voorgezeten door den staatsraad jhr. mr. Eloul van Soelerwoude, w as voorts zaïnengosleld uit de hh. mr. J. Heemskerk Bz., lid van de tweede kamer; mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden; mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar te Amsterdam, en m'. J. W. van Lansberge, Zr. M'. gezant te Brussel. Als secretaris was toegevoegd de referendaris mr. W. A. A. J. baron Schimmel- penninck van der Oije. Tot het examen werden toegelaten de heeren attachés van legaUe M. Roehussenjhr. mr. D. A. W. van Tets en jhr. mr. C. W. i'. F. Gericke van Herwijnen. Na afloop van het examen is aan de drie candidatcn kennis gegevendat zij allezins voldoende blijken van bekwaam heid in elk der vakken gegeven hebben ter verkrijging van den rang van secretaris van legatie. Door bemiddeling van den minister van buitenl. zaken ontving de hoofdcommissie te Brielle onlangs een adres van de volksmaatschappij "de Veldbloem", te Brussel, waarin haar. overeenkomstig een besluit, genomen op cene 28 Februari] 11. gehouden algemeene vergadering, de warmste heil- wenschen toegezonden en de hartelijkste betuigingen van deelneming in de feestvreugde gegeven worden. De sterke drank, meldt men uil Brielle aan de N. R.C., heeft weder vier menschen het leven doen verliezen. Met hel noodige geld bij zich maakten 6 soldaten, torpedislcn, in een roeiboot een toglje naar Rozen burg; op de terugreis raakte de boot, doordat de bemanning ten gevolge van dronkenschap haar niet goed meer kon sturen, verzeild in de biezen, sloeg om en 4 mannen verloren het leven. Twee hebben zich door zwem men weten te redden. Te Utrecht is gisteren in het gebouw van luinsten en Wetenschappen de jaarlijksche bijeenkomst geopend van predikanten der Ned. hervormde kerk. Naar men uit Deventer meldt werd Maandag in den Ussel een zalm van 10% kilogram, en Dingsdag een van 12% kilogram gevangen. Zij werden verkocht legen f 1.30 a ƒ1.40 per kilogram. Te llariingen hebben de dames Petronella Maria en Rinske .lacoba llanekuyk aldaar woonachtig, de commissie, die zich ten doel stelt het oprigtcn van een ziekenhuis in die gemeente, verblijd met de belangrijke gift van tweeduizend gulden. In de lage Veenen, nabij Heereveen, heeft weder een 500-tal arbei ders het werk geslaakt, hooger loon eischende. Men meldt uit Leeuwarden Naar men verneemt is het verblijf van Z. M. den koning in deze provincie in hoofdzaak geregeld als volgt: Zondag 12 Mei. Aankomst te Leeuwarden over Wolvega en Heerenveen per spoor in den namiddag. Maandag 13 Mei. Audiëntie te Leeuwarden 's avonds algemeene illuminatie. Dingsdag 14 Mei. Bezoek van deze en gene openbare inrigting. Omstreeks half elf uren vertrek van Z. M. per spoor naar llariingen. Kort oponthoud te Francker. Te llariingen bezigtiging der nieuwè'havenwérkenenz. Diner vanwege het gemeentebestuur, 's Avonds per spoor terug naar Leeuwarden. Woensdag 14 Mei. Bezigtiging van instellingen en bezoek van den Prin sentuin te Leeuwarden: 's namiddags barddraverij met paard en chais van wege de provincie. Daarna diner en waarschijnlijk vuurwerk vanwege de gemeente. Donderdag 16 Mei. Rijtoer over Bergum en Dragten naar Beetsterzwaag. Dejeuner te Beetsterzwaag bij den burgemeester, dr J. Lunsingh Tonckens, van daar over Gorredijk naar Herenveen en naar het Oranjewoud. Diner aldaar bij den heer H. W. de Blocq van Schellinga. Des avonds welliet illu minatie en vuurwerk te Heerenveen. Na afloop daarvan per spoor terug naar Leeuwarden. Vrijdag 17 Mei. Na een bezoek der weekmarkt te Leeuwarden, rijtoer over LekkumOenkerkOndkerk en Rinsumagcest naar Dokkumvan daar naar Dricsttm en dejeuner bij den burgemeester, baron van Sylzama. Ver volgens naar Vcenklooster en diner aldaar bij den baron H. van Heemstra, 's Avonds over Buitenpost per spoor terug naar Leeuwarden. Zaturdag t 8 Mei. Rijtoer van Leeuwarden over Dronrijp en Wommels naai' Rolsward. van daar naar Sncek. Verder per stoomboot naar .lonre, diner alijaar bij jhr. mr. P. B. Vegilia van Claerbergen. 's Avonds over Hecrenyeen naar Leeuwarden terug per spoor. Zondag 19 Mei, des voormiddags kerkgang. In den middag vertrek per spoor naar Groningen. Men meldt uit Grave: Alhier is Vrijdag jl. aangekomen de heer Gooien ambtenaar aan het provinciaal gouvernement te 's Hertogenboschom namens den commissaris des konings cp last van den minister van binnëütandsche zaken onderzoek te doen naar de ongeregeldheden van den eersten April. Er loopt een gerucht dat de hu gemeestcr zijn ontslag gevraagd zou heb ben. De luitenant van de marechaussee'* is voor de zaak naar den Haag geweest. 's GRAVENHAGEN 25 April Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. L. graaf van Heiden Reinestein, s konings commissaris in Groningen, tot het dragen der ver sierselen van ridder 2e kl. met de Ster der orde van den Rooden Adelaar, hem door den Duilschen keizer, koning van Pruissen, geschonken, en aan jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, secretaris van legatie te St. Pelersburg. tot het dragen der versierselen van commandeur der orden vau Christus en van Medjidié, hem geschonken door den koning van Portugal en den Sultan van Turkije. Tot burgemeester der gemeenten Stad en Ambt Delden is benoemd de heer J. 11. van Erckelens, onder toekenning van eervol ontslag als burge- j meester der gemeente Zwartsluis. De heer E. C. M. Ooms is benoemd tot Nederl. consul Ic Port-Louis, j voor het eiland Mauritius. De scheepsklerk W. van der Meerdienende aan boord van bel rader stoomschip alk, wordt op non-activiteit ges'.eld en vervangen door den scheepsklerk M. .1. Rambonnet. en de scheepsklerk 11. A Engeringh wordt 1 gvplaa'sl aan boord van het wachtschip tc Willemsoord. Aan boord van dat schip worden ook geplaatst de adelborsten I' kl. H. van der Sande, J. A. 11. Beck en B. J. G. Volck. Bij de algemeene beraadslagingen over de inkomsten-belasting in de zitting van de tweede kamer is die voordragt verdedigd door de hh. Len- ting, Idzerda en Suiidt. De heer Lenting acht deze wet vooral van belang in de dagen van sociale beweging, waarin wij thans verkeeren, omdat liet gronddenkbeeld er van: dat ieder naar zijn vermogen betaalt, zekerheid zal geven aan alle standen der maatschappij, dal niemand, rijk of arm, er zich aan zal onttrekken. Hij deelt volkomen in liet gevoelen van hen die meenen, dat juist in een tijd van overvloed als dezen de quaestie der inkomsten-be lasting kalm moet worden overwogen. Eene heffing van 2 pCt. acht hij te hoog, en hoopt, dat er een amendement zal worden voorgesteld om de hef fing lot 1 y2 of 1 pCt. te verminderen. In elk geval beschouwt hij dit ont werp als eene eerste schrede op den weg van hervorming, waaraan hij gaarne zijne goedkeuring hecht. De heer Idzerda. om verschillende redenen in be ginsel een warm voorstander van de inkomsten-belastingbeschouwt deze toch niet als een ideaal van belasting en erkent de moeijelijkheden, daaraan verbonden. Als een element van het belastingstelsel kan zij niet worden gemist. Hij ontkent, dat de wel is praemaluur. De werking dezer belas ting is veel rege'matiger over de draagkracht der ingezetenen verdeeld dan die van andere. Ilij ziet niet in, waarom men juist bij deze belasting moet twijfelen aan Ilollandsche trouw en eerlijkheid. Hij heeft betere gedachten van de natie Hij bestrijdt ook het argument, dat er zoo vele adressen tegen deze belasting zijn ingekomen en betoogt de gunstige werking van deze belasting. De heer Smidt meent, dat de vraag, of dit ontwerp wet zal worden, slechts eene quaestie van tijd is. Hij acht deze belasting eene zaak van regtvaardigheid. Het regtsgevoel der natie zal in en buiten dc kamer steeds meer worden opgewekt en de aandrang zal steeds sterker worden, daar het beginsel zelfs door de bestrijders als regtmatig wordt erkend. Hij zal niet herhalen alles, ten voordeele dezer wet aangevoerd, maar wijst slechts op enkele voordeelen der wet, als o. a. vermindering der neiging om het geld in effecten te beleggen. Hij ontkent, dat dit ontwerp een financiël waagstuk zou zijn. Z i.moet men de wet niet al keuren en afstemmen omdat men bedenkingen heelt tegen onderdeden die zeer gemak kelijk uit den weg kunnen worden geruimd. Met den heer van Naamen was ook de heer van Wassenaer Catwyck tegen de voordragt. Hij acht het beginsel dezer belasting het hoogste ideaal, den uitersten omtrek, waaraan men alle andere belastingen moet toetsen; maar het groole bezwaar in deze belasting is voor liern, dat daardoor de sluijer van het familieleven wordt opgeheven; hetgeen hij hoogelijk afkeurt in een vrij land als het onze. De regering moge het bedekken willen onder een aantal artikelen, uit art 29 van het ontwerp blijkt het ten duidelijkste wat men bij de successieregten in de regte lijn niet gewild heeft, dat namelijk de fiscus in huiselijke aangelegenheden zou indringen; dat zal men hier door deze belasting toch verkrijgen. Z. i.zal deze belasting geenszins de oplossing der sociale quaestie gemakkelijker maken; zij zal haar veeleer bc moeijelijkcn. In de zitting van heden verklaarde de heer Bergsma zich zeer voor een income-tax, omdat eene belasting-hervorming noodig is, en die tax behoort te zijn het element, ja het fondament der hervorming, en omdat de tegen woordige gunstige financiële toestand het geschikte tijdstip daartoe is. De heer van Houten achtte dc inkomsten-belasting zeer uitvoerbaar, billijken regtvaardig. Hij had wel eenige bezwaren tegen de inrigting van het out werp, maar hij was er toch voor. Hij beschouwde een afkeurend votum wel degelijk als een politiek votum en hield de zaak niet eenvoudig voor eene economische quaestie. De heer Dumbar zou den loop der discussie afwachten; zoo hij, die geen groot voorstander eener income-lax is. voor art. 1 mogt stemmen, dan volgt daaruit nog niet dat hij voor dc wet zal stemmen, want dat zal afhangen v'an dc beslissing over de amendementen. De heer van der Maessen dc Sombreff was zeer voor hel beginsel, maar tegen de toepassing en uitvoering, vooral door de dubbele belasting op den grondeigendom. De heer Pijls was cr evenzeer tegen. Morgen is de minister van financiën aan het woord. BlifTt£l\LAiNDSCHL BtiltlG'FKN. K Hf C! ELAN S». LONDEN. 24 April De Times drukt zijne verwondering en tot zekere hoogte zijn onge loof uit over de door het Daily t\eics medegedeelde gerucht, eener waar schijnlijke aftreding van het ministerie en over de daarvan voorspelde ge volgen. liet blad onderstelt dat al die geruchten wel eens ongegrond kondei blijken, en dat hel liberale ministerie zitting kon blijven houden, welk besluit hel lagerhuis ook over het voorstel van den heer Fa woelt nemen zou. Het geval zou zichvolgens dat bladook kunnen voordoendat de conservatieve partij weigerde hel bewind te aanvaarden, zoodat de tegen woordige ministers lot eene parlemenls-onlbinding worden genoopt. Welke» uitslag zouden de verkiezingen in dit geval kunnen hebben, belieerscht dooi eene quaestie, die uit haren aard tot dc volgende voorstelling leidt: de rege ring doel een beroep op de natie, om haar tegenover het parlement te steunen in den toeleg om het hooger onderwijs in Ierland te brengen owlet uilsluitend loezigt der r. k. geestelijkheid. Blijkens de verklaring der regering in het lagerhuis heeft de Tunes i« deze zaak niet zeer juist gezien. De heer Gladstone verklaarde, in ant woord op eene vraag van den heer Fawcett, dat de eventuële aanneming van diens voorstel de aftreding van het kabinet zou na zich slepen. D< regering, zeide hij, kon geen dag bepalen voor de discussie over het voor stel van den heer Fawcett. Indien zij uiet hem geen schikking kou treffen zou zij een tijdelijk uiteengaan van de kamer in overweging geven, einde de aandacht op deze aangelegenheid te vestigen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2