BUITENL AN I)SCfflT BEU IGTEN De werkzaamheden lot aanhechting van hel eiland Ameland aan den vasten wal zijn weder aangevangen: er wordt zoowel in de verlenging van den dam aan de Amelander zijde als van uit den Friescheu wal bij Holwerd gewerkt. In den loop der volgende maand zal het vaarwater langs de Friesche zijde van het wad worden afgedamd. In de rigting van het werk, noordelijk van het vaarwater, zal men onderscheidene ladingen ballast-steen doen zinkendie echter zoo veel mogelijk door bakens zullen worden aan gewezen. Het prov. geregtshof in Noord-Brabant heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. van den Zanden, oud 29 jaar, wonende te Alphen, en hem overeenkomstig het requisitoir van advocaat-generaal schuldig verklaard aan moedwilligen manslag op Adriana van Tilburg gepleegd, en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 15 jaren. Tot het in orde brengen van het kadettenkamp zal a. s. Dingsdag, dus morgen, te Breda aankomen een detachement van het bataillon mineurs en sappeurs uit Nijmegen en een detachement van hel 1' reg. vesting-artillerie uit Delft. Te Uden werd onlangs bij zekeren A. Verkuilen een brandbrief ge legd. waarbij gelast werd ren som van 25 te leggen bij de scheidingspaal Uden en Nistelrode, met bedreiging van brandstichting, zoo daaraan niet werd voldaan. Den 22" dezer is deze zaak tot klaarheid gekomen en is zekere A. G., metselaar te Uden, aangehouden, die bekend heeft zich daar aan te hebben schuldig gemaakt. Hij is dién ten gevolge overgebragl naar hot huis van verzekering te 's Hertogenbosch. 's GRAVENHAGE. 29 April. De nieuw benoemde buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Oostenrijk bij het Nederi hof, ridder von llaymerle, is gisteren avond in de residentie aangekomen. H. M. de koningin heeft eergisteren ten gehoore ontvangen den be roemden Belgischen kunstschilder Gallail. H. M. de koningin bragl jl Zaturdag een bezoek aan het atelier van den kunstschilder Bisschop. Dc minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de beraadslagingen in de zitting van de tweede kamer van Zatur dag, was ook de heer Godefroi onder de bestrijders der inkomsten-belas ting. Zal eene inkomsten-belasting, meende hij, billijk zijn, dan zal zij een progressief karakter moeten hebben, en dit zal zelfs de warmste voor- stander niet verlangen. Eene belasting kan onmogelijk gelijkmatig drukken. De voorstanders zeggen nu, dat deze belasting gelijkmatiger zal drukken dan andere en dus in relativen zin verkieselijker is. Hij erkent nu wel, dat de beslaande belastingen geenszins gelijkmatig drukken, maar hij be strijdt, dat die ongelijkmatigheid door deze belasting verminderd wordt: in tegendeel, zij vermeerdert met 2 pCt. Het groote bezwaar is juistdat de belastingschuldige bij deze belasting de gelegenheid mist den dnik' te ver minderen. Het doel der belasting is: de kapitalen in portefeuille te treilen. Overdrijving acht hg het echter te beweren, dat de kapitalisten niet veel belasting betalen. In het algemeen verteren zij toch zeer ruim en dragen dus alzoo toch veel in de belastingen mede. Hij zou veeleer verkieslijker achten de opheffing van de vrijstelling van het regt van successie in regte lijn. Door deze belasting brengt men den grootsten druk op dat deel der bevolking, dat men anders niet zou willen.belasten, ter wille van de cou ponknippers, die men verlangt te treffen. Maar daarentegen, zegt men, wordt het patentregt opgeheven en worden de vleesch- en zeepaccijnsen afgeschaft! Toch voerde spr. voorbeelden aan, waarbij juist groote palent- pligtigen zullen winnen en kleinere zullen verliezen bij deze belcsling, ter wijl, wat de beide accijnsen betreft, het te betwijfelen valt, of de afschaf fing wel zal strekken ten voordeele van den consument. Z. i.zal juist de lagere middenklasse getroffen worden, en hij is er van overtuigd, dat deze minister met zijne bekende gevoelens van eerlijkheid en menschfievendheid later zal moeten erkennen, dat hij menschen heeft getroffen, die hij had moeten vrijstellen. Verbaasd heeft hij gestaan over het enthusiasme voor deze belasting, waargenomen bij leden, die bekend staan als anti-militaris ten, daar och juist dc oorzaak van den tegenstand tegen deze belasting in Engeland ligt in de groote gemakkelijkheid van uitzetting der uitgaven. Men heeft de inkomsten-belasting slechts eenige percenten te verhoogen. Wat dc hervorming van bet belastingstelsel betreft, hij meent, dat hel beweren, dat verbetering der patentwet onmogelijk is. veel heeft van eene magtsprenk. Toch acht hij de afschaffing van de patentwet noodzakelijk, vooral omdat er een einde moet komen aan het feit, dat de kapitalen in portefeuille een. privilegie bezitten, en omdat hij hel inkomen uit de nijverheid wil vrijge steld hebben. Hij betoogt, dat eene plaatselijke inkomsten-belasting de voor keur verdient boven eene algemeene, daar een zelfde inkomen niet in élke gemeente hetzelfde draagvermogen heeft. Hij is overigens ook van gevoelen, dat het hier geene politieke, maar eene economische quaestie geldt, terwijl hij dc handhaving dezer regering beschouwt in het^belang van liet land. en hij haar dan ook krachtig ondersteunen wil op politiek terrein, maar hel juist daarom noodig acht. bij deze economische quaestie de wet te be strijden, waar hij zulke overwegende bezwaren daartegen heeft. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De heer Cre- mershoewel persoonlijk als kapitalist en grondeigenaar zeer door deze wet getroffen, is er toch voor, omdat het beginsel regtvaardig is en de pacht waarde van den grondeigendom gaandeweg zeer gestegen is. Hij voorziet dat de wet op de quaestie der grondbelasting zal vallen, omdat er onder de voorstanders van het beginsel zijn die legen eene dubbele belasting van den grondeigendom zijn en daarom tegen de wet zullen stemmen en andere voorstanders dit ook zullen doen als de grondeigendom vrijgesteld wordt. Daarom beett de stemming geen politiek gewigt en zou het ministerie of zelfs de minister van financiën onverantwoordelijk en onvergeeflijk handelen als hij bij verwerping aftrad. De hh. van Kuyk en Kappeyne van de Cop- prllo l ebben aereplieeerd op de rede van den minister en ook op die van andere sprekers. De laatste heeft de wet andermaal ten krachtigste bestre den, als eene caricatuur eener rcglvaardige inkomsten-belasting, gelijk die in Engeland over het algemeen bestaat, naar de verschillende bronnen van inkomst. Hij blijft er dus tegen op zuiver economische gronden en laat de politiek buiten spel, maar neemt geen slechte wet aan uit politieke ncven- consideratiën. De heer C. van Nispen verklaart zich mede er tegen op de reeds aangevoerde gronden. De heer van der Linden heeft de wet breed voerig verdedigd en de lieer llaffmans haar bestreden. De laatste zag er er den toeleg in om gedekt te zijn tegen het ontvallen of loslaten der Indi sche baten. Morgen voortzetting. Het heeft Z. M. den koning behaagd HD. bijzondere tevredenheid ken baar te maken aan den heer S. de Vries, stempelgraveur alhierwegens hel vervaardigen van een medaille ter gelegenheid van Zr. Ms. aanstaand vertrek naar het noorden des rijks. Aan de eene zijde prijkt het borstbeeld van Z. M.met bet omschrift: «Willem III koning der Nederlanden". De keer zijde stelt voor de aaneengestrikte wapenen der drie provinciën Friesland, Groningen en Drenthe, gedekt door de koninklijke kroonmet het opschrift: «Heiligerlee" en de jaargetallen 1568 en 1872, en omgeven door de woor den: Neêrlands Noorden jubelt den koning tegemoet. Ook deze medaille is keurig bewerkt. Gisteren werd door den heer Beukman, commissaris van policie alhier, in persoon eene belangrijke aanhouding gedaart, van een apothekersbediende B. en een medepligtige U. genaamd, die sedert eenigen tijd uit de geneeskun dige inrigting tot Nut van 't Algemeen alhier eene groote hoeveelheid sniplias chinineter waarde van p. m. 700 hadden ontvreemden die door hen verre bene !en de waarde werd verkocht. Dc medepligtige werd door ge noemden commissaris bij verkoop van eene hoeveelheid chinine aangehouden. Beiden zijn naar het huis van arrest overgebragt. Aan den lloogen wal is de persoon van M. T.oud 48 jarenzijnde een braaf werkman, vader van een talrijk gezin, voor een rijtuig willende uitwijkenin het water geraakt en eenige oogenblikkcn later levenloos daaruit gehaald. ESGEiiAN». LONDEN. 28 April. De hoofdbepalingen der wet tot instelling van een hof van appèl in burgerlijke zaken, die door de regering eerstdaags zal ingediend worden, zijn de volgende: Bij het nieuw op te rigten hooggereglshof van appèl worden overgebragt de regtsmagt van het hoogerhuis als hof van appèl met den aankleve van dien. verder de soortgelijke magt van de regtskundige commissie van den geheimen raad, van het kanselarijhof van appèl, van het kanselarijhof van appèl voor het hertogdom Lancaster, van het hof van den lord Warden in de districten der tinmijnen van Cornwall, van het hof van appèl van den kanselier der schatkist en van het speciale geregtshof voor de zaken waarin de kroon betrokken is! Bovendien kan de kroon het nieuwe hof advies vragen in alle gevallen, waarin tegenwoordig de regts kundige commissie van den geheimen raad wordt gehoord. Het hof zal verdeeld worden in twee afdeelingenwaarvan de eene gevormd wordt door de leden die tevens pairs zijn of andere personen uitdrukkelijk bij de wet aangewezen om lid dezer eerste afdeeling uit te maken; alle andere leden van het hof hebben zitting in de tweede afdeeling. De koningin is bevoegd in iedere dezer afdeelingen te benoemen niet meer dan vijf, maar niet min der dan drie bezoldigde ledenwier tracement 6000 bedraagt. Het stoffelijk overschot van wijlen lord Mayo, door de Enckantrm uit Indië overgebragt, is met groote plegtigheid te Naas, nabij Dublin, be graven. Hel was overeenkomstig den wensch van den overledene, dal zijn geboorteplaats ook zijn laatste rustplaats werd. Miss Grant, de dochter van den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die met eene Amerikaansche familie eenige dagen geleden hier te lande is aangekomen, en die, na Engeland, ook het vasteland van Europa denkt te bezoekenis door den generaal Schenck aan II. M. de koningin voorgesteld. De zich noemende sir Roger Tiehborne is door zijne vereerders in een rijtuig, met twee prachtige paarden bespannen, uil de gevangenis afgehaald. Hij werd zelfs door het volk toegejuicht. Hij heeft in den Times zijnen dank betuigd aan allen, die deel hebben genomen aan het bijeenbrengen van den voor hem gevorderden borgtogt. FK VS KR IJ ft. De Bonapartistische partij wordt uiet een gevoeligen slag bedreigd. De commissie uit dc nationale vergadering, benoemd tol onderzoek der vraag van den heer Bamberger, om het rapport van de enquête omtrent de over gave van Metz openbaar te maken, bestaal uil voorstanders dier openbaar making. Ook de generaals Changarnicr en Trochu hebben er zich voor ver klaard, en ofschoon Thiers en andere generaals er legen zijn, omdat het Ie krijgstucht zou benadeeicnzal aan den vrij aigemeencn wepsch der verga dering wel moeten worden toegegeven, en verwacht men, dat Bazaine voor den krijgsraad zal komen. Het gereatelijk onderzoek in de zaak van den diefstal der kanonnen van het fort van Vincennes wordt met ijver voortgezet. Tot nu toe is men hen niet op het spoor gekomen; maar wel bevindt zich een twaalftal da- ders of medepligtigen aan den diefstal, waaronder eenige artilleristenin handen der justitie. De treurwilg, die op St. Helena hel graf van Napoleon I overscha duwde, en met diens lijk naar Frankrijk werd overgebragt, werd toen in den tuin van hel stadhuis geplant. Bij den brand werd de wilg half ver schroeid; eerst scheen dit niet zoo erg, maar nu bij het zachte lenteweder het groen uitkomt, komen tevens zijne wonden in al hare naaktheid ft

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2