpartij uit het veld. Onder deze onverwachte besluiten rekenen wij de benoeming van eenen kardinaal tot Duitsch gezant bij liet Roomsche hof. De verrassing is te grootcr, daar men in den laalslen tijd er op was voorbereid het Duilsclie rijk tegenover dc katholieke kerk ia eene vijandelijke houding te zien geraken. In plaats daarvan zien wij eens klaps het rijk bij den 11. Stoel diplomatisch vertegenwoordigd niet alleen door eenen katholiek, maar door cenen Roomschen kerkvorst. De lot ge zant benoemde kardinaal is een katholiek priester, omtrent wiens zuivere betrekking tot dé kerk geen twijfel bestaat. Hij heeft niet tegen de af kondiging van het leerstuk der onfeilbaarheid gestemd, en is ook niet in de voetstappen van z nen leermeester Döllinger getreden. Hij is een gees telijke. geheel en al gevormd in de dogmatieke opvattingen van den Roomschen Stoel. Bovendien is hij een erkend geloovig en vroom katholiek christen. Maar wat hem van velen zijner ambtgcnoolen onderscheidt is zijne stelling tegenover de Jezuiten-orde. De kardinaal Hohenlohe is bij de vrienden der Jezuiten een der meest gehate mannen; want hij heeft sedert zijne intrede in den geestelijken stand, dus sedert omstreeks25 jaren, welke hij zoowel aan het hof van den Paus als in zijne hoedanigheid van kardi naal - te Rome heeft doorgebragt, zich steeds weten vrij le houden van den alles behcerschenden invloed der Jezuiten-orde. Hij is in zijn denken en handelen door en door Duitscher gebleven, ten spijt van de vijandschap der genen, voor wie .Duitsch le denken en Duitsch te gevoelen een gruwel is. Dal hij dit gebleven is te midden van eene omgevimr, die in de keus der

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2