LMD8CHE COURANT. 1872. V. 102. D1NGSDAG 30 APRIL. BINNEiNLANDSCHE BKRÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 j met het Ferslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.o5. het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer 12.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dé prijs der Advertentiën is van 1-1 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTKIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Wecnen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 29 April. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesleding is het maken van een lijkhuisje op het Rijnsburger bolwerk aangenomen door M. II. Keiler, timmerman alhier, voor ƒ787, en het maken van eene nieuwe winleromkas- ting voor het fontein op de Vischmarkt door J. II. Carlier, timmerman alhier, voor ƒ499. Heden morgen zijn op de Zijdgrachl alhier van een kind, 4% jaar oud, dat door de ouders alleen gelaten en op een stoof met vuur gezet was, de kleederen in brand geraakt, waardoor het zoodanige brandwonden bekwam dat men voor het behoud van het leven vreest. Men schrijft ons: Als de dagen van ruw weer, van sneeuw- en ha- gelbuijen, worden afgetrokken van de vier nu bijna verloopcn maanden des jaars, dan blijven er ongeveer drie maanden over dat het lente is geweest. Reeds in Jar.uarij hadden de zachte weêrsgestcldheidde helderbewolkle, mal- sebe lucht, het ontluiken van vroegbloeijende gewassen, alle denkbeeld aan winter ontnomen. Op het tegenwoordig standpunt des tijds, rekent men zich eene maand vooruit. Bijgevolg laten zich dan ook de beriglen uit de omstreken, omtrent den stand der veldvruchten, in weinige woorden zamen- vatlcn. Zij luiden van alle kanten even gunstig. In het Westland staan de aardappelen geregeld in het loof en bloeijen de ooftboomen met een schoon vooruitzigt. Uit de moezerijen worden reeds meer groenten aangevoerd dan het vorige jaar in het laatst van Mei. Een blik over tuinen en kweekersen geeft de overtuiging hoe er alle gewas groent en zich krachtig ontwikkelt. Het koolzaad bloeit en de granen staan overal bijzonder gunstig op den akker. Stond de landman het vorige jaar nog in Junij verlegen voor zijne weilan den, tevens geringe hoop koesterende op voldoenden wintervoorraad, thans graast er het vee op de goed voorziene weiden en laat zich een ruime hooi bouw verwachten. De markten worden reeds met een keur van allerlei bloeijende planten bezocht en uit Aalsmeer o. a. vertrekken goed geladen schuiten met eene menigte van allerlei bloemen naar de voornaamste steden. Bejaarde tuinlieden herinneren zich eens in het laatst van April de serin gen in bloei te hebben gezien en roemen de lente van dat jaar als eene bijzonderheid. Het verschilt misschien eenige dagendoch de seringen staan ook thans op het uitkomen ol reeds in bloei. Als op zooveel heerlijken zonneschijn en vroegtijdige ontwikkeling geen donkerheid en ruw weèr volgt, belooft Mei in allen dcele haren naam als bloeimaand zich getrouw te zullen toonen. Van Schleiermacher's »Prediglen für den christlichcn llausstand," goedkoope volksuitgave van Eugen Grosser, te Berlijn, zijn de tweede en derde aflevering in het licht verschenen. Naar wij vernemen valt aan dit schoone werk een buitengewoon onthaal, zelfs in katholieke landen, ten deel en wij wenschcn dal het debiet zich verder in dezelfde mate moge uitbreiden. Op den 131"1 Mei zal te 's Hage aanbesteed worden het afbreken van bet bestaande en het bouwen van een nieuw postkantoor alhier. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter algemeene kennis gebragt, dal het toelatingsexamen, bedoeld bij art. 21 van de voor waarden om als kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te wor den opgenomen, zal plaats hebben op Maandag en Dingsdag8en 9 Julij e. k. des voormiddags ten tien ure; dat zij, die tot dit examen wenschen toege laten te worden, alsmede zij die van het examen zijn vrijgesteld, zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op 15 Junij c. k. bij den di recteur der school moeten aanmelden. Blijkens het regeringsverslag van de bevindingen en handelingen van bet geneeskundig staatsloezigt in het jaar 1870 is het aantal in ons land praktiserende geneeskundigen, sedert den 31slen December 1867. den datum van de eerste naauwkeurige opgaaf, tot 31 December 1870 verminderd met 87 personen en bedroeg toen nog 2248 geneeskundigen. Hel aantal apothe ken was den 31s,en December 1867 857 en den 3islen December 1870 820. Bet was dus met 37 verminderd. Het aantal vroedvrouwen was den 31s,tn öecember 1867 727 en den 31slcn December 1870 767 en derhalve met 40 toegenomen. Blijkens het verslag aan den koning ingediend dcor de commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers over 1871. waren op uit" December van dal jaar ten haren name in de grootboeken der nationale schuld ingeschreven ƒ5,026,800 aan 2pCts, ƒ93000 aau 3 pCts en ƒ632,800 aan 4 pCts. De loopende zaken, liquidationprocedures of uiikecringen nemen gaandeweg af, zoodat de commissie meer en meer tot het einde harer taak nadert en wijders niets onbeproefd laat om daar toe te geraken. De dertigste gewestelijke vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genootschap in Zuidhollaud zal gehouden worden op Zalurdag den 25sU° Mei te Delft. Tot die vergadering hebben, behalve alle honoraire en eereleden, voorstanders en leden van het genootschap en alle corporationautoriteiten en particulieren, wie de beschrijvingsbrief wordt toegezonden, toegang alle ouderwijzers in Zuidholland, ofschoon geen leden van het genootschap. Het stoomschip Prins Hendrik, kapt. Hendriks, van de stoomvaart maatschappij Nederland, is op de reede van Texel aangekomen. Het nieuwe Heiligerlee-mouumeut bevindt zich te Winschoten aan het station van den staatsspoorweg. De gansche massa heelt een gewigt van 1400U kilo. Z. M. wordt op den dag der onthulling te ruim elf uur in Winschoten verwacht met een extra-treinZ. M. en gevolg zal een déjeuner worden aangeboden ten huize van jhr. van Spengler, en daarna zal de optogt plaats hebben naar Ileiiigerlee, ter plegtige onthulling van het monument. Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft als carididaten tot de II. dienst toegelaten de heeren A W. L. Planten, G. W. Heesen, W. Briet, A. van de Water, J. Ilulsebos, 1'. van Krieken. Te Delft werd eergisteren door agenten van policie in eene gracht drjj» vende gevonden het lijk eener 73-jarige vrouw, weduwe van Johannes Smits. Zij leed aan benaauwdhedenten gevolge waarvan zjj meermalen des nachts opstond en de straat opliep. Daar zij buitendien zeer slecht van gezigt was, schijnt zij bij ongeluk in het water te zijn geraakt. Te Rotterdam is ontvreemd eenig munt- en bankpapier, waaronder: 1 bankbillet ad ƒ100, op de achterzijde met slagstempel gestempeld: «J. F. W. Benne, makelaar der zeevaart Rotterdam", in drie regels, besloten in een ovaal; drie Milanesche loten, waarvan eene serie 2739 n°. 90 en een serie 2729 n°. 84; 2 loten van het /'Paleis van Volksvlijt'' serie 6528 n". 40 en 6540 n°. 40; twee loten van "'sLands Weerbaarheid"; de helft van een weerbaarheidslot, serie 3057 n°. 26, welk lot was doorgeknipt, benevens eenige zilvereu voorwerpen. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing en bij ontdekking berigt. Te Bleskensgraaf sloeg Woensdag 11. de bliksem door het pannendak in een bouwmanswoning, zonder echter belangrijke schade te veroorzaken. Op den vlieringzolder nam hij een stuk van een strijkbalk mede, drong door den zolder in een daaronder liggende opkamer, verbrijzelde al de ruiten in een van builen gesloten venster (het houtwerk bleef gaaf), sloeg de stolp van een petroleum-lamp aan stukken, zonder de lamp verder te beschadigen en nam daarna zijn weg door den muur naar builen. Te Zaandijk is de gemeente-ontvanger B. gearresteerd, onder beschul diging van misbruik van vertrouwen en valschheid in geschrifte. Naar men zegt, bestaat er een tekort in de gemeentekas, terwjjl eenige registers ver dwenen zijn. Het tekort schijnt door den borgtogt voldoende gedekt. Op de reede te Nieuwe Diep is in de vorige week aangekomen het Oostenrijksclie oorlogskorvet Dandolo, kommandant Stephenson, laatst ko mende van Sheerness. Die bodem zal daar enkele dagen vertoeven en dan zijn instructietogt voortzetten naar Schotland. Onder Heierennabij Arnhemheeft Zondag een zware brand gewoed. Eenige huizen en een molen zijn een prooi der vlammen geworden. Door den feilen wind was de blusschiug zeer moeijelijk. Van Zutphen zijn naar 's Ilcerenberg vertrokken 1 wachtmeester en 12 huzaren; naar de Zutph. Ct. verneemt is aldaar voor eenige dagen op enkele plaatsen brand uitgebroken, hetgeen aan kwaadwilligheid wordt toe geschreven, ook omdat het alleen de huizen waren, waarvan de bewoners op 1 April hadden gevlagd. De substituut-officier van justitie heeft zich mede derwaarts begeven. Uit Frederiksoord meldt men dat ook aan de koloniën der maatschappij van weldadigheid de hooge ouderscheiding te beurt zal vallen van een bezoek van Z. M. den koning tijdens Z. M. de provincie Drenthe met een bezoek vereert.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1