llidmiii; courant. I87k2. .V. 103. WOENSDAG 1 MEI. STADS-BERIGTEN. BINNEiNLANDSCIIK BKB1GTKN. [)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'i.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommerder Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is ran 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advcrtentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën to Hamburg, Lubeck, Frankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze den ingezetenen dat de gelegenheid tot kostclooze vaccinatie en revaccinatie voor onvermogendenin het locaal der Slads-Waagbij voortduring wekelijks is opengesteld, en wel op Woensdag i Mei, Donderdag 9 Met, Vrijdag 17 Mei, en zoo vervolgens telkens met eene tusschenruirate van acht. of, als die dag op een Zondag valt, van vegen dagen, 'snamiddags te een. uur voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 30 April 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 April. Ter verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad zijn heden opge komen uit de 1' afd. (wijk 1, 2, 3 en 4) van de 714 kiesgcregtigden 389 kiezers en uit de 2e afd. (wijk 5, 6, 7, 8 en 9) van de 836 kiesgeregligden 376 kiezersin liet geheel van de 1550 kiesgeregligden 765 kiezers. De vereeniging Harmonie gaf gisteren avond in den schouwburg eene openbare voorstelling. Twee looneelspelen werden door haar opgevoerd, liet eerste, //Jeanne, de vrouw van den diamantslijper", in 5 bedrijven, door II. de Saan, is een looneelspcl, waarvan de intrige niet-onaardig is ontwikkeld, alleen kwamen ons de zamenspraken wat langdradig en het slollooneel wat onnatuurlijk voor. Het werd echter, behoudens eenige mis slagen in taal en vormzeer aardig gespeeld. De rollen bleken goed te zijn bestudeerd en de costumes waren zeer aardig. Slechts de commissaris van policie zag er o. i. wel wat al te officieel uit. De dames speelden allerliefst cn verdienen wel met lol' te worden genoemd en de heeren ondersteunden ben naar hunne beste krachten. //Het huisgezin van den watergeus", door den lieer de Regt, werd daarna tot aller tevredenheid opgevoerd. Even als in het vorige w erden de spelers ook daarin zeer toegejuicht. Uit het Westland meldt men ons: De eerste vrachten met aspergies zjjn 11. Zondag naar Amsterdam, 's Hage en Rotterdam verzonden, zijnde ruim 8 dSgcn vroeger dan andere jaren. Als het schoonc weder aanhoudt, wordt het dagelijksch vervoer spoedig grooter, zoodat de tot verzending van die vrucht bestemde schuiten met volle lading vertrekken. Warmte is voor den aanwas van aspergies in de eerste plaats zeer voordcelig, terwijl de invloed van hel gunstige voorjaar allerwege is te bespeuren. In deze stre ken zouden weilanden kunnen gemaaid worden, zoo zwaar staan zij in liet gras. Voor de levering der benoodigdc brandstofl'en en kaarsen aan de mili taire wachten in het gehecle rijk over het tijdvak van 1 Julij 1872 tot en met 30 Jiinij 1873, heden aan het dep. van oorlog te 's Hage aanbesteed, was minste inschrijver de heer Geeltjes te Helder, als voor 100 kilog. steen kolen a ƒ2.05; 100 stuks takkebossen a ƒ2 en het kilog. kaarsen a ƒ0.84. De Staatscourant bevat het verslag van den staat der kon. muziek school te 'silage in 1871, door de commissie van toezigl bij den minister van kinneulandsche zaken ingediend. Gedep. staten van Gelderland hebben aan den burgemeester van Nijme gen, mr. F. P. Bijleveld, de tevredenheid van dit college betuigd over zijne vaste houding en krachtige handelwijze, waardoor het nationaal feest op 1 April in die stad zoo rustig, luisterrijk cn tot genoegen van allen, die hun vaderland en hel lluis van Oranje lief hebbenis kunnen gevierd worden. Dezer dagen, meldt het N. v.d. D., zal in Zeeland eene oude schuld worden afbetaald. Gelijk bekend is naui de Vlissingsehe burgerij vóór 300 jaren ijverig deel aan de verdrijving der Spaanjaardeu uit het naburige Vccre. fff herinnering aan die verdrijving zal, op 3 Mei a. s.te Veere een fees telijke oplogt gehouden worden, lot welk einde een aantal Vecreschcdames e«n kostbaar vaandel hebben vervaardigd. Dit vaandel nu zalna bij den optogt dienst te hebben gedaan, door eene deputatie naar Ylissingen ge- hragt en aan het hoofd van het gemeentchestuur overhandigd worden, ais blijk van dankerkentenis voor de gewigtige diensten door Vlissingcns bur gerij nu 300 jaren geledenaan Veere bewezen. De oud-flankeurs der Groninger cn Franckcr studentencompagnic heb ben besloten deel te nemen aan den optogt ter onthulling van hel monument bjj Heiligerlee. Zekere Goossen, te Geertruidenberg, die naar Made was gekomen om een zijner vrienden te bezoeken, werd door zekeren J. v. d. V.arbeider daar ter plaatse, onverwacht en zonder aanleiding, aangevallen, waarbij hem met een mes verscheiden wonden in het onderlijf w erden loegebragt. Niettegenstaande onmiddellijke geneeskundige hulp en vervoer per vigilante naar Geertruiden berg, verkeert hij in bcdenkelijkcn toestand. De dader is naar het huis van arrest te Breda overgebragt. Te 's Hertogenbosch zal op Woensdag 29 Mei door de hoofdadmini- stralie van het 5e reg. infanterie o. a. aanbesteed worden de levering vau 1000 eenmans en 200 tweemans wollen dekens. 's GRAVEN HAGE, 30 April. Aan jbr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, lid van den raad van state, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onder-voorzitter der com missie tot het afnemen der diplomatieke examens, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking aan den lande bewezen diensten. Aan den heer A. M. Molhnyzen is eervol ontslag verleend als directeur vau het postkantoor te Tilburg, en tot ontvanger der directe belastigen tc Midwottd is benoemd de heer G. J. van Kerkwijk, thans te Wijhe. Z. M. heeft aan den heer W. Marshall, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als eersten adsistent bij 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden. Z. K. H. prins Frederik heeft eene bijdrage van ƒ1000 doen toekomen aan de commissie voor de overstroomingen op Java. II. K. H. prinses Hendrik is, volgens beriglen uit Luxemburg, ljjdende aan long-ontsteking, ten gevolge van gevalle konde, vergezeld van vrij hevige koortsen. Volgens de laatste beriglen was de toestand iets verbeterd. De lijfarts des konings, dr. Yinkhuizen, is naar Walferdange geroepen. Luidens de gisteren avond alhier aangekomen berigten is de ziektetoe stand van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden zoo, dat de koorlsver- heffing op het midden van den dag een weinig minder is geweest. lieden is hel berigt ontvangen dat H. K. II. een rustigen nacht heeft doorgebragt. Niettegenstaande haar koortsachtigcn toestand, bljjft de nei ging tot beterschap aanhouden. Bij de beraadslagingen in de tweede kamer van gisteren heeft de heer Kappeyne van de Coppello nader nog de voordragt betreflendc de inkomsten belasting bestreden. Hij achtte zich, naar aanleiding van de vragen, hem gedaan, verpligt, niet het stilzwijgen te bewaren. Zoo het waar is, dat in de gemeenten de inkomsten-belasting goed werkt, waarom heeft dan de minister Betz bij de afschaffing der plaatselijke accijnsen die inkomsten niet aan de gemeenten toegestaan? Overigens bestrijdt hij, dat uit het feit, dat deze belasting als eene lokale goed werkt, het bewijs mag getrokken wor den, dat zij als rijks-belasting is aan te raden, en hij blijft bij zijne be zorgdheid omtrent de financiële resultaten van dit ontwerp. Wordt hij daarom conservatief genoemd, het is hem om het even; hij zal nooit kun nen goedkeuren zulk een belangrijk ontwerp, alvorens tot zekerheid te zijn gekomen omtrent de goede resultaten. Ook blijft hij bij zijn gevoelen, dat dit ontwerp niet zal zijn een begin, maar de eindpaal van eene hervorming van ons belastingstelsel, omdat deze belasting een element zal uitmaken van een stelsel, dat men vicieus acht. Men zal met dit ontwerp afscheid moe ien nemen van het ook door spreker zoo geliefd denkbeeld van incensmel- ling der regislratieregtcn met de grondbelasting. Een gelijkmatige druk zou alleen te verkrijgen zjjn door eene progressive heffing. Afschaffing van accijnsen acht hij in beginsel goed. want de beste belasting is die, welke, het minst aan heffing kostende, het meest regtstreeks drukt, maar deze belasting zal toch werken op den consument. Daarom herhaalt hjj: wilt gij eene belasting om de rijken te treffen, neemt dan deze belasting niet aanwant zij zal hen veel minder treffen dan den mindergegoede. Wilt gij de rijken treffen, heft de grondbelasting dan tot het bedrag der grond rente en legt eene belasting op het kapitaal in portefeuille. Deze belasting zal worden liet caricatnur van eene regtvaardige belasting, omdat het be grip van inkomsten niet behoorlijk kan worden vastgesteldomdat de zet-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1