LMDSCHE COURANT. VRIJDAG 26 APRIL B1NNENLANDSCHE BER1GTKN. 1872. N\ 99. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 „iet het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant *ijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitscklandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, tubeckFrankfort a. hJ.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 25 April. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den voorzitter o. a. overgelegd het jaarlijksch verslag omtrent den toestand der gemeente over 1871. Ingekomen waren: eene missive van hh. curatoren der hoogeschoolwaarbij bewilligiug verzocht wordt in het afkoopen eener grondrente; eene missive van burg. en weth. van Woerden, begeleidende eene aanvrage van de hh. KiirjfT en Kaptijn, om de toegezegde deelneming in de leening voor den spoorweg Leiden—Utrecht tc willen verhoogen; en eene missive van de Nederl. maatschappij tot bevordering der geneeskunde, houdende verzoek om voor het houden der algcuicene vergadering te mogen gebruik maken van de gehoorzaal of van eene der zalen op het raadhuis. De voorzitter deelde mede dat eene der zalen van het raadhuis daartoe be schikbaar" was gesteld. Achtereenvolgens werd betreffende dertien der aan de orde gestelde onder werpen zonder discussieingevolge de daarover uitgebragle rapporten besloten. Op het verzoek van de hh. II. Veel kind en Zoonom vergunning tot het leggen eener vaste brug over de Binnenvestgracht, werd in zooverre gunstig beschikt dat hun werd toegestaan eene ophaal- of draaibrug te leg gen, ten einde de doorvaart niet te heiemmeren. Het verzoek van W. C. Hoogendijk om vergunning tot het leggen eener vaste brug over de sloot langs den singel tusschen de Zijl- en Hoogewoerds-poorlen werd toegestaan. Aan Vrouwe J. du Rieu, geb. Mispelblom Bcijer werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als regentesse van het H. G. of arme wees- en kin derhuis, en aan mej. J. P. Drinhnyzen werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres 3e kl. aan de openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs 2' kl. voor meisjes. Op het verzoek van W. P. Woliers, om gebruik te mogen maken van een der lokalen in het gebouw der hoogere burgerschooltot het geven van lessen over Nederlandsche taai en letterkunde aan eenige dames, werd gunstig beschikt. Een staat van af- en overschrijving op de gemeetilebegrooling voor dit jaar, en een supplc- toire staat van begrooling en staat van af- en overschrijving van het Evang. Luth. wees- en oudeliedenhuis over 1871, werden goedgekeurd. Vervolgens werden toegestaan de verzoeken van J. Otger, tot het leggen eener brug over de sloot langs het trekpad nabij de Woutcrenbrugvan T. F. Vlieland, tot het maken van een keldergat, van D. Noothoven van Goor, tot het leggen van een duiker, en van J. P. Bakker, te Zoeler- woude, tot het dempen van een gedeelte eener sloot bij ljet Utrechtsche jaagpad. Voorts werden goedgekeurd de voordragt tot ondArhandsche ver huring van twee huisjes en van de visscherij in de Bosch huizer watering, en de voordragt tot onderhandsche verpachting van de opbrengst der brug gelden voor het ophalen der Spanjaardsbrug en der tolgelden aan het Zijl hek, tot uit. Julij dezes jaars. De rekening van de kamer van koophandel en fabrieken over 1871 kon ook ditmaal niet behandeld worden, omdat het vereischte aantal leden om te beraadslagen of te besluiten niet aanwezig ton zijn, wanneer vier leden, die tevens leden van genoemde kamer zijn, ile vergaderzaal verlieten. Aan de orde waren ten slotte zeven concept-verordeningen houdende eene gewijzigde regeling van het openbaar lager onderwijs binnen deze gemeente. Vergeleken met de in werking zijnde verordeningenbetreffen de wijzigin gen hoofdzakelijk eene nieuwe regeling, tot eventuele verhooging, der jaar wedden van de hulponderwijzers en hulponderwijzeresscnen eene nieuwe regeling van het teeken- en gymnastiek-onderwijs. Bij de algemccne beraad- slagingen verklaarde de heer Cock dat hij geen bezwaar had tegen de ver ordeningen op zich zelve; het bezwaar dat hem daar legen zou doen stern- Hen was, gelijk hij meermalen had te kennen gegeven, de onevenredigheid die er bestaat -tusschen hetgeen het onderwijs aan de gemeente kost, en hetgeen daarvoor wordt ontvangende scholen voor on- en minvermogenden niet medegerekend. De heer Le Poole verklaarde niets te hebben tegen rerhooging der tractementenmaar dat ook hij zijne stem niet aan de voordragt kon geven, zoolang ook niet herziening der schoolgelden plaats tad. De heer du Rieu was van gevoelen dat de tractementen eerst kort geleden geregeld waren, en dat er sedert dien tijd gcene zoodanige veran dering in de levensbehoeften was gekomen, om nu reeds eene verhooging le wettigen. De heer Dercksen releveerde eene in zijn oog zonderlinge redenering van de commissie van financiën in haar rapport, waarbij op de trac tementen der ambtenaren ter gemeente-secretarie was gewezen, om te doen uitkomen de billijkheid van het verhoogen van de tractementen der hulponder wijzers. Wanneer er toch ambtenaren waren die na 25-jarige dienst ƒ1100 a 1200 tractement hadden, dan kon hjj in die redenering slechts zien eene bittere ironie. Oe heer Buys repliceerde hierop dat hij in het gezegde van den heer Dercksen het bewijs zag dat deze het rapport niet gelezen of niet be grepen had. De commissie wilde niet beweren dat de tractementen van de ambtenaren ter secretarie hoog waren, maar alleen constatceren dat de hulp onderwijzers, die zeker niet lager staan dan die ambtenaren, ook niet lager moesten bezoldigd worden. De heer Veefkind vroeg of het niet goed zoude zijn dat men over deze verordeningen, waaronder er waren die zoozeer ingrepen in de praktijk, het oordeel vroeg van de hoofdonderwijzers en hoofdonwijzeressenom te weten of zij sedert 18GG goed gewerkt hadden. De heer Goudsmit gaf hem de verzekering dat dit door dc schoolcommissie reeds gedaan was. De artikelen der verschillende concept-verordeningen werden vervolgens door den voorzttler in behandeling gebragt. Slechts enkele artikelen onder gingen eenige wijziging, maar van de meesten dier gewijzigde artikelen zou de redactie nader door burg. en weth. worden vastgesteld en in eene volgende .vergadering aan het oordcel der vergadering worden onderworpen. Daarna kon dan de eindstemming over de verordeningen plaats hebben. Van de verordening op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden is art. 10, op voorstel van den heer Evers, gewij zigd. Dat art. luidde: «Alleen kinderen die zijn ingeënt of de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, mogen worden ingeschreven. Evenwel mogen worden ingeschreven zij, die eene verklaring van een geneeskundige overleggen, dat zij niet mogen worden ingeënt. Dit bewijs moet om de drie maanden hernieuwd worden." Dit art. zal veranderd wor den in den volgenden geest; Alleen kinderen, die met goed gevolg zjjn in geënt of de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, mogen worden inge schreven. Evenwel mogen worden ingeschreven zijdie eene verklaring van een geneeskundige overleggen, dat zij driemaal vruchteloos zijn ingeënt. Deze laatste verklaring zal echter slechts voor één jaar geldig zijn. De voorsteller was van meening dat er kinderen zijn die na herhaalde vacci natie daarvoor niet vatbaar zijn, en dat die kunnen worden toegelaten, maar dat het noodig is dat die vaccinatie elk jaar op nieuw wordt beproefd. Voor het sluiten der vergadering deelde de voorzitter nog mgde dat hij een schrijven had ontvangen van den minister van slaat en van binnenl. zaken, waarbij deze, naar aanleiding van een schrijven dezerzijds, te ken nen gaf dat hij niet in slaat was vooralsnog op te geven het tijdstip waarop het bouwen van akademische inriglingen op de Ruine zou plaats hebben. De Staatscourant meldt: Nadere berigtcn, van Elmina ontvangen, en loopende tot den 2IsltI1 Maart jl.. luiden gunstig omtrent de stemming' der bevolking. Zoodra door de regtbank, ten aanzien van den Ashan- tijnschen grootvaandrig Aijempon Jouw, uitspraak zou worden gedaan, hetgeen verwacht werd binnen weinige dagen te zullen geschiedenzou deze, vergezeld van zijn zoon en een twintigtal volgelingen en nabestaan den, met een der ter Kuste gestationeerde stoomschepen, builen het Neder- landsch gebied worden gevoerd. De waarnemende gouverneur Ferguson zon zich beijveren zoo spoedig doenlijk partij te trekken van de gunstige gele genheid door de rustige en vreedzame gezindheid der bevolking aangeboden om de overgave te doen plaats hebben. Bij de bestaande gezindheid der be volking zag dc gouverneur er geen bezwaar in dc Nederlandsche forten op denzclfden dag over te geven. Dit zou, naar hij hoopte, op den 10,len April kunnen geschieden, indien de Engelsche autoriteiten dan tot de overname gereed waren. Uil de briefwisseling, reeds voorloopig met den administrator tc Sierra Leone, den heer Pope llennessy, en den administrator te Cape Coast gehoudenis op te makendat van de Engelsche zijde geene vertra ging te wachten is. Blijkens het verslag van de staatscommissie voor de diplomatieke exa mina aan den heer minister van buitenlandsche zaken, hebben, op het h(j het reglement voorgeschreven tijdstip van 1013 April, aan het dep. van buitenl. zaken, met open deuren, de examina plaats gehad ter verkrijging van hel radicaal voor den rar.g van seerclaris van legatie. Do commissie

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1