BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ber niet wist en niet weten kon wat eerst den I4den January daaraanvol gende hem bekend werd. Eene hervorming van het belastingstelsel is dus dringend noodig, wil men het niet liever noemen verbetering; hij hecht niet aan het woord /'hervorming". Wordt deze wet aangenomen dan zal eene groote, belangrijke, niet de laatste stap op den weg van hervorming gedaan zijn. llij acht de taak niet ligt, maar veeleer zwaar genoeg. Het spreekt van zelf, dat de gemeentewet met deze wet in verband zal moeten worden gebragt. Terugname van 4/5 personeel der gemeente zou een stap terug zijn. Wat nu de patentbelasting aangaat, hij kan niet instemmen met hen, die daarvan nog voorstanders zijn; integendeel erkent hij ten volle de schrome lijke onevenredigheid in druk vau die belasting en hij somt daarvan de na- deelen op. Zij is Ie verbeteren. Hoe? Door. gelijk hier, haar op te nemen in de algemeenc inkomstenbelasting. Wat den aceijns op het geslagt betreft, herinnert hij, hoe, 15 jaren geleden, bij het voorstel van de heeren van Nispen c. s. tot afschaffing van den geslagt-accijns, ook uitdrukkelijk gewe- zeu is op het drukkende van dien accijns. Hoewel de theorie van de tegen standen der afschaffing van de accijnsen reeds als eene afgedane zaak zou kunnen worden beschouwdbevVijst hijdat de prijzen der levensmiddelen wel degelijk zijn verminderd sedert de afschaffing der accijnsen. Dat de prijzen buitendien zijn gestegen, is onmiskenbaar, maar hoe zouden die zijnzoo de accijnsen nog bestonden Wat de inkomsten-belasting zelve aangaat, hij had niet gedacht nog het beginsel er van te zullen moeten verdedigen, maar wel dat ieders regtsgevoel de billijkheid er van zou hebben erkend. De belasting is niet populair. Waarom zou die belasting dan niet de gunst van het volk genieten? In bijna alle plaatsen, waar inkomsten belasting geheven wordt, is niets van weêrzin op te merken. Men zegt; men wil betalen, maar niet te weten hoe rijk men is. In de gemeenten, die men rijp acht voor eene inkomsten-belastingblijkt het daar dat men publiciteit vreest? Men zegt: het crediet van den handel zal er onder lijden als men de fortuinen bekend maakt. Volstrekt niet. De handelaar kan bij de inkomsten-belastingen misschien nog den naam van een stillen potter verkrijgen. Ongelijkmatigheid dezer belasting. Deze belasting is niet vol maakt; maar hel is onmogelijk een geljjken druk voor allen te verkrijgen. Dat hangt af van zoo vele omstandigheden, of men een man of eene vrouw is; want de vrouw heeft meerendeels met minder genoeg; of men rijk of arm is, enz. De hoofdzaak is, dat de druk meer evenredig is. De belasting is inquisitonaalbeweert men. Waaruit blijkt dat? Men geeft zich zeiven aan op een billet, waarin bescheiden vragen worden gedaan en waarbij men niet in bijzonderheden behoeft te treden. Bij twijfel wordt de persoon opgeroepen te verschijnen voor het collegiehetwelk hem vra gen doet, die hij al of niet kan beantwoorden, en telkens in den verderen loop wordt hij gehoord. Dat er strijd kan beslaan tusschen belang en ge weten, is mogeiijk; maar eiken dag kan dat bij ieder het geval zijn. De wet is onuitvoerbaar, zegt men. Waarom? Bij de patenten slaat men toch aanhier hèeit men eigene aangifte. Het cijfer van 2 pCt. acht hij niet zoo hoog; hij heeft het voorgesteld om te doen uitkomen, wat men daar voor kon afschaffen. Vermindert men nu dat cijfer, dan spreekt het van zelf, dat van eene afschaffing van den accijns op het geslagt geen sprake kan zijn. Kwade praktijken zal men nooit kunnen tegengaan, maar dat bewijst nog niet het verkeerde van deze belasting. In de zitting van heden verklaarde de heer Heemskerk Az. zich tegen de income-taxdie nimmer hier populair was, alleen als noodwet kon zij in aanmerking komen. Hij wedersprak de gunstige verwachtingen der voor standers en wees op de hoofdgebreken der wet, die arbitrair en vexatoir is. De patentwet kon verbeterd worden. De heeren van Nispende Bieberstein en Godefroi waren ook tegen de wet. De laatste wedersprak dat deze wet eene daad van reglvaardigheid zou zijnomdat zij ongelijkmatig drukt en een zeer groot deel des volks treft, om te gelijk een klein deel te achter halen, dal langs een anderen weg kon geschieden. Belasting-hervorming kon langs een anderen weg geschieden. Hij hoopte dat, als de wet afge stemd wordt, deze minister zich daaraan niet zal onttrekken. Het be houd van het ministerie, dat lij gaarne ondersteunde, was eene politieke noodzakelijkheid en hel votum over deze wet betrof louter eene econo mische quaestie. De heer de Bruyn Kops was zeer voor het hoofdbeginsel der wetin zoover daardoor het patent en de accijns op het geslagt werden afgeschaft, maar hij was tegen eene dubbele belasting op hel grondbezit; daarom was hij voor het amendement van Deldendat de kansen op de aanneming der wet vermeerderde. ENdELAND. LONDEN, 26 April. De berigten omtrent den gezondheidstoestand van den prins van Wales luiden bij voortduring zeer gunstig. Uithoofde de procureur-generaal heeft verklaard dat het reglsgeding van den slaat tegen den zich noemenden sir Roger Ticliborne, wegens hel dagvaarden der getuigen, die o. a. in Chili en Australië wonen, niet voor 1 November zal kunnen plaats hebbenheeft de regter van het hof van Queen-bench verklaard dat dc beklaagde tol borgstelling kan worden toege laten voor een bedrag voor hem en zijne twee borgen van 10000 De be klaagde heeft de borgen voor het vereischte bedrag gevonden, die echter, voor dat de borgstelling wordt aangenomenmoeten bewijzen dat zij voor het bedrag kunnen instaan. Dezer dagen werd de verzameling schilderijen van nieuwe Engelsehe meesters, nagelaten door den heer Gillol. in het openbaar verkocht. Ver scheidene stukken golden zeer hooge prijzen en de geheele collectie bragt 73936 op De heeren Agnew, van Manchester, kochten alleen voor een bedrag van 36000 Onder dc bestede prijzen komen de volgende voor: Muller/de schaakspelers, 3950 de Baai van Napels 2205 f; Linnellbosch achtig landschap 2756 Turner, strand bij Calais, 1655 if; twee andere stuk ken van Turner 3360 twee stukken van Webster 3937 Clarkson Swan- field, oorlogschepen op de Medway, 2890 enz. F R A SI Bi 15 IJ Het Bien Public, een officieus blad, geeft den volgende wenk aan den nationale vergadering: Hoe meer berigten men uit dc departementen ont vangt des te zekerder wordt het dat de tegenwoordige orde van zaken aan de meerderheid der natie vertrouwen inboezemt, liet schipbreuk lijden van de pogingen der monarchalen en de magteloosheid der uiterste partijen hebben eene voortreffelijke uitwerking gehad. Dc regering heeft de open bare veiligheid verzekerd; de gemoederen zijn kalm; de belastingen worden geregeld betaald; handel en nijverheid verheffen zich; de regering behoeft slechts op dezen weg voort te gaan en zich met de dagelijksche belangen en behoeften bezig te houden. Wanneer de nationale vergadering discus- siën, welke de gemoederen in beweging brengen, weet te vermijden; wan s neer zij incidenten van ondergeschikt belang niet tot gewigtige quaestj| maakt; wanneer zij zich onthoudt van bemoeijing met niet parlementair/ vraagstukken, dan zal de rust, welke in den lande heerscht, ook het j der vergadering worden. En zoodanig, wij twijfelen er niet aanzalj, houding van de meerderheid onzer vertegenwoordigers zijn. Wij willq if geenszins beweren dat de nationale vergadering verpligt zou wezen stel selmalig elke interpellatie of ieder debat tegen te gaan. Wij willen allett zeggen datbij de verkregen zekerheiddat het land de rust wil en fq status quo wenscht, de vergadering bovenal zorg moet dragen de gematig heid in de discussiën te bewarenliet karakter van persoonlijkheid daaraa; te ontnemenen alles te vermijden wat aanleiding zou kunnen geven het vermoeden van het opzet om aan de regering moeijelijkheden in den we te leggen, of eene omwenteling, van welken aard ook, te bevorderen. Door den heer Vingtain is bij de nationale vergadering een wets-oj werp lot beteugeling van drukpersdelicten ingediend. Het draagt de beo» deeling van alle gemeenregtelijke of politieke misdrijvendoor middel ft drukpers hegaan. op aan een geregtshof, van welks uitspraken geen ben» noch cassatie wordt toegelaten. Het geregtshof zou bestaan uit een pth dent en vier regters, door het hof van cassatie afgevaardigd, en bijgestit worden door eene jury van twaalf leden, te kiezen uit de algemeene raft en arrondissementsradenhet openbaar ministerie zou worden waargeaoip door ambtenaren daartoe door den president der republiek aangewezen. De dezer dagen door de nationale vergadering aangenomen wet opj dronkenschap bevat de volgende hoofdbepalingenDe drie eerste main dat iemand op dronkenschap betrapt wordt, bepaalt de straf zich enkel^ boete: de vierde maal wordt gevangenisstraf op hem toegepastde vijf, maal verliest hij zijn burgerschapsregtenzoodat hij noch kiezer, noch»i kiesbaar is, noch lid der jury kan worden, noch tot eene openbare betrj king kan worden benoemd. SFAgJE. De opstand heeft zich voornamelijk geconcentreerd in Navarra. De heele sterkte der rondtrekkende benden wordt aldaar geschat op 2000 un onder anderen aangevoerd door den voormaligeu afgevaardigde Yrabax. geregelde troepen hebben nog geene ontmoetingen met de opstandeling gehad, alleen de gendarmerie en de grenswacht; in de meeste gevecli* hadden de opstandelingen het onderspit gedolven, met uitzondering vanee» enkele maal, toen zij met groote overmagt een detachement gendarmerie; de provincie Biscaye overrompelden de manschappen ontwapend hadlq doch hen in vrijheid hadden laten vertrekken. De troepen hebben thansi vervolging der verschillende benden met ijver ondernomen. Het berigt.4 i de heer de Cathelineaude bekende oud hoofdofficier der Pauselijke Zouars bij den opstand betrokken is, wordt van verschillende zijden tegeac sproken. De door den hertog van Madrid tot opperbevelhebber in de Baskisb provinciën en in Navarra benoemde generaal Diaz de Rada heeft zijn cos mando aanvaard met eene proclamatie, waarin hij mededeelt dat de koaii last heeft gegeven om den 21sltn in opstand te komen, en welke eindi: met deze woorden: »Te wapen! dappere en heldhaftige Navarrezen en fo kiers, en weldra zullen wij de overwinning behalen, waardoor gij w altijd uwe oude privilegiën, den vrede, het geluk en de ware vrijheidu uw vaderland zult gewaarborgd zien. Leve de godsdienst! leve Spanje!let Karei VII! weg met den vreemdeling!" Het berigt, volgens hetwelk de equipage van een schip wegens! weigering om leve de koningte roepen gestraft zou zijnwordt officii gelogenstraft. ZW1TIERLAND. De bondsraad heeft de door het ecdgenootschappelijke departement ij .oorlog voorgestelde nieuwe indeeling van het bondsleger goedgekeurd, te leger zal in het vervolg uit 9 divisiën bestaan en 30 brigades infanterif 9 brigades scherpschutters en 12 brigades artillerie tellen. Aan elke divisi worden 3 compagniën dragonders1 of 2 compagniën guides en 1 compag» genie toegevoegd. Elke brigade heeft hare eigene ambulance. De Foce del Lago Maggiore verhaalt, dat de postwagen, die tusscha Democonola en Zwitserland rijdt, in de nabijheid van Icelle in een afgros: gestort is. De conducteur en de paarden werden gedooden de meest passagiers verwond. D U I T S C H L, A ST D. Als vertegenwoordiger van Duitschland bij den H. Stoel wordt thn genoemd de kardinaal prins Hohenlohe. De keizer heeft 1000 th. geschonken aan de noodlijdenden in Perziè De Nordd. Allg. Zeit. zegtdat het Orleanistische Journal de Por» in een zijner jongst verschenen nommers weder terugkomt op de vroeg herhaaldelijk in het werk gestelde pogingen, om Nederland op te hits» tegen Duitschland. Wij vermelden voor heden het feiten voegen er slechts het volgende bijzegt het bladWij houden ons overtuigddat die pogni- gen niet met een gunstig gevolg zullen worden bekroond. In NederW gaal het blad voort, begint men de ware bedoelingen der ultramontanen a van hunne vrienden te leeren kennen. Voor hendie vroeger nog in onit kerheid dienaangaande verkeerden, is bij gelegenheid der leest viering w gens de inneming van den Briel een helder licht opgegaan. OOSTEN R IJK. Te Praag zijn in de vorige week eenige ongeregeldheden voorgevalltt Eene verbazende menigte was zamengeschoold op het plein vóór het staf l| huis. Tevergeefs poogde de policie haar goedschiks vandaar te verwijderen 1 eindelijk heeft men de hulp der militaire magt ingeroepen, die des avondt omstreeks 10 uren het zoover had gebragt, dat de openbare rust allerweg was hersteld. Op den dag der verkiezing hebben zich de zamenscholingen herhaald; eti 60-tal personen is in verzekerde bewaring genomen. Onder hen bevind» zich vele gezeten burgers, inwoners van Praag, die zich door hun stalt kundigen ijver derwijze hadden laten wegslepen dat velerlei ongeregeldheid door hen zijn gepleegd: verzet legen de policie en andere feitelijkliedci Onder de gearresteerden is zelfs eene vrouw, tot de meest beschaafde klas# der Prager bevolking behoorende. De stad Königswart in Bohemen is in den nacht van 22 op 23 dei» andermaal door een zwaren brand geteisterd. Het grootste gedeelte van door Israëlieten bewoonde wijk is een prooi der vlammen geworden. Aan hel Bureau dezer Courant is ten behoeve der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers van Katwijk aan Zee en Noordwijk aan 2# ontvangen van P. L,2. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6