In de mede te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. hervormde pre- dikanten-verceniging zijn de volgende punten behandeld. Door d". Gertli van Wijk, te Kampen, de vraag, waaraan het toe te schrijven is dat de prediking, ook waar zij van positief christelijke beginselen uitgaat, in onzen tijd over het algemeen veel minder vruchten draagt, dan zich daar van mogten laten verwachten. Dr. G. H. Lamers, van 'sHage, leidde de vraag inwelk advies moet door ons worden uitgebragt in de aanstaande klassikale vergaderingen, met betrekking tot daar te behandelen reglemen taire quaeslien, over het getal der avondmaalsvieringen en de vragen bij de voorbereiding? D'. Cramer, pred. te Amsterdam, beantwoordde de vraag: mag iemand, die de opstanding van Jezus nit het graf ontkent, predikant blijven in de Ned. herv. kerk? Ds. C. F. Gronemeijer, pred. te Apeldoorn, deed hetzelfde ten opzigle van de vraag: wat behoort als de bevoegdheid en de taak der ouderlingen bij het aannemen van lidmaten beschouwd te worden? D\ Merens, te Utrecht, behandelde de vraag: welke moet de hou ding zijn ten opzigtc van de doopsquaestie, ingeval eene doopsbediening regtens geldig gekeurd wordt, die zonder het uitspreken van eenige uit de schriften der N. T. te reglvaardigen formule heeft plaats gehad? Over de meeslen dier punten had gedachtenwisseling plaats. Door den gemeenteraad van Tiel is besloten aan de aldaar bestaande hoogcre burgerschool eene landbouwschool toe te voegen, indien daarvoor van het rijk een jaarlijksche subsidie van ƒ5000 en van de provincie een van 2000benevens eene voldoende bijdrage voor de oprigtingzal wor den verkregen. Uit Velp meldt men dal het kasteel Biljoen, met bijbehoorend bosch en omliggende landerijen, uit de hand is verkocht aan den heer Lubs, eige naar van het Beekhuizer-boschdat vroeger ook tot het landgoed behoorde. 51en meldt uit ZwolleNadat men sedert geruimen tijd in dezen om trek niets meer vernam van Mormonen, is onverwachts weder een zendeling dezer secte uit Amerika overgekomen. Hij vervoegde zich bij menschendie hij vroeger leerde kennen en bij welke hij indertijd een goed onthaal genoot, dat hem echter nu niet ten deel gevallen is, zoodat hij,, naar men verneemt, reeds naar elders vertrokken is. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt zal de prijs en premie van de alhier van provincicwege te houden harddraverij met paard en chais. tijdens het verblijf van Z. M. den koning, op den 15lien Mei a. s., bestaan in: prijs: een prachtig zilveren servies met blad; premie: een fraaije zilve ren kofïijkan met dito onderstel. Gisteren is alhier in hoogeh ouderdom overleden de hoog wel-geb. vrouwe C. W. T. J. gravin van Limburg Stirum. weduwe den heer A. Driessen. Zij stond wegens haren weldadigheidszin in hooge achting; vooral der lijdende menschheid was zij een liefdevolle weldoenster. Velen zullen gewis haar afsterven betreuren. 's GBAVENI1AGE, 26 April. Tot plaatsvervangend kantonregter te Siltard is benoemd de heer L. J. B. van der Ileyden, notaris aldaar. Aan den heer G. A. Ouwens is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als enlreposeur der in- en uitgaande regten en accijnsen te Amster- dam, onder dankbetuiging voor de diensten gedurende bijna 49 jaren aan den lande bewezen. Z. M. heeft goedgevonden: den len luit. H. M. D. van Riemsdijk, van: het 7e reg. infanterie, werkzaam bij de kon. militaire akademie, op zijnj verzoek, een eervol ontslag te verleenen uit de militaire dienst, en hem! den rang te verleenen van kapiteinalsmede bij hel wapen der cavalerie te benoemen: bij het 2' reg. huzaren, tot ritmeester 3' kl. den le° luit. F. de Bas, van den generalen staf; tot l"1 luit., den 2e" luit. J. R. A. II. lligly van het corps; bij het 3C reg. huzaren, tot ritmeester 3' kl., den l'D luit.- adjudant J. C. Wilbrenninck, van het corps. De luit. ter zee 2C kl. J. H. Meijer en de officier van administratie 3C kl J. P. van Goethem worden geplaatst aan boord van het wachtschip te Wil lemsoord. Z. M. de koning is heden ochtend ten 4 ure uit de residentie naar het Loo vertrokken. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer van Houten, gelijk gemeld is. zich voor de inkomsten-belasting verklaard. Hij' ziet er geen overwegend bezwaar in met de regering mede te gaan en eene proef te nemen, daar deze wet toch geenszins belet, dal elke regering den beteren weg zal kunnen opgaan. Z. i. is het nemen van het inkomen als maatstaf een billijke grondslag voor deze geheel persoonlijke belasting. Moet nu naast deze persoonlijke belasting de grondbelasting blijven bestaan? Op theoretische en historische gronden acht hij die te verdedigen. Wal de politieke beteekenis van het votum betreft, de aanleiding, waarom hij nu reeds daarover spreekt, is, dal sommige sprekers in deze qnaeslie eene zuiver economische zagen. Om dit te beweren, moet eerst onderzocht wor den wat eene economische quaeslie is. Is nu eene quaestie. die hel geheele volksleven raakt en in alle vezelen er van doordringtis zulk eene econo mische quaestie niet per se eene politieke? Dal onderscheid tusschen econo mische en politieke quaestie gaatvolgens hemniet op. Hij ziet hierin integendeel eene politieke quaestie in dubbele beteekenis: omdat zij van invloed is op den staatsreglclijken toestand van het land en het daarbij de vraag geldt, of die verandering noodig is, en omdat de quaestie van invloed is op het politieke leven. Spr. ging nu na, hoe vóór twee jaren censusver laging het doel was der regering, terwijl, toen het kabinet was afgetreden en door een ander vervangen, dit laatste de census-qiiaesiie op den achter grond schoof en de financiële en militaire quaestiën op den voorgrond plaatste. In 1848 was men algemeen van oordeel, dat men een nieuw stelsel moest hebben van inkomsten en uitgaven. Het voorstel tot rentebelasting was de eerste handeling op ünancieël gebied van het eerste ministerie-Thorbecke. Sedert dien tijd zijn de omstandigheden zeer veranderd in eene rigling, die nog meer noodzakelijk maakt met kracht voort te gaan op den weg der hervorming van hel belastingstelsel. Het vermogen in staatspapieren is enorm toegenomen. Sedert 1852 is dat vermogen dus met een milliard ver meerderd. De rentcstandaard is sedert verhoogd met 1 pCt. ongeveer. be- grondeigendom heelt ook eene waardevermeerdering ondergaan: zij is nage noeg verdubbeldreeds daarom zou eene vermeerdering der grondbelastin» billijk zijn. De prijzen der levensmiddelen zijn sedert ook gestegen. l)j| dit alles blijkt dus, dat bet draagvermogen der grondeigenaars en gegoeden vermeerderd, dat der arbeidende klasse verminderd is. Nu doet een min. een voorstel van hervorming in die rigting en hij kan daarmede medegaan, In de zitting van heden heelt de minister van financiën in eene rede, die 2 uren duurde, de inkomstenbelasting verdedigd op grond van noodzakelijk, heid, zoowel tot ontheffing der mindere klassen, door meer gelijkmatige verdeeling der lasten, en ook wegens de eischen der schatkist. Hij vooral de patentbelasting en het geslagt in hunne nadeclige werking ge schetst en de meerdere billijkheid en gelijkmatigheid van den incometai doen uitkomen. Een ontwerp-herzienir.g van het kadaster is gereed. Ook het bedrag van 2 pCt. komt den minister niet le hoog voor; hij zal echter afwachten wat omtrent het amendement, aanslag van I percent, zal worden aangevoerd; maar dan kan het geslagt niet afgeschaft worden. De heer van Lynden repliceerde en bestreed de wet als onnoodig en in- populair. De heer van Kerkwijk, hoewel niet geheel legen de inkomsten- belasting, weuschte liever een ander plan tot gedeeltelijke afschaffing vat het patentregtdoor terugname van een vijfde rijkspersoneel van de uitkee- ring aan de gemeentenherziening van het kadaster enz. Morgen voort zetting. Van den minister van binnenl. zaken is, ingevolge vroegere toezeggin.», ingakomen eene missive nopens de verhouding van den census. De heer Lenting heeft ten aanzien van het ontwerp der inkomsten-1 belasting de volgende amendementen voorgesteld. I. Art. 11 te lezen: "De belasting over het geheele dienstjaar bedraagt I een ten honderd van het inkomen, dat ingevolge de laatste alinea van bol voorgaand artikel lot grondslag der heffing strekt." II. In art. 41 de woorden: "de wetten omtrent den accijns op het gr-1 slagt van den" tot "9 April 1866 (Staatsblad n°. 24)" te doen vervallen. De hooge raad der Nederlanden heeft in zijne zitting van heden eei belangrijk arrest in revisie gewezen in de zaak van den staat der Nederlao- den tegen M. Boogaard, weduwe van A. Goedhart, verweerdcresse. Hei betreft, zooals vroeger is gemeld, eene vordering tegen den staat tot ver goeding van alle kosten, schaden en interessen, veroorzaakt door den oi- voorzigtigen doodslag van haren man, die door het springen van een torpedo verwond en dientengevolge overleden is De hooge raad had bij arrest van 13 Jan. 1871 den staat veroordeeld en bepaald, dat deschadevergoediig zou bestaan in eene wekelijksche uitkeering van ƒ5. De raad heeft ia revisie dat arrest bevestigd, voor zoover de aansprakelijkheid van den staal aangaat, maar de raad heeft nader bewijs noodzakelijk geacht, om zich It overtuigen, dat de vordering gegrond is. Alvorens dus de zaak definitii te beslissen wordt aan de oorspronkelijke eischeresse overgelaten soinmig punten door getuigen le bewijzen, en wel in het algemeen den feileljjheiif toestand voor en bij het plaats gehad hebbend ongeluk. De uitslag van de verkiezing van een lid van den gemeenteraad alhier was dat zijn ingeleverd 1031 billet ten. Daarvan werden van onwaarde ver klaard 13, het aantal geldige stemmen beliep 1018. Volstrekte meerderheid 510. Hiervan werden uitgebragt op jhr. mr. B. C. de Jonge 540 tn op fa heer A. P. Godon 444 stemmen. De heer jhr. mr. B. C. de Jonge, sub stituut-officier van de regtbank alhier, is alzoo gekozen tot lid van dra gemeenteraad. BUITENLANDSCK (5K!UG H-ÏNT" ENGELAND. LONDEN 25 April. Te Dundee is dezer dagen eene vergadering van dienstboden gchoiidci, ten einde de belangen van den dienstbaren stand te bespreken. Door twet vrouwelijke dienstboden werd het woord gevoerd en geklaagd over de vi werkuren; zij wenschen die te bepalen van 6 uur in den ochtend tot lOuur in den avond, met één uitgangsdag 's weeks en e'c'n Zondag vrij om de veer tien dagen. Ook was de vergadering van gevoelen dat, aangezien hitisvw wen zeer naauwkeurige inlichtingen vorderen omtrent de verdiensten of fouten der dienstboden, deze ook de gelegenheid behoorden te hebbenen beriglen in te winnen aangaande henin wier dienst zij treden Volgens de berigtcn van de Kaap de Goede Hoop worden er nog altiji veel diamanten gevonden, olschoon niet zooveel als vroeger het geval ft weest is. liet schatrijke Uolesbergkopje, dat ontelbare diamanten heeftop- geleverd, begint teekenen van uitputting te geven, hoewel het nog vera van uitgewerkt is. Duioiispan kan, naar sommigen beweren, nog 20 jaar geregelden arbeid verdurenmet alle waarschijnlijkheid van eest geregelde middelmatige opbrengst. Meest alle nieuwe aankomelingen trad ten daar een stuks gronds ter bewerking le btkomen, en met toenemend! aanvraag rijst natuurlijk het artikel beduidend in waarde. Diamant gram is eene loterij. Honderden delvers hebben er uitstekend wèl bij gevarto maar duizenden vonden zich in zooverre teleurgesteld, dal zij missclfa juist, of misschien niet hunne kosten goed maakten, terwijl velen, die in goeden doen waren, met stille trom vertrokken zijn, na welligt vrjj wat ervaring, maar geene schatten verworven te hebben. Met den handeli» diamanten gaat het nog alles behalve naar wensch. Fit AA HU IJ H. Men wil weten dat de regering niet voornemens is den aartsbisschop van Parijs te vervolgen, wegens de afkondiging van zijn bekend manden®1 zonder vergunning der regering. Volgens le Soir heeft de minister onderwijs en eeredienst aan den prelaat geschrevendat de regering mol I

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2